mitään,missä tämän H1N1 kanssa Suomessa mennään?Paljonko tapauksia?Millä oireilla jne? Ihan kuin kaikkia olisi kielletty asiasta mitään tiedoittamaan,kun missään asiasta ei voi lukea.Aika outoa,jos kerran suurin osa kuitenkin taudin saa.
Miksi lehdissä/tiedoitusvälineissä ei kerrota
utelias???
27545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Se nyt vaan on näin, Suomen päättäjät on niin päättänyt, että kansalaiset pidetään pimennossa ja roskat lakastaan maton alle.
Kellään ei tällä hetkellä ole 'varmaa' sikainfluenssaa kun testejä ei enää tehdä, paitsi kuolleille. Niinpä tapauksia ei ole uutisoitavaksi yhtään aiempaa enempää.
Kun ei haluttu tietää missä mennää, lopetettiin testaus jotta voidaan sanoa ettei tilanteesta ole tarkkaa tietoa.
Kun kuolleita sitten alkaa ilmestymään voidaan vedota siihen ettei tiedetty mikä tilanne oli ja siksi tapaukset tulivat kuin yllättäen.
Helpompi vältellä vastuuta kun voi sanoa ettei tilanteesta ollut tarkkaa tietoa. Sillä eihän tilanteeseen, mistä kukaan ei tiedä mitään tarkkaan, voi aloittaa mitään toimenpiteitäkään. Kukaan ei siis näin tee mitään virhettä toimimattomuudellaan vaan päättäjät ovat suojanneet oman selustansa vastuunkannosta.
Tauti hävisi samantien kun testaaminen lopetettiin. Ei ole enää mitään kerrottavaa.
Eli tässä linkki josta löytyy jotain päivitettyä tietoa sairastuneiden määrästä:
http://www.ktl.fi/portal/suomi/terveyden_ammattilaisille/tartuntataudit_ja_epidemiat/influenssa_a_h1n1v_raportoidut_tapaukset
Perustelu näiden testien lopettamiselle oli mielestäni yksi humoristisimmista:
Testaaminen ja tilastointi WHO:n mukaan lopetettiin, koska uusien tapausten määrä nousi suuremmaksi koko ajan.
Eikö se nyt olllut aivan oletettavaa että se nousi? Mikä syy se on lopettaa tapausten laskeminen jos niitä tulee joka päivä enemmän? :D
Vai loppuiko laskupää? :D
24 tunnin sisällä varmistetut tapaukset = 0
Tuo nollahan on ollut tuolla jo ties kuinka kauan. Uusien tapausten määrä loppui kuin seinään kun testaaminen lopetettiin.
Se on tässä tilanteessa TURHAA. Testaaminen on kallista eikä siihen ole resursseja, kun tapauksia on paljon.
Testaaminen on kallista eikä siihen ole resursseja?
Suomihan oli vielä ennen tätä pandemiaa niin täysin varautunut hoitamaan pandemiatilanteet kunnialla. Resursseja kaikkien hoitoon ja tartuntatapausten eristämiseen oli vaikka kuinka paljon.
Nyt kun tositilanne sitten tuli, aletaankin väittää että ei ole resursseja edes sairastuneiden diagtinostisointiin puhumattakaan hoidosta! :D
Mihin ne resurssit tässä parissa vuodessa ovatkin yllättäen kadonneet? Vai onko joku kenties luvannut liikoja resursseista?
Pahemmankin taudin aiheuttamassa pandemiassa tapauksia tulee olemaan paljon... mitenkä resurssit sitten riittävät silloinkaan?
Tamiflutakin piti riittää koko väestölle. Nyt sitä ei saa Suomessa enää kuin hoitajat ja lääkäreiden ystäväpiirit vaikka esimerkiksi Englannissa lääkkeen saa normikansalainenkin pelkällä puhelinmääräyksellä.
"Suomihan oli vielä ennen tätä pandemiaa niin täysin varautunut hoitamaan pandemiatilanteet kunnialla."
Niin se hoidetaankin, mutta Suomessa pystytään testaamaan vain 40 tapausta päivässä ja asiantuntijat arvioivat kolmen miljoonan sairastuvan.
Tee siitä laskusi.
Miten estetään oikeasti vaarallisen pandemian eteneminen, jos pystytään testaamaan päivässä 40 epäilyä?
Eli resursseja ei siis todellakaan ole ollut, eikä ole nyt tarpeksi vaikka muuta on väitetty!
Täyttä paskanjauhantaa siis tämä "olemme valmiina torjumaan ja hoitamaan pandemian" jota on hoettu tässä viimeiset 5 vuotta :D
Sama juttu lääkehoidossa. Lääkettä on joka kansalaiselle, mutta lääkäreitä kielletään määräämästä sitä (muille kuin salaa kavereilleen ja sukulaisilleen) :D
On resursseja, mutta se ei tarkoita sitä mitä sinä luulet.
"lääkäreitä kielletään määräämästä sitä"
Suomessa kielletään ja Amerikassa suositellaan.
"Yhdysvaltojen terveysviranomainen, CDC, suosittelee ihmisille sikainfluenssan ehkäisyyn ja hoitoon oseltavimir- ja zanamivir-influenssalääkkeitä, joita markkinoidaan nimillä Tamiflu ja Relenza."
http://www.sikainfluenssa.fi/kysyttya/
Kerro toki sinä kun tiedät mitä ne "resurssit" ovat :)
Olisikohan syytä ottaa ne resurssit käyttöön? Tähän mennessä ainoa resurssi jota olen nähnyt käytettävän on käsky sairastaa kotona ilman lääkitystä, poissa rasittamasta terveydenhuoltoa.
Samaa sontaa resursseista jauhettiin eristystilojen riittävyydestä SARS:n ja lintuflunssan aikoihin muutama vuosi sitten:
"Mikäli tauti alkaa leviämään maailmalla, pystymme eristämään kaikki Suomeen tulevat epäilyt."
Nyt sitten sikaflunssan yhteydessä selvisikin että näitä kaikkeen riittäviä eristystiloja on koko Suomessa muutama kymmenen, jotka eivät riitä käytännössä mihinkään.
Eipä se mitään, selityskin oli jo valmiina:
"Eristystilat on tarkoitettu tilanteisiin, missä tauti ei tartu ihmisestä ihmiseen."
No mihin niitä eristystiloja siinä tilanteessa tarvitaan? Miksi vitussa pitäisi eristää sairas ihminen joka ei voi tartuttaa muita?
Eli näköjään nämä kalliit tilat on rakennettu pandemian varalta aivan turhaan, vain turvallisuuden tuntua luomaan. Missään tilanteessa niistä kun ei näytä olevan hyötyä.
"Niin se hoidetaankin, mutta Suomessa pystytään testaamaan vain 40 tapausta päivässä"
Intiassakin näyttäisi testaus toimivan paremmin kuin täällä "hitech" Suomessa
"Hundreds of anxious people, many with young children, crowded a hospital Wednesday to be tested for swine flu in a western Indian city that reported the country's first fatality two days ago."
"Local officials have begun testing all students who attended the same school as Rida Sheikh, the dead schoolgirl, "
http://www.nytimes.com/aponline/2009/08/05/world/AP-AS-India-Swine-Flu-Panic.html?_r=1
ja selittää että mihin sitä resursseja on?
Olet sinä kumma mies kun väitteitä kyllä tulee, mutta ei perusteluja senkään vertaa.
Taidat olla joku terveydenhuollon lobbari.
Kun ei ole syytä testata, niin ei ole syytä testata. Miksi pitäisi heittää rahaa kaivoon?
Olla uutisoidaanko Suomessa tästä?
Study: Tamiflu little help for kids against flu
Reuters updated 10:14 a.m. ET Aug. 10, 2009 London
Potentially harmful side effects may outweigh benefits, researchers say
Tutkimus: Tamiflu vähän auttaa lapsia vastaan flunssa
Mahdollisesti haitallisia sivuvaikutuksia voi ylittää edut, tutkijat sanovat
lue lisää....
http://today.msnbc.msn.com/id/32357531/ns/health-swine_flu/
konekäännetty
http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&u=http://today.msnbc.msn.com/id/32357531/ns/health-swine_flu/&ei=m1aASrbIDZG6sgbZzbSLCg&sa=X&oi=translate&resnum=2&ct=result&prev=/search?q=Study Tamiflu dangers to health&hl=fi&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:fi:official&hs=NwY&sa=G
Ehkä sen vuoksi että tautiin sairastuneet saisivat lääkettä? Kun taudin kesto on yli viikon, niin eikö ole järkevää lieventää sitä? Tottakai tämä vaikuttaa työelämään kun duunarit ovat sairaana näin kauan.
Lisäksi tautiin on kuollut täysin terveitäkin. Millä vältetään kuolemantapaukset Suomessa ellei sitä lääkitä?
muillekin: Sikainfluenssaan ei ole olemassa minkäänlaista parantavaa lääkettä koko maailmassa.
Tamifluut yms. ovat influenssaa lieventäviä lääkkeitä, mikä tarkoittaa kestoa ja oireita. Kyseiset lääkkeet EIVÄT pelasta yhdenkään ihmisen henkeä.
Suomessa, niinkuin muuallakin maailmassa, ei voida millään tavoin ehkäistä tulevia kuolemantapauksia tämän pandemian johdosta.
Koko pandemia tulee vaikuttamaan maailmanlaajuisesti niin ikävällä tavalla, että kukaan ei kykene millään resurseilla estämään joukkokuolemia.
Ainut resistantti tällä hetkellä kyseiseen tautiin on se, että sairastut siihen ensimmäisen aallon aikana ja toivot, että selviät hengissä.
Ikävää faktaa, mutta totta.
Ainut resistenssi ei todellakaan, ei missään tapauksessa, ole se että sairastat nyt ensimmäisessä aallossa!!!
Tuo on jo niin tyhmä ajatuskin että miksi ihmeessä sellaista täällä levittelet? Miksi?
Koittakaa nyt hyvät ihmiset käsittää se että toinen aalto syntyy juuri siksi että virus muuntuu niin että ihmisillä jotka ovat sen jo sairastaneet ei ole resistenssiä sitä vastaan!
Siksi on ensiarvoisen tärkeää, siis hyvin tärkeää, että ei missään tapauksessa pyritä sairastumaan tuollaisiin sairauksiin koska mitä enemmän ihmisiä siihen sairastuu, sitä todennäköisempää on että virus muuntuu nopeasti ja sitä todennäköisempää on myös se että virus muuntuu vaarallisemmaksi!
On odotettavissa neljä aaltoa tämän viruksen osalta jos vanhat merkit pitävät paikkansa. Virus muuntuu koko ajan vaarallisemmaksi joka tarkoittaa lisää kuolonuhreja ja pitkittynyttä kärsimystä. Siihen on kaksi syytä. Ensimmäinen on jälkitaudit ja se että toinen aalto saavuttaa heikentyneet ihmiset ja hävittää siten suuremmalla todennäköisyydellä terveenkin ihmisen ja toinen on se että virus on entistä versiota ärhäkämpi koska se on tottunut ihmiseen. Neljä entistä pahempaa aaltoa, kunnes elimistö tottuu influenssavirukseen ja kykenee pistämään vastaan viidennelle aallolle ja pysäyttämään sen leviämisen jonka jälkeen jäädään taas odottamaan että sukupolvi vaihtuu ja uusi sukupolvi jolla ei ole resistenssiä ehtii muodostumaan virukselle eläväksi viljelyaltaaksi.
se taitaa olla! Jos nyt sairastunut olisi resistenssi seuraavan aallon (mutatoitunut virus) vaiheessa, niin toki nyt flunssaan sairastuneita mm. testattaisiin, että tiedettäisiin, onko vaaraa sairastua enään. Eli olisi se aikamoista epätietoisuutta aiheuttavaa, jos olisi nyt flunssa, eikä tietäisi onko kyseessä sikaflunssa, vai tav. flunssa, eli onko vastustuskykyä, vai ei.
Oikea määrä on tuhansia, 2000-3000 tuhatta.
Hei, ei syytä paniikkiin. Peskää käsiä vähän useammin. Kyllä täällä Suomessa osataan.
Ai niin, lasketaan ruoan ALV:tä vähän, jookosta?
T: Masahiko
Jos tuosta taulukosta voisi kuolemantapauksista suhteessa sairastuneisiin päätellä, niin voisi ajatella, että kuolevuus on hieman alle 1 % sairastuneista. Tosin on otettava huomioon, että kaikkia sairastuneita ei ole raportoitu, joten sairastuneita on varmasti huomattavasti enemmän. Eli tehdään oletus, että kuolevuus olisi 0,5 % sairastuneista.
Arvion mukaan 2/3 väestöstä tulisi sairastumaan tautiin, jolloin suomalaisista sairastuisi karkeasti 3.300.000 henkilöä. Jos kuolevuus olisi 0,5 % se tietäisi 16.500 epidemiaan kuollutta noin kahden-kolmen vuoden aikavälillä. Riskiryhmiin kuuluvia kuolleita voisi olettaa olevan noin 70 %, jolloin riskiryhmistä kuolleita olisi olettaman mukaan 11.550 henkilöä ja terveitä tauti veisi 4.950 henkeä. Isoja määriä nämäkin. Eikä edes kaikkein hysteerisimpiä arvioita. Toisaalta jos rokotusohjelma olisi laajasti käytössä, tulisi ajoissa ja olisi vaikuttavuudeltaan hyvä, niin voisi ajatella, että luvut laskisivat ainakin puoleen...
http://www.apple.com/trailers/paramount_vantage/carriers/medium_t1.html