..se näyttäs jäävän ihan kokonaan tulematta...
Sanoitte, arvoisa Oikeisto-YLE, jokunen vuosi sitten, että suomea uhkaa "työvoimapula", joka johtuu suurten ikäluokkien eläköitymisestä näinä aikoina. Mikä mahtaa olla tilanne tällä hetkellä, arvoisa oikeisto-YLE?
Voisiko joku muukin kuin "demari", siis MUSTA PORVARI tähän vastata.
Mikä on tilanne ja missä mennään?
Sanoitte, arvoisa Oikeisto-YLE, jokunen vuosi sitten, että suomea uhkaa "työvoimapula", joka johtuu suurten ikäluokkien eläköitymisestä näinä aikoina. Mikä mahtaa olla tilanne tällä hetkellä, arvoisa oikeisto-YLE?
Voisiko joku muukin kuin "demari", siis MUSTA PORVARI tähän vastata.
Mikä on tilanne ja missä mennään?
Vastaukset 35
Vanhimmat
ne puheet siitä "työvoimapulasta".
aikana, mutta ei koskaan sitä ennen suomen historiassa, koettu tätä "teoreettista työvoimapulaa". Johtuikohan tästä:
"Eu:n työvoiman vapaa liikkuvuus astui voimaan kolme vuotta sitten. Tulokset ovat olleet työllisyyden kannalta katastrofaaliset. Suomalaiset ovat kortistoissa ja töitä paiskivat vuokratyövoimafirmojen maahan tuottamat ulkomaalaiset."
Vaan niin kalliita ja tehottomia ulkona kilpailusta
Tätäkö ne pporrrvarit meinaa syrjäytyvälle suomipojalle tarjota:
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/tervetuloa, matalapalkkatyo/201304411139
Muistatteko vielä "Lisää matalapalkkatyötä" -raportin? Ei se mitään, ei muista moni muukaan. Harva on sellaisesta kuullutkaan.
Tämän päivän Kauppalehteä lukiessa teki mieli kaivaa raportti esiin. Lehdessä Mielenterveyden keskusliiton toiminnanjohtaja Olavi Sydänmaanlakka kantaa suurta huolta yhä suurenevasta nuorisotyöttömien armeijasta. Pitkän linjan nuorisotyöntekijä tarjoaa ongelmaan tehokkaan lääkkeen: työn.
"Työ on helpoin ratkaisu moneen ongelmaan", Sydänmaanlakka sanoo.
Paljon porua työstä, porrvarit, mutta pulista valehtelitte, eikö totta
Te ootta punikit
Vaan niin kalliita ja tehottomia ulkona kilpailusta
Jos teidät nyt jollain konstilla työmaalle saa.
Te olette lakossa sitten.
Jos ei lakossa niin sairaslomalla.
Otettaampa vaikka marjanpoiminta esimerkiksi.
Ei punikkia saa hyvälle liksalle sitten millään metsään.
Tuhansia tai ainakin satoja ulkomaitten marjanpoimijoita tulee joka kesä töihin metsiin.
Miten saataisiin työn vieroksujat töihin ?
Siinäpä onkin pulmaa !
Ay punikit lyö vielä rumpuja, onnettomia manipuloidessaan.
Oi jos näkis porvain keräämässä marjoja siinähän olisi uutisen paikka.
Ja poiminta pitäisi olla todella hyväpalkkaista hommaa, jos se ratkaisisi työttömyysongelman. Mitä tuo poimintakausi kaikkiaan kestää? Kestää, mitä kestää, ei se koko vuotta kestä. Sitten tietysti risusavottaan. Siinäpä ratkaisu kansantalouden ongelmiin. Ei silti onpa jäänyt takavuosilta persuneuvo yli kaiken muistiin: pakotetaan Nokia teettämään kännykkänsä Suomessa. Äärettömän syvällistä ymmärrystä talous- ja tuotantoelämästä!
Yksi yhteinen piirre muuten näissä risusavotta- marjametsäsuosittelijoissa on. He ovat liian hyviä itse tekemään sitä mitä he muille tarjoavat.
Kyllä porvarit ovat kovia marjastaa, ja tekevät jopa risusavotta hommiakin. Vieläpä omilla maillaan, vaikka asuvat kaupungissa. Kuten minäkin uuttera vapaa-ajan raivaussahan- moottorisahan vinguttaja. Vaikka olen ollut työeläkkeellä jo pitkälti toistakymmentä vuotta.
Ja entäs kepuliketkut sitten : Pellon pientareella paukuttelevat henkseleitään paksun mahansa päällä, ja veronmaksajien tukiaismiljoonia keräävät pankkitileilleen.
Todella härskiä touhua koko kepulaisen ketkuarmeijan toiminta !
Ja talvet kuorsataan pankolla. Kyllä veronmaksajat miljardien maataloustuet taas maksavat !
kepulaisten tiloilla on pula.
pula ilmaistyövoimasta
Mustuudestani en tiedä mutta esim. siivousalalla on jatkuva työvoimapula. Näille kaivattaisiin toimivia halpatyömarkkinoita.
Työvoimapula alalta poistuisi, mikäli siivoojille olisi tarjolla kokopäivätyötä.
Tämä olisi yksi ala jolla työttömät voisivat tienata "Kansalaistiliä".
Ei missään nimessä, vaan rahan on tultava omalle tilille. Kuka motivoituu työntekoon, jos valtio sosialisoi palkan?
Olen tämän monta kertaa selittänyt. Työtön tekee peruspäivärahalla 6 tuntia päivässä "työtä". Josta saatavasta "palkasta" hän saa puolet verottomana käteen toinen puoli pakkotalletetaan kansalaistilille josta sitä tietyin edellytyksin saa nostaa edelleen verottomana. Äläkä nyt takerru siihen miten työtön voi saada palkkaa vaan mieti mallia kokonaisuuteena. Detaljit selviävät sitten.
Et ole koskaan selittänyt, miksi palkasta pitäisi toinen puoli pakkotallettaa jollekin toiselle tilille. Miksi työtön ei saisi koko palkkansa omalle tililleen kuten muutkin ihmiset? Juuri sehän useimmiten motivoi ihmisiä ottamaan vastaan lyhytkestoisia ja pienipalkkaisia työsuhteita, että niistä saa välittömästi apua akuuttiin heikkoon rahatilanteeseen.
Tämä pakkotallettaminen olisi sitä vastikkeellista sosiaaliturvaa. Ja kyse ei oikeastaan ole palkata.
Lisäksi tällainen motivoi hakemaan töitä joista saa oikean palkan.
Painu vittuun trollinpaska.
Vittu sä olet onnettoman tyhmä.
Myös terveyskeskuslääkäri voi aloittaa tarvittavan lääkityksen ja ohjata tarvittaessa psykiatriseen sairaanhoitoon.
Perustele haukkumisiasi edes muutamalla lauseella. Kun nyt näyttää siltä että sinä olet koko tämän saitin tyhmin ihminen. Vai voiko sanoa edes noin että "ihminen"
Noinko sinulla kävi ? Ei toiminut, eli kovempia toimenpiteitä saisautesi kuriin saamiseksi on käyetttävä - pakkohoito taitaa olla ainoa joka tehoaisi kohdallasi.
;D
Vaatiiko selittelyä, onko luetun ymmärtämisvaikeuksia, vai mikä tökkii.
Mun ei tarvitse keskustella ali-ihmisten kanssa.
Et kykene sellaiseen, kuin keskusteluun minkäälisyten ihmisten kanssa. Aikaisemminkin sulle tuosta narisismistasi ja itsesi "ylentämisestä" on palstalla juttua ollut, ja siinähän sitä paskaa taas tuleekin.
Sinua alhaisempaa olentoa, joka ihmisten kirjoihin laskettaisiin, ei juurikaan ole.
Kirjoitusvirheistä päätellen trollinpaskan kasetti alkaa taas hajota. Eiköhän tämä taas ollut tässä. Mene nuolemaan haavasi ja tuu uudella nikillä takaisin.
"Narsismi". Oot sinä surkea ja onneton. Henkisesti alinta luokkaa.
Kyllä se "pakka" alkaa sulla taas kerran sulaa, ja solvaamisesi - lähinnä palsden tasoa.
"Tämä erä taas kerran minulle", Näinhän tämä sinun lapsekkaan trollin kanssa menee.
"palsden".
Trolli mikä trolli.
Siinähän koko "kyvykkyytesi" tulikin esiin, juuri ala-astelaistasolla, jolle narsisti vajoaa "pakkansa" sulamisen jälkeen. Alkaa tulla lapsellista solvaamisyritystä, joka on lähinnä lapsellista.
Pointsit siis tästäkin erästä mulla ;D
Ei vaan mulle kuten aina kanssasi. Eikö olisi reilumpaa että esiintyisit yhdellä nikillä?
Kirjoitan vain yhdellä nikillä, kuten sinäkin.
Älä puhu paskaa.
Kysymyshän oli siitä, että työtön saa työpaikan siivoojana yksityisen yrityksen palveluksessa. Mistä syystä siivoojan palkka ei ole "oikeaa palkkaa"?
Noin+45%+avoimista+työpaikoista+on+joko+nollatuntisopimuksella,+tai+määräaikaisia.Ei+tarvi+ihmetellä+miksi+paikat+ei+täyty,ja+jos+täyttyy+niin+yhtä+työpaikkaa+kohden+on+vähintään+100+hakijaa.