https://www.piraattipuolue.fi/etusivu
No niinpäs se pätkähti uusi puolue rekisteriin ! Saa nähdä onko näillä luonnetta ; Perussuomalaisetkin näyttävät hyvää vauhtia tylsistyvän sopuilijapuolueeksi.
Ensi eduskuntavaaleihin on hyvin aikaa valmistautua.
Piraattipuolue rekisteriin!
7
371
Vastaukset
- imuroivat
ilmaiseksi materiaalia, jonka eteen on tehty työtä ja investoitu rahaa.
Sama, kuin menisi DVDvuokraamoon ja nappaisi sieltä levyn liiviin.
Musiikin, elokuvien ja tietokoneohjelmoijien tekijät menettävät suuria summia näiden hyeenoiden ansiosta.
Jos säveltää kappaleen, josta tulee kansainvälinen hitti, niin tekijänoikeustulot olisivat tuplat ilman piratismia.- tuohan toisaalta
osoittaa sen, kuinka sikamaisesti nämä musiikin ym. suojelujärjestöt osaavat hinnoittaa tuotteensa ,että se herättää piratismin henkiin.
Ei tarvitse kuin katsoa levyjen törkeitä hintoja kaupassa ,niin huomaa ,että jokin "cosa nostra" lienee asialla...
Eiköhön tuossa ole semmoinen Robin Hood-ajattelu takana, ettei rohmuaminen mene yli äyräitten - jos tuotokset olisivat kohtuuhintaisia, niin piratismi sammuisi? - mutta..
tuohan toisaalta kirjoitti:
osoittaa sen, kuinka sikamaisesti nämä musiikin ym. suojelujärjestöt osaavat hinnoittaa tuotteensa ,että se herättää piratismin henkiin.
Ei tarvitse kuin katsoa levyjen törkeitä hintoja kaupassa ,niin huomaa ,että jokin "cosa nostra" lienee asialla...
Eiköhön tuossa ole semmoinen Robin Hood-ajattelu takana, ettei rohmuaminen mene yli äyräitten - jos tuotokset olisivat kohtuuhintaisia, niin piratismi sammuisi?tekijöiden leivästä tässä on kyse.
Firmojen katteista en tiedä, mutta heidän on maksettava henk.kunnan palkat, tuotanto-ja markkinointikustannukset ja otettava riskejä tehdessään sopimuksia tuntemattomien artistien kanssa. Yhden äänitteen tuotanto-,kirjapaino-,monistuskustannukset sekä artistille maksettava rojaltti liikkuu tuolla n. 20 000€ tietämissä.
Jos levy ei myy, se tietää persnettoa yhtiölle. - Eivät halua käytettäväks
mutta.. kirjoitti:
tekijöiden leivästä tässä on kyse.
Firmojen katteista en tiedä, mutta heidän on maksettava henk.kunnan palkat, tuotanto-ja markkinointikustannukset ja otettava riskejä tehdessään sopimuksia tuntemattomien artistien kanssa. Yhden äänitteen tuotanto-,kirjapaino-,monistuskustannukset sekä artistille maksettava rojaltti liikkuu tuolla n. 20 000€ tietämissä.
Jos levy ei myy, se tietää persnettoa yhtiölle.Jos hintalappu on pistetty musiikin tai jonkin muun perään niin se tarkoittaa sitä ettei käyttäjän haluta käyttää sitä, vaikka se ostaisi sen niin hintalappu aina merkitsee sitä ettei sitä ole tehty käytettäväksi vaan hyllylle koristeeksi.
Jos haluan jonkun käyttävän jotakin minun juttuani, haluan antaa sen ilmaiseksi että tarpeeksi moni voisi sitä käyttää.
http://www.thevenusproject.com/ - tekijöitä,
Eivät halua käytettäväks kirjoitti:
Jos hintalappu on pistetty musiikin tai jonkin muun perään niin se tarkoittaa sitä ettei käyttäjän haluta käyttää sitä, vaikka se ostaisi sen niin hintalappu aina merkitsee sitä ettei sitä ole tehty käytettäväksi vaan hyllylle koristeeksi.
Jos haluan jonkun käyttävän jotakin minun juttuani, haluan antaa sen ilmaiseksi että tarpeeksi moni voisi sitä käyttää.
http://www.thevenusproject.com/joiden ainoa palkka tulee tekijänoikeustuloista. Se on heidän ammattinsa. Kyllä se levy ostetaan kuunneltavaksi eikä hyllyn koristeeksi.
Voisi jäädä paljon hyvää musiikkia tekemättä, elleivät säveltäjät ja sanoittajat pystyisi sitä töikseen tuottamaan.
Periaatteesi on kunnioitettava, mutta arvaan, että tienaat elantosi jollain muulla työllä. - Muusikkovain
tekijöitä, kirjoitti:
joiden ainoa palkka tulee tekijänoikeustuloista. Se on heidän ammattinsa. Kyllä se levy ostetaan kuunneltavaksi eikä hyllyn koristeeksi.
Voisi jäädä paljon hyvää musiikkia tekemättä, elleivät säveltäjät ja sanoittajat pystyisi sitä töikseen tuottamaan.
Periaatteesi on kunnioitettava, mutta arvaan, että tienaat elantosi jollain muulla työllä.Tekijänoikeus tarkoittaa tekijän oikeutta,ei sitä että kolmas osapuoli esim. levyttäjä ostaa oikeudet ja rahastaa suurimman osan alkuperäisen tekijän alehintaan "ostamillaan" oikeuksilla.
Musiikkia ei tehdä rahan vuoksi,vaikkakin se nyky musiikkibusineksen mallissa siksikin muuttuu.
Itse muusikkona teen musiikkia itseni ja muiden iloksi pelkästään tekemisen ilosta,ja kyllä jaan kaikki ilmaiseksi,köyhät ja roistot ne vaan rahastaa.
Ymmärrät kai että kantasi kannattaa kapitalismia?Sen aika meni jo...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313547- 1251425
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111331- 711058
- 581041
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871036olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26977Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38941Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67920Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78885