Olen asiakaspalvelutyössä ja vastaan aina suomeksi kun ruotsinkieliset koittavat päsmäröidä ruotsiksi. Yleensä tästä ei seuraa muuta kuin se että svenskit vaihtavat suosiolla suomenkieleen, mutta silloin tällöin etenkin suomenruotsalaiset miehet vetävät herneen nokkaan kun en pokkuroi ylimielistä "bättrefolkketia". Sellaiseen kitinään vastaan ivallisella hymyllä. Kallis pakkoruotsituksenne meni siis hukkaan minun kohdallani, enkä varmasti ole ainoa suomenkielinen joka toimii näin.
Suomenruotsalaisten kitinät
huvittavat
20229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
informoida myös työnantajaasi asiakaspalvelupolicystäsi?
Työnantaja saa olla mukana tukemassa hyvää asiaa, vaikka sitten vastoin tahtoaan.
Jos asiakkaat ovat tyytymättömiä 'kansalaistottelemattomuuteesi' niin voi hyvinkin olla, että vahingoitat työnantajaasi. Oletko ylpeä siitä?
kunder och dej är att kunderna är kunnigare och artigare än du och gör arbetet för dej. Det enda du bevisar med ditt inlägg är din inkompetens för arbetet...
En periaatteesta suostu pokkuroimaan maailman rasistisimmalle kielivähemmistölle. Jakakaa te vain niitä natsi-Freudenthal-mitalejanne.
periaatteisiisi myös huijata työnantajaasi?
Työnantajani saa osallistua hyvän asian tukemiseen, vaikka sitten tahtomattaan.
työntekijä...
tavoitteesi kusettamalla työnantajaasi? Kuulostaa aika ketkulta.
Mitä jos työnantaja onkin ketku?
Eikö silloin saa kusettaa?
"Mitä jos työnantaja onkin ketku?"
Ei ole käynyt ilmi, että työnantaja olisi ketku. En näe aihetta olettaa, että työnantaja olisi ketku sillä perusteella, että on erehtynyt palkkaamaan ketkun.
Netti fennoa ei kannata palkata koska hän vahingoittaa työnantajaansa.
Himmler oli toista mieltä. SS oli eliitti järjestö ja Himmler sanoi, että suomalainen SS oli paras.
suomenruotsalaisia, koska hehän olivat Hitlerinkin ihailemia arjalaisia germaaneja, ja näkeehän sen vielä nykyäänkin kuinka RKP:n rotuoppi vetoaa hurreihin. Ruotsalaiset ovat germaaninen yli-ihmiskansa ja suomalaiset ugrilaista roskasakkia, tai näin siis Freudenthal-mitaleja jakavan RKP:n mielestä.
Potkuja.
Aiemmastahan on käynytkin ilmi, ettei työnantaja ole tietoinen vahingollisesta toiminnastasi.
Olen työskennellyt valtakunnallisessa palvelualan yrityksessä n. 40 vuotta ja tiedän, missä ruotsia tarvitaan ja missä ei. Perinteisillä kaksikielisillä alueilla ei menettelysi jatkuisi pitkään, mutta muualla ei sinulla olisi edes tilaisuutta osoittaa suhtautumistapaasi.
Työnantajasi kyllä kertoo, mitä työssäsi vaaditaan.
Yksityisissä asiakas palvelu firmoissa, koska laki ei vaadi sitä.
'asiakas palvelu firmoissa'
Siksi siis kirjoitetaan 'netti fenno' eikä 'nettifenno' kuten normaali kielentaju sanoisi.
...............