Kävin lomareissulla Pohjois-Norjassa Andoyn saarella. Erityisesti Bleikin kylän eteläpuolella tiet ja maisemat olivat kuin Sydämen Asialla- sarjan maisemista, kun ajavat nummien ympäröimillä teillä. Tuli sellainen tunne, että kohta tulee vastaan polisii-Anglia tai poliisi-moottoripyörä... Mikä fiilis olikaan!
Samanlaista tiemaisemaa on myös Utsjoella, ajettaessa Nuorgamista Polmakjärvelle.
Samanlaista tiemaisemaa on myös Utsjoella, ajettaessa Nuorgamista Polmakjärvelle.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tulimme juuri viikon matkalta Yorkshirestä. Vuokrattiin auto ja ajeltiin ympäri Yorkshireä emmekä tietenkään voineet jättää Goathlandia (Aidensfieldiä) väliin. Siellä oli Scrippsin huoltoasema, Aidensfield Arms (hotelli Goathland) ja kaikki tutut paikat. Ja ennen kaikkea valtava määrä turisteja. Mutta oli hieno käydä!
Kaupan seinällä oli ilmoitus, että sarjan viimeisen jakson kuvaukset olivat keväällä 2009. Kaupassa oli nimilista, vetoomus sarjan jatkamiseksi. Saas nähdä, auttaako. Mutta vähän tietysti harmittaa. Mutta käykää katsomassa Yorkshire, kauniit maisemat!!
Tuntemani geologin mukaan Skotlanti ja osa Norjaa ovat olleet aikanaan samaa "mannerta". Ovat erkaantuneet ajan mittaan (ei ihan viime vuosina...). Samanlaista vuoristoa on molemmissa. Ehkä siksi Koillis-Englannnissa ja Lounais-Norjassa on myös samantapaista "Heartbeatin maastoa".
Englannissa ja Luoteis-Norjassa