Soini

Vekkaanpa, että seuraavissa vaaleissa vasemmistoliitto menee reilusti Soinin ohi. Suomeen tulee oikea työväenpuolue. Onneksi pääsivät eroon tuosta "takinkääntäjä"-siimeksestä. Korhonen taas oli liian hiljainen liikkeissään. http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69276-soini-sai-haastajan-vasemmalta
391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Perussuomalaisten kannatus on parin mielipidemittauksen perusteella "notkahtanut" ollen vielä yli 8 prosenttia. Syy on kuulemma Soinin valinta EU-parlamenttiin.

Näin MM-kisojen ollessa käynnissä voi vain todeta, että kunnossa pitää olla kisojen aikana. Me olimme täydessä tikissä vaalipäivänä, jolloin kannatus mitattiin.

Puolueemme kannatuksen nousu on ollut niin nopeata, että pieni suvantovaihe on hyvästä, sillä liian nopea nousu tuo mukanaan
"poliittisen sukeltajan taudin".

Seuraava merkittävä kannatusmittaus ovat eduskuntavaalit 2011. Sitä ennen on myös mietittävä, että mitä sillä vaalivoitolla tehdään ja miten ne vaalit voitetaan.

---

Vaalirahoitusskandaali tasaa tilejä. Olemme voittaneet sekä kunta- että eurovaalit ilman suurta rahaa, hyvillä ideoilla. Vanhat puolueet ovat jyllänneet rahalla. Nyt sillä mäyhääminen vähenee. Se hyödyttää meitä.

Lyhyellä tähtäimellä koko poliittinen kenttä häviää, pitkällä tähtäimellä Perussuomalaiset voittavat. Kyllä kansa tietää.

---

Veikko Vennamo on ajankohtainen. Luin Meri Vennamon kirjan "Lähikuvassa Veikko Vennamo". Menen torstaina katsomaan Helsingin kaupunginteatteriin näytelmää "Valtakunnan häirikkö".

Palaan sekä kirjaan että näytelmään yhtäaikaa viikon lopulla.

Tunsin Veikko Vennamon. Sitä oppia ei saa enää mistään. Sain sen rahatta, mutta en ilmaiseksi.

http://timosoini.fi/ploki/

Äänestä
  • HESARI GALLUPPIA ISOLLA RAHALLA :)))

    Helsingin Sanomien teettämä gallup kertoo Perussuomalaisten huikean
    kannatuskasvun lievästä tasaantumisesta. Uusi mittaustulos on 8,1 %. Ohessa
    STT:n uutisointia aiheesta.

    Perussuomalaisten eduskuntaryhmä

    Kolmen suurimman puolueen kannatuksessa ei ole kesän aikana tapahtunut
    käytännössä lainkaan muutoksia, selviää Helsingin Sanomien Suomen Gallupilla
    teettämästä kyselystä.

    Suosituin puolue on edelleen kokoomus 22,9 prosentin kannatuksella. SDP (20,4
    %) on toiseksi suurin ennen keskustaa (19,1 %). Kaikkien kolmen puolueen
    kannatuksen muutokset kesäkuun kyselyyn verrattuna ovat alle puoli
    prosenttiyksikköä.

    Vihreiden kannatus näyttää jatkaneen nousuun, ja se onkin ottanut etumatkaa
    kilpailussa neljänneksi suurimman puolueen paikasta. Vihreiden kannatus nousi
    kyselyssä 10,5 prosenttiin. Vasemmistoliitto (8,7 %) on sitten kesäkuun
    ohittanut perussuomalaiset (8,1 %) Helsingin Sanomien kyselyssä.

    Kristillisdemokraattien ja RKP:n kannatus on pysynyt ennallaan.

    Kyselyyn haastateltiin puhelimitse noin 2850 ihmistä. Tutkimuksen
    virhemarginaali on suurimmillaan kaksi prosenttiyksikköä.

    Äänestä

Höpö höpö. Siimes ei koskaan ollutkaan oikea politiikko, vaan rahanahne malmilaistyttö, kaikkine pilluineen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sai haastajan. kirjoitti:

Vekkaanpa, että seuraavissa vaaleissa vasemmistoliitto menee reilusti Soinin ohi. Suomeen tulee oikea työväenpuolue. Onneksi pääsivät eroon tuosta "takinkääntäjä"-siimeksestä. Korhonen taas oli liian hiljainen liikkeissään. http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69276-soini-sai-haastajan-vasemmalta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu