koronkiskontaa?

Kertokaa missä menee koronkiskonnan raja?
Eikö pikavipeissä vuotunen korko ole satoja prosentteja?

7

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mko6R
      • ihmettelen!Luin linkkisi ja totesin:1600% korko on lainmukaista!Missäköhän raja menee?


      • älyllisen ajattelun
        arvo-poika kirjoitti:

        ihmettelen!Luin linkkisi ja totesin:1600% korko on lainmukaista!Missäköhän raja menee?

        raja ? Siinä, ettei tule tälle palstalöle turhia jorisemaan!


    • dfadsfadsf

      Katsos kun niitä pikavippejä ei oteta vuosiksi vaan pariksi viikoksi. Tämän asian ymmärtäminen tuntuu olevan todella vaikea ymmärtää edes talouden ammattilaisille.

      Ehkä asian ymmärtämistä helpottaisi jos menisi pankista kysymään 100 euron lainaa pariksi viikoksi. Sitä ei edes myönnettäisi mutta jos myönnettäisiin niin kaikkine paperitöineen ja lainanavauskustannuksineen tulisi laina lopulta huomattavasti kalliimmaksi kuin mitä pikavippifirmat tarjoavat.

      Itse en ole eläessäni ottanut pikavippiä enkä toivottavasti koskaan myöskään tarvitse mutta mielestäni on hyvä että sellainenkin mahdollisuus on olemassa.

      • ..

        "Itse en ole eläessäni ottanut pikavippiä enkä toivottavasti koskaan myöskään tarvitse"

        En minäkään.

        "...mutta mielestäni on hyvä että sellainenkin mahdollisuus on olemassa."

        Minun mielestäni EI ole hyvä, että pikavippimahdollisuus on olemassa. Pikavippejä ei pidä ottaa koskaan. Siis EI KOSKAAN !


      • asdfas

        Pankist on ihan turha menny pyytää mitää huntin, parin lainaa... Ja samaa mieltä et tommone mahdollisuus on olemas, vaik semmonen rajotus ois kans hyvä et ei ois mahdollist ottaa ku max. parist firmast samaan aikaa laina, se meinaa pelastais paljon ihmisii joutumast kierteesee ja näin... Ittee ois ainaki tommone auttanu, mut ei välii ite oon oman sotkuni tehny ja voiton puolel jo :)


    • oikein nimimerkillä

      Ottamaan asiaan kantaa, jos ei edes perustiedot ole hallussa. "Vuotuinen" korko pikavipeissä pyörii tuossa 20% molemmin puolin. Tämä taisi olla uutta tietoa Arvo-pojalle. "Todellinen vuosikorko" liikkuu haitarissa 180-3000% täysin takaisinmaksuajan sekä veloitettujen kulujen suhteessa. Mitä lyhyempi takaisinmaksuaika, sitä korkeampi todellinen vuosikorko jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      35
      10474
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      42
      5572
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      5133
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      203
      3891
    5. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3568
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3523
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3036
    8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      78
      2874
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2683
    10. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2583
    Aihe