koronkiskontaa?

Kertokaa missä menee koronkiskonnan raja?
Eikö pikavipeissä vuotunen korko ole satoja prosentteja?

7

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mko6R
      • ihmettelen!Luin linkkisi ja totesin:1600% korko on lainmukaista!Missäköhän raja menee?


      • älyllisen ajattelun
        arvo-poika kirjoitti:

        ihmettelen!Luin linkkisi ja totesin:1600% korko on lainmukaista!Missäköhän raja menee?

        raja ? Siinä, ettei tule tälle palstalöle turhia jorisemaan!


    • dfadsfadsf

      Katsos kun niitä pikavippejä ei oteta vuosiksi vaan pariksi viikoksi. Tämän asian ymmärtäminen tuntuu olevan todella vaikea ymmärtää edes talouden ammattilaisille.

      Ehkä asian ymmärtämistä helpottaisi jos menisi pankista kysymään 100 euron lainaa pariksi viikoksi. Sitä ei edes myönnettäisi mutta jos myönnettäisiin niin kaikkine paperitöineen ja lainanavauskustannuksineen tulisi laina lopulta huomattavasti kalliimmaksi kuin mitä pikavippifirmat tarjoavat.

      Itse en ole eläessäni ottanut pikavippiä enkä toivottavasti koskaan myöskään tarvitse mutta mielestäni on hyvä että sellainenkin mahdollisuus on olemassa.

      • ..

        "Itse en ole eläessäni ottanut pikavippiä enkä toivottavasti koskaan myöskään tarvitse"

        En minäkään.

        "...mutta mielestäni on hyvä että sellainenkin mahdollisuus on olemassa."

        Minun mielestäni EI ole hyvä, että pikavippimahdollisuus on olemassa. Pikavippejä ei pidä ottaa koskaan. Siis EI KOSKAAN !


      • asdfas

        Pankist on ihan turha menny pyytää mitää huntin, parin lainaa... Ja samaa mieltä et tommone mahdollisuus on olemas, vaik semmonen rajotus ois kans hyvä et ei ois mahdollist ottaa ku max. parist firmast samaan aikaa laina, se meinaa pelastais paljon ihmisii joutumast kierteesee ja näin... Ittee ois ainaki tommone auttanu, mut ei välii ite oon oman sotkuni tehny ja voiton puolel jo :)


    • oikein nimimerkillä

      Ottamaan asiaan kantaa, jos ei edes perustiedot ole hallussa. "Vuotuinen" korko pikavipeissä pyörii tuossa 20% molemmin puolin. Tämä taisi olla uutta tietoa Arvo-pojalle. "Todellinen vuosikorko" liikkuu haitarissa 180-3000% täysin takaisinmaksuajan sekä veloitettujen kulujen suhteessa. Mitä lyhyempi takaisinmaksuaika, sitä korkeampi todellinen vuosikorko jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      325
      4268
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      159
      3966
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      72
      3368
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      234
      2887
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2438
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1787
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      37
      1466
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1423
    9. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1305
    10. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      153
      1219
    Aihe