Onanin keissi ja Juudan vapaa seksuaalisuus

Jes-mies

Ilmeisesti Onanin "ehkäisyä" on pidetty jonkinlaisena lähtökohtana meikäläisten ehkäisysynnille.

Minusta on aika mielenkiintoista ajatella, että nimenomaan ehkäisy olisi 1. Moos. 38 mukaan syntiä. Ymmärrän, että Onanin olisi pitänyt herättää veljensä suku, mutta hän ei niin tehnyt ja käsittääkseni tästä Herra suuttui.

9 Mutta Onan tiesi, ettei lasta pidettäisi hänen omanaan, ja aina kun hän makasi kälynsä kanssa, hän antoi siemenensä mennä maahan, ettei antaisi jälke- läisiä veljelleen.
10 Herran silmissä hänen tekonsa oli paha, ja siksi Herra antoi hänenkin kuolla.


Jos jatkamme lukua eteenpäin, niin makaaminen oman miniän kanssa ei ollut Herran silmissä paha teko.

15 Juuda näki Tamarin ja luuli häntä portoksi, koska Tamar oli peittänyt kasvonsa.
16 Hän poikkesi Tamarin luo tien sivuun ja sanoi: "Minä haluan maata kanssasi." Hän ei tiennyt, että nainen oli hänen miniänsä. Tamar kysyi: "Mitä annat minulle siitä, että saat maata kanssani?"


Vielä eteenpäin jatkettaessa voimme ymmärtää, että porttojen kanssa makaaminen ei ollut syntiä eikä Herran silmissä paha asia.

21 Hira kyseli paikkakunnan miehiltä: "Missä on se pyhäkköportto, joka istui Enaimin tienristeyksessä?" He vastasivat: "Ei täällä ole ollut mitään pyhäkköporttoa." [5. Moos. 23:18]
22 Niin hän palasi Juudan luo ja sanoi: "Minä en löytänyt sitä naista, ja paikkakunnan miehetkin sanoivat, ettei siellä ole ollut mitään pyhäkköporttoa."


Herää siis kysymys, että miksi nimenomaan ehkäisy on tuosta saatu synniksi, vaikka kaikki muu nautinnon hakeminen seksistä oli Jaakobin aikana miehelle luvallista?

Sitäkään en voi oikein käsittää, että joskus aikoinaan liikkeessämme on synnillistetty seksuaalisuus ja nautinnon hakeminen aviopuolisoiden välisessä rakkaudessa. Vaikka Juudan aikaisesta elämästä voinee päätellä, että ainakin miehille on nautinnon hakeminen ollut ihan normaali asia. Tämän päivän näkökulmasta Juudan elämä vaikuttaa aikamoiselta vapaan seksuaalisuuden ajalta.

11

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loogista ollenkaan

      Eikös porttojen/miniöiden kanssa makaaminen ole syntiä vl:lle? Ei sen pitäisi olla, jos raamattua tulkitaan samalla lailla kuin Onanin kohtaa.

    • vakass

      Onasta johtuva ;vaan Raamatussa on yksi paikka jota en löydä hakukoneellakaan, jossa viimeisen'ä päivänä kysytään " missä on ne lapset jotka sinulle annoin "
      Ja kaiketi ehkäisy kielto on perustettu sen varaan !!!

      • yhtän, eikä tule.


      • vakass
        Kesitas kirjoitti:

        yhtän, eikä tule.

        Tulisi ???


      • vakass kirjoitti:

        Tulisi ???

        paikka; **Raamatussa on yksi paikka jota en löydä hakukoneellakaan, jossa viimeisen'ä päivänä kysytään

        Ei niitä kysellä mitään sellaisia.


      • sua.

        hölmöä. Saat loppuikäsi etsiä sitä kohtaa Raamatusta - etkä löydä.


      • ...kun ei löydy!

        Miksi tuoda palstalle "SRK:n" - jo 70-luvulta asti julistettua valhetta?
        Miksi ei siis löydy edes hakemalla?
        Tietysti. koska sellaisia SRK:n keksimiä ihmisoppin perustumia "syntimääräyksiä" ei koskaan ole raamattuun kirjoitettu.

        "Hakee, hakee, mutta ei toivo löytävänsä". (Vastaus arvoitukseen verkonpaikkajasta, sopii siis tähän ihan mainiosti).
        Jatka siis "vakas" ja lue Pyhää Raamattua.
        Koko tämä siteeramaasi kohta on vain SRK:n kätyrien omaa keksintöä, jota he ovat julistaneet jumalan sanana.

        Terv. alpomurberger!


      • on siellä

        Jeesuksen ylimmäispapillisen rukouksen yhteydessä. Muistaakseni Johanneksen evankeliumissa. (Jeesus Getsemanessa).

        Siinä Jeesus itse sanoo, että Hän, (siis Jeesus), ei ole kadottanut yhtäkään niistä (Jumalan) lapsista, joita Jumala on hänelle antanut.

        Se on siis Jeesuksen puhetta Jumalalle!

        Tästä näet, Vakass, että pomimalla lauseen sieltä toisen täältä saadaan muuteltua asioita.

        Minulle itselleni vastasi eräs vanhempi mies, kun keskustelin hänen kanssaan:"Eikös Raamatussa sanota, että kukaan muu ei voi syntiä anteeksi antaa, kuin itse Jumala!"

        Juuri näin siellä sanotaan. Fariseukset sanovat näin muistaakseni Jeesukselle itselleen.

        Voisit keskustella siellä seuroissa käydessäsi saarnaajan kanssa tästä.

        En ole tietenkään varma, etteikö jossakin Apokryfikirjoissa voisi olla joku tuollainen lause myös.


      • tutkiskelia
        on siellä kirjoitti:

        Jeesuksen ylimmäispapillisen rukouksen yhteydessä. Muistaakseni Johanneksen evankeliumissa. (Jeesus Getsemanessa).

        Siinä Jeesus itse sanoo, että Hän, (siis Jeesus), ei ole kadottanut yhtäkään niistä (Jumalan) lapsista, joita Jumala on hänelle antanut.

        Se on siis Jeesuksen puhetta Jumalalle!

        Tästä näet, Vakass, että pomimalla lauseen sieltä toisen täältä saadaan muuteltua asioita.

        Minulle itselleni vastasi eräs vanhempi mies, kun keskustelin hänen kanssaan:"Eikös Raamatussa sanota, että kukaan muu ei voi syntiä anteeksi antaa, kuin itse Jumala!"

        Juuri näin siellä sanotaan. Fariseukset sanovat näin muistaakseni Jeesukselle itselleen.

        Voisit keskustella siellä seuroissa käydessäsi saarnaajan kanssa tästä.

        En ole tietenkään varma, etteikö jossakin Apokryfikirjoissa voisi olla joku tuollainen lause myös.

        Jeesus sanoi halvaantuneelle pojalle "sinun syntisi annetaan anteeksi", koska hän näki heidän uskonsa. Halvaantunut poika sai syntinsä anteeksi, koska hän uskoi. Mutta voitaneenko tuonkaan kohdan perusteella sanoa, että välimies tarvitaan aina edelleen?


    • Verkosto

      Jes-mies!Olisiko sinulla mahdollisuutta kirjoittaa tämä Omat Polut -blogiimme. Sopisi hyvin puheenvuoroksi. Jos kiinnostaa, lähetä viesti osoitteella [email protected]

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4407
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      112
      4236
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4130
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3978
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3404
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe