50 000 e velkaa meni ulosottoon

Olen 35-v nainen,ostos-ja peliriippuvainen.4v sitten aloin avioeron myötä täyttämään tyhjyyttä osteluua ja pelaamisella.Syösykierre alkoi aika nopeasti,otin lainaa lainan päälle luottokortteja oli parhaimmillaan 7-Tilanne riistäytyi aika äkkiä käsistä maksoin lyhennyksiä uudella lainalla,kunnes seinä tuli vastaan-korttitalo hajosi.
Masennuin n vuoden en ole pystynyt tekemään mitään raha-asioilleni postista tulevia kirjeitä en avannut.Harkitsin vakavissani itsemurhaa.
Käräjäoik.alkoi tulemaan kirjeitä ja kaikki (toivon mukaan)ovat nyt ulosotossa.1/3 palkasta ulosmitataan automaattisesti.tuloni ovat n 2300 e/kk.Ulosmittauksen jälkeen käteen jää n 1100e,siitä kun maksan vuokran 720e käteen jää 380e sillä koetan elättää itseni ja lapseni,maksaa puhelimen ja sähkön ym.
Taistelen koko ajan uupumista vatsaan ,koska haluan jaksaa käydä töissä.Ja edes yrittää maksaa velkaani.
Haluaisin kysyä että onko minulla mitään keinoja ikinä selvitä tälläisestä velasta.Mitä voin tehdä?jo nyt joulu pelottaa kun ei ole varaa edes ruokaan.
Olen todella masentunut,itsemurhakin on pyörinyt päässä,mutta haluan elää.
Onko kellään klokemusta tälläisestä tiilanteesta ja miten tästä voi selvitä?
Toivoisin tukea ,apua,vinkkejä mitä voisin tehdä.Omat voimat niin loppu,etten osaa ajatella mitään järkevää.
Kiitos avusta
333311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Tarinani on lähes samanlainen, paitsi ikää on vasta 30 ja ulosotossa noin 60 000e. Olin masennuksen vuoksi pitkällä saikulla, jolloin rahat eivät enää riittäneet ja silloin tuli hankittua lainaa vaikka mistä, kunnes kortteja ja lainoja alkoi olemaan naapureille asti. Tilannetta pahensi vielä lapasesta lähtenyt pelihimo, joka vasta nyt parin vuoden jälkeen on taas kontrollissa. Itselläni kans lähtee palkasta siivu ulosottoon ja ensi kuussa laitetaan velkaneuvojan kanssa anomus vireille velkajärjestelyyn.

Tuo tilanne tuntuu tosi ahdistavalta ja herkästi alkaa miettimään köyden rasvaamista. Mutta muista, että se ei ole ratkaisu ja kestät vaikka hammasta purren jälkikasvusi takia. Ensimmäisenä katsot ja lasket tarkkaan kaikki tulot ja menot, ja unohdat nuo velkasi siinä mielessä, kun et niille enää voi mitään. Sitten soitat ajan velkaneuvontaan, sossuun ja työterveyslääkärille, jotta saat lähetteellä keskusteluapua esim. A-klinikalle, jossa itsekin käyn peliriippuvuuden takia. Työterveyslääkäri voi myös kirjoittaa mielialalääkkeitä, jotta et tässä vaiheessa romahda kun kerran haluat käydä töissä. Lisäksi jos sulla on joku läheinen tai hyviä ystäviä, joille voit avautua niin tottakai se helpottaa. Jos oot lapsesi isän kanssa hyvissä väleissä, niin kannattaa kertoa taloudellisesta ahdingosta jos hän vaikka voisi maksaa suurempaa elaria tai osallistua lapsen menoihin enemmän.

Kyllä tuosta selviää, vaikka tekeehän se helvetin tiukkaa ja on pitkään todella ahdistunut olo. Itse olin pitkään saikulla ja söin lääkkeitä, koin häpeää ja yksinäisyyttä, sillä ympärilläni ei ollut ketään, jolle asiasta olisi voinut ja uskaltanut kertoa. Sitten totesin, että lapseni takia yritän vaikka väkisin ja annan itselleni omat virheeni anteeksi, joita nyt makselen kovalla kädella ansaitusti. Peruseläminen onnistuu ihan ok, mutta mitään uutta ei pysty hankkimaan. Lapsen isä osallistuu lapsen menoihin ja maksaa suhteellisen hyvää elaria, jotta ainakin lapsella on puhdasta yllä ja ruokaa pöydässä. Lapsilisäkin tulee tarpeen, mutta sitä oppii elämään nuukasti jos vain haluaa. Lisäksi teen ajoittain toista työtä verottomana, josta saan pari sataa kuussa mutta saapahan silläkin maksettua vaikka sähkön ja vakuutuksen.

Ja jos et yksin jaksa ottaa härkää sarvista, niin soita itsellesi apua! Älä missään nimessä jää vain paikallesi, asiat menevät vain huonompaan suuntaan. Ja muista, mikään maailman raha ei korvaa henkeä eikä sitä, että olet äiti lapsellesi.

Tsemppiä!

Äänestä
  • Hei! Kerroit, että käyt A-klinikalla peliriippuvaisten ryhmässä. Oletko pk-seudulta? Millaisia ne ryhmätapaamiset oikein on? Mitä siellä tapahtuu? Mua hirvittää ajatuskin sinne menosta, hävettää....Onko siitä ollut sulle oikeasti apua? Kiitos, jos jaksat vastata.

    Äänestä

  • ulosoton vanki kirjoitti:

    Hei! Kerroit, että käyt A-klinikalla peliriippuvaisten ryhmässä. Oletko pk-seudulta? Millaisia ne ryhmätapaamiset oikein on? Mitä siellä tapahtuu? Mua hirvittää ajatuskin sinne menosta, hävettää....Onko siitä ollut sulle oikeasti apua? Kiitos, jos jaksat vastata.

    Suotta pelkäät sitä A-klinikkaa. Itseäkin hävetti ihan hillittömästi mennä päivystykseen ja kun minut otti vastaan vain hieman itseäni vanhempi nainen, oli hieman vaikeuksia käynnistyä ja kertoa asiasta. Mutta kun tajusin, että hän oli siellä auttamassa eikä arvostelemassa niin helpotti suuresti ja vielä tähänkin päivään asti olen saanut joka kerrasta apua. Yhdessäkään joukkoistunnassa en ole ollut, vaan olen aina käynyt yhdellä ja samalla terapeutilla juttelemassa kaikesta pelaamiseen ja muuhun liittyvistä asioista noin kerran kuussa tai parissa. Aluksi kävin joka viikko vähintään kerran, mutta kun sain pelaamisen ruotuun niin nyt lähinnä seurataan. Ilmoittauduin myös Peli poikki-ohjelmaan, josta oli yllättävän paljon apua. Katso netistä tietoa ja ilmoittaudu, siitä ei ainakaan haittaa ole. Jonoa vaan on todella paljon, mikä kertoo siitä, että meitä peliongelmaisia on nykyään aivan hurjan paljon! Ja niin, olen Tampereelta mutta varmasti siellä pk-seudulla saa apua, kun vaan soitat tai menet rohkeasti sitä kysymään.

    Äänestä

  • muimui kirjoitti:

    Suotta pelkäät sitä A-klinikkaa. Itseäkin hävetti ihan hillittömästi mennä päivystykseen ja kun minut otti vastaan vain hieman itseäni vanhempi nainen, oli hieman vaikeuksia käynnistyä ja kertoa asiasta. Mutta kun tajusin, että hän oli siellä auttamassa eikä arvostelemassa niin helpotti suuresti ja vielä tähänkin päivään asti olen saanut joka kerrasta apua. Yhdessäkään joukkoistunnassa en ole ollut, vaan olen aina käynyt yhdellä ja samalla terapeutilla juttelemassa kaikesta pelaamiseen ja muuhun liittyvistä asioista noin kerran kuussa tai parissa. Aluksi kävin joka viikko vähintään kerran, mutta kun sain pelaamisen ruotuun niin nyt lähinnä seurataan. Ilmoittauduin myös Peli poikki-ohjelmaan, josta oli yllättävän paljon apua. Katso netistä tietoa ja ilmoittaudu, siitä ei ainakaan haittaa ole. Jonoa vaan on todella paljon, mikä kertoo siitä, että meitä peliongelmaisia on nykyään aivan hurjan paljon! Ja niin, olen Tampereelta mutta varmasti siellä pk-seudulla saa apua, kun vaan soitat tai menet rohkeasti sitä kysymään.

    Menen huomenna taas terapiaan psyk. polille, ja kysyn terapeutiltani, miten voisin päästä tuonne. Kuulostaa hienolta, jos pääsee vain yhden kanssa juttelemaan, en nyt jaksais mitään joukkokokouksia, vaikka yleensä tykkään kuunnella muiden kokemuksia ja jutella ryhmässä. Olen jo keväällä ilmoittautunut tuohon Peli poikki -ohjelmaan, mutta sieltä tuli viesti, että on aivan täynnä ja jonotusaika oli muistaakseni min. puoli vuotta, enkä ole sitten sieltä mitään kuullutkaan.

    Äänestä

oidaan erikseen joten asuniskulujen jälkeen käteen pitäisi jäädä vähintään sossun käyttämän normin mukaan. Se on aikuiselle 414 euroa ja lapselle 200-300 euroa. lapsi kai saa lapsilisää ja elatustukea joten teidän tulonne ovat varmaan vähän suuremmat kuin tuo 380 euroa. Onkohan ulosottomies huomioinut että sinulla on lapsi? Jos ei muuta apua saa kannattaa kääntyä sossun puoleen.

Äänestä
  • Ulosotossa huomioidaan ainoastaan tulot. Asumiskulut eivät liity mitenkään ulosottoon. Sossun normit on ihan eri asia.

    Äänestä

  • ..siis lapsi on viikon isällään,viikon minun luona,kumpikaan ei maksa elatusapuja.Lapsilisät menee lapsen tilille josta ostetaan vaatteita maksetaan ip-maksut sun muut.
    Varaan ma ajan sossuun jossa saavat katsoa tämän tilanteen.

    Äänestä

  • vain henkilöiden kohdalla jotka tienaavat alle tiety rajan normaalisti. Mutta ko aloittaja on aika hyvätuloinen, hyvinkin hyvätuloinen jos käteen jään nettona 2300e...ei niillä tuloilla ole oikeutettu asumistukeen tai tt.tukeen vaikka olisi miljoonavelat...

    Asumistukirajan voi kohdaltaan tarkistaa kelan laskurilla sama pätee tt. tuen kanssa. Tiedän yh:na, että esim itse en ollut oikeutettu yhden lapsen huoltajana asumistukeen kun tuloni olivat nettona n 1200e muutama vuosi sitten. Ei tukia vaikka vuokra oli 650e/kk...

    Äänestä

  • vikaa kirjoitti:

    Ulosotossa huomioidaan ainoastaan tulot. Asumiskulut eivät liity mitenkään ulosottoon. Sossun normit on ihan eri asia.

    Tässä itekin kohta ulosotto uhkaa, kun nää firmat ei anna mun hoitaa maksujani. Jos saisin maksaa osissa, niin nou hätä, mutta ei näytä onnistuvan heille moinen. Mutta se siitä. Velkaneuvojalla juuri kävin ja onhan ulosotossa suojaosuus. Otetaanhan siellä huomioon tulot - menot, joihin kuuluu vuokra, sähkö, vesi ja perusosuudet tuo vähän reilu 400 aikuinen ja 300 lapsi (tarkkoja summia en nyt muista)

    Mutta että aika vähältä kuulostaa tuo Sinulle jäävä summa. Ei siinä kyllä nyt suojaa ole....

    Äänestä

Jos olet jo uupunut, tämä idea voi olla huono, mutta jos hankit toisen työn, tienaat enemmän. Tuossa pitää varmaan lisätä tunteja jolloin lapsi on hoidossa, mutta...

Moni on myös lisännyt tunteja muuttamalla unitottumuksia. Toimiva malli on n. 4 tuntia unta yöllä, ja sitten tietyin välein lyhyitä torkkuja. Kokonaisunimäärä on sitten 6 tai alle. Tässä eri näkemys asiassa, ehkä jopa realistisempi:

http://geniusbeauty.com/woman-health/how-to-sleep-less-stay-full-energy/

http://moneywatch.bnet.com/career-advice/blog/other-8-hours/optimize-your-sleep-for-better-health-and-more-free-time/405/

Äänestä

Olen 42 v kolmen lapsen äiti, aviossa, vielä ainakin toistaiseksi....Minut vei pelihimo mukanaan. Kuten sinullakin, joku laukaiseva tekijä siinä on ollut, mahdollisesti monen vuoden stressi, yksi lapsistani on kuollut ja yksi näistä kolmesta on erittäin sairas ja tulee kuolemaan myös muutaman vuoden sisällä. Jotkut ratkee ryyppäämään, toiset pettämään, minä aloin pelaamaan. Tein muutamassa kk:ssa 50 000 e laskun. Kaikki romahti siinä vaihessa viime keväänä, kun jouduin tunnustamaan asian miehelleni ja jouduimme pankkiin haukuttaviksi jne jne. Erinäisten kiemuroitten kautta sain lainan, jolla pystyin maksamaan osan tuosta velasta ja lopulle 25 000 e sain vuoden maksuajan perintätoimistoon.

Eli nyt maksan sinne 2000 e/kk, ei harmainta aavistusta, mistä senkin revin, mieheni tekee 3-4 työtä, ja tienaa yleensä juuri tuon verran "ylimääräistä" eli ne menevät nyt sitten vaimon pelivelkoihin...

Pelaamista en ole pystynyt lopettamaan, vaan pelaan edelleen ja itseinho on jotain aivan hirveää. Siis toissapäivänä voitin n. 2500 e ja eilen 2700 e ja tänään vielä 1000 e (ulkomaisilta kasinoilta) mutta kun MENIN PELAAMAAN NEKIN VOITTORAHAT! Helvetti, että ihminen on tyhmä!!! Tuollaisilla summilla pystyisin maksamaan jo vaikka mitä, mutta kun en pysty lopettamaan silloin kun olen voitolla....

Saimme viime viikolla lainan 4000 e, josta piti maksaa auton käsiraha 1400 e....Pelasin tuon summan, ja auton käsiraha on maksamatta....

Lisäksi nyt olen kevään jäljiltä aivan hirveässä pikavippikierteessä, sain tehtyä hyvin maksusuunnitelmat perintätoimistoihin, mutta en ole pystynyt maksamaan suunnitelmien mukaisesti, eli nyt sitten seuraavaksi taidan antaa vippien mennä käräjäoikeuteen ja ulosottoon. Olen niin väsynyt tähän pyörittämiseen ja sumplimiseen, etten jaksa enää....Tekisi vaan mieli mennä¨peiton alle eikä herätä ikinä...

Tänä aamuna oli viimeeks niin helvetin paha olo, ihan fyysisesti, meinasin ihan oksentaa, kun taas tajusin mitä olen eilen taas mennyt tekemään....ja miten selitän taas asiat miehelleni ja miten hirveet raivarit se saa....

Ja kaiken lisäks olen mennyt ottamaan pikavippejä myös mieheni tiedoilla, ja jos se sen saa selville, niin meille tulee varmaan ero...

En tiedä, miten sua tsemppaisin, että itsari ei ole edes vaihtoehto, kun mullakin se käy päivittäin mielessä, ainoa mikä mua estää sen tekemästä, ei ole lapset, vaan se, etten voi jättää miestäni selvittämään koko tätä sotkua....

Mutta sulla on se lapsi, joka ei koskaan tule toipumaan siitä, jos äiti päättää itse päivänsä, eli yritä jaksaa, ja makselet pikkuhiljaa niitä maksuja pois. Sulla on asiat jo hyvällä tolalla, mikäli olet saanut ostos- ja pelihimot aisoihin, mä en ole, ja siksi tää kierre vaan jatkuu.

Helvetin internet ja pelit ja pikavipit, ei ennen pieni ihminen joutunut tällaisiin vaikeuksiin, mutta nyt tällaisille "heikoille" kuin me, tää on tehty liian helpoksi...

Paska olo, mutta ehkä tää tästä joskus, meille molemmille vielä kirkastuu!

Tsemppiä oikein paljon ja päivä kerrallaan!

Äänestä
  • Hei haloo, ihanko totta sä annat itsellesi tohon luvan ja mahdollisuuden? Ota heti asia puheeksi miehesi kanssa JA LUOVU KOTI-INTERNETISTÄ.
    (Miehesi voi pitää pankkitunnarit ja hoitaa pankkiasiat vaikka pankin omilla koneilla). Jos tähän nyt yksikin 'mutta kun mä tartten tota nettii sihen ja siihe.. ' vastaselitys tulee, niin silloin todistat minulle ja muille lukijoille että oikeasti haluat vain pelata. Etkä välitä vaikka varastat siihen ukkosi rahat, valitustekstisi on vaan tekosyytä itsellesi, kun sillä yrität itsellesi todistaa olevasi jotain muuta kuin varas joka ryöstää oman miehensä rahat)

    Äänestä

  • Miksi ihmeessä et ole mennyt hoitoon? Onhan sitä kaikenlaista terapiaa eri addiktioihin, huumeidenkäyttäjille, pelihimoisille jne. HAE APUA!!!!

    Äänestä

  • Hei. Ihan kamala tilanne sinulla on. Koska noin tunnistat ja myönnät olevasi peliriippuvainen, niin hae apua. Sinun on ihan turha luulla, että yksiksesi pääset ongelmastasi irti. Tai olethan tietysti jo voinutkin hakea apua. Terveyskeskuksissa on psykologi ainakin, jonka luo voit mennä. Myös a-klinikat tietääkseni antavat apua. Ensimmäiseksi luopukaa internet-yhteydestä tosiaan sekä hävitä kaikki pelitilisi! Muuten et selviä. Vie tuo kirjoitus jollekin ammatti-ihmiselle, että he todella uskovat sinun tarvitseva apua. Ei elämä tähän lopu. Kyllä sää siitä selviät, jos vain itse haluat. Olet jo oikealla tiellä, kun tunnustat ongelmasi ja sen laajuuden. Elävä äiti on aina parempi äiti.

    Ja kun olet selvinnyt kuiville, eli lopettanut pelaamisen, niin ala "eläväksi esimerksiki" muille näitä pelejä ja pikavippejä vastaan. Ne tulevat tuhoamaan suuren osan tästä nuoresta ja seuraavasta sukupolvesta, jos niitä ei lopeteta.

    KUKA PERUSTAISI KANSANLIIKKEEN PIKAVIPPILAINOJA VASTAAN?

    Äänestä

  • Ilse kirjoitti:

    Hei. Ihan kamala tilanne sinulla on. Koska noin tunnistat ja myönnät olevasi peliriippuvainen, niin hae apua. Sinun on ihan turha luulla, että yksiksesi pääset ongelmastasi irti. Tai olethan tietysti jo voinutkin hakea apua. Terveyskeskuksissa on psykologi ainakin, jonka luo voit mennä. Myös a-klinikat tietääkseni antavat apua. Ensimmäiseksi luopukaa internet-yhteydestä tosiaan sekä hävitä kaikki pelitilisi! Muuten et selviä. Vie tuo kirjoitus jollekin ammatti-ihmiselle, että he todella uskovat sinun tarvitseva apua. Ei elämä tähän lopu. Kyllä sää siitä selviät, jos vain itse haluat. Olet jo oikealla tiellä, kun tunnustat ongelmasi ja sen laajuuden. Elävä äiti on aina parempi äiti.

    Ja kun olet selvinnyt kuiville, eli lopettanut pelaamisen, niin ala "eläväksi esimerksiki" muille näitä pelejä ja pikavippejä vastaan. Ne tulevat tuhoamaan suuren osan tästä nuoresta ja seuraavasta sukupolvesta, jos niitä ei lopeteta.

    KUKA PERUSTAISI KANSANLIIKKEEN PIKAVIPPILAINOJA VASTAAN?

    Oletan, että 3 viimeistä vastaajaa osoitti viestinsä minulle, 42 v äidille eikä alkuperäiselle kirjoittajalle. Olen jo vuosia käynyt terapiassa ja siellä tiedetään myös tästä pelaamisesta, veloista ym. Saan kyllä siellä puhua näistä niin paljon kuin haluan, mutta kuten huomaatte, eipä siitä paljon ole ollut hyötyä...ehkä tarvitsisin todella jotain asiantuntevampaa apua, tiedän kyllä tuon AA-klinikan peliriippuvaisten ryhmät jne.

    En kyllä koe varastavani mieheni rahoja, käynhän itsekin töissä (mikä nyt on suoranainen ihme tällä mielenterveydellä...) ja meillä on ollut yhteiset rahat ja tilit 3 vuotta. Mutta toki niillä rahoilla voisi tehdä jotain järkevämpää. Toisaalta, jos mieheni olisi tehnyt tämän minkä minä, auttaisin häntä ilman muuta aivan samalla tavalla. Myötä - ja vastoinkäymisissä...

    Internettiä en tarvitse mihinkään, paitsi helpottaahan se kun saa täällä anonyyminä vähän purkaa ...

    Äänestä

  • fsjlsjfls kirjoitti:

    Oletan, että 3 viimeistä vastaajaa osoitti viestinsä minulle, 42 v äidille eikä alkuperäiselle kirjoittajalle. Olen jo vuosia käynyt terapiassa ja siellä tiedetään myös tästä pelaamisesta, veloista ym. Saan kyllä siellä puhua näistä niin paljon kuin haluan, mutta kuten huomaatte, eipä siitä paljon ole ollut hyötyä...ehkä tarvitsisin todella jotain asiantuntevampaa apua, tiedän kyllä tuon AA-klinikan peliriippuvaisten ryhmät jne.

    En kyllä koe varastavani mieheni rahoja, käynhän itsekin töissä (mikä nyt on suoranainen ihme tällä mielenterveydellä...) ja meillä on ollut yhteiset rahat ja tilit 3 vuotta. Mutta toki niillä rahoilla voisi tehdä jotain järkevämpää. Toisaalta, jos mieheni olisi tehnyt tämän minkä minä, auttaisin häntä ilman muuta aivan samalla tavalla. Myötä - ja vastoinkäymisissä...

    Internettiä en tarvitse mihinkään, paitsi helpottaahan se kun saa täällä anonyyminä vähän purkaa ...

    Otan osaa tilanteeseesi, raskasta on on ollut jo menneen lapsen ja toisenkin kanssa sitä ei voi toinen ymmärtää jos ei ole ollut samassa tilanteessa.

    Mutta tuo peliasia on livennyt sinulta kertakaikkiaan mielesi ulottumattomiin, jos olet saanut tuollaisia voittojakin ja pelannut ne niin on selvää että et tule toimeen enää pelien kanssa.
    Siis ei auta muu kuin lopettaa tuo pelaaminen miten tahansa, ja kun miehesikin yrittää tehdä montaa työtä että pärjäätte niin annathan sille arvoa. Moni mies antaisi lähtöpassit ja sassiin tässä tilanteessa. Hän lienee hyvänahkainen suuttumisestaan huolimatta.
    Ajattele miten käytät elämäsi? Onko siinä mitään järkeä että syydät rahaa peleihin, jos sinulla olisi käsissä vaikka 2000 euroa kahdenkympin seteileinä, menisitkö torille ja heittelisit rahoja sillä ympäriisä ihmisille?
    Tulos on aivan sama, itse jäät ilman? Nimittäin jos et pidä rahoja itselläsi.
    En moralisoi enkä sillä tapaa halua sinua moittia, mutta käytä järkeä???
    Sitähän sinulla kuitenkin on kun osaat pelattakkin.
    Itse pelasin hedelmäpelejä kunnes päätin että mitä minä muille rahaa jaan, itse sain vain pieniä voittoja. Suuriahan niistä ei saakkaan, mutta kyllä niihinkin uppoaa jos sen tyylin ottaa.. siis vain kerta kun ajattelin, että en enää ole hölmö ja koneet saa olla rauhassa. Poistata kokonaan internet sillä se vie kyllä tuhon tielle lopullisesti jos jatkat samaa rataa, hae apua heti AA-puolelta kun perheesikin on koossa.
    Kaikkea hyvää, tv entinen hedelmäpelien pelaaja.

    Äänestä

Luin yhdeltä toiselta foorumilta äidin viestin, äiti suunnittelee itsaria ja miettii, mihin hänen tyttärensä tullaan sijoittamaan, isälle vaiko äidin sisarelle, (äiti haluaisi lapsen sisarelleen)....tyttö on 4 v kuten sinullakin.

Eräs vastaus tälle äidille oli todella kaunis ja haluan sen kopioida tähän sinulle:

"Uskotko, että sun elämällä on suurin mahdollinen merkitys kun sinulla on lapsi.
Hän ei ole pyytänyt päästä tänne eli armahda hänet niin surulliselta kohtalolta kuin oman äidin menetys. Anna hänen elää hyvä elämä sun rinnalla, hyvään elämään riittää se, että teet parhaasi. Saat olla heikko ja saat pyytää apua, mutta älä jätä häntä."

Yritä ajatella, että velat - se on vain rahaa...tukku paperinpalasia. Kannattaako niiden takia riistää itseltään elämä. Ja lapseltaan äiti. Masentunutkin äiti on parempi kuin ei äitiä ollenkaan. JOka ikisenä elämänsä päivänä tyttäresi muistaa sinut. Kun hän menee naimisiin, saa lapsen jne jne hän toivoo aina, että voisipa hän nyt jakaa nämä hetken oman äidin kanssa. Ja lapset syyttävät kaikesta aina itseään. Hän tulee aina kysymään itseltään, miksi olin niin paha, huono, mikä minussa oli niin vialla, että äiti valitsi minun sijaani kuoleman?

Maksat velkasi ja nouset entistä vahvempana tuhkasta. Muutaman vuoden päästä voit olla ylpeä itsestäsi ja olet paljon viisaampi ja vahvempi. Ruokaa te saatte kyllä vaikka seurakunnan avustuksella tai varaat sossuun ajan. Muista jutuista voi pari vuotta tinkiä. yritä pitää itsesi työkykyisenä.

SINÄ SELVIÄT ja PÄRJÄÄT!!! Halauksia!!!

Äänestä
  • Ennenkaikkea tämä viesti on hyvin voimaa antava.Kiitos Sinulle!
    Pakko korjata että palkastani jää käteen n 1200-1500 e riipuen olenko tehnyt viikonlopputöitä.
    Pelaamisessa pahin on häpeä,tuntuu että alkoholi/huumeriippuvaisetkin saa enmmän tukea kuin peliriippuvaiset.Peliriippuvuus on mielestäni sairaus.Ja RAY monet pelaajat on suuýytäneet niin paljon rahaa että toivoisin RAYn perustavan myös jotain tukipisteitä ihmisille jotka ovat pelanneet lja tuhonneet ähes koko elämänsä.
    Mutta minä aion nousta tästä.Sian ihan hirveästi voimaa kaikilta vastanneilta.Aloitan terapian A-klinikalla,ja nyt opettelen lapseni kanssa elämään vähillä rahoilla.lisätyötäkin olen jo katsellut,tosin tuntuu että voimat on niin vähissä,että ehkä toistaiseksi koetan jaksaa hoitaa nykyisen työni.Ehkä jonain päivänä tosiaan voin olla avuksi toisille kun tästä selviän.

    Äänestä

on tuo hyväpalkkainen työ. Tuo ulosottojakso kestää muutaman vuoden ja jos olet onnekas pääset siinä aikana eroon peliriippuvuudesta. Tämän jälkeen tie vie taas ylöspäin toivottavasti. Minulla ei ole peliriippuvuutta himoshoppailen lähinnä UFFin euron päivillä. Mutta asuntolainaa on ja olen liiton työttömyyspäivärahoilla jotka loppuvat kolmen kuukauden päästä. Sen jälkeen ei ole mitään toivoa koulutuksellani ei tee mitään ja asunto täytyy myydä.
Yritä nyt vain päästä yli tuon ulosottojakson Ehkä voisit saada lapsen isältä vähän lainaa tai hänet kantamaan suuremmanosanlapsen elatuksesta.

Äänestä

Rahasi eivät riitä asua 720 €/kk kämpässä. Ensimmäinen mitä kannattaa tehdä on muuttaa halvempaan kämppään.

Äänestä
  • "mieheni tekee 3-4 työtä, ja tienaa yleensä juuri tuon verran "ylimääräistä" eli ne menevät nyt sitten vaimon pelivelkoihin"

    "En kyllä koe varastavani mieheni rahoja"

    Haloo !Jos miehesi palkka kuluu sinun pelivelkojesi maksuun, silloin varastat miehesi rahat. Että tunnusta edes se. Niin kauan kun et tunnusta itse itsellesi omia pahoja tekojasi (mikä on tässä:varkaus omalta aviomieheltä) vaan peität ne johonkin 'en koe tekeväni väärin' seli-seli-selitykseen, et todellakaan parane -tai ehkä et edes halua parantua?

    Äänestä

  • vaikka et sitä myönnä kirjoitti:

    "mieheni tekee 3-4 työtä, ja tienaa yleensä juuri tuon verran "ylimääräistä" eli ne menevät nyt sitten vaimon pelivelkoihin"

    "En kyllä koe varastavani mieheni rahoja"

    Haloo !Jos miehesi palkka kuluu sinun pelivelkojesi maksuun, silloin varastat miehesi rahat. Että tunnusta edes se. Niin kauan kun et tunnusta itse itsellesi omia pahoja tekojasi (mikä on tässä:varkaus omalta aviomieheltä) vaan peität ne johonkin 'en koe tekeväni väärin' seli-seli-selitykseen, et todellakaan parane -tai ehkä et edes halua parantua?

    "jos mieheni olisi tehnyt tämän minkä minä, auttaisin häntä ilman muuta aivan samalla tavalla." Viestisi antaa ymmärtää että pidät ehkä itsestäänselvänä että miehesi tukea, näin vaikka pelaat. Jos kävisit pelaajien AA-ryhmässä, siellä voisi selvitä se että vaatimuksesi miestäsi kohtaan on kohtuuton. Miehelläsi ei ole mitään velvollisuutta auttaa sinua, ja itse asiassa auttaessaan vain pahentaa tilanetta - apuhan mahdollistaa sen että voit edelleen pelata. Eli mieti kaksi kertaa omia ajatuksiasi ja tekojasi:toimit väärin miestäsi kohtaan kun otat miehesi avun vastaan. Ota miehesi apu vastaan vasta sitten kun et pelaa. Mutta kun yhä pelaat, teet miestäsi kohtaan ison vääryyden kun pelaat hänen selkänsä takana ja oletat että silti hän auttaa sinua.Tunnusta tekosi miehellesi, heti.

    Äänestä

  • Jos te puhutte tuhansien eurojen tuloista, niin ottakaa järki käteen ja maksakaa niitä velkoja!!! Teillä ei ole mitään asiaa itkeä "kun ei rahat riitä jukulauta"

    Velasta piäsöö maksamalla-vanha vimpeliläinen sananlasku-

    Velkasaneeraukseen ne, jotka ovat hallinnan menettäneet. Sitä maksetaan n. 5v., jonka jälkeen velka kohtuullistetaan l. hylätään. Kenellä ei maksukykyä ole, voi päästä 0-toleranssilla mukaan. Muistakaa kuitenkin kavereiden velat!


    Koskaan, missään tapauksessa ei saa jäädä yksinään murehtimaan asioita, vaan puhukaa;menkää jonkun luo ja pyytäkää kuuntelemaan. Yleensä sieltä tulee takaisin samanlaisia kokemuksia ja silloin kaikki on helpompaa. Myös sille kaverille.

    Menkää jonkun luo! Helppo sanoa! Mutta kenen luo? Ite menin aikoinaan pahimman vihamieheni luokse ja kun aikamme keskusteltiin, huomattiin, että ollaan aika samanlaisia ja samojen asioitten kanssa painitaan. Ei olla vihamiehiä enää!

    Kun tuossa alussa mainitsin tuloista, niin miettikää, miten joku selviää samanlaisista ongelmista peruspäivärahalla?

    No, menemällä kunnan/kaupungin velkaneuvojan puheille! Muuta konstia ei ole!!!
    Jonnekin on mentävä.


    Joku päivä sitten oli TV:ssä ohjelma onnesta. Kalle Isokallio siinä sanoi, että vertaa itseäsi aina niihin, joilla menee huonommin, älä koskaan ylöspäin!

    Äänestä

  • vaikka et sitä myönnä kirjoitti:

    "mieheni tekee 3-4 työtä, ja tienaa yleensä juuri tuon verran "ylimääräistä" eli ne menevät nyt sitten vaimon pelivelkoihin"

    "En kyllä koe varastavani mieheni rahoja"

    Haloo !Jos miehesi palkka kuluu sinun pelivelkojesi maksuun, silloin varastat miehesi rahat. Että tunnusta edes se. Niin kauan kun et tunnusta itse itsellesi omia pahoja tekojasi (mikä on tässä:varkaus omalta aviomieheltä) vaan peität ne johonkin 'en koe tekeväni väärin' seli-seli-selitykseen, et todellakaan parane -tai ehkä et edes halua parantua?

    osaa vatata oikealle henkilölle?

    Äänestä

  • Jerusalemin suutari kirjoitti:

    Jos te puhutte tuhansien eurojen tuloista, niin ottakaa järki käteen ja maksakaa niitä velkoja!!! Teillä ei ole mitään asiaa itkeä "kun ei rahat riitä jukulauta"

    Velasta piäsöö maksamalla-vanha vimpeliläinen sananlasku-

    Velkasaneeraukseen ne, jotka ovat hallinnan menettäneet. Sitä maksetaan n. 5v., jonka jälkeen velka kohtuullistetaan l. hylätään. Kenellä ei maksukykyä ole, voi päästä 0-toleranssilla mukaan. Muistakaa kuitenkin kavereiden velat!


    Koskaan, missään tapauksessa ei saa jäädä yksinään murehtimaan asioita, vaan puhukaa;menkää jonkun luo ja pyytäkää kuuntelemaan. Yleensä sieltä tulee takaisin samanlaisia kokemuksia ja silloin kaikki on helpompaa. Myös sille kaverille.

    Menkää jonkun luo! Helppo sanoa! Mutta kenen luo? Ite menin aikoinaan pahimman vihamieheni luokse ja kun aikamme keskusteltiin, huomattiin, että ollaan aika samanlaisia ja samojen asioitten kanssa painitaan. Ei olla vihamiehiä enää!

    Kun tuossa alussa mainitsin tuloista, niin miettikää, miten joku selviää samanlaisista ongelmista peruspäivärahalla?

    No, menemällä kunnan/kaupungin velkaneuvojan puheille! Muuta konstia ei ole!!!
    Jonnekin on mentävä.


    Joku päivä sitten oli TV:ssä ohjelma onnesta. Kalle Isokallio siinä sanoi, että vertaa itseäsi aina niihin, joilla menee huonommin, älä koskaan ylöspäin!

    ..olisi nyt minulle kun olisin voittanut lottovoiton.

    Noin 130/kk jää elämiseen kuukaudessa. Tosi taiteilua on ollut 5-vuotta, tuollaisella summalla, kun kaikki ovat kallistuneet tosi paljon, mut selvitty on tähän asti. Enää ei ole kun 8 kuukautta, jolloin tulot kohoavat yli tuplat. Velkaa tosin kyllä jää vielä ainakin vuodeksi, mut silti näistä selviän kun on halua.
    Niin kaikista olen luopunut, kuten autosta, tv:stä, lehdistä puhelimesta. Tämä nettiyhteys (9.90€/kk) ja radio ovat ainoat "henkireiät ulkopuoliseen maailmaan". Täytyy myöntää et hyviä ovat olleet.

    Omalla kohdallani ei tosin ole kyse peliriippuvaisuudesta, tai tuhlailusta vaan avioerosta. Tosin kyllähän tuo avioliittokin on näemmä eräänlainen peli, kun saa maksamista enemmän kun tulot sallii, jos sen niin pelaa.

    Äänestä

  • Tuollainen summa kirjoitti:

    ..olisi nyt minulle kun olisin voittanut lottovoiton.

    Noin 130/kk jää elämiseen kuukaudessa. Tosi taiteilua on ollut 5-vuotta, tuollaisella summalla, kun kaikki ovat kallistuneet tosi paljon, mut selvitty on tähän asti. Enää ei ole kun 8 kuukautta, jolloin tulot kohoavat yli tuplat. Velkaa tosin kyllä jää vielä ainakin vuodeksi, mut silti näistä selviän kun on halua.
    Niin kaikista olen luopunut, kuten autosta, tv:stä, lehdistä puhelimesta. Tämä nettiyhteys (9.90€/kk) ja radio ovat ainoat "henkireiät ulkopuoliseen maailmaan". Täytyy myöntää et hyviä ovat olleet.

    Omalla kohdallani ei tosin ole kyse peliriippuvaisuudesta, tai tuhlailusta vaan avioerosta. Tosin kyllähän tuo avioliittokin on näemmä eräänlainen peli, kun saa maksamista enemmän kun tulot sallii, jos sen niin pelaa.

    Ratkaisevia eivät olekaan suuret tulot, vaan pienet menot. Ja kyky pistää rahaa säästöön. Fiksu sijoittaa maltillisesti tuottaviin kohteisiin (ahneus ei kannata), mutta valveutumatonkin voi säästettyään käyttää elämiskuluihinsa vain sen, mihin oikeasti on varaa. Vanhanaikaista ja aina yhtä toimivaa.

    Avioero on raju juttu tunne-elämän puolella. Voimia sinulle!

    Äänestä

  • menestystä, sisko kirjoitti:

    Ratkaisevia eivät olekaan suuret tulot, vaan pienet menot. Ja kyky pistää rahaa säästöön. Fiksu sijoittaa maltillisesti tuottaviin kohteisiin (ahneus ei kannata), mutta valveutumatonkin voi säästettyään käyttää elämiskuluihinsa vain sen, mihin oikeasti on varaa. Vanhanaikaista ja aina yhtä toimivaa.

    Avioero on raju juttu tunne-elämän puolella. Voimia sinulle!

    Hei,

    Ihan mielenkiinnosta kysyisin, että mihin peliin nuo rahanne menevät?

    Joku puhui ulkomaisesta casinosta. Siis netticasinosta? Pelaatteko pokeria? Vai käyttekö Helsingin casinolla pelaamassa?

    Itse olen riippuvuudesta kärsinyt, ja nyt parantunut, ja velkajärjestelyssä.

    Äänestä

  • velkajärjestelynainen kirjoitti:

    Hei,

    Ihan mielenkiinnosta kysyisin, että mihin peliin nuo rahanne menevät?

    Joku puhui ulkomaisesta casinosta. Siis netticasinosta? Pelaatteko pokeria? Vai käyttekö Helsingin casinolla pelaamassa?

    Itse olen riippuvuudesta kärsinyt, ja nyt parantunut, ja velkajärjestelyssä.

    En siis pelannut rahojani ja siten päässyt velkajärjestelyyn. Ongelmani oli aivan muu.

    Äänestä

Nuissa huomioivat nuo kaikenlaiset tekijät, perheen suuruuden , tulotilanteen ja menot!

Äänestä
  • ja sitä paljon voi saada asumistukea( korkokuluihin) mutta enpä usko, että muita velkoja otetaan huomioon. Sama pätee tt.tukeen. Olisihan helppoa velkaantua kun tietää, että yhteiskunta sitten tulee hätiin. Ei se voi niin mennä.

    Sen tiedän, että asumistukea ja toimeentulotukeakin saa hyvin monilapsinen perhe, joissa esim äiti jäänyt kotiin ja isä vaan työssä ja hänellä pieni palkka ja paljon asuntovelkaa. Tukia tulee aika hyvin, niin että äidin kannattaa olla kotona mieluummin kuin työssä ja maksaa päivähoidosta. Laskin kerran eräälle tutun tutulle "suuntimaa" ja siinä perheessä oli neljä lasta joista kaksi alle kouluikäistä.

    Laskelmat näytti, että saisivat tukia liki jopa 1000/kk ja kun siihen lisää lapsilisät niin menee paremmin kuin äiti olisi pienipalkkaisessa työssä. Edellytys tietysti, että on paljon asuntovelkaa. Kuka vaan voi laskea noita, kun tietää/olettaa paljonko on asuntolainaa, millainen asunto on, míkä on palkka, mikä on kodinhoitotuen suuruus jne....

    Äänestä

  • on asuntolainaa kirjoitti:

    ja sitä paljon voi saada asumistukea( korkokuluihin) mutta enpä usko, että muita velkoja otetaan huomioon. Sama pätee tt.tukeen. Olisihan helppoa velkaantua kun tietää, että yhteiskunta sitten tulee hätiin. Ei se voi niin mennä.

    Sen tiedän, että asumistukea ja toimeentulotukeakin saa hyvin monilapsinen perhe, joissa esim äiti jäänyt kotiin ja isä vaan työssä ja hänellä pieni palkka ja paljon asuntovelkaa. Tukia tulee aika hyvin, niin että äidin kannattaa olla kotona mieluummin kuin työssä ja maksaa päivähoidosta. Laskin kerran eräälle tutun tutulle "suuntimaa" ja siinä perheessä oli neljä lasta joista kaksi alle kouluikäistä.

    Laskelmat näytti, että saisivat tukia liki jopa 1000/kk ja kun siihen lisää lapsilisät niin menee paremmin kuin äiti olisi pienipalkkaisessa työssä. Edellytys tietysti, että on paljon asuntovelkaa. Kuka vaan voi laskea noita, kun tietää/olettaa paljonko on asuntolainaa, millainen asunto on, míkä on palkka, mikä on kodinhoitotuen suuruus jne....

    tuossa kelan laskuri johon voi laittaa/kokeilla millä summilla tahansa onko oikeutettu kelan tukiin:
    Joillekin voi tulla mukava yllätys...:) sillä kaikki eivät tiedä oikeuksiaan erilaisiin tukiin. Kelakin tiedottanut, että miljoonia tukieuroja on käyttämättä, kun ihmiset eivät osaa hakea niitä....

    http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/220801120915EH?opendocument

    Äänestä

On ikävää että olette ajautuneet taloudelliseen niinkin turhan asian kuin pelaamisen takia. Jos ongelma ei ole hoidossa ja se tiedostetaan, niin sitten siihen hankitaan apua. Pelaamalla lisää vain syvennetään ongelmaa, vaikka senhän jokainen tietää itsekin. Ehkä alitajunta ei vain halua uskoa sitä vieläkään.

Mitä tulee velkoihin, niin kannattaa aina muistaa että vaikka esimerkiksi 50 000€ on iso raha, niin sitä ei tarvitse maksaa koko loppuikäänsä. Joskus se viimeinen erä siellä vielä häämöttää. Helppoa ei tule taatusti olemaan, mutta ei maailma silti mihinkään kaadu. Rahasta tämä elämä ei saa olla kiinni, vaikka sen puute taatusti harmittaakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elämänhalu hukassa kirjoitti:

Olen 35-v nainen,ostos-ja peliriippuvainen.4v sitten aloin avioeron myötä täyttämään tyhjyyttä osteluua ja pelaamisella.Syösykierre alkoi aika nopeasti,otin lainaa lainan päälle luottokortteja oli parhaimmillaan 7-Tilanne riistäytyi aika äkkiä käsistä maksoin lyhennyksiä uudella lainalla,kunnes seinä tuli vastaan-korttitalo hajosi.
Masennuin n vuoden en ole pystynyt tekemään mitään raha-asioilleni postista tulevia kirjeitä en avannut.Harkitsin vakavissani itsemurhaa.
Käräjäoik.alkoi tulemaan kirjeitä ja kaikki (toivon mukaan)ovat nyt ulosotossa.1/3 palkasta ulosmitataan automaattisesti.tuloni ovat n 2300 e/kk.Ulosmittauksen jälkeen käteen jää n 1100e,siitä kun maksan vuokran 720e käteen jää 380e sillä koetan elättää itseni ja lapseni,maksaa puhelimen ja sähkön ym.
Taistelen koko ajan uupumista vatsaan ,koska haluan jaksaa käydä töissä.Ja edes yrittää maksaa velkaani.
Haluaisin kysyä että onko minulla mitään keinoja ikinä selvitä tälläisestä velasta.Mitä voin tehdä?jo nyt joulu pelottaa kun ei ole varaa edes ruokaan.
Olen todella masentunut,itsemurhakin on pyörinyt päässä,mutta haluan elää.
Onko kellään klokemusta tälläisestä tiilanteesta ja miten tästä voi selvitä?
Toivoisin tukea ,apua,vinkkejä mitä voisin tehdä.Omat voimat niin loppu,etten osaa ajatella mitään järkevää.
Kiitos avusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu