Hyvin atleettisen nuoren juoksijan sukupuoli on herättänyt paljon kysymyksiä. Semenya joutuukin MM-kisojen jälkeen sukupuolitestiin.
http://www.hs.fi/artikkeli/1135248645653?ref=rss
Seta nostaa protestin asiasta, ketään ei saa testata !
Caster Semenya voitti naisten 800m
24
1912
Vastaukset
- leo*
Katsokaa vaikka takapuolta, tai mitä kohtaa kehosta vain. Takamuksesta naisen ja miehen varsinkin erottaa hyvin toisistaan. Munia sillä ei kuitenkaan taida olla.
- banaanisaarilta takaisin
18-vuotias tyttönen(?): http://static.iltalehti.fi/kisaextra/juttusemenya21908_ki.jpg
http://static.iltalehti.fi/kisaextra/juttusemenya11908_ki.jpg
http://www.iltalehti.fi/kisaextra/2009081910104745_ki.shtml- palasin banaanisaarilta
Tässä puhuu siro 18-vuotias tyttönen: http://www.youtube.com/watch?v=G-bqET22vEU
He, ja he. Meillä on uusi Jarmo! - antoi tuossa
palasin banaanisaarilta kirjoitti:
Tässä puhuu siro 18-vuotias tyttönen: http://www.youtube.com/watch?v=G-bqET22vEU
He, ja he. Meillä on uusi Jarmo!haastattelun, ennen iltapukukierrosta !
- perusteella...
palasin banaanisaarilta kirjoitti:
Tässä puhuu siro 18-vuotias tyttönen: http://www.youtube.com/watch?v=G-bqET22vEU
He, ja he. Meillä on uusi Jarmo!hän voi hyvinkin olla nainen.
Jos hän olisi mies, olisi se varmaan jo tullut ilmi. Onhan hänelle tehty aiemmin sukupuolitesti.
- vielä on
neitsyt, joten pojat käykää kimppuun !
- kyseenalaistamisesta
"”Kaikkien kannattaisi miettiä, mitä sanovat ja tekevät. Tyttö on sataprosenttinen nainen. Hän oli sukupuolitestissä Kansainyhteisön kisoissa, ja läpäisi sen”, Härkönen jyrisi".
http://www.hs.fi/artikkeli/1135248645653?ref=rss
”Amatöörimäistä toimintaa ilmoittaa tällainen asia juuri finaalia ennen”, Härkönen sanoi kireällä äänellä.- Leme
Itse luin aikaisemmin, että hän on ollut sukupuolitestissä, mutta tuloksia ei jostain syystä ole saatu.
- vai oonko vaan väsyny
Voiko tästä kuvasta päätellä mitään: http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/urheilu/yleisurheilu/2009/773945.jpg
?- sullottu
korseteilla, sellaiseen tilaan ettei verikierrä !
- Ärrr...
sullottu kirjoitti:
korseteilla, sellaiseen tilaan ettei verikierrä !
Väitättekö tosiaan että kyseinen urheilija olisi mies?
Yhden kerran urheiluhistoriassa on tällainen huijaus paljastunut, en oikein usko että onnistuisi nykyisin.
Lesboja naisurheilijoissa lienee paljonkin mm. Heli Rantanen on tullut kaapista ulos, Mikaela Imberistä huhutaan.
Aivan hiljattain jotkut tahot yrittivät kampanjoida urheilijoiden kaapista ulos tulemisen puolesta mutta urheilijat eivätkä urheilujohtajat "eivät olleet kiinnostuneita asiasta".
- älynväläys.
Eli tiedossa on että urheilija, vaikka onkin munaton mies, omaa joka tapauksessa mieskromosomiston.
Jos urheilun puhtautta haetaan, niin tuollaisilla kromosomimonstereilla ei olisi mitään asiaa kilpakentille. Muutenhan kisoista kehittyisi vääjäämättä farssi, joissa naisten sarjoissa pärjätäkseen pitää olla mieskromosomistoa ja sen mukaisesti luontaisilla mieshormoneilla pumpattu kone kroppana. Kunhan "vehkeet" puuttuu, niin virallisesti sitten ollaan niin naisia, niin naisia.
Eikös olisi jo syytä perustaa kahdet eri kisat? Toisiin vaaditaan selkeitä miehiä ja naisia ilman hormooneja. Ja toisiin saisivat ottaa osaa vaikka mitkä dobatut hermafrodiitit hiilikuituluurankoineen ja siirtogeeneineen. - transu, joten
jättäkää tyttö rauhaan !!!!
- syvältä...
Heko, heko.
- kestää jopa
kuukauden !
Sukupuolitesti koostuu monesta osasta, jossa on mukana eri lääketieteen alojen asiantuntijoita.
Semenya ei itse ole ymmärrettävästi halunnut kommentoida sukupuoltaan. Hän ei osallistunut lainkaan kisan jälkeen pidettävään voittajan lehdistötilaisuuteen.
http://www.hs.fi/artikkeli/1135248667971?ref=rss
Etelä-Afrikan joukkueen johtaja Phiwe Mlangeni-Tsholetsani ihmettelee kohua. "Me olemme ilmoittaneet hänet naisena, ja sillä selvä".- somalit,
jotka ilmoittautuu suomeen lapsipakolaisiksi, mutta heillä kasvaa lapsiksi runsas karvoitus naamarissa ja ovat ruumiin rakenteeltaan miehiä.
- miksi pitää
leikkiä tyttöä ?
- Rain on
Saattaa olla oikeasti tyttö, mutta vetänyt hormoonia viimeisen vuoden aikana voimakkaasti. Häneltä puuttuu mm. Aatamin omena. Tässä pari vanhempaa kuvaa:
http://www.athletics.org.za/Images/NewsImages/20080509141811218.JPG
http://1.bp.blogspot.com/_Tkz2XMrGjZQ/SbS476AfOsI/AAAAAAAACd4/4tgmjtC4Zh4/s1600-h/ThipeTsholofelo.jpg- Marienhof
Ylempi kuva on tämän vuoden Etelä-Afrikan nuorten mestaruuskilpailuista ja kuvassa ei ole Caster Semenya. Alemmassa kuvassa taas on saman maan Thipe Tsholofelo.
- morsiammekseen
ja kokeilla suvunjatkamista ?
- haukkumisen !
Ei minun mieltäni naisena kohenna kumppani herjaaminen !
- Bravo, Penttilä!
Harvoin saa lukea näin laadukasta ja aiheellista tekstiä:
http://www.iltalehti.fi/kisaextra/2009082010108624_ki.shtml
Bravo! - Huh, pelästyttiin jo!
Hyvä. Siitenhän kukaan ei pyri todistamaan Eviä tytöksi.
- Missä IL:n journalismi?
Kauheasti kohistaan tulosparannuksesta:
http://www.iltalehti.fi/kisaextra/2009082010113387_ki.shtml
Mutta urheilussa on paljon tapauksia, joissa urheilija kykenee noin19-vuotiaana selvästi parempiin tuloksiin kuin vuotta aiemmin noin 18-vuotiaana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861829Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171141Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991135Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79992Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot153862- 92856
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv54701- 53694