Ohjelma laskujen tekoon?

Omaa yritystä oon laittamassa pystyyn ja tarvitsisin vähän vinkkejä hyvistä laskutusohjelmista! Pitäis pystyä lähettään myös sähkösiä laskuja. Teen myös tarjouksia ja lisäks olis hyvä jos ohjelmassa vois seurata varastoa.

Olen muutamia vaihtoehtoja jo netistä löytänyt, mutta haluaisin vähän käyttäjiltä kommenttia, mistä ovat tykänneet ja miksi! Ja etenki avun saannista haluaisin kommenttia, eli olen aika käsi koneitten kanssa joten hädän hetkellä apu lähellä ja etenki TAVOITETTAVISSA ois aika tärkee.
5836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllähän noita näyttää olevan tarjolla.

Jos halusit ihan sähköisen laskun lähettämistä ihmisten verkkopankkeihin sekä finvoice laskutus, niin se tulee maksamaan jonkinverran. Eräs palvelu tarjoaa 0,80 € /kpl muille operaattoreille. Se on vähän tyyris hinta, jos ajattelit lähetellä sata laskua kuukaudessa.

Jos et finvoicea tarvitse niin email toimii vallanmainiosti. Laskupohjana voi käyttää Openofficessa olevan calcin (excelin kaltainen taulukkolaskenta) lara laskupohjaa, jonka voi ladata täältä.

http://www.yrittajat24.fi/keskustelu_aihe_948.html

Sopii ihan mainiosti pienyrittäjille. Sen vedät pdf:änä ja sitten sähköpostiin vaan liitteeksi.

Äänestä
  • Mietin kyllä tuollaisiakin vaihtoehtoja, että tekisin laskut ja tarjoukset ihan wordilla tms., ja sitten käyttäisin verkkopankkia lähetyksen avulla (finvoice on mulle ehdoton), mutta se kaiken kaikkiaan tuntuu tosi hajanaiselta systeemiltä. En tiedä pystyisinkö pankin avulla edes esimerkiksi seuraamaan järkevästi myöhässä olevia suorituksia..? Eli ihan ohjelman hankintaa harkitsen. En vain millään ehtisi lähteä kokeilemaan kaikkia tarjolla olevia vaihtoehtoja, siksi käyttökokemuksia kyselen.

    Äänestä

  • Setteri1973 kirjoitti:

    Mietin kyllä tuollaisiakin vaihtoehtoja, että tekisin laskut ja tarjoukset ihan wordilla tms., ja sitten käyttäisin verkkopankkia lähetyksen avulla (finvoice on mulle ehdoton), mutta se kaiken kaikkiaan tuntuu tosi hajanaiselta systeemiltä. En tiedä pystyisinkö pankin avulla edes esimerkiksi seuraamaan järkevästi myöhässä olevia suorituksia..? Eli ihan ohjelman hankintaa harkitsen. En vain millään ehtisi lähteä kokeilemaan kaikkia tarjolla olevia vaihtoehtoja, siksi käyttökokemuksia kyselen.

    ulkoistamista?

    Äänestä

  • Jos ei taulukkolaskennalla itse osaa/viitsi vääntää laskupohjaa ym pientä kannattaa ehkä harkita ono kuitenkaan oikealla alalla yrittäjänä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Setteri1973 kirjoitti:

Omaa yritystä oon laittamassa pystyyn ja tarvitsisin vähän vinkkejä hyvistä laskutusohjelmista! Pitäis pystyä lähettään myös sähkösiä laskuja. Teen myös tarjouksia ja lisäks olis hyvä jos ohjelmassa vois seurata varastoa.

Olen muutamia vaihtoehtoja jo netistä löytänyt, mutta haluaisin vähän käyttäjiltä kommenttia, mistä ovat tykänneet ja miksi! Ja etenki avun saannista haluaisin kommenttia, eli olen aika käsi koneitten kanssa joten hädän hetkellä apu lähellä ja etenki TAVOITETTAVISSA ois aika tärkee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu