Pelastus Jeesuksen kautta! osa 2

Sammy Blomerus

Kun Uuden Testamentin kirkko syntyi helluntaina, ”He tulivat täyteen Pyhää Henkeä ja alkoivat puhua eri kielillä sitä mitä Henki antoi heille puhuttavaksi.” (Apostolien teot 2:4). Pietari selvensi, ”Tämä on sitä, mikä profeetta Joelin suulla on ilmoitettu: -Viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, minä vuodatan Henkeni kaikkiin ihmisiin. Teidän poikanne ja tyttärenne profetoivat, nuorukaiset näkevät näkyjä ja vanhukset ennusunia.” (Apostolienteot 2: 16- 17). Jos Jumala toimi näin apostolien aikana, miksi jotkut ihmiset (jopa saarnaajat) pitävät samaa kokemusta nykyään sielunvihollisen työnä? Jos emme ymmärrä jotakin, meidän täytyy tarkistaa, löytyykö se Raamatusta, jottemme löydä itseämme kamppailemasta Jumalaa vastaan ja ettei Hän sanoisi meille, kuten Saulille: "Minä olen Jeesus, jota sinä vainoat” (Apostolien teot 9:5).

Pietari piti helluntaina niin voimakkaan saarnan että, ”Kuullessaan tämän kaikki tunsivat piston sydämessään, ja he sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: ”Veljet, mitä meidän pitää tehdä?” ” (Apostolien teot 2:37). Pietari vastasi antamalla heille ainoan Uuden Testamentin mukaisen tavan saada pelastuksen: ”Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen.” (Apostolien teot 2:38).

Kuinka paljon tämä opetus onkaan muuttunut nykyään! Ei ole mikään ihme, että monissa seurakunnissa ei nähdä samoja asioita kuin apostolien aikana. Mikäli sen on määrä kestää tämän ajan koetukset, niin kaikkien kokemusten tulee perustua Jumalan Sanaan: ”Te olette kiviä siinä rakennuksessa, jonka perustuksena ovat apostolit ja profeetat ja jonka kulmakivenä on itse Jeesus Kristus.” (Kirje efesolaisille 2:20). Tosiasiassa apostoli Paavali julisti, että ”Julistipa kuka tahansa teille evankeliumia, joka on vastoin meidän julistamaamme – vaikkapa me itse tai taivaan enkeli – hän olkoon kirottu.” (Kirje galatalaisille 1:8).

Melkein kaikissa kirkoissa on ollut hitunen totuutta, ja siten ne ovat saaneet hitusen siunausta. Jumala on kuitenkin luvannut täyden pelastuksen koko ihmiselle – hengelle, sielulle ja ruumiille. Suurinta osaa syvemmistä totuuksista koskien pelastusta pidetään nykyään harhaoppina tai vain oppina apostoleita varten. Mutta Jumala ei pidä ihmisiä eriarvoisina: Hän tekee saman meille kuin hän teki apostoleille, jos me vain täytämme samat ehdot.

Katumus, Kaste ja Pyhä Henki
Ensimmäiseksi, meidän tulee katua kääntämällä selkämme kaikelle synnille ja kääntymällä Jumalan puoleen uskossa. Katumus on lähtöisin jumalallisesta surusta ja siihen kuuluu syntien tunnustaminen Jumalalle.

Toiseksi, meidän tulee saada kaste (upottamalla) Jeesuksen nimeen. Matteuksen evankeliumissa (28:19) Jeesus käski opetuslasten kastaa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Hän ei kuitenkaan käskenyt heitä kastamaan näillä sanoilla. Jos tämä käsky kehotti kastamaan kirjaimellisesti Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, niin silloin Raamatussa olisi iso ristiriita, sillä opetuslapset eivät ikinä kastaneet muuhun, kuin Jeesuksen nimeen. (Apostolien teot 2:38, 8:16, 10:48, 19:5; 22:16). Jeesus käski heidän kastaa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen (yksikössä). Nämä eivät ole Jumalan yksi ja oikea nimi, vaan kuvaavat Jumalan suhdetta ihmisyyteen.

1

256

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Upotus

      Paavali sanoi myös että lahkolaisuus ja eriseuraisuus on Saatanasta. Kuinka monta hengellisesti lahjakasta ihmistä onkaan uponnut unohduksen suohon jonkun lahkon omittua hänet itselleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      214
      2133
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      51
      1280
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1147
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      986
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      881
    6. 71
      813
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      802
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      353
      714
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      38
      705
    Aihe