Mäntsälään?

Tarvitsisin äkkiä tietoa,että millaista on asua Mäntsälän Anttilassa? meneekö esim.anttilasta sälinkääntiellä bussilinjaa hepolan koululle? koulumatka kävellen ei tunnu turvalliselta. Pääseekö Anttilasta helposti esim.bussilla Mäntsälän keskustaan. Onko Anttilassa paljon lapsiperheitä?
Millaine alue Mäntsälä on lapsiperheelle. Onko virikkeitä mm.harrastus paikkoja,uimahallia tms?

10

1316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäntsälälääääine

      Anttilasta en tiedä, enkä koulumatkoista. Kannattaa käydä katsomassa ja tutustumassa, jos vain on mahdollisuus.

      Mäntsälä on muuttajille sekä hyvä, että huono paikka.
      paljon lapsia=paljon kavereita(toivottavasti)
      turvallinen "pieni" kylä
      terveellisiä harrastusmahdollisuuksia
      terveyskeskuspalvelut toimivat, ainakin yleensä

      -koulunkäyntialueet voivat olla kummallisia, eli ei pääsekään lähikouluun
      -ei kuntalisää jos hoitaa lasta kotona
      -ei uimahallia (järvenpäässä, hyvinkäällä, keravalla, porvoossa ja lahdessa on, eli en kaipaa itse)
      -kunnan talous on kuralla

      tuossa joitakin ihan satunnaisessa järjestyksessä ensiksi mieleen tulleita

      • haluat

        Mäntsälässä on vain Seppälä vaatekauppana, joitain yksittäisiä puljuja, jossa hinnat hurjat. Ruoka ei lopu, ruokakauppoja on liikaakin.


    • ---+?

      Jos koulumatka kävellen Anttilasta Hepolan koululle ei tunnu turvalliselta, suosittelen vahvasti, että opetat lastas kotona, tai ehkä asutat sen jopa kuplaan!

      Mikähän ihme tolla reitillä on niin ei-turvallista ?

    • 5 vuotta riitti....

      Pääkirjoitus 24.8.2009 Mäntsälä lehti.

      Metsässä
      asumisesta
      on maksettava

      Mäntsälällä on onni olla Helsingistä pohjoiseen ensimmäinen kunta, jossa on luontoa hieman enemmän. Se näkyy myös tänne tulijoiden haaveissa ja mielikuvissa tulevasta asuinympäristöstään.

      Haave päästä asumaan luonnon keskelle, omalle metsäiselle kukkulalle, on hyvin suomalainen. Tuntuu, että se on meissä yhtä syvällä kuin monissa muissa kansoissa on yhteisöllisyys ja naapurin kaipuu.

      Metsässä asumisesta on kuitenkin myös maksettava. Niin ovat maksaneet sadat sukupolvet metsäsuomalaisia ennenkin.

      Melko tyypillistä on, että halutaan metsän keskelle ja viimeistään parin vuoden päästä aletaan itkeä, kun siellä ei ole katuvaloja. Siinä voi syyttää vain omaa itseään. Jos haluaa metsään, ei saa katuvaloja. Tämä pitäisi ymmärtää.

      Metsässä on muita hyviä puolia, esimerkiksi tähdet näkyvät kirkkaina ja pihaan tulevat oikeat puput, ei citykanit. Lapsilla on tilaa leikkiä oikeita leikkejä ja myös etuoikeus sopeutua ulkona ollessaan luonnonvaloon. Toki oman pihan voi valaista pihalampuilla hyvinkin kirkkaaksi.

      Maalla asuessa koulumatkat saattavat olla pitkiä, palvelut kaukana, tie asfaltoimatta ja katuvalot puuttua. Paras ohje on, että se on kestettävä. Metsään muuttajan on tajuttava, että korvessa asumisella on myös kääntöpuoli.

      Mäntsälä on ottanut tavoitteekseen, että vähintään 60 prosenttia väestönkasvusta tulee asemakaavoitetulle alueelle. Kaavojen ulkopuolella kasvua ohjataan kyläkeskuksiin.

      Strategia on näiltä osin selvä, ja on syytä ollakin. Sen, joka haluaa metsään asumaan, on oltava valmis maksamaan siitä. Jos ei muuten niin ainakin niin, että palvelutaso ei ole lähellekään sitä, mitä taajamissa. Korvessa asujat tulevat kunnalle kalliiksi. Olisiko mahdollista hinnoitella nykyistä tarkemmin metsään muuttajan luonnonrauha?

      Metsässä asumisesta on maksettava.


      PASI HUUHTANEN

      • ihmetyttää

        kuinka hän kehtaa ja mitä on saannut vastineeksi Kunnantalon virkailijoilta????
        mielipidehän se tuo on mutta nyt kun koulukuljetukset ym, säästötoimet ovat tapetilla ihmetyttää miksi päätoimittaja puuttuu näin asiaan?


    • joku tykkää kaikki ei

      turvallinen
      lapsia paljon
      harrastus mahdollisuudet hyvät
      luontoa

      -tarvitaan kunnon auto, koska palveluita ei löydy mäntsälästä eli kauppoja uimahallia jne.
      -palvelut ja kaupat muilla paikkakunnilla
      - ihmiset epäluuloisia toisinaan

    • . . . . . . . . . .

      Bussit liikennöivät Sälinkääntietä pitkin. Matkahuollon sivuilta voi hakea välin Lukko - Mäntsälä, niin pääsee näkemään milloin autot ajelee.

      Harrastustarjonnasta saa jotain osviittaa tutustumalla kunnan nettisivuilta löytyvään järjestö- ja seuraluetteloon
      http://www.mantsala.fi/yleista/kaikki.htm

      • naapuriin

        Muuta samantien Sälinkäälle, kyllä sieltä linjurit kulkee mäntsälään. Pääset
        toisistaan huolta ja asioista pitävien joukkoon.


    • 11 vuotiass

      Mäntsäläl on niin turvallinen paikka monia lapsiperheitä etenkin koululaisia on paljon anttilassa ja ei ole uimahallia ja monet kaverini kävelee kouluun ja käyn hepolaa se on mukava paikka tai siis mäntsälä on mukava ja ystävällinen ja kiltti ja kiva asu 11vuotiaana :)

    • OK jos uikkis tulisi

      Anttilassa plussaa uusi hieno lähiliikuntapuisto, vireä asukasyhdistys ja viihtyisyys. Kotihoidossa kuntalisä on käytössä 2013 alkaneella kokeilulla.
      Kaikki muut perheiden viihtyvyyteen tarvittavat ominaisuudet ja ympäristö on Mäntsälässä kohdillaan paitsi uimahallia ei ole - lähin halli Järvenpäässä :( eli jos saisimme uimahallin ja Prisman en muuta enää kaipaisi!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      126
      7130
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      91
      4948
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      73
      3801
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      3034
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      45
      2596
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      28
      1989
    7. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      26
      1985
    8. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1515
    9. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      326
      1337
    10. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      47
      1136
    Aihe