Kukaan samaa mieltä...?

Mellon

Onkohan monikin samaa mieltä kanssani tästä asiasta?--> Nyt kun koko TSH-elokuvatrilogia on tullut ja nähty, olen sitä mieltä, että trilogiaa tulisi kohdella yhtenä kokonaisuutena, siis YHTENÄ ELOKUVANA. Onhan TSH-kirjakin yksi kokonaisuus ennemmin kuin kolme erillistä osaa. Niin usein näkee tänkaltaista keskustelua: "Mikä oli leffaosista paras?" "Mikä niistä oli huonoin?" Eikä tuossa ole oikein mitään järkeä. Tai siis, voihan siitä keskustella, mutta miksi? TSH on kokonaisuus, jossa on alku ja loppu, se on yksi kokonainen tarina. Siispä oon sitä mieltä, että paremminkin olisi syytä keskustella asiasta tyyliin "Piditkö Taru Sormusten Herrasta-elokuvasta?" Se on siis kokonaisuus, joka on enemmän kuin osiensa summa...jos nyt tolleen hienosti halutaan sanoa.. Mutta, se joka ymmärsi edes jotain tuosta mitä selitin, voisi vaikka kertoa mitä mieltä itse tosta on....:)

7

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dildo

      ihan eri mieltä oon!

      • höpötti

        onhan se ehkä niinkin, mutta harva jaksaa katsoa kaikkia kolmea putkeen.


      • Kokonaisuus
        höpötti kirjoitti:

        onhan se ehkä niinkin, mutta harva jaksaa katsoa kaikkia kolmea putkeen.

        minustakin leffa on periaatteessa yksi kokonaisuus, eikä kolme erillistä elokuvaa.


    • eowyn13

      Heippa!
      Oon sun kans (mellon) samaa mieltä. TSH on ehdottomasti mun mielestä yks tarina jota ei voi jaotella osiin. J.R.R Tolkien on mun ymmärryksen mukaan jaotellu sen niissä kohdissa, missä tarina vaan muuttaa oleellisesti muotoaan ja tilannetta seikkailusta. Esim. Tarinan alussa Frodo lähtee Mordoriin ja lopussa palaa takaisin Kontuun, eikä jokasessa elokuvassa lähe eri paikasta eri paikkaan. Voisko joku joka on eri mieltä, perustella mielipiteensä? Olis kiva kuulla sellanenkin mielipide.

      • Mellon

        Kirjoitit asiaa. Ja senkin takia muuten TSH-elokuvia pitäis ajatella yhtenä kokonaisuutena, että Tolkien itsekin ajatteli asian niin: Tolkienhan olisi halunnut TSH:n painettavan alunperin yhtenä kirjana ilman mitään osia... mutta kustannussyistä se jouduttiin jakamaan trilogiaksi. Eli oikeastaan TSH on trilogia vain olosuhteiden pakosta, kirjailija itsekään ei alunperin halunnut niin...:)


    • LOTRfan

      Nuo TSH-leffathan ovat selvästi yksi kokonaisuus...! Eihän kukaan ihminen, joka kirjaa ei ole lukenut, älyä esim. Kahdesta tornista mitään!
      Leffathan eivät ole itsenäisiä, vaan yhtenäinen kokonaisuus!!!
      Peter Jacksonkin on jossain haastattelussa sanonut, että "tuo elokuva" on yhtenäinen ja valmis vasta sitten kun kaikki elokuvat näytetään yhdessä..!" Joten päätelkäähän siitä...

    • Jan

      Täysin samaa mieltä,mutta kukaan normaali elokuvan katsoja ei istu koko trilogiaa salissa. En laske itseäni normaaliksi tässä suhteessa (R&A festarit 54 leffaa 10 päivää). Nyt vain pitäisi saada tilat joissa voisi katsoa kaikki kolme pidennettyä versiota putkeen(n.10,5t),kun oma 28 ei tee oikeutta leffoille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2641
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2303
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2043
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      2003
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1754
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      149
      1266
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1152
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1100
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1029
    Aihe