Maailma luotiin seitsemässä päivässä

sanoo Raamattu ja uskossaan sokeat fundamentalistit väittävät että se aika oli nimenomaan tismalleen 7 kertaa 24 tuntia, siis 168 tuntia; evoluutioteoria on siis harhaoppia, sen mukaan maailman muodostuminen tällaiseksi, kuin se nyt on, on vienyt miljardeja vuosia.
MUTTA. Kreationistit, oletteko koskaan pohtineet seuraavaa asiaa: Aurinko, kuu ja tähdet luotiin vasta neljäntenä "päivänä". Ja Raamatussa nimenomaan sanotaan että ne luotiin "taivaankanteen erottamaan päivän yöstä". Miten lasketaan ensimmäisten kolmen päivän pituus? Ja loput neljäkin päivää ovat voineet olla aivan yhtä epämääräisen pituisia ("Jumalalle tuhat vuotta on kuin yksi päivä").
Siis koko luomisprosessi on aivan hyvin voinut kestää miljardeja vuosia. Näin ollen evoluutio ei ole ristiriidassa raamatun opin kanssa.
Miettikääpä hetki tätä

5

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 73056

      Näinhän se on. Viestiketjun aloittaja on täysin oikeassa.

      Edes suurin osa kristityistä ei osaa lukea tuota (1 moos.) niin kuin se on kirjoitettu.

      Tuota Raamatun alussa lyhyesti kuvailtua tapahtumasarjaa voidaan toki kutsua vaikka evoluutioksi, mutta sillä ei ole mitään tekemistä Darwinin havaintojen kanssa.

      Sillä ei tuota Raamatun kuvaamaa luomisprosessia pystytty todentamaan Galápagossaarilla 1800-luvulla jKr. sen kummemmin kuin tänäkään päivänä.

      Kaiken alkua on mahdollista lähestyä tieteellisesti ainoastaan perehtymällä ensin tuohon Raamatun luomiskertomukseen, ja sen jälkeen soveltaa siihen niitä työkaluja joita länsimainen sivistys on 1900-luvulta asti antanut meille tieteen muodossa.

      • Viksumpi

        myös lukutaito. "Tulkoon valkeus"- sanotaan jo ennenkuin varsinaiset luomispäivät edes olivat alkaneet.

        Ja teologi Darwin joka ei edes pystynyt erottamaan Galapagoksen peippoja sirkuista, on se suuri "tiedemies" vailla tutkintoa, mutta perustipa vain uuden uskonnon joka on täynnä hurmahekisiä fanaatikkoja ja näkyjennäkijöitäja huijareita. Varmaan ukko nauraisi partaansa jos tietäisi että jotkut ottavat hänet yhä vakavasti.


      • Mr Darcy
        Viksumpi kirjoitti:

        myös lukutaito. "Tulkoon valkeus"- sanotaan jo ennenkuin varsinaiset luomispäivät edes olivat alkaneet.

        Ja teologi Darwin joka ei edes pystynyt erottamaan Galapagoksen peippoja sirkuista, on se suuri "tiedemies" vailla tutkintoa, mutta perustipa vain uuden uskonnon joka on täynnä hurmahekisiä fanaatikkoja ja näkyjennäkijöitäja huijareita. Varmaan ukko nauraisi partaansa jos tietäisi että jotkut ottavat hänet yhä vakavasti.

        "Tulkoon valkeus"- sanotaan jo ennenkuin varsinaiset luomispäivät edes olivat alkaneet.

        Väistit nyt kyllä keskustelunaloittajan pointin. Jos aurinko luotiin vasta neljäntenä päivänä, niin miten on voinut olla vuorokausia ennen sitä. Tuo mainitsemasi "Valkeus" ei varmaankaan tarkoita aurinkoa. Ja maan pyörimisliikkeestä (suhteessa aurinkoon) tuo vuorokausi mitataan, eikö?


      • "Tuota Raamatun alussa lyhyesti kuvailtua tapahtumasarjaa voidaan toki kutsua vaikka evoluutioksi, mutta sillä ei ole mitään tekemistä Darwinin havaintojen kanssa.

        Sillä ei tuota Raamatun kuvaamaa luomisprosessia pystytty todentamaan Galápagossaarilla 1800-luvulla jKr. sen kummemmin kuin tänäkään päivänä"

        En yrittänyt väittää sitä että Raamatussa kuvattaisiin Darwinin evoluutioteorian mukainen kehitys. Koitin vain todistaa, että se ei ole ristiriidassa sen tosiasian kanssa, että maailman kehittymiseen on mennyt miljardeja vuosia.
        Pahoittelen aloitusviestini harhaanjohtavaa sanavalintaa.


    • Ordohereticus

      Itseasiassa maailma luotiin kuudessa päivässä, sillä seittemäntenä Jumala lepäsi!
      Eli luominen kesti vain 6x24h. Paitsi ei kestänyt, sillä Jumala, luomiskertomuksen mukaan, loi vain päiväsaikaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe