Maailma luotiin seitsemässä päivässä

sanoo Raamattu ja uskossaan sokeat fundamentalistit väittävät että se aika oli nimenomaan tismalleen 7 kertaa 24 tuntia, siis 168 tuntia; evoluutioteoria on siis harhaoppia, sen mukaan maailman muodostuminen tällaiseksi, kuin se nyt on, on vienyt miljardeja vuosia.
MUTTA. Kreationistit, oletteko koskaan pohtineet seuraavaa asiaa: Aurinko, kuu ja tähdet luotiin vasta neljäntenä "päivänä". Ja Raamatussa nimenomaan sanotaan että ne luotiin "taivaankanteen erottamaan päivän yöstä". Miten lasketaan ensimmäisten kolmen päivän pituus? Ja loput neljäkin päivää ovat voineet olla aivan yhtä epämääräisen pituisia ("Jumalalle tuhat vuotta on kuin yksi päivä").
Siis koko luomisprosessi on aivan hyvin voinut kestää miljardeja vuosia. Näin ollen evoluutio ei ole ristiriidassa raamatun opin kanssa.
Miettikääpä hetki tätä

5

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 73056

      Näinhän se on. Viestiketjun aloittaja on täysin oikeassa.

      Edes suurin osa kristityistä ei osaa lukea tuota (1 moos.) niin kuin se on kirjoitettu.

      Tuota Raamatun alussa lyhyesti kuvailtua tapahtumasarjaa voidaan toki kutsua vaikka evoluutioksi, mutta sillä ei ole mitään tekemistä Darwinin havaintojen kanssa.

      Sillä ei tuota Raamatun kuvaamaa luomisprosessia pystytty todentamaan Galápagossaarilla 1800-luvulla jKr. sen kummemmin kuin tänäkään päivänä.

      Kaiken alkua on mahdollista lähestyä tieteellisesti ainoastaan perehtymällä ensin tuohon Raamatun luomiskertomukseen, ja sen jälkeen soveltaa siihen niitä työkaluja joita länsimainen sivistys on 1900-luvulta asti antanut meille tieteen muodossa.

      • Viksumpi

        myös lukutaito. "Tulkoon valkeus"- sanotaan jo ennenkuin varsinaiset luomispäivät edes olivat alkaneet.

        Ja teologi Darwin joka ei edes pystynyt erottamaan Galapagoksen peippoja sirkuista, on se suuri "tiedemies" vailla tutkintoa, mutta perustipa vain uuden uskonnon joka on täynnä hurmahekisiä fanaatikkoja ja näkyjennäkijöitäja huijareita. Varmaan ukko nauraisi partaansa jos tietäisi että jotkut ottavat hänet yhä vakavasti.


      • Mr Darcy
        Viksumpi kirjoitti:

        myös lukutaito. "Tulkoon valkeus"- sanotaan jo ennenkuin varsinaiset luomispäivät edes olivat alkaneet.

        Ja teologi Darwin joka ei edes pystynyt erottamaan Galapagoksen peippoja sirkuista, on se suuri "tiedemies" vailla tutkintoa, mutta perustipa vain uuden uskonnon joka on täynnä hurmahekisiä fanaatikkoja ja näkyjennäkijöitäja huijareita. Varmaan ukko nauraisi partaansa jos tietäisi että jotkut ottavat hänet yhä vakavasti.

        "Tulkoon valkeus"- sanotaan jo ennenkuin varsinaiset luomispäivät edes olivat alkaneet.

        Väistit nyt kyllä keskustelunaloittajan pointin. Jos aurinko luotiin vasta neljäntenä päivänä, niin miten on voinut olla vuorokausia ennen sitä. Tuo mainitsemasi "Valkeus" ei varmaankaan tarkoita aurinkoa. Ja maan pyörimisliikkeestä (suhteessa aurinkoon) tuo vuorokausi mitataan, eikö?


      • "Tuota Raamatun alussa lyhyesti kuvailtua tapahtumasarjaa voidaan toki kutsua vaikka evoluutioksi, mutta sillä ei ole mitään tekemistä Darwinin havaintojen kanssa.

        Sillä ei tuota Raamatun kuvaamaa luomisprosessia pystytty todentamaan Galápagossaarilla 1800-luvulla jKr. sen kummemmin kuin tänäkään päivänä"

        En yrittänyt väittää sitä että Raamatussa kuvattaisiin Darwinin evoluutioteorian mukainen kehitys. Koitin vain todistaa, että se ei ole ristiriidassa sen tosiasian kanssa, että maailman kehittymiseen on mennyt miljardeja vuosia.
        Pahoittelen aloitusviestini harhaanjohtavaa sanavalintaa.


    • Ordohereticus

      Itseasiassa maailma luotiin kuudessa päivässä, sillä seittemäntenä Jumala lepäsi!
      Eli luominen kesti vain 6x24h. Paitsi ei kestänyt, sillä Jumala, luomiskertomuksen mukaan, loi vain päiväsaikaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10553
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4892
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3412
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe