Montaa isänmaallista näkyy tällä homolistalla? Oletko Sinä yksi heistä, vai yksi meistä?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_tunnetuista_homo-_ja_biseksuaaleista
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_tunnetuista_homo-_ja_biseksuaaleista
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
listan kärjessä!
Holapan seksuaalisesta suuntautumisesta ei ole varmaa tietoa ja toiseksi hän ei ole edes listalta poisjääneen Edmund Heinesin ( kuoli 1934) kaltainen suuruus.
Merkillepantavaa on se, että listalla ei ole yhtäkään rehellisen työn tekijää; insinööriä, arkkitehtiä, sairaanhoitajaa, rakennusmiestä, putkimiestä, kaupanmyyjää jne.
pelimanneja ja komeljanttareita kyllä piisaa ja jotain saatanan järjestöpellejä.
Homous on sairaus myöskin työmarkkinamielessä.
Luettelo oli tunnetuista suomalaisista homoista ja biseksuaaleista. Miten ihmeessä tavalliset duunarit olisivat tunnettuja? Päästä persetappisi välillä irti, kun näyttävät pierut jo kasaantuvan lanttuosastollesi asti.
Tietyn tyypin julkkikset ovat eniten esillä.
Listalta puuttuu ne nobelistit, inssit ja arkkitehdit jotka ovat kuuluisia.
Pelkkää humppasakkia vain ja muutama homopoliitikko.
Miksiköhän ?
listan on laatinut joku run(d)qvist.
Vai, että arkkitehti miehekäs heteroammatti. Speerkin tykkäsi kovasti nuolla Aatun paskasta ykskivistä munaa, ilmankos sen työtkin on suoraan perseestä.
Sen sijaan pikku-Oras, tunnettu viherhyysäri ja suoleenottaja, on paikallaan listattuna.
Hänhän oli Helvi Hämäläisen rakastaja. Ilmeisesti paskakullit yrittävät omia hänetkin kuten Marskin.
jonne pääsevillä on yleensä jokin duuni.
Olavi P bunkkasi komukka Hertta Kuusisen kanssa loppunsa ajat enennkuin viina ja mielisairaus tappoi hänet. Olahan oli umpijuoppo opportunisti, joka kirjoitti "Sinisistä" Synkän yksinpuhelun lopun uusiksi samaan aikaan kun sitä jo ladottiin. Näin kertoo Matti Kurjensaaren kirjoittama Loistava Olavi Paavolainen -kirja. Paavolainen oli välillä Kurjensaaren kämppiksenä ja MK tunsi hänet hyvin.
Paavolainen oli todellinen opportunisti, turhake ja suuri narsisti.
Tietenkään se ei tee tyhjäksi kaikkia hänen kirjoittamiaan teoksia, joista jotkut on varmasti erittäin hyviäkin. Mutta se Synkkä yksinpuhelu...
Loppuvuotensa hän vietti kimpassa oikean emäryssän, Hertta Kuusisen kanssa ja ryyppäsi lopussaan itsensä hengiltä. Taisi olla jo melko sekaisin muutenkin.
Edes hänen kirjoittamansa Synkkä yksinpuhelu ei ollut aito. Toimiessaan propagandaupseerina hän piti ns. päiväkirjaa ja sen pohjalta kirjoitti tuon teoksen. Tosin TK -mieskolleegat kertoivat, ettei se Paavo välillä pitänyt mitään päiväkirjaa, ei pitkiin aikoihin... No perästä päin on helppoa kirjoittaa mitä haluaa ja olla oikeassa. Tämä kaikki kerrotaan kirjassa Loistava Olavi Paavolainen.
Kurjensaari, Matti, Loistava Olavi Paavolainen : henkilö- ja ajankuva / Matti Kurjensaari, Helsinki : Tammi, 1975
Paavolainen oli taktinen takinkääntäjä.
Linjaton, moraaliton ja periaatteeton, muoti- ja matkakirjojen rustaaja Olavi Paavolainen olisi korkea aika pudottaa jalustaltaan. Miten voimme kunnioittaa miestä joka flirttaili vuoroon modernismismin, kansallissosialismin ja fascismin kanssa PÄÄTYEN LOPULTA SALONKIKOMMUNISTIKSI (joka äityi jopa ihailemaan Stalinin kielitieteellisten tutkimusten nerokkuutta)?
Paavolainen haistoi syksyllä 1944, miten tuuli oli kääntynyt, ja alkoi kosiskella kommunisteja, SKDL:ää ja valvontakomission venäläisiä. Hän väärensi sota-ajan päiväkirjansa ja julkaisi ne nimellä Synkkä yksinpuhelu. Kirja antaa valheellisen kuvan niin Paavolaisen sodanaikaisista asenteista kuin suomalaisen poliittisen ja sotilaallisen johdon toiminnasta 1941-1944. Teoksella oli tietysti valtava propaganda-arvo äärivasemmistolle, joka pyrki tuohon aikaan mustaamaan sodanaikaisten johtajien maineen.
Onneksi Synkkä yksinpuhelu nostatti ilmeisen valheellisuutensa vuoksi myös kiivaan vastareaktion, joka mursi Paavolaisen narsistisen persoonallisuuden: hän sortui alkoholismiin ja kuoli unohdettuna 1960-luvun alussa. Mies sai mitä ansaitsikin. Vasta viime vuosikymmenien vielä Paavolaisen dagdrivare-tasoakin pinnallisempi kotimainen "kulttuurieurooppalaisuus" on nostanut Paavolaisen uudelleen siihen asemaan, jota hän todellakaan ei ansaitse.
Älkäämme ihailko takinkääntäjiä ja ruskeakielisiä salonkisosialisteja, onhan maamme historia täynnä oikeitakin suurmiehiä, kuten Paavolaisen tulenkantajatoverit Mika Waltari ja Martti Haavio, joiden moraalista ryhtiä Paavolainen kadehti, koska tiesi sen itselleen saavuttamattomaksi.
Hertta osaltaan sekoitti Olavin päätä.
http://www.tyovaenperinne.fi/tyovaentutkimus/2000/hamlet.htm
Vihjeitä heidän pohjimmaisesta seksuaalisesta suuntautumisestaan saamme toki mm. heidän välirikkojensa luonteesta ja vaikkapa siitä millaisissa ympäristöissä ne usein syntyvät, kuten vaikkapa tämä tuorein koominen kissatappelu joka alkoi Turkulaisessa homobaarissa.
ottavien gay baari. Ellet sinä sitten astu iloisen seurueesi kanssa paikalle....
valehteliajaksi?
Isänmaallisessa skenessä kaikki muut on homppeleita paitsi Halla-Aho.
Marski ????
fi.wikipedia.org/wiki/Oras_Tynkkynen