Suomen turvallisuus on uhattuna sisäpoliittisten muutoksen vuoksi. Pääsääntöisesti miehistä koostuvan kansanarmeijan puolustustahto on lannistunut Halosen aikakaudella tapahtuneen murroksen myötä. Miesten arvovaltaa on loukattu monella päätöksellä ja kaytänöllä, joten perheetön ja ehkä jopa työtön mies ei vältämättä näe enää Suomessa mitään puolustamisen arvoista. Puolustus pitäisi siis omnnistuakseen tapahtua jonkin ulkopuolisen avustuksella.
Muuttunut sisäpolitiikka
XXX
2140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos tulee isompi sota (lue maailmansota III) niin on ihan sama onko meillä nykyisen kaltainen vai palkka-armeija ja hävitään siitäkin huolimatta tuhat-nolla
Tuolla ajatusmaailmalla voisimme todeta, ettei sotaa voi voittaa. Puolustustahto syntyy siitä, että on jotakin jonka puolesta on valmis taistelemaan. Kaksi isoa sotaa on ollut, jotakin ollaan saavutettu, mutta se jota minä olen kutsnut puolustamisen arvoiseksi kodiksi on jo hävitty aivan sisäpoliittisilla päätöksillä. Tälläkertaa ei tarvittu edes aseita.