mikä sen nimi?

pallonmallinen

kukka on violetti pallo varren päässä joka on noin 30 cm korkea ja kukkii yleensä heinäkuun puolenvälin jälkeen. Ei ole sipulikasvi ja leviää aivan mahdottomasti massiivisen juuristonsa avulla?

6

604

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherpeukku

      Tuntomerkit sopivat täydellisesti vuori-tai etelänmunkkiin. Yksivuotinen ja leviää siemenestä.

      Myös isotähtiputki leviää siemenstä, mutta silloin kukkien väri tuntuu muuttuvan valkeaksi. Samoin esim laukkaneilikkaan sopivat nuo tuntomerkit. Minkälainen se lehti on?

      • viherpeukku

        että tuo kysymerkki tarkoitti epäilystä juuriston avulla leviämisestä. (tuli vain mieleen, että olikohan kuitenkin niin että kysymykseen perään oli automaattisesti tullut ? merkki)

        Muuten tuo munkki sopisi kyllä oikein hyvin. Toisaalta saattaa yksivuotisillakin olla melkoinen juuristo, ja jos niitä kasvaa pikkuläntillä useita kymmeniä tai satoja siementaimia niin kyllähän se kitkiessä helpostikin näyttää leviävän juuresta.


      • jos löytyis hyvä linkki kuvilla
        viherpeukku kirjoitti:

        että tuo kysymerkki tarkoitti epäilystä juuriston avulla leviämisestä. (tuli vain mieleen, että olikohan kuitenkin niin että kysymykseen perään oli automaattisesti tullut ? merkki)

        Muuten tuo munkki sopisi kyllä oikein hyvin. Toisaalta saattaa yksivuotisillakin olla melkoinen juuristo, ja jos niitä kasvaa pikkuläntillä useita kymmeniä tai satoja siementaimia niin kyllähän se kitkiessä helpostikin näyttää leviävän juuresta.

        katselin kuvaa netissä. Kysymysmerkki tuli väärään paikkaan, juu.
        Kukka on kyllä melkolailla samantapainen kuin tuo laukkaneilikka, mutta tummanvioletti pallo, siis tiiviimpi ja säännöllisempi kuin tuolla laukkaneilikalla. Vähän isompikin ehkä. tulee ruohosipulinkukka mieleen kun katselee sitä, mutta tämä jota kysyn on paljon isompikukkainen ja tummanvioletti täysin. Esiintyy mielellään varjoisella kuivallakin paikalla ja olen nähnyt vanhan talon kivijalkaa kiertämässä varjon puolella.


    • taisi selvitä, kiitos
      • nyt oikein

        väärä nimi tuli edelliseen


      • everti
        nyt oikein kirjoitti:

        väärä nimi tuli edelliseen

        Kamala leviäjä, oikea rikkaruoho.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe