Mikä on kirkon virallinen kanta siihen, ketkä joutuvat helvettiin? Mistä löytäisin tietoa asiasta? evl.fi-sivustolta en tietoa löytänyt.
Ketkä joutuvat helvettiin?
Kiitos tiedosta!
361174
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
kaikki pelastuvat lapsikasteen avulla ja kautta.
Meneppä oikealle palstalle kyselemään. Kiitos.
Ei sellaista virallista kantaa ole olemassakaan.
kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtava parannus.---sie ja mie ja huitin liisa
Kukaan ei joudu helvettiin. Tämä on virallinen teologinen kanta nykyään.
Asia menee näin: Raamattu sanoo että vasta lopun ajan jälkeen, viimeisellä tuomiolla, jaetaan kaikki ihmiset. Heidät jaetaan niihin jotka joutuu kadotukseen (helvettiin) ja niihin jotka pelastuu.
Eli vasta maailman lopun jälkeen tarvitaan helvetti. helvettiä ei siis vielä ole, eikä siellä kukaan ole, koska helvettiin tuomitseminen raamatussa tapahtuu tosiaan viimeisellä tuomiolla.
Mutta helvettiin ei joudu kukaan viimeisellä tuomiollakaan! Miksi? No Jeesuksen takia. Jeesus kuoli kaikkien syntien tähden. Kaikkien! Viimeisellä tuomiolla Jeesus siis puolustaa koko ihmiskuntaa, mennyttä ja tulevaa, ja varmistaa ettei kukaan joudu kadotukseen.
Jotkut on tästä kiivaasti eri mieltä. Mutta ajatelkaapa seuraavaa: Jos joku ihminen joutuu syntiensä tähden helvettiin, niin mitä hyötyä Jeesuksen uhrista silloin olisi?
Kato, Jeesuksen uhri ei riipu ihmisten tekemisistä! Jumala itse uhrasi Jeesuksen, ja siten Jumalan tahto, eli kaikkien pelastus, toteutuu riippumatta siitä uskooko joku siihen tahi ei. Jeesuksen veri pyhitti kaikki ihmiset. Ihmisen omaa tahtoa ei kysytty. Vähän sama juttu kuin jos lauma ihmisiä kipattaisiin jokeen. KAIKKI kastuisivat, jopa ne jotka eivät haluaisi kastua!!!
...pelastuisivat! Toivoisimme varmaan, että niin olisi, mutta Raamattu ei ilmoita "kaikki pelastuvat"-oppia.
Joka ei usko Herraan Jeesukseen, ei pelastu. Raamatun mukaan.
On viisaampaa toimia sen mukaan mitä Raamattu ilmoittaa kuin julistaa omia toiveitaan totuutena.
se JÄÄ TURHAKSI!
Jeesuksen sovitustyö ja uhri ei ole turha.
Sitä voisi verrata (vähän kömpelösti mutta kumminkin) vaikka siihen, että ihmiskunta on merellä huonokuntoisella laivalla, ja kaikille matkustajille lahjoitetaan pelastusliivit!
Onko pelastusliivien jakaminen laivassa turha toimenpide?
Laivan sitten upotessa voi kuitenkin osa matkustajista hukkua. Sellaiset, jotka eivät huolehtineet, että heillä on veteen joutuessaan pelastusliivit.
Pelastus hukkumista vastaan on tarjolla, mutta ne liivit on puettava päällensä, ei niistä muuten ole hyötyä.
Voit tappaa niin paljon ihmisiä, kuin lystäät ja tehdä pahojasi koko elämäsi ajan, ja pääset taivaaseen, jos vain uskot Jesseen. Mutta vaikka olisit maailman kiltein ja hyväsydämisin ihminen, mutta et usko erääseen, niin helvettiin joudut. Tuo eräs jumala on, katsokaas, hitonmoinen egoisti, jolle mikään muu ei ole tärkeää, kuin ihmisen usko siihen. Rakkautta uskosta = huorausta.
Yleensä kun kirjoitat jollekin uskovaiselle, niin otatko huomioon onko tämä nuori vai mummeli? Uskossa olevalle on sääntö: Älä tapa!
Uskoa ei synny omin voimin, vaan anova saa sen ilmaiseksi.
Onko kilttiä ja hyväsydämmistä ihmistä oikeasti olemassakaan, vai olisiko se sydän kaikilla kuitenkin tavalla tai toisella syntinen ja paha, vaikka tuo esiin hyvän puolensa? On Jumalan asia ja mahdollisuus pelastaa tällainen hyvä ihminen, jos Hän niin hyväksi katsoo, koska kun asiasta kysyttiin Jeesukselta, hän vastasi: Se, mikä on mahdotonta ihmiselle, on Jumalalle mahdollista.
Olisikohan arvaukseni tarkoittamastasi jumalista se, joka edustaa tätä paikkaa, vai jokin patsaista, jolla on nimi? Ymmärrän ettei kaikilla ole uskoa, mutta sellainen on mahdollista saada.
On erittäin tyhmää lähteä pilkkaamaan sellaista, josta ei mitään tiedä ja jota ei tunne, varsinkin, jos älykkyysosamäärä ihmisen aivoissa on suunnatoman verran pienempi kuin esim. Jumalalla...!
Rakkaus uskosta ei ole mitään huorausta, kun ei siinä ole lihan kanssa tekemistä, vaan hengen!
koko elämäsi ajan,ja pääset taivaaseen.. mutta vaikka olisit maailman kiltein
ja hyväsydämisin ihminen.."
Kuulehan,Largo,sinäkään et vaikuta kovin kiltiltä ja hyväsydämiseltä ihmiseltä
kirjoitustesi perusteella,päivastoin.
Raamatun mukaan jokainen tekee tiliä teoistaan Jumalan edessä kerran¨
niinettä jos jollakin on sellainen luulousko,että syntiä voi tehdä mielinmäärin
ja siitähuolimatta pääsee taivaaseen,niin siinä olet täysin väärässä.
Sinäkin vastaat kerran Jumalan edessä Häntä pilkkaavista sanoistasi,ellet
tee parannusta syntielämästäsi täällä maan päällä.
Matt.12:36,37
Mutta Minä sanon teille:jokaisesta turhasta sanasta,minkä ihmiset puhuvat
pitää heidän tekemän tili tuomiopäivänä.
Sillä sanoistasi sinut julistetaan vanhurskaaksi ja sanoistasi sinut tuomitaan
syylliseksi.
merkitystä millään käskyillä, koska raamatun mukaan kaikki, jotka uskovat Jesseen, pääsevät taivaaseen, olivat he tehneet mitä tahansa, vaikkapa tapattaneet kuusi miljoona juutalaista. Ainut mikä jumalallesi merkkaa, on usko, ja se kertoo paljon. Kiltit ja hyväsydämiset ihmiset ovat sellaisia, jotka eivät vahingoita muita ja ottavat muut huomioon jne. Eivät siis sellaisia, jotka omia etujaan ajatellen esim. syrjivät muita ja haukkuvat heitä syntisiksi, koska nämä eivät ole erään käsikirjan arvojen mukaisia.
Uskovaiset eivät itse tunne omaa uskontoaan. He eivät monesti edes tiedä, minkälaista soopaa se kirja, johon he uskovat, tarjoaa. Sanot varmaan seuraavaksi, että niin moni ihminen tuntee herran läsnäolon, tai on keskustellut tämän kanssa, tai jotain muuta sitä tavanomaista höpinää, mitä teikäläiset väittävät, mutta miten selität sen, että kaikkialla maailmassa ihmiset ovat väittäneet tuota samaa, huolimatta siitä mitä uskontoa harjoittavat. Jos siis kristinusko on totuus, niin miksi muutkin ovat sitten olleet kontaktissa omien jumaliensa kanssa? Jos vain sinäkin myöntäisit olevasi yksi niistä, jotka ovat nielleet paimentolaisten sadut ja höpötykset tuosta vaan ja harrastavat nykyään suggestiota.
On siis paha juttu, jos antaa vaihtovälineen, että saisi koskettaa toista, mutta siinä ei sitten ole mitään, että pienen fyysisen kontaktin sijasta mennään syvemmälle mieleen ja syviin tunteisiin?
Minkä takia minun pitäisi ottaa huomioon, onko kirjoittaja nuori, tai mummeli? Luen viestin ja vastaan siihen. Ja mistäs itse tiedät, että olen setä, enkä poju, taikka poikamainen tyttö, tai täti?
vaan jumalasi logiikasta. Raamatussa on vaikka minkälaisia sääntöjä ja ohjeita, millä ei ole mitään merkitystä lopulta, koska tärkeintä on se, että uskot. Jos uskot, niin pelastut.
Minä en vastaa kerran minkäänlaisen jumalan edessä mistään, ja vaikka nyt sattuisikin niin, että sadut muuttuisivat todeksi, niin minulla ei kumminkaan ole minkäänlaista vastattavaa, koska olenhan sen olion luomus, ja elämäni samaisen otuksen ohjaamaa ja ennalta suunnittelemaa. Ainut, joka pitäisi pistää vastuuseen teoistaan on jumalasi, koska sehän on kaiken aiheuttanut.
Et voi puhua Jumalan puolesta, koska et ole Jumala, vaan vain vajavainen ihminen puutteineen ja heikkouksineen. Ihminen, jolla on vain ihmiselle luontaisesti kuuluvat aivot. Ehkä on tosi hyvä, ettei ihmiselle ole annettu isompia aivoja ja lisää älyä ja viisautta, kun niin moni on valmiina tekemään pahaa sanoin tai teoin! Mielestäni voi hyvin olla kiltti ja hyväsydäminen, olematta silti kuitenkaan tyhmä. Ei Raamattu kehottanut olemaan tyhmä toisten eduksi, vaan se kehotti olemaan viaton mutta ovela. Kilttikin voi olla siis ovela, ja hyväsydämminenkin vielä siinä samassa.
Uskovaiset tuntevat omasta uskonnostansa yleensä ainakin sen verran kuin on tarpeen, mutta toiset ymmärtävät siitäkin enemmän kuin toiset.
Uskovaiset eivät ole tyhmiä, vaikka heillä on usko, joka on lahja Jumalalta syntiselle ihmiselle.
Kirjoitat Jumala ja Herra sanan kokoajan pienellä alkukirjaimella, opettele edes sen verran kunnioitusta että käytät isoja alkukirjaimia!
Kerron sinulle, että minulle on todistunut henkilökohtaisesti, että Jumala on, ja että Hän vastaa! Ei aina heti, mutta vastaa kyllä, kun on sen aika.
Sen takia olisi hyvä erotella ketä tarkoitat, koska yleistät kaikki uskovaiset samanlaisiksi ihmisiksi, vaikka se ei ole totta.
Jokaisella ihmisellä on oikeus omiin syviin tunteisiinsa, ajatuksiinsa ja henkilökohtaisiin mielipiteisiin. On myös vielä yksi oikeus, ja se on :oikeus uskoa.
Raamatussa lukee että älä tapa, joten kylähän asialla silloin jotain merkitystä on!
Lopulliseen pelastumiseen se vaikuttaa vain jos Jumala niin päättää, koska vain ja ainoastaan hänellä on siihen valta.
vakioveto on juuri tuo ettei ihminen voi ymmärtää jumalallisia tarkoitusperiä ja plaa plaa. En puhunut mitään tyhmänä olemisesta toisten eduksi, vaan siitä, että teikäläiset ajattelevat omia etujaan, eli pelaatte omaan pussiinne. Sinäkin jeesustelet vain paratiisiin pääsy mielessäsi.
Kunnioitus ansaitaan.
Etpä vastannut siihen, että miksi kaikkien muidenkin uskontojen edustajat ovat kokeneet samanlaisia asioita, kuin sinä, vaikka jokainen uskonto väittää olevansa se ainut ja oikea.
Ei kysymys ole tyhmyydestä, jos ihmisellä on normaali aivokapasiteetti ja älykkyysosamäärä. Ihmisellä on tietyn kokoiset aivot, jotka pystyvät käsittelemään tietyn verran tietoa, eikä sitten enää yhtään enempää. Kaikki eivät voi hyväksyä yliluonnollisuuttakaan, ehkä se johtuu siitä etteivät sellaiset aivot ole tarpeeksi isot tai kehittyneet pystyäkseen käsittelemään sellaista asiaa ollenkaan.
Minua peloteltiin lapsuusaikanani, ettei Raamattua kannattaisi lukea, kun muka siitä jotenkin sekoaisi. Peloteltiin ja väheksyttiin Raamattua, perheeni oli ateistinen. Nuorena aloin kuitenkin sitä lukemaan, ja vaikken tajunnutkaan kaikkea, ja paljon jäi kysymyksiä, menin kuitenkin kirkkoon. Halusin mennä sinne rukoilemaan Jumalalle, kun siellä on muitakin uskovaisia ja ajattelin, että Hän kuulisi silloin minunkin rukoukseni paremmin. En selitellyt silloin siitä kenellekkään mitään, koska kyllähän kirkkoon saa mennä jos itse haluaa.
Aloin käymään siellä, ja minusta tuli uskovainen.
En todellakaan seonnut, vaan jossakin siinä alkuvuosina pääsin eroon erittäin vahvasta paniikkihäiriöstäni, jonka luulin vaivaavan minua sellaisenaan koko loppuelämäni ajan. Lisäksi voin mainita henkeni pelastumisenkin, jota ei voi selittää luonnollisella tavalla.
Raamatussa oli paljon kysyttäviä kohtia, ja kun luin sitä lisää, niitäkin tuli lisää.
Nyt olen ollut uskossa jo yli kymmenen vuotta, ja olen saanut vastauksia näihin kysymyksiini. Ja tietoa lisää vaikka en edes kysynytkään. Kyllä se Jumala kuuli sieltä kirkosta sen minun rukoukseni, ja antoi uskon lahjaksi, ja kaikki vain tapahtui, minulle, joka en ollut sellaista armoa edes ansainnut.
Miksi ihmettelisin muiden uskontojen ihmeitä, kun nämä minulle tapahtuneet riittävät minulle? En kyllä ole kuullut siitä muiden uskontojen ihmeistä mitään sellaista mikä olisi jäänyt erityisesti minun mieleeni. Raamatussa kerrotaan että se päinvastainen, elikkä paholaisten pääpiru osaa myös tehdä ihmeitä ja tunnustekoja, ja vaikka sirkustemppuja lattiasta taivaisiin asti. Se maailman ruhtinasolento on ihmistä paljon viisaampi, eikä yksikään ihminen voisi edes väitellä niin viisaan ja pahan olennon kanssa, vaan tulisi sen riitansa häviämään.
Jos Jumalan tuomioistuimen eteen joutuu tuomittavaksi, ei yksikään ihminen ole syytön, vaan ihminen jopa ajattelee pahaa vaikkei niitä tekoja aina tekisikään. Jos haluaa että Jumala ohjaa jonkun elämää, sitä täytyisi ensin pyytää. Maailma saa tehdä mitä huvittaa, mutta Jumala suojelee kyllä omiansa. Hän on hyvä omiansa kohtaan.
On myös sanottu, että Jumala on myös sodan Jumala, joka kostaa pahat teot ihmisten puolesta, ja sen takia ihmisen on hyvä antaa toisille ihmisille anteeksi vaikkei tekoja hyväksyisikään. Eihän sodan vastapuoli ole hyvä vihollisillensa, mutta omillensa kyllä on.
nyt, että ne muiden uskontojen jumalat ovatkin paholaisen hämäystä? Mistäs tiedät ettei oma uskontosi ole kyseisen hepun juoni?
aina väitätte, että jumalanne on suunnitellut kaiken etukäteen. Joten miten ihminen voisi olla syyllinen tekoihinsa, jos jumalanne on kaiken jo ennalta käsikirjoittanut?
"Raamatussa kerrotaan että se päinvastainen, elikkä paholaisten pääpiru osaa myös tehdä ihmeitä ja tunnustekoja, ja vaikka sirkustemppuja lattiasta taivaisiin asti. Se maailman ruhtinasolento on ihmistä paljon viisaampi, eikä yksikään ihminen voisi edes väitellä niin viisaan ja pahan olennon kanssa, vaan tulisi sen riitansa häviämään. "
Se kai on pointti, että joutuu pahan valtaan, ellei saa apua Jeesukselta, joka on moninkerroin vahvempi kuin paholainen ja voittaa sen mennen tullen. Tämä nyt on vain logiikkaani, mutta ajattelen, että niillä sieluilla juuri käy huonoiten, jotka eivä osaa pyytää apua Jeesukselta ja sitä vastaanottaa, kun eivät usko häneen. Tyyliin eihän kenellekään tulisi mieleen pyytää apua joulupukilta, jos pitää häntä satuolentona.
Joku ateisti täällä vänkää koko ajan siitä, että uskovaiset pitäisivät kaikkea ennalta määrättynä. Se ei lainkaan pidä paikkaansa vaan on virhekuvitelmaa, kristinuskossa päinvastoin mielestäni ajatellaan, että ihmisillä on vapaa tahto ja siksi he voivat valita hyvän tai pahan. Kummatkin henkijoukot, Jeesuksen ja toisaalta paholaisen, käyvät kovaa sotaa ihmisen sieluista ja yrittävät vaikuttaa ihmisiin, toiset että he pelastuisivat, toiset että he joutuisivat kadotukseen.
Höpö höpö älä viitsi valehdella tollasta meidän uskovaisten pitää uudestisyntyä ylhäältä ottamalla Jeesusuksen sovitustyö vastaan. Amen
On kaksi eri paikkaa, joissa Jumala käy tuomiolle ihmisen kanssa: viimeinen tuomio päivien lopussa ja Golgatalla tapahtunut tuomio.
Jos olet syyllinen johonkin syntiin (kaikki ihmiset ovat), ja tahdot viimeisellä tuomiolla katsoa, kelpaatko taivaaseen, niin sinulle käy siinä heikosti. Et ole tuomionkestävä Pyhän Jumalan mitatessa elämääsi.
Mutta Golgatan tuomiolla Jeesus kantoi rangaistuksen kaikkien ihmisten kaikista synneistä. Ja Jeesukseen uskovista ei kukaan joudu helvettiin, eikä tuomittavaksi viimeisellä tuomiolla!
Eli kannattaa turvautua Jeesukseen! Silloin välttää varmasti helvetin/kadotuksen/muun sellaisen ja saa iankaikkisen elämän.
Jeesukseen pelastaa, onko siinä mitään järkeä?
Eikö ns. hyvään pyrkiminen ole johdonmukaista....jos ei, perusteleppa järkevästi?
Tämä kommentti siksi, että tämäntyyppinen ehto toistuu jatkuvasti ja oman elämän nykyhetkellä ei tunnu olevan mitään merkitystä.
Hyvään pyrkiminen kannattaa. Meidän ihmisten ajallinen elämä menee paljon paremmin keskenämme täällä, kun teemme hyvää. Sillä siis on paljon merkitystä. Ja Jumalan tahto on, että pyrimme hyvään emmekä pahaan, että rakastamme lähimmäistä niinkuin itseämme.
Ja se, että ihminen pelastuu armosta uskon kautta ei merkitse, että jokaisen tulisi tehdä pahaa surutta niin paljon kuin suinkin...
Mutta Raamattu ilmoittaa todella niin, että iankaikkinen elämä annetaan lahjaksi meille. Olemme kaikki syntisiä. Sellaisia, joilla ei ole asiaa pyhän Jumalan lähelle. Ihminen luotiin Jumalan kuvaksi ja yhteyteen Hänen kanssaan. Synti tuhosi tuon yhteyden. Meistä langenneista ihmisistä ei ole siihen, että pääsisimme Jumalan yhteyteen itse. Jumala lähetti Jeesuksen korjaamaan tilanteen. Emme pysty järjellämme järkevästi tätä käsittämään, enkä paremmin osaa sitä sinulle selittää.
Toivon, että olet Jeesuksen lahjoittamassa pelastuksessa sisällä tai tulet siihen vielä ellet ole. Silloin tulet huomaamaan, että siinä on sittenkin järkeä.
Raamattu sanoo, että ihminen ei oppinut Jumalan viisaudesta viisauden kautta tuntemaan Jumalaa ja Jumala päätti saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat. (1.Kor.1:21)
Uskon tosiaan tuohon hullutukseen. Ei siinä olekaan järkeä. Mutta sellaista tämä maailma pelastuakseen tarvitsee. Eivät meidän syntimme ja pahat tekommekaan ole järkeviä!
Yksi "syy", että Jumala valitsi näin "vähäjärkisen" tavan pelastaa meidät synneistämme, on se, että viisaat joutuvat häpeään hienoine älyllisine ajatuksineen.
Jumala "kokeili" VT:ssa juutalaisella kansalla pelastumista hyvän elämän kautta ja antoi heille Mooseksen lain. Mutta heidän esimerkkinsä osoittaa, ettei sellainen malli toimi. Ihminen, jolle annetaan laki, ja luvataan siunauksia tottelemisesta tai rangaistuksia rikkomisista, on taipuvainen rikkomaan Jumalan lakia vastaan ja tulemaan vain pahemmaksi...
Koska hän, joka antoi henkensä uskovien edestä, oli itsensä Jumalan Poika, on siinä syytä tarpeeksi.
Ennen uskoon tulemista ihminen menee maailman houkutuksissa, ja maailma on himoineen paha, ja niin edelleen...!
Uskoon tullut ihminen ei normaalisti pyri tekemään pahaa, vaan hän pyrkii oppimaan paremmaksi ihmiseksi, koska siihen on paljon ohjeita ja neuvoja ja kehoituksia Raamatussa. Uskoon tuleva ottaa ns. ensiaskeleita uskon tiellä, ja aloittaa opettelun uskonelämäänsä varten, alku mokineen, jotka eivät ole pyrkimyksiä pahan tekemiseen, vaan päinvastoin.
Näin minä asian ymmärrän:
1) Taivaaseen päästään tulemalla oikeasti uskoon. Elävään, uudesti syntyneeseen uskoon, jolloin ei tarvitse edes miettiä pääseeköhän sitä Taivaaseen vai ei.
2) Hyvään pyrkiminen eli esim. 10 käskyä on tarkoitettu taas sitä varten, että ihmiset olis mahdollisimman onnellisia tässä maallisessa ajassa. 10 käskyä on siis käskyjä, jotka on tarkoitettu muiden ihmisten kanssa toimeentulemiseksi ja jotta voisi olla onnellinen, tyytyväinen elämäänsä ja pystyä elämään sopusoinnussa muiden ihmisten kanssa. Siis vain ihmisten välisiin suhteisiin ja oman elämän hallintaan liittyviä käskyjä.
Jumala ei siis siinä mielessä hyväksy TAivaaseen ihmistä, joka kuuluu esim. johonkin hyväntekeväisyysjärjestöön, mutta ei ole Jeesukseen uskova kristitty. Jumala ei siinä mielessä katso tekoja.
Mutta Hän hyväksyy ihmisen, joka on Jeesukseen uskova kristitty, vaikka hän olisi joskus jopa tappanut ihmisen.
Tämän tapon siis on täytynyt tapahtua ennen uskoontuloa, koska uudesti syntynyt kristitty ei varmaan 99,9999999% tapauksista tapa ihmisiä. =) Ja jos hän hairahtuisikin, hän varmasti syvästi katuen ja anteeksi pyytäen sekä uhrin omaisilta, että Jumalata saa anteeksi ainakin Jumalalta. Ja pääsee Taivaaseen jos on kuolinhetkellä uskova ihminen.
Paavali sanoo että kaikki pelastuvat, mutta toiset kuin tulen läpi
Totisesti, jos alkaisimme katsoa pelastumista Raamatun säännösten perusteella, niin kukaan meistä ei voisi pelastua. Ei kukaan!
Esim me kaikki joutuisimme kadotukseen koska olemme rikkaita. Jeesus kun sanoo että kameli menee ennemmin neulan silmästä kuin rikas taivaan portista. Ja me kaikki tätä viestiä lukevat kuulumme maapallon väestön yhden rikkaimman prosentin sisälle. Olemme siis rikkaampia kuin 99 prossaa maailman väestöstä. Olemme siis rikkaita, joten kadotus kutsuu!!!
Totisesti, meitä ei pelasta omat teot tai aivoitukset. Ei edes Jeesuksen hokeminen, sillä Jessen oikea nimi oli Jeshua, joten huudatte väärää puuta!!! Vain Jumalan armo ja rakkaus voi pelastaa, ja koska rakkaus ei tuomitse, niin kukaan ei joudu kadotukseen. Tosin, joudumme syntisinä kulkemaan puhdistavan tulen läpi taivaaseen, jokainen. Sitä kai voisi kutsua helvetiksi...
Jeesukseen uskovien pelastumisesta, ei kaikkien. Hän kirjoittaa Korinton uskoville:
"Sillä muuta perustusta ei kukaan voi panna, kuin mikä pantu on, ja se on Jeesus Kristus. Mutta jos joku rakentaa tälle perustukselle, rakensipa kullasta, hopeasta, jalokivistä, puusta, heinistä tai oljista, niin kunkin teko on tuleva näkyviin; sillä sen on saattava ilmi se päivä, joka tulessa ilmestyy, ja tuli on koetteleva, minkälainen kunkin teko on. Jos jonkun tekemä rakennus kestää, on hän saava palkan; mutta jos jonkun tekemä palaa, joutuu hän vahinkoon; mutta hän itse on pelastuva, kuitenkin ikäänkuin tulen läpi." 1 Kor 3:11-15
vastaamassa tuohon samoin kun sinakin..kiitos
Ihmisen pitää alkaa etsimään Jeesusta elämäänsä. Paras tapa aloittaa etsiminen on rukoilla Jeesusta itseään. Sydän täytyy olla mukana ja oikeasti tahtoa seurata Jeesusta ja tulla Hänen opetuslapsekseen. Sen jälkeen alkaa pikku hiljaa tapahtua ja ihminen syntyy uudesti vähän kerrallaan. Samaan aikaan ihminen tietoisesti haluaa parantaa tapansa ja antaa anteeksi ihmisille, joille ei ole vielä antanut anteeksi jne. Uudesti syntymistä haluavalla voi tulla Sanan jano tai nälkä eli haluttaa kauheasti lukea hengellistä kirjallisuutta esim. kirjastosta, katsoa ja kuunnella hengellisiä radio- ja tv-kanavia ja tavata muita kristittyjä seurakunnan tapahtumissa, jotta sais samanhenkistä seuraa ja ihmisiä, jotka ymmärtää sinua. Nämä luettelemani asiat saattavat tapahtua kuukausien aikana, ennen kuin on oikeasti uskossa.
Sen jälkeen kun on oikeasti uudesti syntynyt kristitty, pääsee Taivaaseen kun kuolee. Tai siis Taivaaseen mahtaa päästä vasta sitten kun maailmanloppu tulee. En tiedä missä kuolleet ihmiset sen aikaa odottelevat. Kai jonkinlaisessa esi-Taivaassa?
Ja he, jotka eivät usko Jeesukseen, eivät pelastu. Mutta sitä en voi sanoa, missä kulkee tarkemmin ottaen se raja, että "sinä pääset, mutta sinä et". Sen päättää nimittäin vain Jumala.
Mutta se on niinku varmaa, että kaikki ei saa anteeksi syntejään automaattisesti niin kuin jotku täällä väittää. Että voi vaan tehdä mitä huvittaa eikä tartte olla edes uskovainen.
...uudesti syntyy ihan vaan armosta. Jumala haluaa antaa sulle lahjaksi uskon. Mutta muista, että kolkuttavalle avataan ja etsivä löytää. Jos oikeasti haluaa löytää ja oikeasti kolkuttaa, niin uskon saa.
Uskoon tulo on vaan ihmiselle niin rankka ja monimutkainen paikka, että usein ihmiset tulevat vähä vähältä uskoon. Että kunhan ensin sulattelevat "alkupaloja" niin pikku hiljaa siirrytään "vahvempaan ruokaan".
Tässä vaiheessa Paholainen alkaa taistelemaan uskoon haluavasta ihmisestä. Paholaisella tulee paniikki kun se huomaa, että joku meinaa tulla uskoon. Sitähän Paholainen pelkää eniten. Se haluaa sinut. Se yrittää vaikka mitä konstia ja keinoa, miten sais sinut tolaltaan, luopumaan uskosta ja jopa tappamaan itsesi. Joskus se käyttää muita ihmisiä esim. kavereita, puolisoa, koulukavereita, tv-ohjelmia (tästä syystä jotku uskovaiset ei halua katsoa tv:tä), elokuvia yms.
Mutta onneksi Jeesus on jo voittanut Paholaisen. ELI ainut keino, miten ihminen pääsee Paholaisen laittamista vaikeuksista eroon (ja tehokkaasti pääsekin) on rukous. Että rukoilee tosissaan Jeesuksen Kristuksen nimessä ja sovintoveressä Jumalaa auttamaan tässä ja tässä hädässä ja antamaan uskonvahvistusta. Ja sieltä se apu kohta tulee. Mulla on menny avun saantiin 2 tunnista 2 viikkoon.
Ja tällä: "Mutta sitä en voi sanoa, missä kulkee tarkemmin ottaen se raja, että 'sinä pääset, mutta sinä et' " tarkoitin sitä, että uskoa täytyy Jeesukseen joka tapauksessa, jotta pelastuisi. Mutta sitä en tiedä pääseekö Taivaaseen esim. ihminen, joka uskoo Jumalan ja Jeesuksen olevan olemassa, käy jossain seurakunnan viikkotapahtumassa, rukoilee, mutta ei silti tiedä riittääkö Jumalalle.
Mulla on vaa semmonen paha aavistus, että se ei riitä. Koska kyllä se yleensä pitäis tietää, että riittää jos oikeasti on uskossa. Mutta siis tosiaan en mene vannomaan ja lupaamaan, että näin on, koska se on Jumalan heiniä päättää kuka pääsee ja kuka ei.
Minä kehoittaisin kaikkia tämän kysmyksen kanssa painivia luottamaan Jumalaan.
raamattu kertoo että Jumala on oikeudenmukainen. On vain luotettava tässä siihen että hän tosiaan on oikeudenmukainen myös kuoleman jäkeisissä asioissa. siis kaikille, ei vain kristityille tai juutalaisille tms ryhmittymille.
Kuitenkin Raamattu sanoo että kaikki ihmiset on Jumalan lapsia ja rakkaita Jumalalle. lisäksi on niin, että Jumala päättää kuka saa syntyä tähän maailmaan. Näin ollen en voi muuta kuin olettaa että kaikkia ihmisiä kohdellaan tasa-arvoisesti viimeisellä tuomiolla.
-sillä eihän Jumala voisi tuomita kadotukseen ihmistä jonka hän on itse määrännyt syntymään vaikkapa Bhutanin kaltaiseen valtioon, ja jonka hän on määrännyt kuolemaan ilman mahdollisuutta kuulla evankeliumia.
Jos olisi kuitenkin niin, että jumala ei ole oikeudenmukainen, niin silloin minulle on henk koht sama joudunko kadotukseen. Sillä onhan niin että on parempi kadota, kuin joutua elämään ikuista elämää epäoikeudenmukaisen Jumalan alla
"Kuitenkin Raamattu sanoo että kaikki ihmiset on Jumalan lapsia"
Missä näin sanotaan?
olen miettinyt asiaa myös ja tullut tulokseen, että
-joko kaikki joutuvat helvettiin, jotka eivät usko Jeesukseen,
-tai sitten sinne joutuvat pahimmat Jumalankieltäjät. eli ihmiset, jotka kieltävät Jumalan/Jeesuksen olemassaolon, haukkuvat heitä tai aikaansaavat, että jotkut muut ihmiset vieraantuvat uskosta heidän puheidensa takia, eli johdattavat muut eroon Jumalasta
Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta.
Muut kuolleet eivät vironneet eloon, ennenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet.
Tämä on ensimmäinen ylösnousemus. Autuas ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa; heihin ei toisella kuolemalla ole valtaa, vaan he tulevat olemaan Jumalan ja Kristuksen pappeja ja hallitsevat hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.
Ja kun ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet, päästetään saatana vankeudestaan, ja hän lähtee villitsemään maan neljällä kulmalla olevia kansoja, Googia ja Maagogia, kootakseen heidät sotaan, ja niiden luku on kuin meren hiekka. Ja he nousevat yli maan avaruuden ja piirittävät pyhien leirin ja sen rakastetun kaupungin. Mutta tuli lankeaa taivaasta ja kuluttaa heidät. Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli-ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti.
Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt. Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan. Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan. Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.
Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen.