..iltasella kantarelleja keräillessäni tuli mieleen, että sienistä löytyy paljon sanoja, joita voi hyödyntää värikkäässä keskustelussa toisen kanssa ollessaan tuohtunut jostakin. Miltäs kuulostaa "senkin limanuljaska" tahi "senkin latvalahokas".
Katsoin oikein sienikirjasta lisää ja kovin paljon niitä ensisilmäyksellä löytyikin:
isohapero, haisuhapero, jättikuukunen, käsnätuhkelo,
laholakki, limalakki, limanuljaska, limaseitikki,
maamuna, madonlakki, munahapero, mustamörsky,
nahikas, nuijakuukunen, orahytykkä, ruostenahikas,
ryhäkäs, sillihapero, tympönen, villakarvarousku,
viinihapero
Eläinkunnastakin löytyy kovin paljon mukavia
sanoja kyllästyttävän ääliön ja luuserin tilalle:
basiliski, haisunäätä, isokihu, kenkänokka, kurppa
lapiokonna, liejupiru, mölysammakko,
nuijapää, olmi, piikkipiru, rupikonna,
sarvipöllö, skinkki, skunkki
Ja entäs sitten soittimista, äkkiseltään
ainakin muistuu mieleen harppu ja torvi hmm...
Värikkäitä sanoja : )
22
656
Vastaukset
- paikannimiä
joiden etsimisessä löytyy riemastuttavaa ajanvietettä. Etenkin Lapissa on kunnostauduttu siinä suhteessa kun jokin maastotyyppi tai kohta on joskus nimetty. Viralliset nimet on huomattavasti siistimpiä, mutta etsivä löytää ne alkuperäiset kansan antamat nimikkeetkin kun aikansa erilaisia hakuja kuukkelissa käyttää. Juu, ja olihan Simon kunnan Runkauksen suon lisäksi myös Iso-Runkku ja Pikku-Runkku..
- padme_amidala
..huuhaakieltä ..kaikenlaista. Minä olisin tyytynyt malliesimerkkinä vaatimattomampiin, kuten Römpsänperä. Aiheesta kiinnostuneille laitan linkin sanastoon, koska en oikein kehtaa kaikkia omaan tekstiini laittaa:
http://www.sci.fi/~alphabet/paikka.html - sillä pääsee
padme_amidala kirjoitti:
..huuhaakieltä ..kaikenlaista. Minä olisin tyytynyt malliesimerkkinä vaatimattomampiin, kuten Römpsänperä. Aiheesta kiinnostuneille laitan linkin sanastoon, koska en oikein kehtaa kaikkia omaan tekstiini laittaa:
http://www.sci.fi/~alphabet/paikka.htmljo mukavasti alkuun tutustuessa rikkaaseen paikannimistöön. Olettaisin noita mielenkiintoisia kohteita löytyvän ties vaikka tuhansittain lisää, kun joku innostuisi niitä vain kokoamaan. Melkoinen urakka se kieltämättä olisi. Tulipa tuossa mieleen että joskus olen ohittanut tienviitan jossa luki Varvinniemi, mistähän se on saanut nimensä..(vitsi vitsi)
- eihän tämä
padme_amidala kirjoitti:
..huuhaakieltä ..kaikenlaista. Minä olisin tyytynyt malliesimerkkinä vaatimattomampiin, kuten Römpsänperä. Aiheesta kiinnostuneille laitan linkin sanastoon, koska en oikein kehtaa kaikkia omaan tekstiini laittaa:
http://www.sci.fi/~alphabet/paikka.htmlole huuhaa-kieltä vaan todistettavissa oleva asia. Tässäpä näistä nimistä keskustellaan:
http://www.vaellusnet.com/discus/messages/2/2927.html?1137408614 - padme_amidala
eihän tämä kirjoitti:
ole huuhaa-kieltä vaan todistettavissa oleva asia. Tässäpä näistä nimistä keskustellaan:
http://www.vaellusnet.com/discus/messages/2/2927.html?1137408614..jotakin miesten keskenään käyttämää salakieltä : )
- apaattisen..
näkönen kaveri tuo kenkänokka.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kenkänokka- padme_amidala
..Kyllä mäkin olisin apea, jos tuollaista painavaa nokkaa joutuisin kanniskelemaan päivät pitkät. Iso lintu, ei tuota voisi lemmikiksi ottaa, siivenkärkien väli 2,6 metriä : )
- padme_amidala
sammakko17 kirjoitti:
Tämä sana rupukka? mitä lie tarkoittaa tai mörökölliDD Kivoja sanoja on paljon/
..kuulostaa jotenkin sympaattiselta. Sellainen puhumaton suomalainen mies : )
oli mahtipontinen kirosana muinaisille egyptilaisille. kun tuo niilin pohjamudissa elava sieni valilla imaisi niilia itseensa ja joenpinta laski ja kastelujarjestelmat kuivuivat ja pyramidit oli seisokissa. sienella oli jopa faaraon kirous!
enaa ei niita ole. sienien sijasta on vaan mutaa ja tanskalaisten turistien suoltamia tuuporitølkkeja :-)- padme_amidala
..hänhän kylpi maidossa puhtoisen tuoksuiseksi. Ajatelle, että hän jo tuolloin tunsi maitohappobakteereiden ihmeitä tekevän vaikutuksen ihon kauneudelle : )
Muuallakin etelässä tuon sienen sukulaiset pysyy hyvin kurissa, kun turistit kuljettavat kapsäkeissään ylivääräiset yksilöt kotimaahansa saunasieniksi. Saunasieniksi muuntautuneet hyväkässienet ovat kesyjä ja ystävällisiäkin. Vain hyväkässieni saa ihnonne niin poskenpehmeäksi...
kurppa, ei ei nyt olet ymmärtänyt tuon kurpan ihan väärin, *ei se noin voi olla, ei vain kertakaikkiaan voi...* :)
- padme_amidala
..minusta viittaa enemmän ulkonäköön, kuin luonteenpiirteisiin. Se tuntui nimenä jotenkin hmm.. epäilyttävältä vähän niinkuin kurttuiselta tms.. Kun katselee kurpan kuvaa, en voisi yhtäkkiä keksiä, kuinka joku haluaisi olla kurpan näköinen : )
http://retki.pp.fi/images/dk02/scorus1002.jpg
Ulkonäöstä puhuttaessa tuli mieleeni listalta unohtunut kalkkuna, sehän on niin soma nimitys naiselle : )
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/11563/IMGP7014_p.jpg padme_amidala kirjoitti:
..minusta viittaa enemmän ulkonäköön, kuin luonteenpiirteisiin. Se tuntui nimenä jotenkin hmm.. epäilyttävältä vähän niinkuin kurttuiselta tms.. Kun katselee kurpan kuvaa, en voisi yhtäkkiä keksiä, kuinka joku haluaisi olla kurpan näköinen : )
http://retki.pp.fi/images/dk02/scorus1002.jpg
Ulkonäöstä puhuttaessa tuli mieleeni listalta unohtunut kalkkuna, sehän on niin soma nimitys naiselle : )
http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/11563/IMGP7014_p.jpgkurppana, kauhee ilmestys tuo kalkkuna... :)
- pamela avellán
Värikkäitä sanoja on vaikka kuinka paljon, koko sateenkaari. Vaikkapa sinoberin sininen tai purppuran punainen. Ei niillä sanoilla paljon.
Mutta armas "senkin ekoplasman sivutuote", vilkaise joskus sanontoja vaikka googlettamalla ensin "Kiroaako kuin kapteeni Haddock". Sieltä löytyy melkein tietosanakirjan verran herjoja, joista voit valita jokaiselle naapurillesi ihan ikioman ja erilaisen moneksi vuodeksi.
En linkitä tähän osoitetta, voisi olla äkkiä haastemies oven takana "julkisen herjauksen opettamisesta". Se kyllä opittiin jo kiertokoulussa, mutta siitä selvisi 2 tunnilla nurkassa.- padme_amidala
..mieleen sateenkaari sansta, unohtuu nuo tuhmemmat sanat tykkänään. Tiesitkö, että lentokoneesta katsottaessa sateenkaari näkyy ympyränä. ahh.. sen kun näkisikin. Jaa mutta mistäs silloin tietää missä se sateenkaaren pää on?
Netti hakukoneineen ja wikipedioineen on valtava tietolähde, jos haluaa kahlailla. sieltä niitä nimityksiä varmastikin löytyy paljon, vaikkei minulla yleensä ole tapana ketään nimitelläkään. Kerran keräsin listan sanoista, joita voi käyttää sanojen rakas ja armas asemesta. Niistähän tuli melkoinen lista ja olen varma, että paljon puuttuu omia kahdenkeskisiä nimityksiä:
aarteeni
ainoani
armaani
aurinkoni
beibi
darling
elämäni liekki
elämäni valo
halinalleni
hallitukseni
hani
hanipuppeli
heilani
helmi
herraseni
hiirulaiseni
hunajainen
hunajapupu
höpönassu
ihanainen
jalokiveni
jojoni
kalleimpani
kukkaseni
kullannuppu
kulta
kultakäpy
kultamuruni
kultaseni
kultsi
kunkkuni
lemmittyni
lintuseni
maailmani
mielitiettyni
murmeli
muru
mussukka
mussuli
nallekarhu
nalle
nallukka
namu
nassukkani
nöpö
nöpönenä
omenaiseni
omenankukkani
possuseni
prinssini
pulu
pulunen
pumpernikkeli
puppeli
pupuseni
päivänsäde
rakastettuni
rakkaani
rakkaimpani
ruusunnuppu
sankarini
sankarini
silmäteräni
sokeripalani
suklaamuru
suklaasilmä
suloisuus
suukkosuuni
sydämeni valittu
sydämeni valtias
sydänkäpy
sydänkäpy
söpöliini
tiikerini
timanttini
tipuliini
tirriäinen
tähtisilmäni
unelmieni prinssi
ykkönen
ässä
- villiruusu23
vähän kehua.;) Minäpä olenkin kiertänyt melkein kaikkien mulkkujen ympäri.;-P
- padme_amidala
..onko tähän nyt pakko jotakin vastata. Menin nyt sanattomaksi : )
No sanonpa Hyvää yötä nyt ainakin, kun olen sulkemassa konetta : )
Mukavaa illanjatkoa : ) - villiruusu23
padme_amidala kirjoitti:
..onko tähän nyt pakko jotakin vastata. Menin nyt sanattomaksi : )
No sanonpa Hyvää yötä nyt ainakin, kun olen sulkemassa konetta : )
Mukavaa illanjatkoa : )Siis vastata, mutta noista paikoista oli vaan kyse...;)
villiruusu23 kirjoitti:
Siis vastata, mutta noista paikoista oli vaan kyse...;)
Illan naurut kiitoksia/
- villiruusu23
sammakko17 kirjoitti:
Illan naurut kiitoksia/
vakavalle assiille hyh...;-P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462912Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3672047- 401777
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371742Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328965Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782