Millaisia valmisteluja on tehty että Noormarkku olisi valmis liittymään Poriin 2010 vuoden alusta ?
Onko puhuttu että Noormarkkuun saataisiin oma lukio yms yms ?
Onko puhuttu että Noormarkkuun saataisiin oma lukio yms yms ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
siten...että pikku hiljaa kaikki palvelut...koulut ym siirtyvät poriin. näin se on aina mennyt ja menee nytkin.. haaaa
palvelut???? Aina valitetaan, että palvelut lähtevät ja muuta paskaa. Mitkä ihmeen palvelut? Kyllä tänne kauppoja jää aivan varmasti ja se on se, mitä 99% ihmisistä tarvitsee jokapäiväiseen elämäänsä. Olen asunut Noormarkussa 10v ja kerran käynyt Kelassa, se on ainoa palvelu, jota olen kaupan lisäksi tarvinnut. Toki ymmärrän, että jotkut joutuvat käymään joskus esim. terveyskeskuksessa, mutta se on todella pieni osa ihmisistä, jotka siellä joutuvat kokoajan ravaamaan.
osuuspankki ja se on kova kolaus vanhoille..
Vai tarkoititko juuri nordeaa? Se nimittäin ainakin muuttaa, jos ei jo muuttanut! Sanoivat, ettei johdu kuntaliitoksesta. ja hah!!! :D
Ajatteleppa vanhuksia, joilla ei ole autoa eikä taitoa käyttää esim. tietokonetta tai nettiä ja pankki, jossa on tili(SE ON PALVELU) muuttaa poriin. Terveyskeskuskin on palvelu ja ei varmaan sekään noormarkussa kauaa enää vanhene. Sanoit, että on pieni osa joka tarvitsee usein ravaamaan terveyskeskuksessa ja se on totta juu, mutta paljonkos se lohduttaa niitä, jotka joutuvat niin tekemään??
investointeja on ainakin:
Urheilutalon peruskorjaus, uusi pyörätie välillä noormarkku-söörmarkku, valtatiet 23 ja 8 parannukset porin ja noormarkun välillä, ym.
Lukiota Noormarkku ei taatusti saa. Miksi saisi, kun ei ole itsenäisenäkään saanut, ja Porikin lakkauttanut jo yhden lukion.
Niin tässähän nämä uudistukset
-metrotunneli 2011 mennessä
-hiihtolatu isomäki-noormarkunkisakenttä
-moottoritie ja kevyenväylän parannukset 2012 alku
-köysirata ruosniemi-noormarkku
Kyllä näiden jälkeen voi tulla poriin lukioon kun kestää metrolla 5min, voi vaikka herätä puoltatuntia ennen niin silti kerkee hyvin kouluun.
Tuleeko postileima Noormarkku poistumaan ?
Pitääkö passin Noormarkku käydä muuttamassa Poriksi uuteen passiin ?
vituttaa! koko tuleva liitos. 20 vuotta noormarkussa asuneena. 16" oli veroäyri kun muutimme maalle. porvari puolueet saivat tänä aikana kaikki hyvän"sekaisin".. ei ole järkeä ollut?? ei ole. täytyy näemmä muuttaa pois. nim. EI poriin!
Pitääkö viralliset paperit käydä muuttamassa - ja missä ajassa ?
Porin ÄSSÄT on myös Noormarkun joukkue jatkossa ?
Pesiksen taso myös nousee samalla !
Säilyyko Noormarkku omana postinumerona 29600 vai tuleeko 28000 alkuiseksi ?
tapahtuu vääntämällä noormarkun"välillä olevat kyltit pois! höh höh höh......
on, että jo nyt on Noormarkun kunnanrajalta on kyltit revitty alas.