Täytyykö kytkin painaa aina aivan aivan täysin pohjaan, niin pohjaan kun vaan menee, että ottaa johonkin lattiaan kiinni? Vai riittääkö että painaa sen pohjaan mutta joku muutama sentti jää painamatta? Oman auton kytkin "jumittaa" hieman sinne alas kun painan sen ihan pohjaan, jolloin kevyesti sen nostaminen tuottaa ongelmia kun se vähän "pompsahtaa" sieltä kun lähden sitä pikkuhiljaa nostelemaan
Täytyykö kytkin painaa täysin pohjaan?
jhkghg
114022
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
LAATIKKO,MENEE KYTKIN JARRU RIKKI,POHJAAN AINOASTAAN KUN LÄHDETÄÄN LIIKKEELLE!!!!
VOITKO KUULE SELITTÄÄ VÄHÄ PAREMMI ET MIHIN TUO OIKEIN SITTEN PERUSTUU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KU KIINNOSTAS TIETÄÄ
Jos kytkinpedaali "jumittaa" pohjassa, niin se kannattaa käydä korjauttamassa kuntoon, koska sen kuuluu palautua ihan normaalisti.
siihen että Fullerin synkronoimattomassa lootassa ei ole synkronirenkaita. Sillä ajetaan niin että kytkintä käytetään vain liikkeellelähtiessä, muuten vaihdetaan ilman kytkintä.
Tämä juttu ei sitten liity mitenkään aloittajan kysymykseen
Kuinka monessa autkoulun autossa on tämä Fullerin vaihteisto? En usko että yhdessäkään. Tämä on niitä rekkojen juttuja.
Intissä usein katsotaan kenestä voisi tulla kuski. Siten että ajatetaan vanhimmalla SISULLA mikä löytyy...
kytkinjarru on vaihdekepissä...
Katsoppa kun paina kytkimen aivan pohjaa että se ei jää lattiamaton alle. Omassa kärryssäni kuramatto pääsi liikkumaan niin että se jumitti kytkinpolkimen lattiarajaan aina silloin tällöin ja mattopuukolla vaiva parani.
Ja kyllä kytkin kannattaa painaa aina pohjaan asti, muuten se ei irroita voimansiirtoa kunnolla ja paikat kuluu nopeasti vaihtokuntoon.
... meikäläiselläkin. Onneksi avitus kävi helposti.
kun vaihdetaan vaihdetta isommalle niin kytkin pohjaan->vaihto ja sitten rauhallisesti kytkin ylös painaen samalla kaasua. Kysymys: Kun vaihtaa pienemmälle vaihteelle ja laittaa kytkimen pohjaan ja vaihtaa voiko kytkimen nostaa rauhallisesti ylös ilman että painaa kaasua samalla vai nytkähtääkö auto tai jotain vastaavaa?
yleensä ylämäessä pienemmälle vaihtaessa voi vaihtaa normisti ja muuten on hyvä vähän jarruttaa ennen ku vaihtaa, liikkuu auto vähä nätimmin.