Ateismi & Mielensairaus

rislitz

Tässä oli aamupäivällä ihan mielenkiintoinen keskustelu ateismista ja sen monista eri muodoista, joista yksi oli mielensairaus.

Mulle on selitetty tämä niin, että ateisti ei usko mihinkään. Mä taas lukeudun sillä tavalla vapaa-ajattelijoihin, että hyväksyn Vapaa-ajattelijain liiton toiminnan ja pidän sitä hyvänä. Mun mielestä ateistin lähtökohta ajatella uskon asioita ei ole sillä tavalla hyvä, koska tällaisen asian yhteydessä puhutaan seurakunnasta, uskonnosta ja lainsäädännöstä. Niin, siksi ateisti ei saa itsensä takia julistaa siten, ettei usko mihinkään. Ei ole pakko uskoa Raamattuun, mutta se on kuitenkin ehkä helpoin asia maailmassa.

Kenelläkään tietoa siitä miten tämä asia menee kansainvälisesti? Raamatun kirjoittajat voidaan mieltää mekaanisina kirjoittajina eli he olisivat jonkinlaisia koneita... Raamattu käsitetään INNoituksena, johon ei ole täyttä varmuutta. Uskonto kuvataan siis INNoituksena, jota ateistilla ei ole tätä asiaa kohtaan. Ateismi perustuu tällä hetkellä siis innoitukseen ja koetaan uhkatekijänä eristäytymisen takia.

8

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkon jäsen

      Olisiko käsittelemäsi innoitus pelastushistoria? Ateistilla ei tällaista pelastushistoriaa ole ja siksi hänet mielletään toivottomaksi. Ateisti on kaltaiseni demoni, joka ei hyväksy kristillistä vetoamista pelastushistoriaan liian primitiivisenä kokemuksena. Pelastushistoriassa on kysymys kokemuksesta, joka perustuu uskoon tuloon ja Jumalan valtakuntaan ja taivaspaikkaan uskovalle. Onhan se töykeää kieltää taivaspaikka uskovalta, mutta jos se maanpäällinen elämä sitten toisi sen heidän hakemansa täyttymyksen ja ehkä mielentyyneyden.

    • (Mulle on selitetty tämä niin, että ateisti ei usko mihinkään)
      Uskovaiset kaverisiko ovat sinulle selitelleet?
      Valaisen asiaa sinullekin. Ateismi tarkoittaa että ei usko jumaliin ei mitään muuta.

      Mikään uskonto ei ole minulle ainakaan mikään uhka.
      Taitaa se tunne olla toisiapäin.

      • suotta fuulaat. Sähä uskot koska suo käsketää, utopia uskovainen.Shalom


      • Zippo100.
        hobo7 kirjoitti:

        suotta fuulaat. Sähä uskot koska suo käsketää, utopia uskovainen.Shalom

        Olen luonteeltani sellainen henkilö jota ei käsketä.
        Fysiikkani aiheuttaa ihmisissä haluttomuutta yrittää käskeä.
        Ja nimimerkkien yritykset huhdotaan vessasta alas.

        Joten ei tule kauppaa.


      • Kuk regus susej
        hobo7 kirjoitti:

        suotta fuulaat. Sähä uskot koska suo käsketää, utopia uskovainen.Shalom

        mitä sinun pitää uskoa, on jotenkin vaikea uskoa että olisit sen itse keksinyt.


    • m.i.

      Tässähän uskonnot ja erityisesti kristinoppi on aina olleet hyviä... Siis luonnollisen kääntämisessä synniksi ja epäluonnottomuudeksi ja päinvastoin yliluonnollisuuden kääntämisessä jokapäiväiseksi luonnollisuudeksi.

      William Blaken sanoin: "Ei ole olemassa luonnollista uskontoa."

      Jos siis uskonnolliset yhteisöt saisivat määrittää asiat, "mielensairaita" olisivat ne jotka EIVÄT omaa mielikuvitusystävää eivätkä halua palvoa jotakin minkä olemassaolosta ei ole MINKÄÄNLAISIA todisteita...

      Onneksi kehitys kehittyy ja taikauskot hitaasti mutta varmasti jäävät juuri niiksi, taikauskoiksi.

    • on ateismia?

      En nyt tyhmänä ateistina ymmärtänyt, että missä mielessä mielisairaus on ateismia.

      • Seppo.

        Olla ihan helvetin sairas mieleltäsi jos et näe harhoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      119
      6354
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6177
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6050
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2395
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      121
      1420
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1261
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      61
      907
    Aihe