Tapio Puolimatkasta

Scccceptic

Puhutaan Tapio Puolimatkasta. Oletteko lukeneet hänen kirjojaan? Olivatko kirjat "Usko, tiede ja Raamattu" ja "Usko, tiede ja evoluutio" Huuhaa-palkinnon arvoisia? Mitä mieltä olette tyypistä ja jutuistaan yleensä?

Omasta mielestäni kirjat olivat Huuhaa-palkinnon arvoisia lähinnä siksi, että ne ovat saaneet kohtalaista julkisuuttakin. Suuri osa muusta "evoluutiokriittisestä" kirjallisuudesta tosin on paljon pahempaa, mutta jäänyt yleensä ainakin Suomessa vaille laajempaa huomiota. Puolimatka sentään myöntää evoluution olevan yksi mahdollisuus ja kritisoi lähinnä tieteen väitettyjä ateistisia ennakko-oletuksia.

Mikä mahtaa olla miehen uskonnollinen tausta? Kristitty hän on, mutta onkohan hän julkisesti missään maininnut edustamaansa kirkkokuntaa tai herätysliikettä?

7

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M@k3

      Miehen teoksia, mutta evoluution kritisointi on järjetöntä, jokainen ihminen voi ihan jokapäiväisessä elämässä todeta evoluution olevan fakta. Täytyy elää ihan hemmetinmoisessa aivopesussa ja itsepetoksessa jollei pysty.

      • Rauli Badding

        ..ehkä lukea, niin tietäisi mistä on kyse, eikä tarvitsisi täällä esitellä asiasta omia kuvitelmiaan.

        Puolimatkahan on KASVATUStieteen professori, eikä näin ollen luontevasti pyrikään esittämään vahvoja luonnontieteellisiä väittämiä, vaan kyse on pikemminkin tieteenfilosofiasta.

        Jos mielii kuulla evoluutiokriittistä luonnontieteellistä näkemystä, kannattaa tutustua vaikkapa Matti Leisolan ajatuksiin. Eikä rehelloinen ihminen voi Leisolaakaan kuunneltuaan millään tulla käsitykseen, että kaveri eläisi hurjassa itsepetoksessa ja aivopesussa.


      • M@k3
        Rauli Badding kirjoitti:

        ..ehkä lukea, niin tietäisi mistä on kyse, eikä tarvitsisi täällä esitellä asiasta omia kuvitelmiaan.

        Puolimatkahan on KASVATUStieteen professori, eikä näin ollen luontevasti pyrikään esittämään vahvoja luonnontieteellisiä väittämiä, vaan kyse on pikemminkin tieteenfilosofiasta.

        Jos mielii kuulla evoluutiokriittistä luonnontieteellistä näkemystä, kannattaa tutustua vaikkapa Matti Leisolan ajatuksiin. Eikä rehelloinen ihminen voi Leisolaakaan kuunneltuaan millään tulla käsitykseen, että kaveri eläisi hurjassa itsepetoksessa ja aivopesussa.

        Kumpaakin miekkosta, oikein fiksuilta vaikuttivat ja Leisolalla oli vaikuttava cv.

        Fiksuus on toki este ulkopuoliselle aivopesulle, mutta se ei ikäväkyllä estä itsensä aivopesemistä, ilmeisesti kumpikin roikkuvat kristinuskon lupauksissa kuin viimeisessä oljenkorressaan ja niin mustakin muuttuu valkoiseksi.


    • kadun*nainen

      Kirjoja kannattaa aina lukea, vaikka kynäilijä edustaisikin toista maailmankatsomusta, niin tarjoutuupa siinä tilaisuus laajentaa omaa tietoisuutta. Puolimatka on pro-omalla sektorillaan, mutta koska hengellisiin ja henkisiin asioihin vastaanväittäminen on yleensä pelkästään tunteellista, (vapaa-ajattelu) nämä huuhaa palkinnot huvittavat enemmänkin. Järkeään puolustavat tahot niitä kuitenkin antavat, ilman järjellisiä vasta-argumentteja Puolimatkalle..

      helsingin kirppiksiltä löytyi kirja-aarteita matkalaukkuun

      • konna

        "..ilman järjellisiä vasta-argumentteja Puolimatkalle.."

        Ei P-matka itsekään mitään argumentoi, vaan filosofoi. Siinä maailmassa mikä tahansa on tietenkin mahdollista. Kuvitelmat ja toiveajattelu ei siitä kuitenkaan todeksi muutu.

        Huuhaa-palkinto kustantajalle oli ihan paikallaan, koska pseudotieteen levittäminen on törkeää. Jos kirjansa olisivat vain uskonollisia, asia olisi eri.


    • Kössönöm

      ja katsonut niitä haastattelija tv7:ta. Ei kiitos. Ärsyttävä tyyppi. Ei mitään asiaa, mutta paljon puhetta.

    • Tyyppi pääsee tuolta puolesta välistä sitä matkaansa perille asti ennen kun viitsin lukea tuollaisia keskeneräisiä kirjoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe