Talousrötöksistä

Raamatusta löydämme monia ahneuteen liittyviä lausumia, kuten "Kavahtakaa ahneutta!", "Jolla on kiihko rikastua, se ei rankaisematta jää." jne. Mitäpä nämä nostavat mieleenne ajatellen Merisalon tapausta ja WinCapita'a, joihin monet uskovaisiksi mainitut maamme eri kirkkojen ja seurakuntien ihmiset sekaantuivat? En kysele tulikivenkatkuisia tuomiolauseita vaan harkittua raamatullista pohdiskelua? Miten vastaamme työpaikallamme tapauksista tuohtuneille ja siksi uskoa pilkkaaville ei-uskoville työkavereille? Itse jo jouduin tuollaiseen tilanteeseen. Yritin miettiä jotakin asiallista sanottavaa mutta en mielestäni keksinyt heidän vastaanottokyvylleen sopivaa ja olin siksi vaiti. Olisin kyllä keksinyt jotakin keskusteluun uskonasioita ja niihin liittyviä ajattelutapoja sisäistäneen kokeneen samalla aaltopituudella olevan uskonveljen tai -sisaren kanssa. Mutta olisikohan se ollut työpaikalla ikäänkuin "helmien heittämistä sioille" ?
12172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ja sun olis pitänyt sanoa heille että olet sitä mieltä että kaikki vääryys on syntiä ja vie helvettiin !! Mutta jos sulla ei ole todistus ja esimerkki että olet Uskovainen,,,,,,,,,,,,,,,,,, niin tee parannus,,,,,,,,,,,,,,,, ja vaihda työpaikka että voit olla Jeeuxen Valo joka antaa sen Leivän joka ON Hänet itse !!

Äänestä
  • Kaikella kunnioituksella mahdollista uudestisyntyneisyyttäsi kohtaan, vastauksesi ei ollut laadullisesti pyydetynlainen. Se on sekava ja huolimattomasti kirjoitettu, virheen sisältävä, mikä antaa aihetta epäillä asiaan paneutumisen määrää ja laatua. Kaikki vääryys ei sitäpaitsi vie helvettiin, jos vääryyden tekijä sallii Jumalan armahtavan itsensä Jeesuksen sovintotyön mahdollistamalla perusteella. Jos veisi, Taivaassa ei olisi muita kuin Isä, Poika, Pyhä Henki. Jos olet itse oikeasti uskossa, pystyt varmaan parempaan vastaukseen kun käytät pohtimiseen ja kirjoittamiseen enemmän aikaa ja harkintaa.

    Äänestä

  • Sanat hukassa kirjoitti:

    Kaikella kunnioituksella mahdollista uudestisyntyneisyyttäsi kohtaan, vastauksesi ei ollut laadullisesti pyydetynlainen. Se on sekava ja huolimattomasti kirjoitettu, virheen sisältävä, mikä antaa aihetta epäillä asiaan paneutumisen määrää ja laatua. Kaikki vääryys ei sitäpaitsi vie helvettiin, jos vääryyden tekijä sallii Jumalan armahtavan itsensä Jeesuksen sovintotyön mahdollistamalla perusteella. Jos veisi, Taivaassa ei olisi muita kuin Isä, Poika, Pyhä Henki. Jos olet itse oikeasti uskossa, pystyt varmaan parempaan vastaukseen kun käytät pohtimiseen ja kirjoittamiseen enemmän aikaa ja harkintaa.

    Usko savonarolaa:

    Savonaroalhan sanoi, että Jeesus haisee Jeesux, eli ei välitä koko Jeesuksesta...

    Äänestä

  • Sanat hukassa kirjoitti:

    Kaikella kunnioituksella mahdollista uudestisyntyneisyyttäsi kohtaan, vastauksesi ei ollut laadullisesti pyydetynlainen. Se on sekava ja huolimattomasti kirjoitettu, virheen sisältävä, mikä antaa aihetta epäillä asiaan paneutumisen määrää ja laatua. Kaikki vääryys ei sitäpaitsi vie helvettiin, jos vääryyden tekijä sallii Jumalan armahtavan itsensä Jeesuksen sovintotyön mahdollistamalla perusteella. Jos veisi, Taivaassa ei olisi muita kuin Isä, Poika, Pyhä Henki. Jos olet itse oikeasti uskossa, pystyt varmaan parempaan vastaukseen kun käytät pohtimiseen ja kirjoittamiseen enemmän aikaa ja harkintaa.

    "Kaikki vääryys ei sitäpaitsi vie helvettiin"

    Vääryyttä tekevä on jo helvetissä. Tämä helvetti on rakkauden puute. Tilalla on sydämessä himo, viha, ahneus, kateus, harha ja hulluus. Ihan automaattisesti.

    Vääryys tapatuu usein koska materialistinen henkilö, oli sitten uskovainen tai atte, etsii korviketta rakkauden puutteelle aistinautinnon tai sosiaalisen aseman, vaurauden taikka maineen ja kunnian kautta.

    Äänestä

Mitäkö nostavat mieleen?
1.Tim.6:9
Ne, jotka tahtovat rikastua, joutuvat kiusaukseen ja lankeavat ansaan, monenlaisten järjettömien ja vahingollisten halujen valtaan, jotka syöksevät ihmiset tuhoon ja perikatoon.

Minulle nousee mieleen menestysteologinen opetus, jota eräät uskovaispiirit suosivat ja joka valitettavasti on saanut jalansijaa myös helluntailaisten opetuksessa. Seuraukset ovat sen mukaiset.

Kun ei pysytä Sanan selvällä linjalla, langetaan monenlaisiin himoihin. Ahneus on aikamme ongelmista suurimpia. Ihmisten välinen solidaarisuus on vähenemässä yhteiskunnassa ja yhteisöissä. Heikommista väliittäminen on katoamassa ja yleinen välinpitämättömyys muista uinuttaa uskovatkin uneen.
Valvominen uskossa ja opetuksessa ei tunnu olevan enää yhtä tärkeää kuin vielä muutama vuosikymmenen sitten.

Alussa mainitsemani Timoteuskirjeen 6. luvun loppuosa antaa uskovalle ohjeeksi karttaa kaikkea tätä. Paavali kehoittaa nuhteettomaan elämään ja uskoon; pyrkimään rakkauteen, kestävyyteen ja lempeyteen. Se on kaukana menestysteologisesta linjasta, joka opettaa, ettei uskovalla saa olla kärsimystä, puutetta, hätää ja muita vaikeuksia. Jos on, niin usko ei muka ole oikeaa. Olen täysin eri mieltä.

Paavali ei sano, etteikö uskova voisi olla rikas. Hän sanoo, ettei rikkaiden pidä panna turvaansa epävarmaan rikkauteen, vaan Jumalaan. Jumalaan turvaava on turvassa koettelemustenkin keskellä. "Kiittäkää joka tilassa" ei tarkoita kiittämistä joka tilasta, vaan turvaamaan kaikissa elämän tilanteissa Jumalaan.

Paavali sanoo suorastaan mielistyneensä heikkouteen, hätään, vainoihin jne. Vahvimmillaan uskova ihminen on, kun on heikoimmillaan. Olen itse kokenut tämän.
Miten niin vahvimmillaan heikkoudessa? Koska silloin ei kertakaikkiaan voi luottaa omiin voimiinsa, viisauteensa eikä epävarmaan rikkauteenkaan, vaan on suoranainen pakko turvata Jumalaan. Psalmissa 23 sanotaan: "Herra on minun Paimeneni, ei minulta mitään puutu....Hän virvoittaa minun sieluni, Hän ohjaa minut oikealle tielle nimensä tähden. Vaikka vaeltaisin pimeässä laaksossa, en pelkäisi mitään pahaa". Tulkitsen ko kohdan niin, että ei minulta mitään puutu; ei sisäisiä taisteluita, ei ihmisten pilkkaa ja häväistystä, mutta ei myöskään Jumalan hyvää johdatusta.

"Ketä muuta minulla olisi taivaassa! Ja kun sinä olet minun kanssani, en minä mistään maan päällä huoli". (-33/38)
"Taivaassa minulla on sinut, sinä olet ainoa turvani maan päällä". (-92)
Ps. 73:25

Varallisuuden hankkiminen kyseenalaisin keinoin on tuomittavaa. Sen voi sanoa missä vain. Ei uskovaisten vääriä tekoja tarvitse puolustella työtovereiden tai yleensä muiden ihmisten edessä. Niitä puolustaessamme joudumme itse osallisiksi pimeyden hedelmättömistä teoista, joista Raamattu varoittaa.
Emme kuitenkaan ole vastuussa toisten tekemisistä. Voimme valvoa vain itseämme.

Aiheesta voisi kirjoittaa enemmänkin, mutta se vaatisi lisää harkinta-aikaa eikä palstatilan liiallinen käyttäminen keskustelussa ole sopivaa. Pitää tehdä tilaa muille mielipiteille.

Äänestä
  • rehellisellä ja selkeällä tekstillä saat kyllä minun puolesta täyttää jatkossakin palstatilaa!

    Alkuperäiselle kirjoittajalle: Muista, että ainahan uskoa pilkataan tavalla ja toisella esität sitten miten vedenpitäviä todisteita. Ei muuta kuin malttia sellaisessa tilanteessa. Antaa tyhmien hölöttää...

    Äänestä

  • aloittaja... kirjoitti:

    rehellisellä ja selkeällä tekstillä saat kyllä minun puolesta täyttää jatkossakin palstatilaa!

    Alkuperäiselle kirjoittajalle: Muista, että ainahan uskoa pilkataan tavalla ja toisella esität sitten miten vedenpitäviä todisteita. Ei muuta kuin malttia sellaisessa tilanteessa. Antaa tyhmien hölöttää...

    Oletko viestiketjun aloittaja, koska käytät eri nimimerkkiä...?

    Sekavaa hölöttää... eri nimimerkillä

    Äänestä

  • uskis kirjoitti:

    Oletko viestiketjun aloittaja, koska käytät eri nimimerkkiä...?

    Sekavaa hölöttää... eri nimimerkillä

    NIMIMERKKINI = aloittaja...! Suosittelisin raikkaan ilman hengittämistä hetken aikaa.

    Äänestä

  • Tässä viestissä esitetään mielestäni mielenkiintoinen näkökulma omassa kirjoituksessa käsittelemääsi ahneuden ongelmaan tänä päivänä.

    " Kun ei pysytä Sanan selvällä linjalla, langetaan monenlaisiin himoihin. Ahneus on aikamme ongelmista suurimpia. Ihmisten välinen solidaarisuus on vähenemässä yhteiskunnassa ja yhteisöissä. Heikommista väliittäminen on katoamassa ja yleinen välinpitämättömyys muista uinuttaa uskovatkin uneen.
    Valvominen uskossa ja opetuksessa ei tunnu olevan enää yhtä tärkeää kuin vielä muutama vuosikymmenen sitten. "

    http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8416281/39670306

    Äänestä

  • Kiitokset vastauksesta. En ole minäkään puolustelemassa tötöilleitä.

    Äänestä

  • aloittaja... kirjoitti:

    NIMIMERKKINI = aloittaja...! Suosittelisin raikkaan ilman hengittämistä hetken aikaa.

    Käsittääkseni nettikeksusteluissa varsin usein sanaa "aloittaja" käyttää nimenomaan ketjun aloittanut. Tottuneet lukijat varmaankin liittivät toisiinsa nimimerkkini "Sanat hukassa" ja nimimerkin "aloittaja". Jos et nimenomaan halua aiheuttaa sekaannusta, niin älä käytä nimimerkkiä "aloittaja" yleisesti ellet sitten rekisteröi sitä.

    Äänestä

Olla oma itsesi ja elää omaa elämää on paras vastaus. Raamattu kirjoitetaan aina isolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sanat hukassa kirjoitti:

Raamatusta löydämme monia ahneuteen liittyviä lausumia, kuten "Kavahtakaa ahneutta!", "Jolla on kiihko rikastua, se ei rankaisematta jää." jne. Mitäpä nämä nostavat mieleenne ajatellen Merisalon tapausta ja WinCapita'a, joihin monet uskovaisiksi mainitut maamme eri kirkkojen ja seurakuntien ihmiset sekaantuivat? En kysele tulikivenkatkuisia tuomiolauseita vaan harkittua raamatullista pohdiskelua? Miten vastaamme työpaikallamme tapauksista tuohtuneille ja siksi uskoa pilkkaaville ei-uskoville työkavereille? Itse jo jouduin tuollaiseen tilanteeseen. Yritin miettiä jotakin asiallista sanottavaa mutta en mielestäni keksinyt heidän vastaanottokyvylleen sopivaa ja olin siksi vaiti. Olisin kyllä keksinyt jotakin keskusteluun uskonasioita ja niihin liittyviä ajattelutapoja sisäistäneen kokeneen samalla aaltopituudella olevan uskonveljen tai -sisaren kanssa. Mutta olisikohan se ollut työpaikalla ikäänkuin "helmien heittämistä sioille" ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu