"Sitä korotettaisiin nykyisestä 22 prosentista 25 prosenttiin".
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69649-katainen-alvin-nostosta-%E2%80%9Dihan-jarkevaa-pohdiskelua%E2%80%9D
- Voi olla, että nousu on tuon suuruinen. En osaa sanoa millä aikataululla ja kuinka paljon arvonlisäveroa nostetaan, se voi nousta jopa 2000% jos mutinoita ilmenee.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69649-katainen-alvin-nostosta-%E2%80%9Dihan-jarkevaa-pohdiskelua%E2%80%9D
- Voi olla, että nousu on tuon suuruinen. En osaa sanoa millä aikataululla ja kuinka paljon arvonlisäveroa nostetaan, se voi nousta jopa 2000% jos mutinoita ilmenee.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viron ALV18%
Ruotsi 25% (elintarvikkeet 12%)
Periaatteessa kai Suomessa vois nostaa alvia vaikka 30% saakka.. ja siirtää siitä saatuja tuloja vaikkapa energiaveroon .. sisäinen devalvaatio.
Ruotsin rajalla Late kävisi Ruotsista tekeen päivittäiset ruokaostokset, mutta lapin pikkuruiste rajakuntien talouden rapautuminen olisi pieni hinta siitä, että koko maa voi hyvin.
Yhtenä päivänä lasketaan alvia, ja toisena nostetaan, mihin tämä yleinen sekoilu päättyy? Päättyykö se FANTASTISEEN katastrofiin, vaiko KAPINAAN ????
Late Lapista.
jos verotus kohdistettaisiin oikeudenmukaisesti koskemaan kaikkia !
ja sitten nostetaan verot pilviin jep.
Kyllä on pöljää touhua! Miksi aina pitää lisätä tämän tyyppisiä veroja? Miksi aina pitää saada tuotteiden hinta (autot ja kaikki muu, sekä palvelut) maailman kalleimpien joukkoon? Miksi rikkailta piti poistaa perintöverot ja keventää pääomaveroja ja suurituloisimpien tuloveroja? Miksi valtio ei voi karsia pois hölmöimpiä rahankäyttökohteitaan (esim. järjetön pakolaisten hyysäys, urheiluhankkeet, kehitysapu, valtava eduskunnan henkilöstömäärä jne jne)?
Sitten työntekijöille tarjotaan tes-linjaksi nollalinjaa tai max 0,5 prossan palkankorotusta. Samaan aikaan eliitti nostaa palkkojaan semmoiset 50% vuodessa...
monien hintojen korotuksiin ja seuraavat korotukset menee verojen muodossa tavallinen duunari jää todellisuudessa miinukselle ja Kokoomus kehuu kuinka se on nostanu palkkoja heh.
Sijoituksien verotusta
nykyisestä 28% -> 35%?
joutuisi sen johdosta näkemään nälkää ja vilua.