"Tyhjä" solu ei näy

HannesE

Yritän tässä vääntää nettisivuja taulukoimalla. Muutamaan soluun olen laittanut vain taustavärin, mutta IE:ssä väri ei näy tai näkyy vain osittain. Mikä avuksi?

4

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pasin atk-palvelut

      Auttaisko jos laittaisit "tyhjään" soluun  -merkin?

      • Pasin atk-palvelut

        No eipä sitä "tyhjää" merkkiä tietenkään myöskään tässä viestissä näy,  ja ton p-kirjaimen perään vielä puolipiste.


    • Ensimmäiseksi kannattaa kysyä, miksi solu on tyhjä. Siis miksi taulukossa on alkio, jossa ei ole mitään?

      Jos päädyt siihen, että sen pitää olla tyhjä, niin mietipä uudestaan.

      Jos sen jälkeenkin olet sitä mieltä, että sen pitää olla tyhjä, olet todennäköisesti väärässä, mutta keskustelussa esitetty sitova välilyönti (no-break space) yleensä tekee sen, mitä haluat, vaikka haluatkin luultavasti väärää asiaa.

      Tosin jos tyhjä solu on mukana taiton ”hienouksien” takia, hieno taitto voi mennä poskelleen, koska sitova välilyönti on todellinen merkki, jolla on jokin leveys ja jokin korkeus. Se siis asettaa minimivaatimuksia solun koolle. Jos näin on ja jos edelleen haluat tehdä väärän asian, käytä läpinäkyvään yhden pikselin gif-kuvaa; tekniikka on kuvattu sivulla
      http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/html/emptycells.html

      • Ihan vain kommentina. Ei nykyisin taulukoimalla sivuja tehdä, vaan diveillä ja css:llä. Antaisi paljon helpommat ja paremmin muokattavat lähtökohdat.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2814
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2385
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2033
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1398
    Aihe