On yhä ilmeisempää, että meidän pitää perustaa uusi suomenruotsalainen puolue, jolla on RKP:tä vahvempi profiili. Olemme kyllästyneet RKP:n hampaattomuuteen. Kielilaki ei toimi, eikä tule koskaan toimimaan. Uuden suomenruotsalaisen puolueen tavoitteisiin kuuluu oma alue Pohjanmaalla.
Sen tehtävänä tulee olla suomenruotsalaisten statuksen saattaminen absoluuttiseksi. Myös yhteinen pohjoismainen ammattiarmeija olkoon tavoitteena. Edelleen yhteinen Pohjola, jossa ruotsi ainoana virallisena kielenä.
Uuden puolueen tulee saada rahoitusta suomenruotsalaisista säätiöistä ja rahastoista samalla tavalla kuin RKP saa.
Sen tehtävänä tulee olla suomenruotsalaisten statuksen saattaminen absoluuttiseksi. Myös yhteinen pohjoismainen ammattiarmeija olkoon tavoitteena. Edelleen yhteinen Pohjola, jossa ruotsi ainoana virallisena kielenä.
Uuden puolueen tulee saada rahoitusta suomenruotsalaisista säätiöistä ja rahastoista samalla tavalla kuin RKP saa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Säätiö on RKP.n itse perusatama aikoinaan. Joten tuskin se tai joku muu puolue Suomessa rahoittaisi toisen puolueen toimintaa. Et kai ole ihan ullakolla?
Nyt meidän omat kiihkosvekomme haluaisivat pakkoruotsittaa Norjan ja Tanskan myös.
Eikö Suomi enää riitä?
"Nyt meidän omat kiihkosvekomme haluaisivat pakkoruotsittaa Norjan ja Tanskan myös."
Norjalainen tai tanskalainen ymmärtää ruotsia hyvin ja jos he puhuvat vähän hitaammin, ruotsalainen tai ruotsinkielinen ymmärtää kyllä mitä he sanovat.
Suomalainen sönköttää tässä tilanteessa tietenkin apinaenglantia :)
50 vuoden päästä Ruotsin virallinen kieli on arabia ja valtionuskonto Islam, eikä Suomenkaan tilanne tästä paljon poikkea, joten siinähän vingutte.
rahoittaa esim. Keskustan ruotsinkielisiä. Rahojen säätiöiden testamenteissa ei suljeta pois mitään apua, kunhan apu menee ruotsinkielisille.
Kaksikielisen Suomen Puolesta-säätiön taas pitäisi jakaa tuota samaa rahaa myös suomenkielisille.
"Kaksikielisen Suomen Puolesta-säätiön taas pitäisi jakaa tuota samaa rahaa myös suomenkielisille."
.. kas kun ei netti fennoille!
Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland jakaa hallitsemiaan RKP:n rahoja vain RKP:lle. Kyseisen säätiön rahat ja omaisuus on RKP:n ihan omia, säätiö vastaa RKP:n talouden- ja omaisuudenhoidosta. Kaikki tulot, avustukset ym ohjautuvat RKP:lle ko säätiön kautta ettei politiikkojen tarvitse istua märissä saunailloissa epämääräisten liikemiesten seurassa myymässä palveluja, ja tuskin Nalle, Stig ja Toffekaan sitä tekee. Kulturfonden on RKP:n päärahoittaja.
Jokaisen puolueen takana on verotuksellisista syistä jonkinlainen säätiön muotoon järjestetty varainhoito- ja varainhankintasysteemi.
Kaksikielisen Suomen puolesta? Jos rahaa heruu vain ruotsinkieltä ajaville, nimen pitäisi olla Yksikielisen Suomen puolesta.
Antonia Wulff muuten tänään arvosteli, että rahaa tulee vain porvarilliselle taholle, eikä ruotsinkieliset vasemmistolaiset saa mitään.
RKP ja Kokoomuksen ruotsalaissiipi ovatkin Suomen patamusta äärioikeisto.
Se RKP:n omistama rahaston nimi on joku toinen. Tämä Stiftelesen för tvåspråkiga Finland ymmärtääkseni ei ole suoraan RKP:n hallinnassa, ja on aika uusi ilmiö. Tämä rahasto ymmärtääkseni saa jakaa rahaa muuallekin kuin RKP:lle tai RKP:n päätöksillä, kunhan tuensaaja täyttää säätiön sääntöjen vaatimukset.
Kaksikielisyyden turvaaminen pelkästään ärrkoopeehen turvautuen on riskialtista. Siksi "ruotsinkieliset" säätiöt myös rahoitta tämän uuden säätiön kautta sellaisia toimijoita jotka voivat tukea tai kompensoida äärkoopeen työtä. Moni hurri toimii tai kaksikielinen toimii muissa puloeissa. Ja moni äänestäjä äänestää muita puolueita.
Tällä hetkellä kysesisen säätiön tuet mennee pääosin RKP:hen mutta se voi siis tarvittaessa muuttaa tätä politiikkaa.
Alat olla pahasti naurettava sekoitusyrityksinesi.
Osoitat sillä vain, että ruuti on sulla lopussa, eikä varastossa ole lisää.
Tai sitten koko muslimimaailma puhuu suomea ja äänestää Soinia...anteeksi Perusarabialaista puoluetta. Ajaa päänsä, hankkii nahkasaappaat , juo kaljaa, katselee kuola pötsille valuen vähäpukuisia naisiaan ja kiroaa vinosilmät viimeisimpään hornaan.
Joku Allah-aho kirjoittelee "monikultuurikriittisesti" miten vinosilmät ovat syntyjään agressivisia loiseläjiä, ja miten kaikki Arabian Perusmuslimit kohta puhuvat kiinaa. Perusmuslimeilta uuden kaljupäitten "messiaksen" mukaan sossusta loppuu rahat kun kiinalaiset "vyöryvät". Ja millä ne sitten kaljansa ostavat?
...olevani tästä hiukan epävarma. Oletko sinä aina kaikesta täysin varma? Ovatko tilanteet jossa et ole täysin varma naurettavia? Siksikö kutsut minua naurettavaski vain siksi että minä en ihan kaikkia kiemuroita kaikista asioista tiedä.
Epäile vain.
NSDAP oli saksan puolue. Ei Ruotsin.
Hitler ymmärsi Suur-Suomen tarpeellisuuden. Ymmärsi että suomelle ja saksalla oli yhteinen tavoite Lebensraum.
Otsikon alustaja saa tukea toimittaja Harri Niskaselta, joka VAASALAISIA.INFO:n blogisivulla mm. esittää Vaasaa suomenruotsalaisten pääkaupungiksi.
Kannattaa käydä vilkaisemassa ainakin pääsivun tekstiä ja todeta millaisia ihmisiä suomalaisistakin löytyy!
ironiaa?
No ei.
Pohjanmaalla on todfellakin väkeä, jotka ovat kyllästyneet RKJP:n hampaattomnuuteen.
Myös muut kuin "porvarilliset ja liberaaliset" ruotsinkieliset ovat kyllästyneet RKP:n rahastojen jakopolitiikkaan. Rahaa ei tipu vasurihurreille.
Pohjanmaanhurreille rahaa tippuu vain esim. kansanlauluryhmille, ei poliittisesti toisinajatteleville hurreille.
Pohjanmaanhurrin ei pidä suunnitella mitään eteläneliittiä vastaan, vaan pysyä lestissään, kiinni Närpiön turpeessa, närpiötä puhuen ja RKP:tä äänestäen.
linjaakin rasistisempia. Ainakin tuon aloitusviestin perusteella, tosin ei ole kyllä pienintäkään mahdollisuutta että aloittaja NATSIN kaipaama suur-Ruotsi enää 2000-luvulla toteutuisi.
turvapaikkaporukkakin sinne koteineen, saatte kielivoimaa! Pannaan raja Närpiön ympärille ja raja pysyy aina kiinni.