70 vuotta sitten Natsi-Saksan ulkoministeri von Ribbentrop ja Neuvosto-Venäjän ulkoministeri Molotov allekirjoittivat Moskovassa Euroopan jakamista koskevan sopimuksen.
23.8. on natsismin ja stalinistisen kommunismin muistopäivä.
23.8. on natsismin ja stalinistisen kommunismin muistopäivä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Suuret johtajat toteuttivat sopimuksen perusteella joukon onnistuneita operaatioita. Puolan jako, Baltian miehitys, hyökkäys Suomeen, hyökkäys länteen. Kauppa kukoisti,pidettiin yhteinen paraati ja vakuuteltiin ystävyyttä.
Hitler vain ei ymmärtänyt tilanteen edullisuutta. Se oli lähellä koitua Stalinin tuhoksi, mutta vei kopulta Hitlerin katastrofiin.
Mikäs olis ollut elellä yhdessä? Näillä kahdella oli muuhun maailmaan nähden ylivoimainen sotilas- ja asemahti.
Lakujeni mukaan luetelit kaikkiaan 4 "onnistunutta" operaatiota. Noista neljästä yksi epäonnistui: Operaatio Suomi. Nimitäin Suomen miehitys epäonnistui. Kaikki muut sitten sujuivatkin kuin rasvattu.
Hän luuli sopimusta rehelliseksi. Tosin epäilyjä tietysti oli, mutta Stalin sanoi sopimuksen kirjoitettuaan petkuttaneen Hitleriä ja tosi paljon.
Stalin petti sopimuskumppaniaan ja vaati ylimääräistä. Sitten hän vielä vehkeili vihollisen kanssa ja suunniteli sotaa. Saksan tiedustelu sai selville N-liiton ja Englannin ja toisaalta N-liiton ja Jugoslavian vehkeilyt 1940 kesästä alkaen. Ilmeisesti jo talvesta 1940 Englannin ja N-liiton. N-liitto käyttäytyi aggressiivisesti ja esim. vaati 1941 Beriinissä marraskuussa kaikkia alueita Saksan etelä-, itä- ja pohjoispuolella Norjaa ja Italiaa myöten.
NL myös keskitti suuren hyökkäysarmeijan Saksan rajan tuntumaan. Saksan oli pakko hyökätä jo tästä syystä. Myös siitä, että Englannin jatkaessa sotaa USA tulisi pian mukaan ja sellaista sotaa ei voisi käydä, ellei N-liiton raaka-aineet olisi omissa käsissä.
Stalininkin oli pakko hyökätä Suomeen talvisodassa koska Suomi oli keskittänyt miljoona-armeijan sen rajoille.
Höpön pöpön. Hitler hyökkäsi sopimuskumppaninsa ali-ihmisinä pitämiensä venäläisten kimppuun kuten oli julistanut jo koko 1930-luvun. Et voi tosissasi uskoa, että Hitlerin päämäärä olikin Länsi-Euroopan orjuuttaminen ja kommunismin ja slaavien vastustus olisikin muuttunut ystävyydeksi tuolla sopimuksella.
Neiuvostoliitto huonosti johdettuna valtiona ei ollut valmistautunut Hitlerin hyökkäykseen kyllin hyvin ja valtion kaatuminen oli hyvin lähellä. Stalin varmasti tiesi, että Hitler tulee vielä hyökkäämään Neuvostoliiton kimppuun. Ajankohdan aikaisuus yllätti heidät kuitenkin. Stalin oletti Hitlerin toimivan järkevämmin ja tyytyvänsä saamiinsa alueihin ennen lähtöä Venäjää ryöstämään, joten Venäjälle jäisi aikaa valmistautua vastaanottamaan hyökkäys.
Liputetaanko natsismin ja stalinismin uhrien muistopäivänä?
Miten juhlii Tehtaankatu?
Tapahtuihan 23.8. 1939 eräs hänen unelmiensä täyttymys. Sitä hän kaihoaa vieläkin, punaisten ja ruskeiden natsien yhteistyötä.
Dosentin kaverihan on pappi. Voisiko juhlat järjestää jossain kirkossa?
Onko kellään tietoa miten Venäjän suurlähetystö aikoo juhlia merkkipäivää?
Onko sinne kutsuttu suomalaisia ja Baltian maiden edustajie?
Onkohan presidenttimme Tarja kutsuttu T-kadun juhliin?
Hänenhän pitäisi olla hyvä kaveri johtajien kanssa.
Venäjä ja Saksa ovat viime aikoinakin harrastaneet yhteistyötä niin että muut ovat kärsiviä osapuolia. Kaasuputkihan vedetään Suomen aluevesirajojen sisäpuolelle. Näin oli venäläisten kartoissa TV:n uutisissa.
mitään sanomista, sen kuin alistuneena kumartelee ja tekee omalla kustannuksellaan näennäisiä selvityksiä jonka lopputulos on jo ennalta saneltu. Mikä ihmeen mielenhäiriö talvisodassa ja jatkosodan lopulla sattui kun Suomi kykeni peräti muutaman kuukauden osoittamaan omaa jämerää tahtoa.
Napoleon ja Hitler, yhdessä venäläisten kanssa ovat määränneet Suomen kohtalosta. Aleksanterilta onnistui Suomen valloittaminen mutta Stalinilta se jäi kesken. Tästä syystä t-katulaisia harmittaa vieläkin, siksi heidän Urea-osastonsa on niin aktiivinen!
En ole kuullut sanaakaan miten tehtaankatu juhlii merkittävää sopimusta. Olihan sopimuksella Neuvostovenäjälle paljon positiivista vaikutusta. Sen avulla Stalin laajensi Venäjää merkittävästi.
23.8. on virallinen natsismin ja stalinistisen kommunismin uhrien muistopäivä. Huomioidaanko päivää mitenkään Suomessa?
Viina ja haluttomuus lapsentekoon vähentää väkeä Venäjällä
18.08.2009 19:41
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1721112
Venäjän väkiluku uhkaa huveta viidenneksellä muutaman vuosikymmenen kuluessa. Yhdysvaltalaisen Population Reference Bureau -järjestön mukaan venäläisiä on nykytahdilla enää 110 miljoonaa vuonna 2050, kertoo uutistoimisto Itar-Tass. Nyt väkeä on 142 miljoonaa.
Venäjän väkiluvun väheneminen osaltaan auttaa Karjalan palautumista. Valtakunnan äärialueilla kuolee eniten musikoita viinaan. Karjalaisten järjestöjen kannattaa viedä avustusta Karjalaan, silloin ukoille jää enemmän rahaa viinaan.
Natsismin ja Stalinistisen kommunismin muistopäivä on 23.8. eli ensi sunnuntaina. Tietääkö joku, miten sitä vietetään Suomessa?
Onhan se Suomelle kansallinen surupäivä.
Kaikki evakot lippu puolitankoon!
Ei ole toistaiseksi tullut mitään tietoa ensi sunnuntain juhlallisuuksista. Luulisi että Venäjällä jotenkin juhlitaan.
Onhan kyseinen sopimus Venäjänkin kannalta häpällinen, että se olisi mitenkään juhlimisen aihe. Tapauksen häpeällisen luonteen vuoksi Neuvostoliitto kiisti etupiirisopimuksen olemassaolonkin.
Salainen lisäpöytäkirja tekee koko sopimuksen häpeälliseksi, ei vältämättä itse sopimus.
että juhlijat ammutaan maanpettureina. Sellainen on henki Neu- anteeksi, Venäjällä.