Suomenruotsalaiset ovat katoava

kansanosa,aika tekee vääjäämättä tehtävänsä.Kun nyt esim. näissä ruotsinkielisissä pikkukunnissa on porukkaa jotka eivät puhu tai halua puhua Suomea,niin tottakai he sitten naivat toisia samanlaisia.Ja tätä kun on jatkunut sukupolvelta toiselle jo hyvin pitkään,niin uhkana on ehdottomasti sisäsiittoisuus,vai kuinka.

Tämä on varmasti arka asia,tabu,mutta luultavasti siitä joissain sisäpiireissä on keskusteltu.
7106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"APECED on perinnöllinen, APECED-geenin poikkeavuudesta eli mutaatiosta johtuva, piilevästi periytyvä tauti. Tämä tarkoittaa, että APECED ilmaantuu vain henkilölle, joka on perinyt kaksi poikkeavaa APECED-geeniä, eli yhden kummaltakin vanhemmiltaan. Geenit sijaitsevat kromosomeissa, jotka ovat parillisia ja niin siis geenitkin, joka parista toinen isältä toinen äidiltä peritty. Kaikki olemme joidenkin perinnöllisten sairauksien kantajia, t.s. joissakin n. 100.000 geeniparistamme on toinen geeni viallinen.

APECED-geeni on suomalaisperheiden tutkimuksessa tunnistettu. Vielä ei kuitenkaan tiedetä sen normaalitehtävää; geeni ei ole ennestään tunnettu. Varmasti geeni on tärkeä immuunijärjestelmän kehitykselle ja toiminnalle, kun sitä ilman olevalla on APECED. APECEDin yleisyys Suomessa näyttää perustuvan yhden mutaation - "suomalaisen APECED-valtamutaation" suureen levinneisyyteen Karjalasta ja Keski-Uusimaalta vyömäisesti Etelä- ja Keski-Pohjanmaalle ulottuvalla alueella.

APECED kuuluu "suomalaiseen tautiperintöön", eli on yhdessä n. 30 muun peittyvästi periytyvän sairauden kanssa Suomessa tavallisempi kuin missään muualla."


Olisi hyvin viisasta hakea itselleen ulkomaalainen puoliso mikäli haluamme varmistaa, ettei lapsellemme ilmaannu sisäsiittoisuudelle ominaista APECED:a, sillä:
"APECED ilmaantuu vain henkilölle, joka on perinyt kaksi poikkeavaa APECED-geeniä, eli yhden kummaltakin vanhemmiltaan."

Äänestä
  • Tuo ei ole sisäsiittoisuutta. Suomalaiset ovat vain muita ihmisiä geneettisesti eristäytyneimpiä.

    Eikö tuo ole ihan yleinen tieto tuo suomalaisten geneettinen eristäytyneisyys kuten sekin, että ruotsalaiset naivat serkkujaan.

    Äänestä

  • Ruotsalaiset ovat hyvin kuuluisia myös raikausretkistään viikingi ajalta.

    Äänestä


katoava luonnonvara.
Katooahan mikä tyhjästä noussut, on tyhjyyteen katoava.

Äänestä
  • Ihan kuten jokainen ihminen kielestä riippumatta, jopa suomenkielien kerran kuolee

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eller hur? kirjoitti:

kansanosa,aika tekee vääjäämättä tehtävänsä.Kun nyt esim. näissä ruotsinkielisissä pikkukunnissa on porukkaa jotka eivät puhu tai halua puhua Suomea,niin tottakai he sitten naivat toisia samanlaisia.Ja tätä kun on jatkunut sukupolvelta toiselle jo hyvin pitkään,niin uhkana on ehdottomasti sisäsiittoisuus,vai kuinka.

Tämä on varmasti arka asia,tabu,mutta luultavasti siitä joissain sisäpiireissä on keskusteltu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu