Oheisen linkin mukaan ramadan aloitetaan lauantaina Koraanin ulkopuolisten kirjoitusten perusteella:
http://fatwa-online.com/news/0090820_2.htm
Koraania ei siis noudateta kirjaimellisesti, vaan Saudi-Arabian "oppineiden neuvosto" on päättänyt luottaa huhupuheisiin, joita on Muhammedin kuultu sanovan.
Tässä taas osoitus siitä, miten Koraani yksin ei olekaan muslimeille riittävä sepustus miten pitää toimia, vaan aina silloin tällöin pitää turvautua näihin muihin teksteihin, jotka eivät ole "suoraan allaaaahilta".
http://fatwa-online.com/news/0090820_2.htm
Koraania ei siis noudateta kirjaimellisesti, vaan Saudi-Arabian "oppineiden neuvosto" on päättänyt luottaa huhupuheisiin, joita on Muhammedin kuultu sanovan.
Tässä taas osoitus siitä, miten Koraani yksin ei olekaan muslimeille riittävä sepustus miten pitää toimia, vaan aina silloin tällöin pitää turvautua näihin muihin teksteihin, jotka eivät ole "suoraan allaaaahilta".
Vastaukset 41
Vanhimmat
että Ramadanin aloitus voidaan laskea ihan astronomisestikin, joten se nyt on oikeastaan ihan sama, millä tavalla se aloitus lasketaan. Lähinnähän tuossa on kyse siitä, että saadaan asialle ns. islamilainen vahvistus, vaikka asian voi helposti todentaa uskoa rikkomatta muullakin tavoin.
"Ramadanin aloitus voidaan laskea ihan astronomisestikin..."
Kerro toki missä kohdassa Koraania todetaan, että Ramadanin aloitus voidaan laskea "astronomisesti"?
kuun tarkkailu ole astronomiaa?
Edelleen...anna se viittaus äläkä spekuloi. Vai pelottaako, että joudut sepustuksinesi naurunalaiseksi?
Oli miten oli - Islamin "kultamaassa" Saudi-Arabiassa on turvauduttu Koraanin ulkopuolisiin teksteihin. Kuten muissakin sepustususkonnoissa, niin puutteita usein peitellään ja korjaillaan sitten purkkaviritelmin.
tarkkailemaan kuuta, ja koska nykyaikana kuuta pystytään tarkkaillemaan monin tavoin, ei tässäkään ole mitään ristiriitaa Koraanin kanssa.
Toivottavasti vastasi kysymykseen?
Ei se oikein kyllä vastaa kysymykseen.
Anna se viittaus ja tulkitaan sitä sitten yhdessä.
sinulle viittauksen, koska et edes ole uskovainen?
Mää en leiki sun kaa ku sää et edes usko joulupukkiin?
no niin kun kerran näytät islamista jotain tietävän kysyisinkin että pitääkö 14 vuotiaan pojan paastota vaikka on ns.kasvavassa iässä ja onko terveellistä muidenkaan paastota 17tuntia se on aika pitkäaika olla syömäättä ja juomatta,siinä ei verensokerit oikein kohdallaan pysy.Milloin saamme ns.fatuan saudeista paastoamien ajoista joskus on sanottu että suomessa ja pohjoismaissa joissa aurinko ei kesälläkään juuri laske ja jos paasto sattuu kesäksi voimme noudattaa saudien aloitusta ja lopetusta paastoajoissa.onko näin olen tiedustellut asiaa moskejoista mutta eihän ne vastaa.
toinen mahdollisuus on noudattaa lähimmän muslimienemmistöisen maan - tässä tapauksessa Turkin - aikaa. Toisaalta taas sairaat tai muulla tavalla heikot ovat vapautetut paastosta, sillä ei tarkoitus ole tappaa itseään. Eli jos sinä alat voimaan huonosti paastosta, sinä voit vallan hyvällä omallatunnolla keskeyttää se. Ja ainahan voit korvata sen muulla tavoin, esim. paastoamalla talvella kaksi kuukautta tai ruokkimalla köyhiä, kuten Koraanissa kehoitetaan tekemään.
Parhain terveisin ystäväsi.
Usko vei järjen.
T: Uskovainen
Missä kohdassa Koraania käsketään noudattamaan Turkin tai Saudi-Arabian aikoja? Anna viittaus vai pelkäätkö joutuvasi naurunalaiseksi sepustuksiesi kanssa?
Koraan Hadithit Fatwat Imaamit = Purkkaviritelmäsepustususkonto Islam
siinä onkin kyse soveltamisesta, joka ei suinkaan ole kiellettyä...
heip vaan.en kyllä ole koskaan kuullutkaan että paastoamalla 2kk talvella voi korvata ramadanin.islam oppaan sivuilla sekä rabitan sivuilla näin ei ole oletko sunni vai shia muslimi, itse olen sunni ja tuo oli ihan outojuttu mutta nimenomaan huoletta se verensokerien heilahtaminen yhtäkkiä laidastalaitaan olen saanut vihiä että se saatta aiheuttaa sokeritautia tai kihtiä.oletko sinä kuullut vastaavaa
Tarkoitatko sellaista soveltamista, jota esimerkiksi Al-Qaida harjoittaa?
Al-Qaida, en tunne heitä?
asiaa käsittelevä Koraanin kohta:
"183 O you who believe! fasting is prescribed for you, as it was prescribed for those before you, so that you may guard (against evil).
184 For a certain number of days; but whoever among you is sick or on a journey, then (he shall fast) a (like) number of other days; and those who are not able to do it may effect a redemption by feeding a poor man; so whoever does good spontaneously it is better for him; and that you fast is better for you if you know. " (Surah Al-Baqara 2:183-184, Shakir)
Eli tässä siis sanotaan, että jos on sairas tai matkoilla, on sallittua paastota myöhemminkin ja jos ei siihen pysty, on ruokittava köyhää. Eli kunhan vain täyttää saman määrän päiviä (30) myöhemmin tai vaihtoehtoisesti ruokkii yhden köyhän, se on täysin ok, eikä kukaan voi syyttää sinua siitä.
Toivottavasti selvensi asiaa?
Al-qaida on puhtainta Islamia harjoittava järjestö, joka muun muassa pommittaa ihmisiä heidän uskonnostaan riippumatta. He siis tulkitsevat Koraania kuten sinun mielestä kuuluukin.
Et uskalla antaa viitettä, sillä joutuisit naurunalaiseksi. Tai olet jo joutunut.
Jäi puuttumaan se tieto, että minkä maan paastoaikojen mukaan tulee paastota.
tietenkin..
Niimpä niin tuon tiedän kyllä että samamäärä päiviä ei siis 2kk kuten edelisessä viestissä oli.mutta onko se terveellistä paastota 17 tuntia siihen en ole vastausta vieläkään saanut onko vai eikö???mutta onko se ihan laillinen ja hyväksytty paasto jos vaikka odottaa ja paastoaa talvella jolloin paastoaika on lyhyempi.
ihmiselle tuskin tuottaa terveysongelmia paastota tuo 17 tuntia. Sairaan ei tarvitse paastota..
Jos ei ole hyvää syytä, niin ei voi siirtää paastoa vain sen vuoksi että haluaa päästä helpolla.
ei siis tule kihtiä eikä sokeritautia ja on terveellistä olla 17 tuntia päivässä ilman ruokaa ja juomaa.Kyllä se oli jo viimevuonna monille vaikeata ja pahoinvointia oksenteluja jopa pyörtymisiä empä oikein nyt tiedä tuostakaan.Onnea kaikille ja hyvää ramadania toivottavasti paastoaminen sujuu kaikilla hyvin,näin toivon.Itsekkin yritän mutta arveluttaa tuo pituus aikalailla kun pitää töissäkin jaksaa olla ja yöllä täytyy tankata ainakin nestettä.hyvät ramadanit kaikille.ramadan kariim.
Jos oikeasti on pyörtymässä niin silloin voi varmaan keskeyttää paaston ja yrittää seuraavana päivänä uudelleen. Minusta viime vuosi ainakin oli ihan ok ja inshAllah tämäkin vuosi menee hyvin. Hyvää paastoa sinullekin.
kyseiseen järjestöön, koskapa olet niin perillä heidän toimintatavoistaan? Ei minulla ole mitään velvollisuutta antaa viitettä sellaiselle, jonka ainoa tehtävä näyttää olevan pilkata uskontoa...
Ei tietenkään sinulla ole velvollisuutta - eikä rohkeutta. Kumpikin tiedämme sen mitä Koraanissa sanotaan kuun "tarkkailusta". Koraani on sepustusta - tarua. Ei se mitään, sillä uskoohan moni joulupukkiinkin. Muista olla kiltti, että saat lahjoja.
se ja sama, mitä sinä ajattelet Koraanista....
Niin on kuule sekin aivan se ja sama, mitä sinä ajattelet koraanista....satukirja ei todeksi muutu, vaikka "hyödylliset idiootit" kuinka haluaisivat.
Kyllä se "soveltaminen" on nimen omaan kiellettyä. Miksi valehtelet Jumalasta?
"Sairas tai matkalla". Ei "Suomessa". Kun ramadan osuu kesään, on edessä nälkäkuolema - tai muutto muualle. näin määrää islamin mukaan Koraani ja Jumala . Mitäs sinä määräät?
termin "sairas" alle voidaan laskea myös alhaisesta verensokerista johtuva huonovointisuus, joka pahimmallaan voi johtaa muihin vakaviin sairauksiin. Joten kyllä omaa vointia tulee tarkkailla myös Ramadaninkin aikaan, sillä ylilyönnit suuntaan tai toiseen ovat Islamissa paheksuttavia, jopa kiellettyjä.
Kappale ja jae, kiitos???
moni paastoo ennen pääsiäist
jos on heikos kunnos tai menkat
kukin tulkitsee omal taval.. jotkut paastoo vaan osan tosta kuukauden ajasta mikä on parempi kuin ei mitään
Koraanissa annetaan selvä kriteeri ramadanin paaston viettämiselle. Suomessa se tarkoittaa, ettei kesällä saa syödä ollenkaan, talvella, että saa syödä vaikka koko päivän.
Koraanin mukaan Koraani ei ole tarkoitettu Pohjolaan.
Koraanin mukaan Koraani on annettu nimen omaan arabeille, ei "koko maailmalle".
Lue enemmän, uskot mullaheja vähemmän.
Koraani toteaa, että se on annettu "selvällä arabian kielellä, jotta ymmärtäisitte". "Selvällä kielellä" esitettyä ei tule "tulkita", vaan lukea se juuri niin, kuin se selvästi on kirjoitettu.
Mikä ylittää käsityskykysi? Kerro, niin yritämme kaikki yhdessä auttaa.
opintojen äiti, kas nän:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8410937/39636366
"Selvällä kielellä" esitettyä ei tule "tulkita", vaan lukea se juuri niin, kuin se selvästi on kirjoitettu."
Hehheh, olet sinä melkoinen vänkääjä, sillä tässähän sinä nimenomaan esität sellaisen tulkinnan, jonka mukaan Koraania ei saa tulkita. Melkoinen idiootti sinä kyllä olet, ei voi muuta sanoa. Hohhoijaa, olet melkoinen typerys...
14-vuotias, niin kysy asiaa vanhemmiltasi tai siltä henkilöltä, joka pitää rukoushetkiä perheesi käyttämässä rukoushuoneessa. Jos et ole, niin anna muslimien hoitaa itse uskontoonsa kuuluvat asiat.
Toivottavasti muslimit räjäyttelevät taas pommeja runsaasti niin päästään eroon muutamista.
sillä real Islam kieltää itsemurhat ja tappamisen... ;d