Kaikki maat opintomatkalle Suomeen ja Sveitsiin siitä, mitä tarkoittaa puolueettomuus. Kun ei sekaannu muun maailman asioihin, ei ole terrorismin pelkoakaan. Kun häärii milloin missäkin tappamassa ihmisten poikia, veljiä, tyttäriä, äitejä, isiä, sisaria ja lapsia ja siihen päälle alistaa ja sortaa näitä, ei voi odottaa muuta kuin sitä että kostajat tulevat.
Eroon terrorismista
Matias
6302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oliskin asiat noin yksinkertaisia. Kaikki maat ei voi olla sivustakatsojia, on niin paljon valtataistelua ja kusipäitä tässä maailmassa. Jos tänne joskus saataisiinkin rauha, hyvä tahto ja aseet pois edes hetkeksi niin se joku kusipää jossain ottais tilaisuudesta vaarin ja taas mentäisiin, että naiivia toiveajattelua on. Onneksi meillä ei ole mikään arabimaa, venäläiset tai vaikka joku afrikan heimo aseellisena suurvaltana. Kiina siihen varmaan haluaisikin ja me länsimaat sitä vaan tuetaan tällä globalisaatiovapaakaupalla syytämällä sinne rahaa ja menetetään omia työpaikkoja ja joudutaan kilpailemaan työvoimakustannuksissa ja työ-oloissa. Ei huoleta ryöstökapitalistidiktatuuri kommunisti-Kiinan olemattomat ihmisoikeudet: virallisesti yli 2500 teloitettua vuonna 2001, epävirallisesti jopa yli 5000 Amnesty Internationalin mukaan. Jenkkien ja EU:n työntekijöiden eli kansalaistenhan kuuluisi pitää yhtä tässä globalisaation vastustamisasiassa koska se on molempien etu vai halutaanko me saada vähitellen Kiinalaisten työolot? No, minähän olen jo sijoittanut myydystä suomalaisfirmasta saatuja rahoja Kiinan osakemarkkinoille, tässä vaan lämpimikseni kirjoittelen kun on se niin väärin.
Matias moonman miksi et puhu koskaan saddamin tuhoamista ihmisistä ja sen tuottamista JOUKKOHAUDOISTA!!
Tälle taistolaiselle on kaikki TERRORISTIT TOVEREITA!!
Olet tosi aivopesty yhdenaatteen tyyppi!!
Meidän pitää tajuta että tietyt tahot tahtovat lietsoa vihaa eri kansojen keskuuteen. Emme voi muuta kuin olla lähtemättä siihen mukaan.
Israel/Palestiina on hyvä esimerkki siitä miten käy jos päätämme vihata.
Ihan sama onko tämä jostain hullusta hippipaskaa vai ei. Meillä ei ole muuta mahdollisuutta.
KAIKKIEN MAIDEN POLKUPYÖRÄILIJÄT,
AJAKAA YHTEEN!
Yhtä tyhnä kommentti kuin avauskin. Fillarointi on mukavaa liikkumista. Autoilu, moottoripyöräily ja veneily on jees muista puhumattakaan.
Avaus ei ollut tyhmä kommentti. Eikä edes naivi ja mustavalkoinen, vaan hyvin realistinen. Jos maassa on toimiva demokratia kuten suomessa, se ei koskaan hyökkää toisen maan kimppuun kuin pakotettuna itsepuolustukseen. Avaus oli hyvin viisas, eikä sitä kohtaan ole esitetty yhtään järkevää kritiikkiä.