Kuluttajansuoja autokaupassa?

UntoU

Onko niin että käytetylle autolle tulee automaattisesti takuu, jos siinä ilmenee vikoja?

Jossain aiemmassa ketjussa väitettiin, että moottorin rikkouduttua alle puolessa vuodessa olisi se kuluttajasuojalain mukaan liikkeen vastuulla. Tuntuu aika oudolta.

Ymmärrän ettei yksityisen kaupoissa ainakaan moista takuuta ole, mutta onko autoliikkeillä tuo takuun anto pakollista?

9

1267

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eri asioita ovat

      Kyse on kuluttajansuojalain mukaisesta virhevastuusta. Myyjä on vastuussa tuotteessa olevasta virheestä ja joutuu sen korjaamaan tai korvaamaan.

      Jos tuotteessa ilmenee virhe 6 kk sisällä kaupanteosta, oletetaan virheen olleen tuotteessa jo kaupantekohetkellä, ellei virheen laadusta tai muista seikoista voi päätellä muuta. Lisäksi tuotteen pitää kestää normaalissa käytössä sen verran kuin kyseisen tuotteen voi olettaakin kestävän ja vastata kunnoltaan suunnilleen sitä mitä hinnan perusteella voisi olettaa. Konerikko voi siis joissain tilanteissa olla myyjän vastuulla myöhemminkin kun tuon 6 kk määräajan jälkeen. Vastaavasti se voi olla asiakkaan vastuulla vaikka kaupasta olisi vain viikko.

      Kyse ei siis ole takuusta. Takuu on aina ylimääräinen myyjän antama lisäturva. Takuuna ei saa markkinoida 'takuuta', joka ei anna jotain enemmän kuin kuluttajansuojalain mukainen virhevastuu antaa.

      • r hannu

        ostin 2008 mallin skoda octavia tdi rs:n ostettuani auton huomasin ettei xenonvalojen automaatti säätö ei toimi en tehnyt mitään sitten akkualkoi tyhjetä ja konehuoneesta löyty sulanut johtosarja haluisin perua kaupan ostin auton osamaksulla ja olen maksanut sitä 3000euroa en halua rahoja vaan kaupan purun


      • eipä onnistu
        r hannu kirjoitti:

        ostin 2008 mallin skoda octavia tdi rs:n ostettuani auton huomasin ettei xenonvalojen automaatti säätö ei toimi en tehnyt mitään sitten akkualkoi tyhjetä ja konehuoneesta löyty sulanut johtosarja haluisin perua kaupan ostin auton osamaksulla ja olen maksanut sitä 3000euroa en halua rahoja vaan kaupan purun

        Myyjällä on aina oikeus ensisijaisesti korjata virhe. Vasta jos tämä ei onnistu, voit vaatia kaupan purkua.


    • veskuxxxxx

      Jos ostaa käytetyn auton, niin mikä tahansa vika ei ole virhe, joka myyjän pitää korjata. Jos vika on yllättävä ja epätyypillinen auton ikä ja kilometrit huomioiden, niin silloin myyjä voi hyvinkin olla vastuussa korjauksesta.

      Mikä tahansa vika ei ole virhe, jos vaikka iskarit vaihtokunnossa kun ajettu 150 tkm, niin ei se ole hirveän yllättävää eikä yleensä virhekään.

      Ei siinä ole mitään 6 kk määräaikaa, käytetyn auton myyjä on sen jälkeenkin vastuussa virheistä. 6 kk on vain raja, jonka sisällä auton ostajan ei tartte todistaa, että virhe oli autossa jo alun alkaen. 6 kk raja on enemmän juridinen detalji, ei vaikuta oleellisesti siihen, kuka maksaa ja mitä.

    • Jampseri

      Kuluttajasuojaviranomaiset ovat ottaneet sydämenasiakseen lyödä maahan vilpittömät yrittäjät Suomessa, eritoten autokauppiaat. Näyttää vähän siltä, että he itse tai heidän omaisensa ovat tehneet mielestään huonot kaupat ja ovat päättäneet lähteä kostoretkelle.

      Nyt olis työtä jonkin tyyppiselle autokauppiaiden etuja ajavalle taholle, jota esim autokauppiaat voivat käyttää apunaan, joku autokauppiaiden yhteinen lakitoimisto, jonka avulla he voivat käydä sotaa kuluttajaviraston vastaan, kun se asettuu yksinomaan kuluttajien puolelle

      • kylläsaahalvallaajaa

        Autokauppiaat eivät ole luotettavia. Turha edes yrittää esittää sellaista. Ja alkaa varmaan uusi lakiaikakausi, jos eri toimialat lain avulla lakimiehiin turvautuvat. Täysin älytöntä. Mutta sellaisen ristiriidan voisi kumota, kun mikään laki tai asetus ei kiellä ajokortitonta omistamasta autoa niin miksi ajokortiton ei saa autorahoitusta? Tunnen erään epilepsiaa sairastavan henkilön. Hän joutuu ostamaan käteisellä auton. Aikamoinen rangaistus. Hyvä suomen rahoitusyhtiöt. Kyllä olette mukavia.


      • neverever

        Miten ihmeessä sanat vilpitön ja yrittäjä mahtuvat yhteen kommenttiin??
        Kuluttajansuojan tarkoitus on tänä päivänä tukea kuluttajien huijausta ja kuppausta. Älä koskaan luota yrittäjään!!!


      • Anonyymi
        neverever kirjoitti:

        Miten ihmeessä sanat vilpitön ja yrittäjä mahtuvat yhteen kommenttiin??
        Kuluttajansuojan tarkoitus on tänä päivänä tukea kuluttajien huijausta ja kuppausta. Älä koskaan luota yrittäjään!!!

        Kävin täällä ja törmäsin tuollaiseen tyhmyyteen. Miksi ihmeessä pitää olla maanpäällä noin tyhmiä ihmisiä? Missä tahansa olet työssä, olet työssä yrityksessä, joten omien sanojesi mukaan olet töissä huijareilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3070
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      8
      2117
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      112
      1732
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1056
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      956
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      754
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      687
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      66
      675
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      645
    Aihe