koronkiskontaa?

Kertokaa missä menee koronkiskonnan raja?
Eikö pikavipeissä vuotunen korko ole satoja prosentteja?

7

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mko6R
      • ihmettelen!Luin linkkisi ja totesin:1600% korko on lainmukaista!Missäköhän raja menee?


      • älyllisen ajattelun
        arvo-poika kirjoitti:

        ihmettelen!Luin linkkisi ja totesin:1600% korko on lainmukaista!Missäköhän raja menee?

        raja ? Siinä, ettei tule tälle palstalöle turhia jorisemaan!


    • dfadsfadsf

      Katsos kun niitä pikavippejä ei oteta vuosiksi vaan pariksi viikoksi. Tämän asian ymmärtäminen tuntuu olevan todella vaikea ymmärtää edes talouden ammattilaisille.

      Ehkä asian ymmärtämistä helpottaisi jos menisi pankista kysymään 100 euron lainaa pariksi viikoksi. Sitä ei edes myönnettäisi mutta jos myönnettäisiin niin kaikkine paperitöineen ja lainanavauskustannuksineen tulisi laina lopulta huomattavasti kalliimmaksi kuin mitä pikavippifirmat tarjoavat.

      Itse en ole eläessäni ottanut pikavippiä enkä toivottavasti koskaan myöskään tarvitse mutta mielestäni on hyvä että sellainenkin mahdollisuus on olemassa.

      • ..

        "Itse en ole eläessäni ottanut pikavippiä enkä toivottavasti koskaan myöskään tarvitse"

        En minäkään.

        "...mutta mielestäni on hyvä että sellainenkin mahdollisuus on olemassa."

        Minun mielestäni EI ole hyvä, että pikavippimahdollisuus on olemassa. Pikavippejä ei pidä ottaa koskaan. Siis EI KOSKAAN !


      • asdfas

        Pankist on ihan turha menny pyytää mitää huntin, parin lainaa... Ja samaa mieltä et tommone mahdollisuus on olemas, vaik semmonen rajotus ois kans hyvä et ei ois mahdollist ottaa ku max. parist firmast samaan aikaa laina, se meinaa pelastais paljon ihmisii joutumast kierteesee ja näin... Ittee ois ainaki tommone auttanu, mut ei välii ite oon oman sotkuni tehny ja voiton puolel jo :)


    • oikein nimimerkillä

      Ottamaan asiaan kantaa, jos ei edes perustiedot ole hallussa. "Vuotuinen" korko pikavipeissä pyörii tuossa 20% molemmin puolin. Tämä taisi olla uutta tietoa Arvo-pojalle. "Todellinen vuosikorko" liikkuu haitarissa 180-3000% täysin takaisinmaksuajan sekä veloitettujen kulujen suhteessa. Mitä lyhyempi takaisinmaksuaika, sitä korkeampi todellinen vuosikorko jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      57
      5114
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      254
      3562
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      283
      3446
    4. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      36
      2883
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      298
      2666
    6. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      57
      1950
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      291
      1899
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      143
      1829
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      32
      1432
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1185
    Aihe