Euroalueen ja yhteisvaluutan suurin ja kovin testi on pian ohi.
Paha taantuma oli se lopullinen testi euron elinkelpoisuudelle ja hyvin näyttää rakas yhteisvaluuttamme kestävän.
Nousun merkit ovat jo ilmassa ja pian euroalue lähtee ennen näkemättömään kasvuun.
Itsekin olin hieman huolissani pahan laman varalta, mutta näköjään turhaan.
Vain Irlannissa joku yksityisajattelija ehdotti eurosta luopumista, mutta häntä ei otettu vakavasti.
EU:n ja euron menestyksellistä taivalta kohti maailman suurinta ja vahvinta liiittovaltiota kohti ei voi mikään enää uhata!
Paha taantuma oli se lopullinen testi euron elinkelpoisuudelle ja hyvin näyttää rakas yhteisvaluuttamme kestävän.
Nousun merkit ovat jo ilmassa ja pian euroalue lähtee ennen näkemättömään kasvuun.
Itsekin olin hieman huolissani pahan laman varalta, mutta näköjään turhaan.
Vain Irlannissa joku yksityisajattelija ehdotti eurosta luopumista, mutta häntä ei otettu vakavasti.
EU:n ja euron menestyksellistä taivalta kohti maailman suurinta ja vahvinta liiittovaltiota kohti ei voi mikään enää uhata!
Vastaukset 5
Vanhimmat
EU hajoaa ja sen ilolintu Emu lentää pois.
Kestäähän se, koska sen taakse on ladattu niin paljon poliittista painoarvoa, ettei sen yksinkertaisesti voida antaa romahtaa; Liian moni poliitikko joutuisi vastaamaan ikäviin kysymyksiin. Siksi se pidetään hengissä maksoi mitä maksoi.
Kokonaan toinen juttu on ollut huomata, kuinka kalliiksi tämä päättäjiemme into päästä kaikkiin ytimiin on meille tullut. Kohdallamme euro on osoittautunut ensimmäisessä tulikokeessaan katastrofiksi. Naapurimme taisi taas vetää pidemmän korren:
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2009/08/05/ruotsi-selvisi-kuin-koira-verajasta/200917560/170
"Kohdallamme euro on osoittautunut ensimmäisessä tulikokeessaan katastrofiksi."
En sanoisi, että katastrofiksi. Olen kyllä pettynyt siihen, ettei euron kurssia saatu laskettua tarpeeksi alas, mutta mistään katastrofista on turha puhua. Ruotsi on pärjännyt lamasta ehkä paremmin kuin mikään muu maa Euroopaassa - esim. Tanskalla on vielä köykäisempi tilanne kuin Suomella. Tanskan kruunu on vielä euroakin yliarvostetumpi, mikä laskusuhdanteiden aikana aiheuttaa ongelmia. Ruotsin kruunu on HS:n vertailun ainut valuutta, joka on aliarvostettu.
On hankala sanoa, miksi euro oli Ruotsin kruunuun nähden niin vahva. Syy löytyy pitkälti yksityisestä kysynnästä, joka oli Ruotsin kruunun kohdalla huomattavan alhainen suhteessa valuutan kokoon. Euroon taas kohdistui suhteessa enemmän kysyntää - täten euro pääsi nousemaan liian vahvaksi. Ei Ruotsissakaan enää kruunua voida devalvoida, sillä Ruotsin kruunukin on siirtynyt kelluvien valuuttakurssien joukkoon.
Taloussanomat (eri artikkeli): "Nordean mukaan huhti–kesäkuun kasvu perustui yksityiseen kulutukseen, joka on vahvistunut laskusuhdanteesta huolimatta sekä maan kauppataseen parantuneeseen tasapainoon. Etenkin kesäkuussa Ruotsin vienti veti Nordean arvion mukaan vahvasti. Kauppatasetta kasvatti myös kruunun heikentymisen vilkastuttama vientikauppa."
Muistaakseni laskusuhdanne myös alkoi Ruotsissa Suomea aiemmin. Ja toisaalta Ruotsin nousu ennakoi selvästi nousua myös muualla - veikkaan, että kohta alkaa tilanne parantua myös muualla maailmassa.
Tällä kertaa Ruotsi selvisi taantumasta poikkeuksellisen hyvin. Ehkä EKP:ssa ruvetaan miettimään, miksi euro oli niin kallis ja tehdään asialle jotain. Joka tapauksessa tähän mennessä Suomen raha- ja valuuttapoliittinen kehitys on euroaikana ollut huomattavasti markka-aikaa vakaampaa: erityisti noususuhdanteen aikana. Markka ei pelastanut Suomea 90-luvun lamalta, eikä se olisi pelastanut välttämättä tältäkään. Lisäksi euro pienentää riskejä: euroalueella ei valuuttakurssieroja pahemmin ole. Suomi ei siis eurossa niin todennäköisesti vajoa hyvin syvään lamaan, mutta toisaalta ei myöskään niin helposti selviä taantumasta "kuten koira veräjästä", niinkuin Ruotsi nyt tästä taantumasta näyttää selviävän.
Mainitset Tanskan, mutta unohdat ilmeisesti sen, että sen kruunun kurssi on sidottu euroon vaihteluvälillä +- 2,25%. Ruotsin valuutta puolestaan kelluu, joten se arvo määräytyy kulloisenkin taloustilanteen mukaisesti.
Tanska on samassa tilanteessa kuin Suomi edellisen laman alla: Valuutta on kiinnitetty euroon (ERMiin) väärällä kurssilla. Edellisessä lamassa tämä pahensi tilannettamme huomattavasti, etenkin kun poliitikkojen piti lähinnä arvovaltasyistä puolustaa tuota liitosta monien muistamilla jättikoroilla. Tilanne alkoi helpottaa ja taloutemme kääntyä nopeasti nousuun kun markan ERM-liitos purettiin. Voisi sanoa, että "pää pystyssä vahvalla markalla Eurooppaan" -poliitikka tuli kalliiksi jo edellisessä lamassa.
Nyt olemme liki samassa tilanteessa: Valuuttamme arvo ei voi määräytyä vapaasti markkinoilla taloustilanteemme muutosten myötä. Jousto mahdollisuuksiksi jäävät joko työllisyys tai palkat.
"Mainitset Tanskan, mutta unohdat ilmeisesti sen, että sen kruunun kurssi on sidottu euroon vaihteluvälillä +- 2,25%"
No oli miten oli, niin tanskan kruunu on silti vielä euroa huonommassa jamassa. Eikä tanskan kruunu ole ainut. Ruotsin kruunun kurssi vaan pääsi painumaan poikkeuksellisen matalalle.
"Edellisessä lamassa tämä pahensi tilannettamme huomattavasti, etenkin kun poliitikkojen piti lähinnä arvovaltasyistä puolustaa tuota liitosta monien muistamilla jättikoroilla."
Koko homma ryssittiin pahasti, kun markan muutokset tapahtuivat kerralla ja odottamattomasti. ERM:iin liittymisen lisäksi markasta tehtin kelluva, mikä nosti ulkomaisen velan hintaa kolmanneksen. Aikaisemminhan markka oli ollut reilusti yliarvostettu ja sittemmin se tippui "normaalille tasolleen" - yhden yön aikana. Tosin eikös ne jättikorot olleet ennen markan sitomista ERM:iin? En ole varma, mutta markan korkotaso on kuitenkin ollut usein ennen 90-lukua suhteettoman korkea.
"Nyt olemme liki samassa tilanteessa: Valuuttamme arvo ei voi määräytyä vapaasti markkinoilla taloustilanteemme muutosten myötä. Jousto mahdollisuuksiksi jäävät joko työllisyys tai palkat."
Tilanne on nyt täysin eri, sillä euro ei ole sama kuin ERM, eikä 90-luvun sotkut johtuneet vain siitä: bad policy, bad banking and bad luck noin tiivistettynä. Euro ei periaattessa eroa vapaasti kelluvasta markasta muuten kuin, että se on Euroopan laajuinen. Euronkin arvo määräytyy vapaasti markkinoilla. Nykyisen finanssikriisin aikana euro oli ilmeisesti liian kysytty valuutta, koska sen kurssia ei alhaisista koroista huolimatta saatu painettua tarpeeksi alas. Sama tilanne olisi yhtä hyvin voinut olla markan kanssa (kuten se on esim. Tanskan kruunun ja Sveitsin frangin, sekä lukuisten muiden valuuttojen kanssa).
Se, on nykyisen finanssikriisin "tulikokeessa" positiivista, että Euroalueen taloustilanne on kehittynyt melkolailla samaan tahtiin kaikissa euromaissa. Takapakkia taas aiheutti euron liiallinen kalleus, joka iski yhtälailla kaikkiin euromaihin. Se miksi euro jäi niin kalliiksi, eikä esim. dollari tai punta, sitä en osaa sanoa.