Saako

"Ja jokainen, olipa hän maassa syntynyt tai muukalainen, joka syö itsestään kuollutta tai kuoliaaksi raadeltua eläintä, pesköön vaatteensa ja peseytyköön vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti; niin hän tulee puhtaaksi. (3.Moos.17:15)"


Tarkoittaako tämä sitä, että raadeltua ect. voi syödä jos vain on vettä saatavilla, vai mikä on ajatus. Raadon syönistä oli seurauksena kuolema, miksi tämä pesuohje?
3200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos syö itsestään kuollutta tai toisen eläimen kuoliaaksi raatelemaa saastuu rituaalisesti, ja saastumisen tilasta puhdistuu tietyllä tavalla tietyn ajan kuluessa. Jos ei suorita tätä puhdistautumista toimii väärin. Asioita jotka saastuttivat tuli välttää, mutta aina ei voinut,silloin oli puhdistauduttava.

Äänestä
  • Kenelle useassa kohdin määrätty kuolemantuomio veren syönnistä langetettiin, kaikkihan voidan perustella pakkotlilanteeksi? Ei ole rahaa ja oli nälkä ect.

    Äänestä

  • sitten? kirjoitti:

    Kenelle useassa kohdin määrätty kuolemantuomio veren syönnistä langetettiin, kaikkihan voidan perustella pakkotlilanteeksi? Ei ole rahaa ja oli nälkä ect.

    piti toimia näin "kuka ikinä Israelin heimosta tai muukalaisista, jotka asuvat teidän keskellänne, saa pyydystetyksi syötävän metsäeläimen tai linnun, hän vuodattakoon sen veren maahan ja peittäköön multaan" mutta tämä ei pätenyt jo kuolleena löydettyyn eihän siitä olisi voinut mitään valuttaakaan.
    Kahdessa muussa lain kohdassa raadeltu tai itsestään kuollutta kielletään syömästä saastuttavina kokonaan ja ne ovat kiellettyjä nyt, mutta olivat muinoin kiellettyjä vain papeilta. "Käske Aaronia ja hänen poikiansa ...Itsestään kuollutta tai kuoliaaksi raadeltua eläintä hän älköön syökö, ettei hän siten saastuisi. " Hes.44:31 "Papit älkööt syökö mitään itsestään kuollutta tai kuoliaaksi raadeltua, ei lintua eikä raavasta."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juutalainen. kirjoitti:

"Ja jokainen, olipa hän maassa syntynyt tai muukalainen, joka syö itsestään kuollutta tai kuoliaaksi raadeltua eläintä, pesköön vaatteensa ja peseytyköön vedessä ja olkoon saastainen iltaan asti; niin hän tulee puhtaaksi. (3.Moos.17:15)"


Tarkoittaako tämä sitä, että raadeltua ect. voi syödä jos vain on vettä saatavilla, vai mikä on ajatus. Raadon syönistä oli seurauksena kuolema, miksi tämä pesuohje?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu