Fujitsu Siemens XP:llä varustettuna ei suostu käynnistymään. Näytölle tulee teksti: Press [TAB] to show POST screen. Kun sammuttaa ja käynnistyksen yhteydessä painaa F8, niin ilmoittelee, että käynnistää menua.....mutta kun ei aukene. Sama tulos on F9:n painamisella sekä DEL:n painamisella.
Recovery DVD:tä ei lähde lukemaan. Boot devicen asetuksista en tiedä, mutta veikkaisin, että ovat alkuperäiset eli kyllä siellä pitäisi tuo DVD-asemakin olla.
Vika ilmeni kesken surffauksen eikä kone sen jälkeen ole lähtenyt käyntiin.
Nyt käytössä toinen näyttö, toinen näppis ja hiiri. Kaikki muut lisälaitteet poistettu (johdot irti).
Recovery DVD:tä ei lähde lukemaan. Boot devicen asetuksista en tiedä, mutta veikkaisin, että ovat alkuperäiset eli kyllä siellä pitäisi tuo DVD-asemakin olla.
Vika ilmeni kesken surffauksen eikä kone sen jälkeen ole lähtenyt käyntiin.
Nyt käytössä toinen näyttö, toinen näppis ja hiiri. Kaikki muut lisälaitteet poistettu (johdot irti).
Vastaukset 15
Vanhimmat
oeltko tsekkannut biosista, että dvd-asema on ensimmäisenä boot-listalla, tai ainakin ennen kiintolevyä? Biosiin pääsee yleensä painamalla del- tai F10-F11-näppäintä ihan käynnistyksen alussa. Voihan olla sekin mahdollista, että kiintolevy on simahtanut. Onko sulla toista kovalevyä millä testata asia?
En pääse menuun enkä setuppiin. Se vain ilmoittaa, että setup käynnistyy... Eli en pysty tarkastamaan tuota boottausjärjestystä.
Mulla kans xp ei lähe käyntiin..olen koittanu recovery dvd ja xp asennus leyvä ja ubuntua ja formatointia..aina tulee joku ERROR. missä vika?? asennus lähtee käyntiin mutta aina jossain vaiheessa tökkää..
BIOS:iin. Pelkkä näppis ja näyttö kiinni, DVD-aseman ja kiintolevyn piuhat (SATA/IDE) irti sekä kaikki USB-väylissä olevat härpäkkeet irti. Sitten kokeilemaan pääseekö BIOS:iin. Mikäli näyttäisi toimivan, yksitellen laitteita kiinni ja katsomaan mikä jumittaa koneen.
Yhtenä kikkana voisi myös kokeilla BIOS:in nollausta.
Kiitos ohjeista. Otin kiintolevyn sekä dvd-aseman johdot irti. Pyyteli asennuslevykettä. Kokeilin toisella kiintolevyllä - tulos oli sama kuin nykyiselläkin.
Mielestäni tein vääri, mutta kun kiintolevy oli irti ja kone pyysi laittamaan recovery-levyn sisään, niin laitoin sen ja samalla kytkin kiintolevynkin kiinni. Asennus alkoi......
Ja tyssäsi seuraavanlaiseen ilmoitukseen: File amdide.sys caused an unexpected error (18) at line 6514 in d:\srvrtm\base\boot\setup.c. Press any key to continue.
Ja jälleen oltiin alkutilanteessa.
Kokeilin vielä mustikammat. Eli otin yksi kerrallaan pois ja kokeilin yksi kerrallaan takaisin. Ei tulosta.
Osaisiko joku ystävällinen kertoa mistä mahtaisi moinen johtua?
että jos mahdollista, kokeile toista cd/dvd-asemaa. Onko recovery-levy naarmuton ja puhdas? Tai kokeile asentaa windows XP puhtaalle tavalliselta XP-asennusrompulta. Tuo kiintolevy kiinnitys käynnissä olevan koneeseen on tosiaan riskialtista. Näyttäs kyllä siltä että pitäis se boottijärjestys saada biosista muutettua jotta voisit yrittää recoverya tai win xp-asennusta oikealla tavalla. Ootko jo kokeillut biosin laittamista tehdasasetuksille? siis yleensä riittää kun ottaa tietyn jumpperin irti emolevyltä ja pitää hetken toisissa pinneissä, tai emolevyn pariston voi irrottaa hetkeksi (kuin tietokone sammutettuna)
Pääsin kuin pääsinkin biossiin. Palautin tehdasasetukset ja oli siellä jo muutenkin valmiina tuo cd-rom ensimmäisenä vaihtoehtona. Ei vain lähde lukemaan. Ei lähtenyt win98 asennuslevyäkään lukemaan. Tunnistaa kiintolevyn ja tunnistaa dvd-aseman.
Alkaa keinot loppumaan.
Oletko kokeillut koneen käynnistämistä jollain live-Linuxilla? Esim. Knoppix on varsin kätevä testaamiseen. Pitäisi toimia jopa kiintolevy irroitettuna, levy DVD-asemaan ja kone käyntiin.
Nyt voi vain arvailla vian syytä:
- kiintolevy
- DVD-asema
- muistikammat
- emolevy
Kiintolevyä ja DVD-asemaa voisi vielä kokeilla toiseen väylään kytkettyinä.
Taidan pikkuhiljaa luovuttaa. Kokeilin yhden toisen koneen kanssa tuota kiintolevyä. Ei toiminut. Laitoin tuon samaisen kiintolevyn slaveksi tähän samaan koneeseen. Koneessa on win2000 ja se toimii, mutta nyt se ilmoitti, että harddisk failure eli ei ymmärrykseni mukaan luo tuota toista levyä.
Tuon mukaanhan vika olisi kiintolevyllä, mutta kun tuo alkuperäinen kone alkuperäisellä kiintolevyllä ei alkanut levyä lukea eikä tuo alkuperäinen kone toiminut toisellakaan kiintolevyllä eikä alkanut lukea asennuslevyä, niin....
Recovery-levy on SP2 ja koneeseen olin asentanut SP3:n, joten sekin taitaa vaikuttaa asiaan. Ainakin kerran aikaisemmin minun piti ensin poistaa tuo SP3 ennenkuin kone alkoi lukea levyä.
Mutta nyt en pääse poistelemaan enkä edes hakemaan tiedostoja turvaan. Varmuuskopioita kun ei tietenkään ole.
Että sillei. Vika on jossakin, mutta kotikonstina seuraava olisi kai uusia laite kerrallaan sinne laatikkoon tavaraa ja se ei välttämättä ole kovin viisasta.
Eli kädet pystyyn reilusti ja miettimään mitä jatkossa.
Kiitos kuitenkin neuvoista.
Harmittamaan jäi vain se, että olisihan siinä taas oppinut lisää kun olisi vian löytänyt.
>Mutta nyt en pääse poistelemaan enkä edes hakemaan tiedostoja turvaan. Varmuuskopioita kun ei tietenkään ole.<
Tuohon ongelmaan auttaa live -linux.
Kiitos neuvoista. Tein tuon Ubuntu-levyn eli käsitykseni mukaan live-cd:n. No, eihän se kone suostunut sitäkään levyä lukemaan ennenkuin irroitin kiintolevyn johdot. Ei asentunut vielä senkään jälkeen.
Tuli vain ilmoitus, että Buffer I/0 error on device hdc logical block 357566.
Eli ei lähtenyt Ubuntu käyntiin saati että olisin päässyt kiinni kiintolevyllä olevaan materiaaliin.
>Kiitos neuvoista. Tein tuon Ubuntu-levyn eli käsitykseni mukaan live-cd:n. No, eihän se kone suostunut sitäkään levyä lukemaan ennenkuin irroitin kiintolevyn johdot. Ei asentunut vielä senkään jälkeen.<
Ei sitä tarvitse asentaa, sitä voi käyttää ilman asentamatta ja pelastaa tiedot jotka haluaa.
käynyt niin että kiintolevy on tiltatessaan käräyttänyt emon IDE/SATA-ohjaimen? Oireet viittaavat hiukan siihen suuntaan. Kiintolevyä ei voi lukea toisessa koneessa ja DVD-asema ei suostu toimimaan. Myös muistikammat voisivat aiheuttaa moista ongelmaa rikkoutuessaan. Pystytkö testaamaan muistikammat ja DVD-aseman toisessa koneessa? Tai kokeilla rikkoutunutta konetta varmasti ehjillä muistikammoilla ja kiintolevyllä?
Kiitokset kaikille. Minä nostan nyt kädet pystyyn ja käyn korjaamolla. Minun keinoni (sekä saamani neuvot) on käytetty.
Ihmettelen vain sitä, että jotkut tuntuvat olevan sitä mieltä, että live-cd:llä voi tiedot pelastaa..... OK, ymmärrän kyllä, mutta jos laite ei lue live-cd:tä ennenkuin kiintolevy on irti, niin miten niitä tietoja tuolloin pelastetaan? Mielestäni ei mitenkään.
Mutta, kiitokset kuitenkin.
>mutta jos laite ei lue live-cd:tä <
Ei kai sen tarvitse lukeakaan, kunhan CD/DVD asema toimii.
Jos CD/DVD asema on rikki.