Helluntailaiset ovat samanlaisia lehtisten jakajia kuin Jehovantodistajatkin. Tämä oli mulle suuri yllätys. Tajuatteko Helluntailaiset kuinka ärsyttävää on, kun te sitä uskontoanne tuputatte!!! Kyllä uskosta kiinnostunut ihminen menee paikan päälle kokouksiin, jos on kiinnostunut. Luuletteko tekin saavanne jotain pisteitä Jumalalta, kun saatte ihmisille annettua niitä lehtisiänne?!
Helluntailaisetkin tuputtaa uskontoaan...
*Aurinko*
19468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Jeesus on tie, totuus ja elämä. ;)
Olen aivan samaa mieltä, että lehtisten jakaminen ei teitä HELLARIT vie taivaaseen, vaikka kuinka saisitte jollekin annettua sellaisen.
menossa taivaaseen lehtiä jakamalla,
vaan uskolla Jeesukseen Kristukseen.
Mitä te sitten niitä lehtisiä jaatte ja notkutte kaduilla ja toreilla niitä jakamassa?
Saarnaa sanaa,astu esiin sopivalla
ja sopimattomalla ajalla
varoita nuhtele ja kehoita.
lentolehtisen vaikutuksesta.
Kiinnostunut, alkanut hakea lisää tietoa ja viimein pelastukseen asti.
taltuttaa kiukun.
En ole kaduilla notkuja enkä jaa lentolehtisiä.
Minua hurskaammat tekevät sitä Jeesuksen käskystä.
Luuk.14:21
Mene kiiruusti kaupungin kaduille ja kujille ja tuo köyhät ja raajarikot, sokeat ja rammat tänne sisälle.
Luuk. 14:23
Niin Herra sanoi palvelijalle: 'Mene teille ja aitovierille ja pakota heitä tulemaan sisälle, että minun taloni täyttyisi;
voihan se olla tietysti, että uskossa oleva kokee niin suurta iloa uskostaan, että haluaa jakaa samaa iloa muillekin tavalla tai toisella? Joillekin tapa jakaa sitä iloaan voi olla tuo mainitsemasi lehtisten jakaminen. Uskoakseni tärkeintä olisikin tehdä evankeliointia täydestä sydämestään ja rakkaudesta ihmisiä kohtaan, ei siksi että saisi pisteitä Jumalalta asian vuoksi :D Siinä mennään jo vähän suorittamisen puolelle...
Vaikka en olekaan helluntailainen niin usko on.
tapoja on niin monia kun on ihmisiä.
Minun luokse ihmiset tulevat itse usein kertomaan ikävistä tilanteistaan ja henkisyyden tarpeestaan tai tyhjiöstään, millä nimellä sen sitten kukakin mainitsee, en osaa yleistä käytäntöä ja pidän pystymetsätyylistäni itsekin. Siitä jatkamme jos tarvetta on. tuputtaa ei tarvitse kyllä se on ollut tarve joka on äänessä.
Olet oikeassa niinhän se juurikin menee, uskosta kiinnostunut haluaa itse paikalle ja haluaa hyvinkin itse olla HÄN joka tekee päätöksen minne haluaa. Jos itsessä jokin osa niin haluaa.
Vaan älä sinä huoli niistä lappusista onhan sitä muunkin laista mainontaa jota ei huvita lukea, mutta kohtele silloin mainoksen antajaa siten kun omalle kohdallesi toivoisit kohtelua kaikenlaisissa tilanteissa. Älä murra hänen uskoaan hän on kuitenkin parhaansa yrittänyt omalla tiellään. ja niin olet sinäkin.
Olen ollut todistamassa läheisen lappustenjakajan itsemurhaa, puhdas sydän on itsellä siinä jotta silloin kauniisti vastaanotin hänen antimensa vaikka lukea en halunnut vaan suru siitä jotta hänellä olisi ollut ystävä lähellä vaan hän ei siihen köyteen tarttunut. Toivottavasti opin siitä jotain ja köyden jatkossa osaan tarjota hanakammin. Sitä yrittää tehdä lappusten jakajakin.
Olen sanaton. Ihanaa kuitenkin, että toit esiin tällaisenkin näkökannan asiaan. Siunausta!
Niinhän se on !
Ihmiset jostain syystä ajattelevat juuri näin. Sanoohan Sana, että sana rististä on hullutus niille jotka kadotukseen menevät jne.. Kuitenkin pyydän ottamaan huomioon millaisia tuputtajia ovat ne jotka noita väitteitään esittävät. Jos minä menen esim. tavarataloon niin matkalla sinne on kadunvarret täynnä kalja yms. mainoksia ja tietenkin puolialastomien anorektikkojen esitteleminä. Miten tämä on mahdollista Kristityssä maassa ? Kuulutko muuten kirkkoon ? Miksi haluat kirkkohäät ? Miksi, jos kerran haluat kuulua perkeleen joukkoihin ? Miksi meidän täytyy kuunnella hirvittävää örinämusiikkia siellä tavaratalossa jossa kuitenkin on joskus käytävä ? Kuka se siellä tuputtaa uskontoaan ei ainakaan uskovat vaan itse antikristus vai voitko väittää vastaan ? TV ohjelmat on sellaisia, että pitäisi kyllä aika paljon maksaa niiden katselemisesta kun siellä se saatana on tarjoamassa uskontoaan melkein joka ohjelmassa. Kaikki mitä pitäisi hävetä tuodaan esiin normaalina. Urheilijat mainostavat kuinka tekivät huippusaavutuksiaan rapuloissaan joten hyvä on esimerkki nuorille ja lapsille, tehkää näin niin menestytte. Kristityssä maassa pilkataan avoimesti Jumalaa ja sätitään mm. kirkon pappia joka ei antanut kirkossa soittaa häämarssina laulua missä sanotaan Jumalaa ei ole. Bussien kylkiin laitetaan tekstejä missä kielletään Jumala mutta jos joku on eri mieltä niin hänet kyllä leimataan tuputtajaksi ja jälleen kerran Kristityssä maassa. Eikö teidän olisi aika ilmoittaa virallisesti ettei suomi olekaan 80% kristitty maa vaan täynnä Jumalaa pilkkaavia, haureudentekijöitä jotka pitävät huumeenaan ja jumalanaan rahaa ja opettavat lapsilleenkin, että kannattaa varoa ihmisiä jotka eivät juopottele ja puhuvat jopa Jeesuksesta Herranaan ? Kannattaa miettiä asioita ja tutkia Raamattua myös sillä itse olin myös ennen pilkkaajien joukossa mutta sain vapautua taakoistani ja sain uuden elämän ja kyllä minulla on halu kertoa tuosta muillekin. Jos asiat kiinnostaa niin mene ihmeessä käymään siellä helluntaiseurakunnassa ja mieti onko oikein verrata heitä jehoviin jotka kieltävät Jeesuksen ristintyön ja jopa jumaluuden.
Ei suomi ole kristitty maa siinä mielessä kuin vaikkapa useat arabiamaat islamilaisia. Suomi on tapakristitty ja hyvin maallistunut maa jossa uskonnolla ei ole juurikaan vaikutusta ihmisten arkipäivään uskovat tietenkin pois lukien. Meillä on uskonnon ja omatunnon vapaus joka sallii kieltää jumalat tai olla kieltämättä.
Uskonnonvapaus sallii myös uskoa mihin tahansa jumalaan tai keksiä itselleen ikioma jumala. kristinusko ei siis ohjaa yhteiskuntaamme, eikä sen tulekaan ohjata. Jokainen valitkoon itselleen sopivimman tavan elää, lakien ja hyvien tapojen mukaisesti toki.
Valitettavasti näin on monien kohdalla asian laita, että yritetään vängällä tuputtaa omaa uskontoa. Sivuseika on sitten uudestisyntymisestä ja Jumalan rakkaudesta kertominen. Ei pidä koskaan yrittää väkisin tuputtaa mitään oppia toisille. Kun kohtaa ihmisen niin ala aivan tavallista arkipäivän asioista. Näin valmistat maaperää sille hetkelle, jolloin alkaa uskonasioista keskustelu. Sitten kun kiinnostus on syttynyt vastapuolessa voi jo ojentaa lentolehtisenkin hänelle.
Rauhaa !
Mielestäni tuo tuputus on sanana tosi huono ja saa aikaan sen, että suurin osa uskoontulleista uudestisyntyneistä eivät koskaan uskalla näyttää väriään missään. Sanotaan kun kysyy, että no kyllä minä uskon mutta kierrellään ja kaarrellaan asiaa. Liikkeellä on ns. sammuttajia ja sen he osaavat tehokkaasti tehdä. Kun on ns. kuohuntavaihe niin antaa toisen kertoa ja mennä eikä olla sanomassa intoa on muttei taitoa. Onko kysymys vängällä tuputtamisesta jos vaikka kysyy onko hetki aikaa jutella hengellisistä asioista. Jos toinen sanoo ettei tarvitse tulla tuputtamaan niin tietenkin silloin jatketaan matkaa. En koe, että minun pitäisi pysäyttää kaikki tai mennä joka ovelle vaan jos Pyhä Henki ilmoittaa, että käy juttelemassa jonkun kanssa tai annapa tuolle ihmiselle hengellinen lehti niin mitä silloin voi tehdä. Jos me omalla elämällämme kerrotaan ulkopuolisille, että olemme Jeesukseen uskovia niin yleensä joku tulee kyselemään meiltä mitä sellaista meillä on jota heillä ei ole.
Kerron esimerkin kun olin tullut juuri uskoon ja minulla oli paita jossa luki Jeesus on minun paras kaveri. Joku tuli pian kysymään olenko minä parempi uskovainen olevinani kun on tuollainen paitakin päällä. Sanoin ettei kyse ole siitä vaan siitä että olen niin huono uskova etten osaa enkä uskalla paljon puhua Herrastani.
On todella sairasta sanoa koulussa uskovalle lapselle, että sinut on aivopesty ja monet lapset kulkevat paholaisen kuva paidassaan kuin vanhemmat olisivat luovuttaneet heidät saatanalle eikä siihen puututa ollenkaan.
Kylläpä kirjoitit hassuja. Jos nyt oikeasti järjellä ajatellaan asioita, niin aivosi antavat sinulle käskyjä, että jaa tuolle ihmiselle lehti tai juttele tuolle ihmiselle, jonka varjolla teet päätöksen annatko lehtisen tai menetkö juttelemaan. Uskovainen kokee olevansa Jumalan lähettiläs ja haluaa tehdä tämän, että sisäinen rauha säilyy. Monella on tapahtunut erittäin ikäviä asioita elämässä ja sitten kääntyy uskovaiseksi. Uskovaiset yrittää juuri tällaiset rikkinäiset ihmiset saada syötteihinsä. Todella moraalitonta. Monet rikkinäiset ihmiset tarvitsevat ihan muuta apua ja teidän kynsiin, kun joutuu niin siinä käy monelle erittäin ikävästi. Te ette todellakaan saa mitään kunniamerkkiä, vaikka joka päivä pysäyttelisitte ihmisiä tai jakaisitte lehtisiä. Todella turhaa ajantuhlausta.
Hei !
On todella järkyttävää lukea tuollaista. Ei usko saa eikä myöskään perustu mihinkään tekoihin eikä sisäistä rauhaa saa säilytettyä lippusia jakamalla tai millään muullakaan teoilla. Eikä se ole pelottelemista jos kertoo Jeesuksesta Pelastajanana ja syntiemme sovittajana. Jumala on luonut esim. ihmisille omantunnon ja nykyään heti jos se alkaa toimimaan niin määrätään ahdistuslääkkeitä tai jos se kolkuttaa niin ettei saa nukuttua niin taas vaan pillereitä kehiin. Samaten nuoret litkivät energiajuomia litratolkulla kun ollaan niin väsyneitä vaikka pitäisi nukkua silloin kun väsyttää. Ollaan niin viisaita kun tiedemiehet keksivät teorioitaan ja kerrotaan uusista saavutuksista. Nyt on tullut ilmi kuinka turvallinen solariumi on aiheuttanut kauheasti syöpää ja vielä jonkin aikaa sitten viisaat olivat ehdottomasti sitä mieltä, että maapallo on pannukakun muotoinen jne. jne..
Ihminen on kuitenkin iankaikkisuusolento eli otathan huomioon senkin, että kun täältä ystävä kerran lähdet niin sen jälkeen et voi enää ratkaista mitään vaan ellet ole ottanut tämän vaelluksen aikana Jeesusta sydämmeesi niin silloin loppusijoituspaikka on se hankalampi ikuinen kadotus. Et voi ainakaan sanoa ettei sinulle olisi kerrottu asiasta mutta valinnan teet sinä.
Mikä estää kokeilemasta ja rukoilemasta Huutamasta Herraamme Jeesusta esiin sillä ensisijassa ei kukaan mene helvettiin sen vuoksi mitä on tehnyt vaan mitä on jättänyt tekemättä. Tee se tänään Pyydä Jeesusta elämääsi ja Hän tulee etkä koskaan pety Häneen.
Äläpä tuohdu ystävä hyvä. Jokainen joka kokee saavansa Jeesuksen niin menee sunnuntaisin evankelisluterilaiseen kirkkoon kuuntelemaan mitä raamattu opettaa ja toiseksi jos yhtään osaat lukea ja lukemisen ymmärrys on suotu niin maallikko kadulla (esim. Helluntai uskossa oleva) on täysin väärä henkilö auttamaan ahdistunutta ihmistä, vaikka kuinka olisi uskovainen. Kyllä ammattiauttajat osaavat asian, kun käydään läpi mikä tämän pahan olon tekee. Joku elämänkokemus tämän pahanolon on aiheuttanut ja muuta lääkettä ei ole kuin käydä läpi (huom! keskustelemalla) mikä sen on aiheuttanut. Siinä on ihan turha huutaa apuun Jeesusta, kun toinen huutaa tuskissaan. Sinä saatat tehdä todella pahaa jälkeä sellaiselle ihmiselle, joka todella tarvitsee ammattilaisen keskusteluapua. Huom! Muista! Olet maallikko tässä asiassa!!!!
Äläkä rupea tuomitsemaan minua evankelisluterilaista mihin olen menossa kuoleman jälkeen. Pyydänkin sinua liittymään evankelisluterilaiseen kirkkoon, jossa kerrotaan mitä kuoleman jälkeen sinulle tapahtuu.
Hei !
Raamatussa kyllä sanotaan suoraan, että " Avuksesi huuda minua hädän päivänä"
eikä siinä puhuta ammattiauttajasta vaan ihan Jeesuksesta.
On surullista jos Ev. lut. kirkon edustajana olet sitä mieltä, että vain te olette oikeassa kuten annat ymmärtää, lienet lestadiolainen taustaltasi. Olen kuulunut kyllä luterilaiseen kirkkoon niin kauan kunnes huomasin, ettei siellä opeteta Jumalan sanaa niin kuin se kirjoitetaan vaan sanotaan usein nuo samat sanat jotka kuuluvat Luterilainen kirkko opettaa näin ja näin. Jos sinun mielestäsi olet oikeassa niin onneksi olkoon mutta perusta näkemyksesi Raamatulla ja lue sitä kun kerskailit kerran olevasi lukutaitoinen. Kerrothan minullekin sitten missä siellä opetetaan kastamaan sylilapsia ja missä Pappien vaihtamaan sukupuolta tai lespoilemaan tai homoilemaan?
Täällä palstalla ei kukaan rukoile
vaikka toinen sitä pyytää.
Kinaavat keskenään..
unohtavat ne jotka ehkä oikeasti apua tarvitsevat.
Tuolla nimim.lumienkeli..
katsokaa nyt ihmeessä "oikeat uskovat",
Vain YKSI vastaus.