Uskon vakaasti, että muukalaiset nopeuttivat ihmisen evoluutiota. Koko tuntemamme sivilisaatio näet syntyi niin hämmästyttävän nopeasti, että kaikki arkisemmat syyt ovat poissuljettuja. Evoluutio siis nopeutui, kun ulkoavaruuden muukalaiset tulivat ja harrastivat seksiä lukuisten ihmisten kanssa.
Muukalaiset ja evoluutio
11
165
Vastaukset
- Vili-Villisika
Muinaissuomalaiset ilmeisesti uskoivat polveutuvansa hirvistä, jotkut karhuista. Kun kysyin puolisoltani, mitä mieltä hän on asiasta, hän sanoi polveutuvansa karhuista. No minä tietenkin polveudun villisioista.
Jokainen voi ihan rennosti valita, mihin uskoo. Jos asiasta ei löydy riittävästi luotettavaa tietoa, niin sillä ei kannata vaivata päätään liikaa. Olen minäkin lukenut Eric von Dänikeniä pikkulikkana, ja olin todella innostunut mahdollisesta avaruudelisesta perimästä. - vai niin
Uskotko kenties myös, että ihmiset ovat risteytyneet kukkakärpästen kanssa viime aikoina? Ihminen ja kukkakärpänen kun ovat pakostakin paremmin geneettisesti yhteensopivia kuin mikään avaruuden olio.
Uskomukset ovat niin helppoja, kunhan niiden ei tarvi mitenkään olla yhteensopivia todellisuuden kanssa...- ufoilija
Jumala siemensi alkujen alussa planeetat elämän siemenillä. Siksi meillä on sama geenipohja ufomiesten ja -naisten kanssa. Esim. 'harmaat' ovat luoneet ihmis-harmaa-hybridejä sikiämällä abduktoitujen kanssa. Monilla "kontaktihenkilöillä" on ollut partnereina avaruusolentoja, esim. Billy Meierillä siriuslainen Semjase ja George Adamskillakin oli ufoheila.
- että tämmöstä
ufoilija kirjoitti:
Jumala siemensi alkujen alussa planeetat elämän siemenillä. Siksi meillä on sama geenipohja ufomiesten ja -naisten kanssa. Esim. 'harmaat' ovat luoneet ihmis-harmaa-hybridejä sikiämällä abduktoitujen kanssa. Monilla "kontaktihenkilöillä" on ollut partnereina avaruusolentoja, esim. Billy Meierillä siriuslainen Semjase ja George Adamskillakin oli ufoheila.
Eihän täällä maapallolla sitten mitään evoluutiota ole tapahtunut, jos muilla planeetoilla kerran on Jumalan siementämiä ihmisiä. Eli kumosit oman evoluution kiihtymisideasi.
- avaruudessa!
Okkultisti ja Valtakunnanjohtaja Pekka Siitoin selitti aikoinaan melko hyvin ihmisrotujen alkuperän:
"Vastaavasti me arjalaiset ollaan tietyssä kehitysasteessa. Meillähän ei ole mitään sukulaisuutta Aatamiin ja Eevaan. Meidät on luotu Atlantis-mantereelle, josta me ollaan jouduttu tänne. Jehova taas loi juutalaisen rodun. Kiinalaiset ja japanilaiset ja muut vinosilmät on puolestaan tulleet toiselta planeetalta. Sellaiselta planeetalta, joka oli maan ja Marsin välissä, joka räjähti ja josta on enää jäljellä vain asteroidivyöhyke." - ja Jumala
On melko varmaa että tämän planeetan ulkopuoliset olennot ovat vaikuttaneet Maassa sivilisaation ja ihmisenkin kehitykseen. Elämme juuri nytkin nopeutetun evoluution aikaa. Uskovat tuntevat melko yleisesti nämä ajat ns. "lopun aikoina". Monissa kanavoinneissa painotetaan mm. sitä, että vaikka tässä asiassa eräs keskeinen toimija on Valon Galaktinen Liitto, niin heidän toimillaan on Taivaan hyväksyntä. "Taivaalla" tarkoitetaan suurten kosmisten olentojen - ja siten
myös Jumalan - johtamia Taivaallisia Hierarkioita.
Ateistinen käsitys Jumalolentojen olemattomuudesta on liian yksioikoinen, eivätkä ateistit yleensä vaivaudu perustelemaan käsitystään ja asennettaan tarkemmin. Eivät kuiotenkaan kaikki uskovatkaan perustele uskomuksiaan kovin selkeästi ja ymmärrettävästi.
Jumalasta puhuttaessa omaa ajattelukykyä ja tervettä järkeä käytetään harvoin - tai ainakaan niitä ajatuksia ei sanota ääneen. Johtuisikohan se siitä, että aihe on tabu ja raamit joissa jumalaasiasta on totuttu keskustelemaan, on hyvin tarkoin rajattu? Esimerkiksi avaruusolennoista harvat puhuvat mitään. Ufoalus-havaintoja kuitenkin on tehty paljonkin ja sellaiset alukset ovat siten osa todellisuutta. Onko toisilla kehittyneemmillä planeetoilla sama - vai eri Jumala - kuin tällä planeetalla - vai uskovatko he Jumalan/ jumalien olemassaoloon lainkaan? Tämä on kysymys jota ei tarvitse edes pohtia jos on omaksunut sen näkemyksen, että elämää ei ole muualla kuin tällä planeetalla. Rehellinen ihminen kuitenkin etsii aidosti totuutta tässäkin asiassa vaikka oikeaa tietoa ei olekaan helposti saatavilla.
Jumalasta ja jumaluudesta käydään yksipuolista keskustelua esim. tällä ateismi-palstalla, jossa ateistit eivät keskustele aiheesta muulla tavoin kuin hyökkäämällä kristillistä jumalakuvaa vastaan. Totta kuitenkin on esimerkiksi se, että Portugalin fatimassa nähtiin vuonna 1918 aurinkoa muistuttanut valoalus johon liittyi myös olentohavaintoja (olento tulkittiin tuolloin Neitsyt Mariaksi). Aurinkoa muistuttavia valoalushavaintoja on tehty myös muualla. Fatiman tapahtumat ovat merkittävä todiste niille joiden mieli on avoin ja ennakkoluuloton tämäntapaissa asioissa.
Mikä siis Jumala on, tai mitä ovat Korkeammat Voimat? Mitä Jumalasta tiedetään, vai voidaanko Jumalasta tietää mitään, kuten monet uskovat sanovat ja väittävät?
Vaikuttaa siltä, että Maassa vasta opetellaan puhumaan joidenkin asioiden suhteen totta. Eniten totuutta vastustavat ne jotka joutuvat muuttamaan maailmankuvaansa johon ovat tottuneet ja kiintyneet.
Seuraavassa muutamia ajatuksia jotka vastannevat todellisuutta - tai ovat ainakin melko lähellä totuutta:
* Humanoidit ja muut tavanomaiset universumin asukkaat eivät ole jumalolentoja
sen enempää tai vähempää kuin Maan ihmisetkään. Heillä voi olla ja usein onkin kykyjä joita tässä ulottuvuudessa on melko mahdoton ymmärtää (telepatia yms),
mutta jokaisen olennon jumaluusaste on hänen sielussaan. Maaplaneetan ihmiset ovat sielulliselta kehitystasoltaan hyvin erilaisia ja Maan ulkopuoliset olennot ovat sielulliselta kehitystasoltaan erilaisia. Korkemmissa ulottuvuuksissa kuitenkin mm. erillisyydentunne ei ole niin vallitseva kuin tässä ulottuvuudessa ja elämä on siten helpompaa ja ymmärrys universaalista totuuksista - ja muustakin - korkeammalla tasolla. Maassahan tilanne on edelleen pitkälti se, että oikeaa tietoa ei ole kovin helposti saatavilla mm. henkisistä asioista. Ristiriitainen tieto on hämmentävää.
* Panteistisen jumalakäsityksen mukaan kaikki olemassaoleva on pohjimmiltaan samaa energiaa - ja koska tuo energia näyttää olevan tietoista energiaa, niin sen voidaan olettaa olevan jonkinlaista henkistä energiaa. Kaikkeuden olemus olisi
siis niin ollen jonkinlainen tietoisuus.
* Tärkeä osatotuus Jumalasta löytyy Teosofian ja muun esoteerisen tiedon tunnustamissa henkisistä Hierarkioista. Kristinuskokin tunnustaa enkeliolentojen olemassaolon ja siksi onkin selvää, että jos enkelit ovat todellisia, niin silloin on oltava myöskin suurempia enkelijoukkoja (hierarkioita) joiden alkuperä on tämän todellisuuden ulkopuolella. Valo-olennoista ja enkeleistä on runsaasti havaintoja, ja on varmaa, että sellaisia olentoja on olemassa. Esim. Fatiman tapahtumiin vuosilta 1917 - 1918 liittyy havaintoja ja kokemuksia Valo-olennoista.
Teksti jatkuu seuraavassa viestissä.- edelliseen
* Osatotuus on myös kristinuskon Pyhä Henki-uskomuksessa - eli että ihmisessä on läsnä jumalallinen henki (-olento). Jos niin todella on - ja mitä ilmeisimmin on (mm. johdatuskokemukset ovat hyvin yleisiä), niin silloin kyseinen Pyhä Henki on tarkkailemassa ja auttamassa sielua (sielu on myös jonkinasteinen henki). Myös Teosofiassa ihmisen korkeinta olemuspuolta sanotaan jumalalliseksi Hengeksi. Jos siis "Jumala näkee ja tietää kaiken" niin sen on tapahduttava henkiolentojen kautta koska yksi suurikaan tietoinen olento ei voi havaita itse kaikkea ja olla samanaikaisesti läsnä kaikkialla maaplaneetalla, tässä aurinkokunnassa, tässä galaksissa (aurinkokuntia on tässäkin galaksissa satoja miljardeja) - ja galakseja on kaikkeudessa satoja miljardeja - ehkä enemmänkin.
* Teosofian oppien mukaan henkisiä Hierarkioita toimii paikallisilla planetaarisilla tasoilla, solaarisilla tasoilla ja suuremmilla kosmisilla tasoilla. Jonkin Taivaallisen keskushallinnon olemassaolo on enemmän kuin todennäköistä - ei kuitenkaan välttämättä esim. Urantia-kirjassa kuvatun kaltaisena. Viimekädessä erilaiset kehittyneiden avaruusolentojen luomat kosmiset Valon neuvostotkin toimivat vielä korkeampien voimien kanssa yhteistyössä.
Kokonaistotuus Jumalasta ja korkeammista voimista ei ole yksinkertainen, mutta ainakin jotain on mahdollista päätellä aivan tavallisella järjellä.
Jumalan ensisijainen "vaikutuskanava" on siis henkimaailma ja Henkiset Hierarkiat - ja jokainen ihminen on sielunsa/valokehonsa tasolla itse osa henkimaailmaa, vaikka ei sitä tiedostaisikaan. Maaplaneetta on suuressa kokonaisuudesa niin pieni osanen, että on vaikea hahmottaa universumisa ja henkisiä hierakiota tai suurimpia kosmisia olentoja. Aidon henkisyyden ja -uskon perusta kuitenkin on siinä, että tiedostaa oman pienuutensa, kaikkeuden suuruuden ja monimutkaisuuden - mutta myös tarkoituksenmukaisuuden.
Avaruudellisia mittasuhteita ja etäisyyksiä on erittäin vaikea kuvitella ja hahmottaa. Yleensä emme kykene myöskään luomaan realistista kuvaa kehittyneimmistä maanulkopuolissta sivilisaatioista.
Kuvasarja, jossa Maan koko suhteutuu suurempiin tunnettuihin planeettoihin ja tähtiin:
http://i29.tinypic.com/712yab.gif edelliseen kirjoitti:
* Osatotuus on myös kristinuskon Pyhä Henki-uskomuksessa - eli että ihmisessä on läsnä jumalallinen henki (-olento). Jos niin todella on - ja mitä ilmeisimmin on (mm. johdatuskokemukset ovat hyvin yleisiä), niin silloin kyseinen Pyhä Henki on tarkkailemassa ja auttamassa sielua (sielu on myös jonkinasteinen henki). Myös Teosofiassa ihmisen korkeinta olemuspuolta sanotaan jumalalliseksi Hengeksi. Jos siis "Jumala näkee ja tietää kaiken" niin sen on tapahduttava henkiolentojen kautta koska yksi suurikaan tietoinen olento ei voi havaita itse kaikkea ja olla samanaikaisesti läsnä kaikkialla maaplaneetalla, tässä aurinkokunnassa, tässä galaksissa (aurinkokuntia on tässäkin galaksissa satoja miljardeja) - ja galakseja on kaikkeudessa satoja miljardeja - ehkä enemmänkin.
* Teosofian oppien mukaan henkisiä Hierarkioita toimii paikallisilla planetaarisilla tasoilla, solaarisilla tasoilla ja suuremmilla kosmisilla tasoilla. Jonkin Taivaallisen keskushallinnon olemassaolo on enemmän kuin todennäköistä - ei kuitenkaan välttämättä esim. Urantia-kirjassa kuvatun kaltaisena. Viimekädessä erilaiset kehittyneiden avaruusolentojen luomat kosmiset Valon neuvostotkin toimivat vielä korkeampien voimien kanssa yhteistyössä.
Kokonaistotuus Jumalasta ja korkeammista voimista ei ole yksinkertainen, mutta ainakin jotain on mahdollista päätellä aivan tavallisella järjellä.
Jumalan ensisijainen "vaikutuskanava" on siis henkimaailma ja Henkiset Hierarkiat - ja jokainen ihminen on sielunsa/valokehonsa tasolla itse osa henkimaailmaa, vaikka ei sitä tiedostaisikaan. Maaplaneetta on suuressa kokonaisuudesa niin pieni osanen, että on vaikea hahmottaa universumisa ja henkisiä hierakiota tai suurimpia kosmisia olentoja. Aidon henkisyyden ja -uskon perusta kuitenkin on siinä, että tiedostaa oman pienuutensa, kaikkeuden suuruuden ja monimutkaisuuden - mutta myös tarkoituksenmukaisuuden.
Avaruudellisia mittasuhteita ja etäisyyksiä on erittäin vaikea kuvitella ja hahmottaa. Yleensä emme kykene myöskään luomaan realistista kuvaa kehittyneimmistä maanulkopuolissta sivilisaatioista.
Kuvasarja, jossa Maan koko suhteutuu suurempiin tunnettuihin planeettoihin ja tähtiin:
http://i29.tinypic.com/712yab.gifÄlyllinen epärehellisyys iski taas.
- -------
edelliseen kirjoitti:
* Osatotuus on myös kristinuskon Pyhä Henki-uskomuksessa - eli että ihmisessä on läsnä jumalallinen henki (-olento). Jos niin todella on - ja mitä ilmeisimmin on (mm. johdatuskokemukset ovat hyvin yleisiä), niin silloin kyseinen Pyhä Henki on tarkkailemassa ja auttamassa sielua (sielu on myös jonkinasteinen henki). Myös Teosofiassa ihmisen korkeinta olemuspuolta sanotaan jumalalliseksi Hengeksi. Jos siis "Jumala näkee ja tietää kaiken" niin sen on tapahduttava henkiolentojen kautta koska yksi suurikaan tietoinen olento ei voi havaita itse kaikkea ja olla samanaikaisesti läsnä kaikkialla maaplaneetalla, tässä aurinkokunnassa, tässä galaksissa (aurinkokuntia on tässäkin galaksissa satoja miljardeja) - ja galakseja on kaikkeudessa satoja miljardeja - ehkä enemmänkin.
* Teosofian oppien mukaan henkisiä Hierarkioita toimii paikallisilla planetaarisilla tasoilla, solaarisilla tasoilla ja suuremmilla kosmisilla tasoilla. Jonkin Taivaallisen keskushallinnon olemassaolo on enemmän kuin todennäköistä - ei kuitenkaan välttämättä esim. Urantia-kirjassa kuvatun kaltaisena. Viimekädessä erilaiset kehittyneiden avaruusolentojen luomat kosmiset Valon neuvostotkin toimivat vielä korkeampien voimien kanssa yhteistyössä.
Kokonaistotuus Jumalasta ja korkeammista voimista ei ole yksinkertainen, mutta ainakin jotain on mahdollista päätellä aivan tavallisella järjellä.
Jumalan ensisijainen "vaikutuskanava" on siis henkimaailma ja Henkiset Hierarkiat - ja jokainen ihminen on sielunsa/valokehonsa tasolla itse osa henkimaailmaa, vaikka ei sitä tiedostaisikaan. Maaplaneetta on suuressa kokonaisuudesa niin pieni osanen, että on vaikea hahmottaa universumisa ja henkisiä hierakiota tai suurimpia kosmisia olentoja. Aidon henkisyyden ja -uskon perusta kuitenkin on siinä, että tiedostaa oman pienuutensa, kaikkeuden suuruuden ja monimutkaisuuden - mutta myös tarkoituksenmukaisuuden.
Avaruudellisia mittasuhteita ja etäisyyksiä on erittäin vaikea kuvitella ja hahmottaa. Yleensä emme kykene myöskään luomaan realistista kuvaa kehittyneimmistä maanulkopuolissta sivilisaatioista.
Kuvasarja, jossa Maan koko suhteutuu suurempiin tunnettuihin planeettoihin ja tähtiin:
http://i29.tinypic.com/712yab.gifHieman erikoista on se, että vaikka todellisuus ja objektiivinen totuus vahvistaa mm. monet kristilliset uskomukset tosiksi, niin jotkut kristityt eivät tuota totuutta helposti kykenekään hyväksymään. Totta on esimerkiksi se, että elämällä on fyysistä elämää korkeampikin tarkoitus ja ylifyysisiä olentoja (esimerkiksi enkeleitä) on olemassa, eikä elämä ole sattumalta syntynyt tällekään planeetalle. Totta on myös se, että "Jumala näkee ja tietää kaiken". Omaan mielikuvaan uskominen näyttää olevan helppoa, mutta todellisempaan Jumalaan ja Taivaalliseen hallintoon ei aina välttämättä olekaan yhtä helppo uskoa. Sen ymmärtäisi, jos objektiivinen todellisuus olisi täysin ristiriidassa uskovan ihmisen aiempien uskomusten kanssa, mutta kun niin ei ole.
Maapallo on siis osa suurempaa järjestettyä ja ohjattua kokonaisuutta, tämä aurinkokunta on osa suurempaa kokonaisuutta, tämä galaksi on osa suurempaa kokonaisuutta jne....ja jokainen ihminenkin on sieluineen osa suurempaa henkistä kokonaisuutta riippumatta siitä mistä tuo sielu on tälle planeetalle saapunut.
Kehitys alkoi kiihtymään samaan tahtiin kun uskonto menettää mahtinsa.
Jos edes ihan vähän tutkii viimeisten vuosisatojen historiaa niin tämän tajuaa helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743990Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1963275Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473006Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle762657Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3792398- 1812072
- 781595
- 361576
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231408Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391392