http://www.taloussanomat.fi/raha/2009/08/10/200-000-euroa-asuntovelkaa-ja-tuhansien-kulutusluotot-paalle/200917860/139
Kertokaa minulle. Miten ihmeessä voitte pitää 200000 euron asuntolainaa yhdistettynä 70000 euron kulutusluottoon kestävänä pohjana taloudelle ja elämälle, ja miten HELE-VETISSÄ olette saaneet sen 70000 euron kulutusluoton itsellenne?
Kertokaa minulle. Miten ihmeessä voitte pitää 200000 euron asuntolainaa yhdistettynä 70000 euron kulutusluottoon kestävänä pohjana taloudelle ja elämälle, ja miten HELE-VETISSÄ olette saaneet sen 70000 euron kulutusluoton itsellenne?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hörp.
Helposti.
Meillä on asuntolainaa n €420.000 ja kulutusluottoja n. €60.000. Kuulostaako kauhealta?
Olemmeko kohta konkurssissa ja omaisuus pakkolunastuksessa?
Mutta ei sen takaisinmaksaminenkaan ole mitenkään ylivoimaista, kun meidän bruttotulot ovat n. €200.000/v ja pääomatulot (vuokria, korkoja yms) n. €200.000/v.
Koko homman juju ei suinkaan ole velan määrässä, vaan takaisinmaksukyvyssä. Eli kun lainaa on saatu se pitää laittaa tuottamaan ja vasta, kun on varmuus, että selviää lainoista voi tuhlata pikkasen.
Kun tulee tosipaikka (työt loppuvat ja sijoitus tulot tippuvat melkein nollille) niin pakkohan sitä on silloin lähteä velkaneuvojalle tai alettava realisoimaan. Itsestäni ainakin kertomasi 60000 kuulostaa aika kauhelta määrältä kulutusluottoa (vastaa useamman kuukauden tulojanne).
kauheaa ole jos sitä maksukykyä vaan löytyy, mutta esimerkissä sitä ei enää löydy, vaan velkaneuvojalla istutaan.
Saatattepa pian ollakin kusessa jos noilla( kuvitelluilla ) tuloilla pitää ottaa 60000 euroa kulutusluottoa...
Miten ihmeessä tuolla nimimerkillä voi esittää tommosen kysymyksen? Vai selittikö tämä juuri sen miten maksukyvyttömät ovat niitä lainoja saaneet?
Miksi hemmetissä arvoisa pankkitoimihenkilö menee ja lähtee edes tekemään esitystä tällaisessa tämmöisille lainoille? Ja miksi hemmetissä pankkitoimihenkilön esimies menee ja tekee lainapäätöksen esitykseen?
Kohta noilla lainoilla olette kusessa, kun vero vähennyksetkin poistuu.
Mutta älkää ottako Saldosta,Vipistä, Euroloan jne lainoja hirveät korot ja pelkkää korkojen maksua.
Laina ei lyhene menee vaan muita kuluja.
Ja jos pient tulot vaikka kilpailuttaa ei silti saa lainaa, kuin vain ns. korkeakorkoisilta firmoilta,ilmeisemmin rikkaille annetaan vain niitä isoja ja pienikorkosiia lainoja.