Marjo Matikainen-Kallströmistä tulisi kokoomukselle kunnon oikeistolainen puheenjohtaja sosialidemokraatti Ville Itälän jälkeen. Marjo kannattaa lehtitietojen mukaan pohjoismaisen hyvinvointiyhteiskunnan sijasta Viron mallia: turha sosiaali- ja työttömyysturva pois; jokainen tulkoon toimeen omillaan ja maksakoon omat hoitonsa. Näin äänestäjät saavat eroja puolueiden välille; demarit ja kokoomushan ovatkin viime aikoina olleet yhtä ja samaa mössöä.
Marjo Matikaisesta hyvä kokoomusjohtaja
tane
4222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Marjon vaalimotto...
Kallaström on suomeksi Jäätteenvirta. Samoin kuin Kallback on Jäätteenmäki. (vanhaa suomea käännökset)
En usko, että Marjon avulla Kokoomus saisi nykyistä paremmin viestiään julkisuuteen. Viime viikkoisen(?) Lauantaiseuran ja tämäniltaisten uutisten valossa Matikanen-Kallströmin puheilmaisu ei riitä puolueen puheenjohtajan tasolle. Ehkä myöhemmin, kun esiintymisvarmuus paranee. Risikko olisi ollut minun suosikkini, mutta hänellä on malttia kasvaa ja pyrkii varapuheenjohtajaksi. Kuten Vapaavuorikin.
Saarikangas, Vilén, Katainen ovat lupautuneet ehdolle. Vilénissä ei ole mitään muuta vikaa, kuin pro gradu vesilasissa. Vilénin hyvä puoli on puoluekokemus ja kokoomusaatteen keskitien kulkeminen. Kataisen suurin ongelma on tunnettuvuus puolueen ulkopuolella, särmää tuntuu olevan ikäisekseen. Saarikankaalla on kokemusta muille jakaa, piti hyvän avauspuheen tänään.
Todennäköisemmin noista kolmesta valitaan Katainen, mutta maakuntakierroksen onnistuminen ratkaissee lopullisesti. Tietysti pelilaudalle voi vielä ilmestyä jokeri Kanervan tai muun henkilön muodossa.
Kyllä jos vähänkään järjellä ajattelee niin Kanerva on yliveto.Ei tästä tytön heitukasta voi puhua samana vuonnakaan.Insinöörin koulutus ja hiihtämällä virkoihin EI EI EI.