Jumala pitää omistaan huolen!

lukenut

Jumala pelasti Lotin Sodomasta ja Nooan Vedenpaisumuksesta!
Jumala antoi Jeesuksen, että Hänen omat pelastuisivat!

8

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löyhäpää

      Totta Mooses. Tämä linja näkyy läpi raamatun. Jahve tappoi Sodoman asukkaat lunnaaksi yhden Lootin pelastamiseksi. Aika karmeaa. Vedenpaisumuksen lunnaat Nooan ja muutaman muun säilyttämisessä elossa oli muun ihmiskunnan raaka murhaaminen hukuttamiskuolemalla. Tosiuskova seisoo raamatun sanoman takana ja ihannoi joukkomurhia. Syyte Jumalaa kohtaan on kansanmurha. Milloin hänet saadaan tuomiolle?
      VT:ssa Jahve huolehtii omista tosiuskovista ja syytää käärmeenkiukkua kaikille muille, myös silloisille suomalaisille. Suomalaiset oppivat tuntemaan Jahven ja Kristuksen vasta n. 1.100-luvulla. Jeesus-jumala huolehtii tosiuskovista vailla kansallista sidettä, mutta mutta ...kaikkein karmein kohtalo mitä kuvitella voi seuraa muu-uskovia tai ateisteja. Esimerkiksi intialaiset ovat UT:n mukaan ali-ihmisiä tai vastaavia ja joutuvat helvettiin ilman muuta.
      Raamattu on todella äärirasistinen kirja. Tätä kai nimimerkki "lukenut" tarkoitti. Milloin raamattu joutuu tuomiolle ihmisyyden vastaista opeista?

    • se muuten

      sama jumala, joka sai Lootin nussiskelemaan omia tyttäriään?

    • grimer

      jumala antoi jeesuksen ja joka usko mitä jeesus sanoi hän pelastui,,,,
      siis hän sanoi ,,,kaikki mitä teet muille ihmisille ,,,,,teet sen jeesukselle samalla,,,,,
      eiköhän vuorisaarnassa on selvä sanottu ketä,,ja mitä,,,,,

      ,,,ei voi rakasta jumala joka ei ole nahty jos ei rakasta ihmistä joka on
      hyvin ´nähtävissä
      siis sinä uskot jeesuksen ja tunnustat häntä jumalan pojaksi vain silloin
      kun teet niin kun hän on määränyt,,,
      herran rukous, hyvän tahdon j.n.e

      • grimer

        ei tarvi muuta kun katsoa vain ylivainion nipan ilme ja muut vastaavat lahkon kaverit ,,,on melko selvä mistä on kysymys,,,,,,pelottava!!!!!!!!!!!!!


      • grimer
        grimer kirjoitti:

        ei tarvi muuta kun katsoa vain ylivainion nipan ilme ja muut vastaavat lahkon kaverit ,,,on melko selvä mistä on kysymys,,,,,,pelottava!!!!!!!!!!!!!

        katsoka you tubella netissa videoita , korean hellunt ja baptit,,,,,,kun riivaja iske ei ole helpoa edes katsottavaksi,,,,,


    • Atte Ateisti

      Huonostipa omistaan huolen pitää, sillä sanotaanhan, että putoavassa lentokoneessa ei ole yhtään ateistia...

      • hottisx

        Auts, ja uppos. Miksei hymyillä kuolemalle? No, jos synti on totuus, on parempi laittaa viime hetkellä pää pusikkoon ja toivoa parasta. Ei ihminen tietty yleensä halua kuolla, mutta uskaltaisipa ensin edes elää.


    • Usko777

      Olen uskova kristitty, mutta en voi luottaa Jumalan maalliseen huolenpitoon. MIksikö? No maailmassa on miljoonia uskovaisia kristittyjä, jopa parempia uskovia kuin me länsimaiset uskovat, ja he kärsivät marttyyrikuoleman, kidutusta ja lisäksi myös uskovat ovat aina alttiita kaikille sairauksille, rahattomuudelle, nälänhädälle jne. Missä on Jumalan huolenpito?

      Kuolemassa vassta uskon, että Jumala hakee omansa kotiin. Mutta täällä maan päällä ollaan ihan samojen voimien armoilla kuin kuka muu tahansa.

      Usko777

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4083
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      208
      1593
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1420
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1110
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      329
      1046
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      999
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      949
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      929
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      909
    Aihe