Halla-aho saa sitä, mitä on ansainnutkin!

Uudesta Suomesta

http://parempimaa.blogit.uusisuomi.fi/2009/08/25/halla-aho-saa-mita-ansaitsee/

Erottaako Pekka Siikala oikeaa väärästä?

Pekka Siikala:”Kävipä oikeudessa miten tahansa niin Halla-aho saa juuri sen mitä ansaitsee. Satasen sakon, vapauttavan tuomion, tai muutaman kuukauden ehdollista.”

- Pitääkö Pekka Siikala Jussi Halla-ahon kiusaamista lltalehden, Ilta-Sanomien ja Jorma Kalskeen voimin jotenkin oikeana? Miksi Pekka Siikala ei ole lainkaan huolestunut sananvapaudesta ja Demokraattisista lakimiehistä?

Pekka Siikala:”Siitä on turha vääntää ajojahtia.”

- No kyllähän tämä propagandismi paistaa läpi sen, että Demokraattiset lakimiehet ovat muodostaneet salaliiton ihmisoikeuksia, sananvapautta, vastaan ja käyvät sitä Sanoman ja Alma Median voimalla.

Pekka Siikala:”Suomessa on erittäin hyvä ja toimiva oikeuslaitos, joten yleensä sieltä saa juuri sitä mitä on tilannutkin.”

- Orimattilan naapurikunnassa Pukkilassa, oli vanha ja rauhallinen maanviljelijä Takala, joka halusi uudistaa metsäänsä metsälautakuntaa varovaisemmin. Pienestä harvennushakkuusta hänet pantiin pakkohoitoon samaan aikaan kun Suomessa kauhisteltiin Neuvostoliiton toisinajattelijoiden käsittelyä mielisairaalassa. Keskustalaisen kunnanvaltuutettu Jaakko Väänäsen aseet on kerätty pois metsästyskauden aluksi Fingridin pyynnöstä. Suomi on kuin ennenkin http://fi.wikipedia.org/wiki/Petsamon_vakoilujuttu

Pekka Siikala:Jos kysessä olisi joku muu kuin Halla-aho, juttu ei kiinnostaisi ketään. Ei tasan ketään. Näin on marjat. Siis ei ketään bloggaajaa eikä kommentoijaa.

- Siksi, koska kyseessä on Halla-aho, SDP:n tappioon ja Perussuomalaisten noususta kauhistunut Liisa Jaakonsaari, Jutta Urpilainen ja Astrid Thors odottanevat Demokraattisilta lakimiehiltä epäreilua vaalitukea 2011 eduskuntavaaleihin kunnon demareina.

Pekka Siikala:”Jokainen täysijärkinen on nähnyt, että Halla-aho leikkii tulella, eikä varmasti pane lainkaan pahakseen jos hänet tuomitaan syylliseksi. Ilmaista vaalimainostahan se on.”

- Jokainen ymmärtää, että alkaa kannattaa lukea oikeita verkkojulkaisuja
http://www.promerit.net . Pekka Siikalankin kannattaa lukea muutakin kuin länsimaista laatulehti Orimattilan Sanomia!

Tosin James Hirvisaari - ja aika moni muu - on pannut paremmaksi, mutta kun he eivät ole halla-ahoja niin he eivät ole ylittäneet julkista ärsytyskynnystä.

Halla-aho on palavasti tavoitellut julkisuutta, ja nyt hän maksaa siitä hintaa (tai tienaa sillä), eikä siitä pidä kenenkään rutiseman.

Maailma on täynnä vainoharhaisia salaliittoteorioita, mutta Halla-ahon oikeudenkäyntiä ei sellaiseksi saa sovitettua millään. Oikeutta käydään, päätöksiä tulee, ja päätöksistä voi valittaa.

Ihan normaalia menoa.

11

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyseessä?

      Jos on, niin siitä mennikäisestä voi odottaa vaikka mitä.

      • Konikauppias

        Ei ole. Tää Siikala on nykyään enimmäkseen Moskovassa asuva entinen hevoskauppias, jolla mun tietääksen on asunto myäs Bahamalla. Toi kärrikauppias, tai siis entinen semmone, sitte on ton serkku ja semmonen mukava hissukka.


      • tämä liity

        siihen trailerikauppaankin?

        mies kirjoittelee sinne sun tänne

        http://blogit.ess.fi/pekkasiikala/about/

        täällä mm. seuraavaa:

        "Olen viimeisten neljän kuukauden aikana kirjoittanut suunnilleen 300 blogijuttuja, joihin on tullut n. 5000 kommenttia. Pääfoorumini on ollut verkkolehti Uusi Suomi. Koko ajan olen Uudessa Suomessa kuulunut kymmenen luetuimman bloggaajan joukkoon, ja pitkään olen ollut listalla sijoila 1 - 3."

        kaveri luulee, että kuuluu luetuimpien joukkoon sen vuoksi, että tekstinsä ovat suurta viisautta

        itse vilkaisen silloin tällöin ihmetelläkseni, miten voi olla puuropää mies

        näin luulen monien muidenkin tekevän, jotka hän tulkitsee ansiokseen

        lopetttaa muka kirjoittamisen ja jatkaa kuitenkin

        kyselee, tarvitaanko häntä

        poistaa ei mieleisiään kannanottoja vaikka itse täräyttelee hyvinkin onnettomasti


      • lienee
        Konikauppias kirjoitti:

        Ei ole. Tää Siikala on nykyään enimmäkseen Moskovassa asuva entinen hevoskauppias, jolla mun tietääksen on asunto myäs Bahamalla. Toi kärrikauppias, tai siis entinen semmone, sitte on ton serkku ja semmonen mukava hissukka.

        http://www.parempimaa.net/2

        trait trait traileri


    • rautaako?

      Lukeeko sanavapauslaissa että sanavapaus tarkoittaa sitä että saa sanoa mitä vaan?

      Vai onko kenties rajoitteita? Ne jotka väittävät halliksen syytettä sanavapauden rajoittamiseksi, tulisi ehkä ymmärtää että lain mukaan meillä ei ole muuta kuin rajoitettu sanavapaus. Henkilöön tai kansanryhmään menevä panettelu ja loukkaaminen on siis jo rajoitettu tämän vapauden ulkopuolelle. Kansanryhmän, heidän profeettansa ja jumalansa (joka on sama kuin omammme) syyttäminen pedofofiileiksi tai sen pyhittäjiksi on loukkaavaa.

      Juridisesti tilanne ei ole helppo. Asiantuntijat pitävät tätä vaikeana ja kiinnostavana tapauksena. Eli Halliksen tulkinta siitä että koko juttu on farssi on siis jälleen kerran vain hänen jorinoitaan.

      Oletettavsti tuomio edellyttäisi että pystymään näyttämään että Hallis kirjoittaa loukkaamismielessä, ja se on vaikeaa. Oletettavasti hän kirjoittaa näkyvyydensä lisäämiseksi. Eli hän loukkaa tietoisesti koska se lisää kannatusta ja näkyvyyttä. Mutta sitäkin on vaikea osoittaa ellei hän sitä myönnä.

      Joten tämänkään panettelijan tuomitseminen juridisesti pätevästi on vaikeaa. Mutta juridiikkahan on vain yksi laillisuuden mittapuu oikean ja väärän määrittelemiseksi.

      • Mohammed is, gemeten naar onze westerse maatstaven, een perverse man. Een tiran.

        Mohammed on, meidän länsimaisten arvojen mukaan, perversinen mies, ja tirani.
        ( Ayaan Hirsi Ali) 15.08.2005


      • asioista

        suoraan ja provosoivasti,ei taida olla RKP:ten suosiossa,vaikka takuuvarmasti kannattajia ruotsinkielisistä löytyy.


      • Isänmaanystävä

        "Ne jotka väittävät halliksen syytettä sanavapauden rajoittamiseksi, tulisi ehkä ymmärtää että lain mukaan meillä ei ole muuta kuin rajoitettu sanavapaus."

        Eivätköhän kaikki tiedä, että meillä on montakin paskaa lakia. Myös Neuvostoliitossa oli rajoitettu sananvapaus.


      • tulkinnallisuus.

        Halla-aho kielitieteilijänä osaa, ainakin toisinaan, asettaa sanansa tarkasti ja siten, että ei sano suoraan, vaan antaa ymmärtää, vihjailee. Halla-aho ei sano suoraan, että *eekerit ja muslimit ovat paskaa ja alempiarvoista porukkaa, vaan ilmaisee sen kiertoteitse.

        Vaan miten sitten tulkitaan juridisesti tällainen vihjaileva herjaava, panetteleva ja loukkaava kirjoittaminen? Halla-aholaisilla on kaiken lisäksi tapana selitellä sanomisiaan ja kirjoittamisiaan sillä, että ne ovat vain parodiaa, ironiaa ja huumoria. Ottaaka oikeus sellaiset selittelyt vakavasti?


      • lakituvassa
        tulkinnallisuus. kirjoitti:

        Halla-aho kielitieteilijänä osaa, ainakin toisinaan, asettaa sanansa tarkasti ja siten, että ei sano suoraan, vaan antaa ymmärtää, vihjailee. Halla-aho ei sano suoraan, että *eekerit ja muslimit ovat paskaa ja alempiarvoista porukkaa, vaan ilmaisee sen kiertoteitse.

        Vaan miten sitten tulkitaan juridisesti tällainen vihjaileva herjaava, panetteleva ja loukkaava kirjoittaminen? Halla-aholaisilla on kaiken lisäksi tapana selitellä sanomisiaan ja kirjoittamisiaan sillä, että ne ovat vain parodiaa, ironiaa ja huumoria. Ottaaka oikeus sellaiset selittelyt vakavasti?

        tuli selväksi, että oikeuden mielestä asiat tulisi sanoa epäsuorasti, mutta sinä tunnut olevan eri mieltä.


    • ansaitsee.

      Ainoa sopiva rangaistus olisi aseiden takavarikko.
      Halla-aholla oli ammuskeluvideo Youtubessa, lisäksi on kirjoittellut (leikillään tai ei) päähän ampumisista ja pitää väkivaltaa aliarvostettuna.

      Viranomaisten mukaan Kauhajoen ammuskelijalta olisi pitänyt takavarikoida aseet. Pelkän videon perusteella. Videon joka oli melkein 1:1 samanlainen Halla-ahon video; ainoa ero se että Halliksen videossa käytetään järeämpää asetta.

      Mikäli Kauhajoen ammuskelijalta olisi pitänyt aseet takavarikoida, niin sitten saman täytyy päteä Halla-ahoon. Ei yhtä ilman toista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      65
      2684
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2288
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      74
      2144
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2025
    5. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      2
      1405
    6. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1294
    7. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      64
      976
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      67
      976
    9. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      965
    10. Mikä ihmeen

      Romahdustila sulla oikein on?
      Ikävä
      96
      943
    Aihe