Kertokaa
Kuinka voi pelastua!
kysyvä_ihminen
113685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 113
Vanhimmat
11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,
13 jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta. Joh.1
tahdon syntyä Jumalasta
näyttäjiä on moneen junaan ja on kuitenkin vain yksi mikä vie perille.
Tässä pianois evankeliumissa
se on esim. (kuin kautta koko Raamatun)selvästi sanottu:
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
Ja mitä tämä on ei ole noin kun sinua joku tuossa ihmisopin mukaan evästi,
vaan tuo tarkoittaa juuri niinkuin siinä sanotaan; joka USKOO Häntä.
Ja mitä tuo Usko Poikaan on niin uskoa siihen mitä Hän on sanonut ja pysymällä
Hänen sanoissaan voi pelastuksen tielle päästä ja pelastua.
Jeesus sanoo:" Etsikää ENSIN Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa niin kaikki muukin
tarvittava tullaan antamaan."
Ihmisopit toitottaa etsi ensin seurakunta niin sitten tulet jumalan löytämään
ja toden totta jokaisesta seurakunnasta löytyy omaisensa jumala.
tahdon uskoa Jumalaa
mutta kun pyydät Jumalan johdatusta, varjelusta oikealle tielle ja oikealla tiellä
pysymiselle Hän sen tekee tuntuu miltä tuntuu.
Jumalan kanssa kahden ihmisen on tilansa selvitettävä ja armoa ja anteeksi antoa
anottava. Ihminen kun vaan janoaa päästä Jumalan yhteyteen niin tuota janoa ei
voi sammuttaa lopullisesti muu kuin Jeesuksen kohtaaminen.
Vaaroja on todella paljon, mutta kun yksin katsoo päämäärään Isän kotiin ja
Jumalan varjelusta pyytää ei Jumala hukkaan anna joutua.
Siinä onkin kysymys:
Siihen Jeesus sanoi:
Niin, autuaita ovat kaikki, jotka kuulevat Jumalan sanan ja noudattavat sitä.
Ei siitä, että sanoo uskovansa Jumalan olemassaoloon, mutta tekee mitä itse tahtoo. Kahta herraa ei voi palvella.
Oletko eronnut?
Kysymys eroa kirkosta.??
http://keskustelu.suomi24.fi/node/4645033
Missä Jeesus muuten sanoo, että tuo mainitsemasi kohta
"Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä."
on pienoisevankeliumi?
Minun käsittääkseni evankeliumi, pienois tai ihan normaalikokoinen, on se: että Jeesuksen kuolema ristillä sovitti ihmisen Jumalan kanssa.
Olet Armi napannut tuon jakeen irti asiayhteydestään. Juuri ennen tuota kohtaa selitetään, millä tavalla Jumala maailmaa on rakastanut. Samankaltaisella tavalla kuin Israelilaisia, joille hän pyysi Moosesta laittamaan käärmeen kepinnokkaan, jotta yksikään joka siihen katsoo ei kuolisi.
Kun sinä liität tämän tuohon esille nostamaasi kohtaan, niin se onkin niin, että pitää katsoa Kristusta, jonka Jumala on asettanut kepinnokkaan, ristille. Siis pitää uskoa ristiin, että Jeesuksen kuolema ristillä sovitti ihmisen Jumalan kanssa, ja sitä kautta pelastuu.
Tästä Jeesuksen rististä sinä et jostain syystä juuri puhu. Mikset puhu pelastuksen ytimestä? Kun kerran olet uskollinen Jeesuksen sanalle, mikset tuo sanaa: Se on täytetty. Kerro, minkä Jeesus täytti.
jo nähnytkin (oletko uusi täällä vaiko vanha?)
Kehotus uskomaan Jeesukseen saa vain närää aikaiseksi.
Takerrutaan johonkin sanaan "pianoisevankeliumi"missä Jeesus on niin sanonut?
Ihminen kun ei ole Jumalan Hengen johdatukseen päässyt tuo omiaan kirjainten mukaan
ja katsoo onko juuri tuo sana Raamatussa.
Raamatussa on paljon sanoja niin kuin todennäköisesti tiedät, mutta Jumala ei
kirjoitetuissa kirjaimissa ole.
Joten Jumalan Hengen johdatuksessa ei jämähdetä kirjaimeen. Kirjain kuolettaa,
Henki se on joka eläväksi tekee. Tätä ei voi ymmärtää ne jotka sisimmässään
palvovat omaa jumalaa oman mielensä luomaa jumalaa.
Mitä tulee tuohon Raamatun sanomaan jonka toin ja nimitin "pianois evankeliumiksi"
niin on kaiken ydin.
Sillä Pojassa Jumala on täydellisesti valmistanut pääsyn yhteyteensä.
Ja se käsittää Pojan Jeesuksen kärsimisen, kuoleman, ylösnousemuksensa
JA MYÖS KAIKEN SEN MITÄ HÄN SANOI. Korostin tuota usko Jeesuksen
sanomaan mitä Hän on sanonut on unohdettu ja sitä vastaan täällä kiivaasti
käydään.
Moni uskoo Jeesus on kärsinyt ja kuollut ihmisten puolesta, mutta se ei riitä
vaan on uskottava myös Poikaa kaikki se mitä Hän on sanonut.
Ei ole Jeesus sanonut; "etsikää ensin seurakunta niin tulette löytämään Jumalan."
Vaan Jeesus sanoo;"etsikää ENSIN JUMALAA ja Hänen valtakuntaansa niin kaikki
muukin teille tulla antamaan." Tämähän on valtava sanoma, se on jo vapauttavakin
sanoma, Jumala tulee kaiken antamaan, se ei ole silloin ihmisten spekuloinnissa
ei vajaudessa elämistä vaan niin kuin Jeesus täydellinen on niin kaikki jotka
Hänessä ovat tai joissa Hän on sijan saanut ovat Hänessä täydellisiä.
Tätä täydellisyyttä ei voi nähdä kuin vaan ne jotka itse täydellisyydessa ovat
muille se näyttäytyy itsensä ylentämisenä, aivan kuin Jeesuksellekin sanottiin;
"miksi ylennät itsesi Jumalaksi?"
...
kirjaimen mukaan sanoo aivan oikein ja sitten alkaa tenttaamaan miten sinun
sydämesi laita on.
11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,
13 jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta. Joh.1
Mikä tässä oli ihmisoppia? Etkö tunnista Jumalan sanaa ja Jeesusta pelastajana?
Kun en usko että sinulta voisi oikeita neuvoja sen suhteen tulla, ja en niitä kaipaakaan enää ihmiseltä, tiedän mitä tuo sana, kahta herraa ei voi palvella, tarkoittaa.
Toinen syy tuohon kysymykseesi saattaisi olla se, että haluaisit kyseenalaistaa minulle, kuinka vähän tuo sana elämässäni käy edes toteen.
Muutenkaan, en ole halukas sinun kanssasi keskustelemaan enempää.
Täällä jahkaillaam ihan riittävästi ilman minun osallistusmistakin tähän jahkailuun.
Sen sanon vielä, mikä on mielessäni ollut sinusta, että olet jäänyt oman älykkyytesi vangiksi, sillä ei ole mitään virkaa sen ymmärryksen kanssa, jonka Jumala antaa. Sanotaanhan, että joka ei luovu kaikesta, ei voi olla otollinen Jumalalle, ja mielestäni se tarkoitaa myös, ja etenkin sitä, että omasta "nerokkuudestakin", pitää päästä eroon. Ei uutta viiniä lasketa vanhoihin leileihin.
Hengen johdatuksessa niin, näin on:"Mutta te - teissä pysyy se voitelu, jonka olette häneltä saaneet, ja te ette ole kenenkään opetuksen tarpeessa; vaan niinkuin hänen voitelunsa opettaa teitä kaikessa, niin se opetus on myös totta eikä ole valhetta; ja niinkuin se on opettanut teitä, niin pysykää hänessä. 28. Ja nyt, lapsukaiset, pysykää hänessä, että meillä hänen ilmestyessään olisi turva eikä meitä häpeällä karkoitettaisi pois hänen tyköänsä hänen tulemuksessaan. 29. Jos tiedätte, että hän on vanhurskas, niin te ymmärrätte, että myös jokainen, joka vanhurskauden tekee, on hänestä syntynyt."
"Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika. 19. Meistä he ovat lähteneet, mutta he eivät olleet yhtä meidän kanssamme; sillä jos he olisivat olleet yhtä meidän kanssamme, niin he olisivat meidän kanssamme pysyneet; mutta heissä oli tuleva ilmi, että kaikki eivät ole yhtä meidän kanssamme. 20. Teillä on voitelu Pyhältä, ja kaikilla teillä on tieto. 21. En minä ole kirjoittanut teille sentähden, ettette totuutta tiedä, vaan sentähden, että te tiedätte sen ja ettei mikään valhe ole totuudesta."
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8426668/39694254
Armiko sai teidätkin riitoihin keskenään?
Suosittelisin sinulle vaikenemista tällä palstalla ja muillakin.
Vai kannatatko yleensäkään tällaista yhteiskristillistä toimintaa. Jotkut ovat tehneet hyvinkin mittavaa työtä paikkakunnalla evankeliumin eteenpäin viemiseksi.
Näinhän teille tapahtui:
24 Ja jos jokin valtakunta riitautuu itsensä kanssa, ei se valtakunta voi pysyä pystyssä.
25 Ja jos jokin talo riitautuu itsensä kanssa, ei se talo voi pysyä pystyssä.
26 Ja jos saatana nousee itseänsä vastaan ja riitautuu itsensä kanssa, ei hän voi pysyä, vaan hänen loppunsa on tullut.
merkittävä rooli näissä, "riitautuu itsensä kanssa"? Eikö tämä Armin henki ole juuri vastaavanlainen naisvastine sunismin hengen kanssa? Näinhän saatana juuri riitautuu itsensä ja läheistensä kanssa. Hedelmistään puu tunnetaan.
erottamaan Armin henkeä Kristukselta Hengen ja tehtävän saaneelta, olet todella jo kaukana paatumuksen tiellä.
Sillä Armin henki paljastui Saatanan hengeksi jo hänen tämän lausuntonsa myötä:
"Totuus on ja pysyy siinä kun olen sanonut, sanoma jota Teuvo on tuonut on ollut oikeaa (mutta paljon myös sellaista mitä olen ihmetellyt, hätkähtänyt mihin en ole voinut yhtyä, ja paljon on tapahtunut järkyttäviä asioita joita en ole voinut ymmärtää) mutta Teuvon hengeen ei hengeni ole koskaan voinut yhtyä."
Siitä olen kyllä syvästi murheissani, että nuo veljet, tässä KariHenrik ja Hssu, jotka Armi peräänsä sai, oppivat näkemään hänen saatanallisen henkensä, ja pääsivät siitä irti.
Mutta mitä se saikaan heissä aikaan? He kadottivat samalla totuuden tien, jonka olivat jo elämänsä kasvupohjaksi löytäneet.
Jo yksi keskeisistä opeistasi, eli se, että Jumala uhrasi itsensä saatanalle (täysin absurdi juttu!), lisättynä jatkuvavalla saatanan hokemisella, naurettava oppisi Pyhän Hengen paosta taivaisiin Johanneksen kuoleman myötä (teet sillä opilla Jumalasta uskottoman!) P.H.:n paluu sinun (huom. SINUN, ISO EGO!)myötäsi takaisin, puhumattakaan muista kummallisista, epäraamatullisista opeistasi tekevät sinusta hengellisesti erittäin epäilyttävän henkilön. Sinua ei yksinkertaisesti voi ottaa vakavasti, varsinkin kun jatkuvasti herjaat ja pilkkaat muita kristittyjä ja nyt en puhu nimikristityistä, vaan uudestisyntyneistä Jeesukseen uskovista.
ei tunnusta Kristukselta Hengen ja tehtävän saanutta Jumalan valituksi.
Jokainen Saatanan uudestisynnyttämä ei edes siellä kuulla pettäjänsä nimeä, saatikka että pystyisi sen kaikki vääryydet toisille paljastamaan.
Juuri toin silmisesi eteen vääryyksiäsi, joita saatana on sinulle syöttänyt tai itse olet vilkkaalla mielikuvituksellasi kehitellyt. Kai sinä ymmärrät lukemaasi?
olevan valhetta ja vääryyttä, minkä se tietää olevan lähtöisin Kristuksen Hengestä.
Kun lähti keskustelu vikaraiteelle, että kyse ei ole riidasta, vaan siitä, että en halua keskustella sellaisen kanssa, joka yrittää saada uskomaan sanomaansa, josta en tiedä mitä se tällä hetkellä on, mutta totuutta se ei ole, jotain sekoitusta.
KYSE EI OLE RIIDASTA.
Tämä asia vääristyi heti, joten ajattelin oikaista.
puhumaan riidoista ja niputtamaan siihen kaikki jotka eivät yhtä voi olla
sellaisten kanssa jotka muuta sanomaa vihassa tuovat mikä Jumalasta on.
Ja juuripa juuri ne harvat täällä riitaa haastaa riitelee joille Jumala on
sanomaansa saanut kirkastaa???
Keillä siis on jotakin joitakin vastaan, niin, että näiden joidenkin nimi ja kirjoitukset
saavat inhon sisimmässä aikaan???
Jumalan Henki EI inhoa vaikuta kessäkään ihmisessä joten miettiköön nyt jokainen
tykönään miten ne asiat oikeasti omalla kohdalla on.
Vai onko aivan mahdottomuus mennä itseensä sen sijaan, että jatkaa syyttömän syyttämistä.
Asiat nimittäin ovatkin aivan toisin kuin mitä ihminen lihallisuudessa näkee.
päätellen kyseenalaistat KariHenrikin ajatuksia, eli niin kuin kirjoitat, et pidä sitä totuutena.
Oletko missään vaiheessa kyseenalaistanut Armin ajatuksia ?
Onhan niissä kuitenkin selvää ristiriitaa raamatun ilmoittaman totuuden kanssa.
Ja raamattu antaa vielä neuvon koetella kaikki ja pitää sitten se, mikä hyvää eli Jumalasta on.
Huomaa siis, että sanoman koettelu ei ole väärin myöskään Armin kirjoitusten ja puheitten kohdalla, vaikka hän sen kieltääkin hokemalla, että "Jumalan Hengen oma ei sodi Jumalan omia vastaan".
Sanoman, kirjoitusten ja puheitten koettelu on aina oikein.
voida väärän hengen kanssa koetella. Mutta tätä sinä et ymmärrä kun
luulet olevasi Jumalan Hengen oma.
Kysyit Hssulta , mutta kun kyseenalaistit Jeesuksen minussa niin
tähän vastaan.
Mikä sinua estää ettet voi Jumalan puoleen kääntyä, vaan jatkat syyttämistäsi?
Ristiriita, niin ristiriitaa ei ole muuta kuin hyväksymäsi ihmisopin kanssa joten
jos Jumalan asialle tahdot päästä sinun on tunnustettava itsellesi olet lihasi
loukkauksessa tehnyt todella pahaa Jeesukselle ja edelleen teet ellet todella
voi kääntyä vilpittömällä sydämellä katuen Jumalan puoleen.
Hssua saakoon Jumala johdattaa, Jumala sen tekee en ole minä hänen
opettajansa niin kuin väärin annat ymmärtää.
minä en sinun mielestäni saa väärähenkisenä sinun sanomaasi koetella, niin Hssuhan niin voi tehdä koska itsekin sanot että "Jumala Hssua johdattaa".
Silloin myös Jumalan Henki kehottaa Hssua koettelemaan sinunkin sanasi, mutta tekeekö Hssu niin ?
menemään?
Mitä sinun ohjeeseen tulee, niin sinäkö osaatkin oikeammin ihmistä ohjata
kuin itse Jumala?
Vielä mitä tulee siihen, että Jumala on Hssua johdattamassa, niin nyt kun
hän vielä on tiellä ei ole siis kohdannut Jeesusta Vapahtajaa niin hänessä
on kuin onkin vielä oma liha, synti ja saatana jotka omiaan tuovat.
Tämä on sinulle aivan hebreaa mitä se tarkoittaa, kun luulet ihminen joka
on Jumalan johdatuksessa ahtaalle portille hänelle vain Jumala puhuu.
Ei todellakaan puhu vain Jumala vaan myös oma liha, mieli, ja saatana.
Tässä juuri se kilvoittelu on ei tule uskoa kaikkea mitä tuolla tiellä mieleen
tuodaan vaan viedä kaikki ajatukset Jumalalle.
Jos tuolla tiellä alkaa epäuskon ja kaiken maailman valheita uskoa mitä mieleen
tulee silloin ihminen alkaa kuunnella sitä, joka sanoo, onko Jumala todella sanonut
niin. Eikä silloin ole enää pitkä matka sokeuteen sillä näin Eevakin jäi kuuntelemaan
ja vielä keskustelemaan käärmeen kanssa ja tiedät miten kävi se oli menoa se.
Joten jos tahdot sielusi pelastaa niin muista muna ei voi kanaa johdattaa.
Jos tuolla tiellä jatkat jäät syytäjän puolelle joka todella sinulle sanoo
Jeesuksen omasta juuri niinkuin sinä alvariin sanot.
Hssu ei saa sinun sanomaasi koetella.
Kiitos vastauksestasi, Armi !
sille ei toinen ihminen mitään voi, että lihan vallassa tahdot olla
sorkkimassa kaikkea sitä mikä on Jumalasta. Tätä et tahdo tulla
näkemään etkä näin tule ymmärtämäänkään mitä oikein puhut.
En tiedä mihin pyrit, mutta kaukana olet Jumalasta ja näin luulet
sinä olet Jumala joka tietää paremmin kuin itse Jumala joka Hssua
johdattaa.
Mikä hinku lieneekään olla yrittämässä sysätä ihmistä samaan missä
olet itse?
Tätä se on; kun ei ole itse sisälle tahtonut käydä sisälle niin sisälle
meneväisiäkin on estämässä.
Ja ei muuta kuin pokkana jatkat tointasi?
Et sinä Hssua saa pois Jumalan tahdon tiellä vaikka miten viha sydämessäsi
minua kohtaan niin luulet ja yrität.
Jos ja kun Hssu on Jumalan valittu niin Jumala hänet kyllä tiellään varjelee.
Häpeä siis mitä teet. Vai onko hävynkin tunne katkeruudessa ja vihassa
tyystin kadonnut?
koettelemaan kaikkea.
1. Tess. 5:21
Koetelkaa kaikkea ja pitäkää se mikä on hyvää.
1. Joh. 4:1
Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja.
>>>Raamatussa on paljon sanoja niin kuin todennäköisesti tiedät, mutta Jumala ei
kirjoitetuissa kirjaimissa ole.
Joten Jumalan Hengen johdatuksessa ei jämähdetä kirjaimeen. Kirjain kuolettaa,
Henki se on joka eläväksi tekee.>Ei ole Jeesus sanonut; "etsikää ensin seurakunta niin tulette löytämään Jumalan."
saada epäilemään Jumalaa, vaan sinun sanojasi.
Kuten jo mainitsin, niissä on paljon ristiriitaa raamatun kanssa.
Mutta Hssu tuntuu olevan tiukasti sinuun sidoksissa.
Jumala tosiaan saakoon Hssulle totuuden näyttää myös sinusta.
kielletään koettelemasta kun ei "väärähenkisenä" pysty koettelemaan, niin silloinhan pitäisi etsijän paikalla ottaa vastaan kaikki mitä ikinä tarjotaankin.
Eihän se näin voi olla !
raamatun sanoman kanssa"?
Sanoisit ristiriitaa ihmisoppien kanssa niin puhuisit totta.
Jeesus sanoo Etsikää ENSIN Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa niin kaikki muukin
tarvittava tullaan antamaan.
JA IHMISOPIT SANOVAT: "Etsikää ENSIN seurakunta niin tulette löytämään
Jumalan."
Joten siinä kumpi onkaan Raamatun sanomaa kumpi on ristiriidassa Raamatun
sanoman kanssa?
jakeita oman mielesi mukaan kumoamaan Jumalan Totuutta sanasta jonka Jeesus on
sanonut.
Jumalan oma Jeesuksessa EI tue ketään ihmistä hänen väärällä tiellään.
Sinulla on hurja tapa hyljeksiä Jumalan sanaa, joka ei ole sinussa lihaksi tullut. Miksi siivilöit?
Matt. 5:44
Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihamiehiänne ja rukoilkaa vainoojienne puolesta,
Matt. 20:28
Ei Ihmisen Poikakaan tullut palveltavaksi, vaan palvelemaan ja antamaan henkensä lunnaiksi kaikkien puolesta."
Matt. 26:28
Tämä on minun vereni, liiton veri, joka kaikkien puolesta vuodatetaan syntien anteeksiantamiseksi.
sen minkä sanoit itsellesi sanoit, mutta jota sokeudessasi voi nähdä.
Entä tämä (valaiseeko yhtään) "Silloin perkele otti hänet(Jeesuksen) kanssansa pyhään kaupunkiin ja asetti hänet pyhäkön harjalle 6. ja sanoi hänelle: "Jos sinä olet Jumalan Poika, niin heittäydy tästä alas; sillä kirjoitettu on: 'Hän antaa enkeleilleen käskyn sinusta', ja: 'He kantavat sinua käsillänsä, ettet jalkaasi kiveen loukkaisi.'"
Kirjoitettu sana on siis Jumalan että pirun käytössä, mutta tätä et sokeudessasi
näe etkä ymmärrä.
Etkä näe sitäkään miten itse otat Jeesuksen sanat Raamatusta pois niitä et siedä
et tahdo niihin sormenpäilläsikään koskea kun ne tekopyhyydessä ovat niin "saastaisia" "pyhän" ihmisopin sanoman rinnalla.
vaan nukut.
Oppisi ei saa tukea Raamatusta. Siinä sinun oppisi heikkous on.
kun ilmoitat minkä porton oppien mukaan sinä Raamattua tutkit.
Sananl. 3:34
Pilkkaajille hänkin on pilkallinen, mutta nöyrille hän antaa armon.
Olet osasi pilkkaajana valinnut.
mutta sinä et pysty erottamaan nöyrää nöyristelevästä.
Nöyrä taipuu, nöyristelevä pokkuroi.
"Jos te siis olette jääneet vaille kuritusta, josta kaikki muut (valitut) ovat osansa saaneet, te olette äpäriä, ette laillisia lapsia."
Nöyristelevä myös veisaa:
"Minä vaivainen oon mato matkamies maan...!"
Ei taivaan Isäkään silti turhaan kurita. Vain tarvittaessa.
Valvokaa......................
"Jumalan Henki"
Valvokaa......................
2. Tess. 2:4
Hän, Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle, asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
Valvokaa......................
"Jumalan Henki"
Valvokaa......................
Valvokaa......................
"Jumalan Henki"
Valvokaa......................
2. Tess. 2:4
Hän, Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle, asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
Valvokaa......................
"Jumalan Henki"
Valvokaa......................
>>>>Jumalan sanako ihmisoppia?
Kiusaaja-ArmiKo taas?27.8.2009 12:15
11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
12 Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä,
13 jotka eivät ole syntyneet verestä eikä lihan tahdosta eikä miehen tahdosta, vaan Jumalasta. Joh.1
Mikä tässä oli ihmisoppia? Etkö tunnista Jumalan sanaa ja Jeesusta pelastajana?
Kari, Armi on saanut Hitlerin hengen.
"Väärähenkinen"kin voi koetella hengen.
Mistä toisen henki on, ei Armi sitä voi kieltää.
siellä Himangalla.
kun pyydät Jumala johdata Sinä minua, Jumala on sanojensa takana.
Jeesus on se yksi tie uskomalla mitä Hän on sanonut ja olemalla kuuliainen
Hänelle ET EKSY.
Tässä avauksessasi on ihmisiä jotka yrittää saada sinua samaan ihmisopin
uskoon missä itse ovat. He ovat näitä josta sanotaan:"eivät ole itse sisälle
tahtoneet käydä ja ovat estämässä niitä jotka sisälle tahtovat käydä".
Nämä jotka noita kyseisiä ovat, ovat ihmisiä jotka vain kiusatakseen tenttaavat ja
jotka käyvät ihmisen kimppuun "sinä siinä sitä ja tätä"
Jumala heidän sanastaan varjelee kun varjelusta elämääsi pyydät.
He tuovat Raamatun sanaa totta kai, mutta vain oman uskonsa ja ymmärryksensä
mukaan.
Se saako Jumala oman uskon tien valinneet vielä herättää niin Jumala sen tietää.
Mutta näinkin on Jumalan lasten joukosta nousee julmia susia jotka eivät
laumaa säästä.
Jumala nämä sudetkin osoittaa jos heitä on ja niiltäkin varjelee kun vain
varjelusta pyydät.
> Jeesus on se yksi tie uskomalla mitä Hän on sanonut ja olemalla kuuliainen
Hänelle ET EKSY.
Amen.
Tämä Pietarin kirjeen kohta on minua paljon puhututtanut ja se ravitkoon meitä kaikkia:
Sitä pelastusta ovat etsineet ja tutkineet profeetat, jotka ovat ennustaneet teidän osaksenne tulevasta armosta, ovat tutkineet, mihin tai millaiseen aikaan heissä oleva Kristuksen Henki viittasi, edeltäpäin todistaessaan Kristusta kohtaavista kärsimyksistä ja niiden jälkeen tulevasta kunniasta. Ja heille, koska he eivät palvelleet itseänsä, vaan teitä, ilmoitettiin se, mikä nyt on teille julistettu niiden kautta, jotka taivaasta lähetetyssä Pyhässä Hengessä ovat teille evankeliumia julistaneet; ja siihen enkelitkin halajavat katsahtaa. Vyöttäkää sentähden mielenne kupeet ja olkaa raittiit; ja pankaa täysi toivonne siihen armoon, joka teille tarjotaan Jeesuksen Kristuksen ilmestymisessä.
Mene omaan "kammioosi" yksin, polvistu Luojamme, taivaallisen Isän kasvojen eteen. Rukoile sitten Isä meidän rukous, ja"avaa" sydämesi siinä samalla.
Sitten jonkin ajan kuluttua vasta, saat vastauksen, jos vaan sinä olet hereillä henkisesti, hengellisesti, silmät ja korvat auki. Valvo siis vastauksen vuoksi, vaikka se viipyisikin, äläkä vieroksu vastauksia. Mutta älä kuitenkaan nukkumatta jätä tai muutenkaan muutu joksikin "muuksi" kuin jota olet ja tunnet olevasi. Älä siis näyttele, älä teeskentele, älä hurskastele, äläkä kehu itseäsi. Onnea matkaan.
Ja siunausta.
Isä meidän rukouksen sanat löytyvät Raamatun uudentestamentin sivuilta niin kutsutusta Matteuksen kirjasta luvusta kuusi.
Muunmuassa uskonkirjat. net sivustolla on sellainen Raamattu, jota saa vapaasti käyttää.
Kun on turva Jumalassa, hänen armossa ja totuudessa, niin on turva parhaimmassa, pyhimmässä ja korkeimmassa, itse Luojassa ja Ylläpitäjässä.
Johanneksen evankeliumin luvusta 14, sillä vain Jeesuksen käskyjen täydellinen noudattaminen johdattaa ihmisen tälle paikalle ahtaaseen porttiin:
"Jos joku rakastaa minua, hän noudattaa minun sanaani. Minun Isäni rakastaa häntä, ja me tulemme hänen luokseen ja jäämme asumaan hänen luokseen."
Jeesus opetti: "Niin ei myös teistä yksikään, joka ei luovu kaikesta, mitä hänellä on, voi olla minun opetuslapseni."
Ja mitä tarkoittaa "kaikesta"? Entä perheelliset?
Tämän ymmärrän kyllä paremmin Jeesuksen opetuksista: "Myykää, mitä teillä on, ja antakaa almuja; hankkikaa itsellenne kulumattomat kukkarot, loppumaton aarre taivaisiin, mihin ei varas ulotu ja missä koi ei turmele. Sillä missä teidän aarteenne on, siellä on myös teidän sydämenne."
sillä jokainen valittu saa kutsun suoraan taivaasta. Ne jotka porttopappien käsien alta kutsun saavat, ovat jo totuuden etsimisestä luopuneita, ja tulevat aikanaan kokemaan Jumalan lähettämän paatumuksen.
Omasta kokemuksesta tiedän tämän, samoin kuin tiesi Jeesuskin:
"Viholliset ovat oman talon väkeä."
Luopuminen vaimosta, lapsista, isästä ja äidistä, merkitsee heidän hengestään luopumista, ei heidän jättämistä oman onnensa mukaan.
Jos vaimo sanoo: "Jos sinä oman Jeesuksesi tähden jätät kotikirkkosi, niin menetät myös minun rakkauteni", niin tiukka paikka se on jokaiselle. Mutta
Jeesus kyllä antaa voimaa hänen tahtonsa mukaisen ratkaisun tekemiseksi.
kun et rekisteröitymättömänä pääse sitä lukemaan:
Oma esittelyni:
Silloin kun ihminen Jeesusta Kristusta elämäänsä etsiessään on luopunut totuudesta, on Jumala jättänyt hänet tämän maailman jumalan, Saatanan ja hänen poikansa Antikristuksen hallintavallan alle, kuten kirjoitettu on:
"Sille annettiin myös lupa käydä taisteluun pyhiä vastaan ja voittaa heidät, ja niin sen valtaan annettiin kaikki heimot, kansat, kielet ja maat. Kaikki maan asukkaat kumartavat sitä - kaikki ne, joiden nimi ei maailman luomisesta alkaen ole ollut kirjoitettuna teurastetun Karitsan elämänkirjaan."
Kun olet ahtaasta portista sisälle päässyt ja Kristukselta Totuuden Hengen sydämeesi saanut, olet joutunut sille taistelukentälle, jossa voiton täällä maan päällä korjaavat tämän maailman jumalan palvelijat, jotka erilaisilla ihmisopeilla pitävät tätäkin kansaa tässä lopun ajan rajussa eksytyksessä.
Ensimmäiset viholliset tulevat omasta kodista, sitten seurakunnasta, kotikunnasta ja tällä hetkellä raamattukeskustelijoista, kun tekopyhitetyt poistattavat totuutta.
Näille väärämielisille ei Jeesuksen opetukset merkitse mitään, sillä totuuden poistamiseen he ovat ottaneet ohjeet Paavalista, joka hehkutti sitä menetelmää, joka Jumalalla oli käytössä Vanhan liiton
aikana, mutta jonka hän Poikansa tullessa maailmaan poisti. Siksi he uskovat tekevänsä pyhää palvelusta Jumalalle näin toimiessaan: "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha", vaikka Jeesus sanoo:
"Mies kylvi peltoonsa hyvää siementä. Mutta kun kaikki nukkuivat,
hänen vihamiehensä tuli, kylvi vehnän sekaan rikkaviljaa ja meni pois.
Kun vilja nousi oraalle ja alkoi tehdä tähkää, rikkaviljakin tuli näkyviin.
Työmiehet menivät silloin isäntänsä luo ja sanoivat hänelle: 'Herra,
etkö sinä kylvänyt peltoosi hyvää siementä? Mistä siihen on tullut
rikkaviljaa?
Isäntä sanoi heille: 'Se on vihamieheni työtä.' Miehet kysyivät silloin
häneltä: 'Tahdotko, että menemme kitkemään sen pois?' 'En', hän
vastasi, te voitte rikkaviljaa kootessanne nyhtää sen mukana vehnääkin.
Antakaa niiden kasvaa yhdessä elonkorjuuseen asti, kun sen aika tulee,
minä sanon korjuuväelle: Kootkaa ensin rikkaviljaa ja sitokaa se
kimpuiksi, että se poltettaisiin. Mutta vehnä korjatkaa aittaani."
---
Tässä tässä Saatanan palvelijoiden poistattamat keskustelut
lokakuusta 2007 alkaen:
"Hän olkoon kirottu!"
Jeesus sanoi Simon Pietarille
"Simon, Simon!"
Turhuudella "hurskaiksi"
Tiedoksi, palaute Suomi24
Paadutettu ihminen
Laittomuus lisääntyy!
Palaute Suomi24, odotan vastaustanne
Totuuden henki vie ystävät
Paadutettujen yhteinen tahto
Asiaa Enirolle
Miksi on vaikea päästä?
Helvettiinkö kiirehdit?
Vain vihan kautta tulee rakkaus
Kuule, WictoR Rämä
Hurskasta turhuutta!
Sinne on vaikea päästä
Ei onnistu enää auttaminen
Saatana soittaa kuolemaa
Saatanan suuri juhla
Herran Henki puhui ja lohdutti
Totuus ja säännöt 6
Totuus ja säännöt 5
Totuus ja säännöt 4
Totuus ja säännöt 1
Miksi opetuslapset pelastuivat?
Vihasta ja rakkaudesta
Tämän Jeesuskin ilmoitti
Kun Pedon merkki puuttuu
1. kysymys Enirolle
Miksi - miksi - miksi?
Saatanan siivouspalvelu
Te juotte tätä vettä
Herra, kuka uskoo?
Onneksi olkoo, Saatana!
Kasteen orjat
Olisi hauska tietää
Näin täällä sovitellaan?
Raamatun heikoin lenkki
Saatana ja Kristuksen veri
Ahdinko tai vaino
Uudistan pyyntöni
Vain tätä pyydän
Tämän ajan raamattusanastoa
Sinulle tuhat ja yksi!
Laittomuus lisääntyy!
Näin helposti totuus lähtee
Totuudenpoistoautomaatti
Tiedoksi kaikille
Lain tinkimättömille orjille
Yksi, kaksi vai kolme isää?
Tunnistatko henkesi?
Tässkö on yksi Kristuksen ruumis?
Golgatalle se päättyi?
Itsekeskeistäkö?
Ainakin kaksi uskoo
Maailman syntivelka
Onko Jumalan viha?
Voi ihana synti!
Viha ja rakkaus
Juuri kun kirjoitin
Se tapahtui, mitä kirjoitin
Tätäkään ei Saatana sallinut
Saatanan valehtelijat!
Kuin piikkipensaikossa!
Tiedoksi kaikille
Jos tämän itse poistin!
Villiintynyt kansa!
Saatanan omat nauttivat!
Tuulta ja tyhjää!
Ihmisen kaksi syntymää
Joko etelässä routii?
Kaksi miestä kirjoitti palstalle
Kiitos väärämielisille
Vain erittäin harvat
Alex-kasille
Täällä pilkataan valittuja
Saatanan kesäjuhlat
Paholaisen palvelijat
Jeesuksellekin sanottiin
Paholaisen Top7
Kenelle näin voi käydä
Jeesuksen omat maailmassa
Miksi risti?
Alexin lista kohta 10
Alexsin lista kohta 9
Alexin lista kohta 7
Jumalan kosto
Ei sietänyt Saatana tätä
Ja näin se jatkui
Oletteko nyt onnellisia?
Mitä iloa teille on Jumalasta?
Epäuskoiset, miksi ette usko?
Paavalikin uhrattiin
"Suni-Traumako?"
Näin se tapahtui
Tästäkin Saatana vaikenee
Petollisin tunnusteko
Kastaja Weijo
Saatana ja Kristuksen veri
Eräs vaikuttava näky
Miten se ihmiseen menee?
Kun totuus masentaa!
En olisi ikinä uskonut
Kirjoitukset toteutuvat
Mitä on evankeliointi
Todella - sietämätöntä!
Tätä ei ole vielä tapahtunut
Kyllä helpolla on
Joko NYT on pakko?
Tehokas poistattaja
Missä on jumalanpelko
Tekö olette kristittyjä?
Omavanhurskaus
Nyt on rauha - kaikki hyvin!
Hylätkää sana ARMO
jpp3 toteutti uhkauksensa
Pyhitykseen pyrkijät
Paadutettu ihminen
Jos te todella HÄNEEN uskoisitte
Pyhät pyrkivät pyhitykseen
Siepparit kaurapellossa
Inhottava vertaus
Paadutetut poistattavat
Pieni vertaus
Aloitetaan alusta
Taas Saatana sieppasi evankeliumit?
Ken on pyhä ihminen?
Nämä kaksi evankeliumia
Jarille - alias Devoutille
Alkuperäinen evankeliumi
Tämä toinen evankeliumi
Vastaukset uskovalle
Kenen usko romahti?
Ihania opetuksia
Rakas Paavali
Taas on Saatana riehunut!
Valheen armomeri
Jeesuksen ahdas portti
Antikristus uudestisynnyttää
Yksinkertainen totuus
Tämäkin oli Saatanalle liikaa
Raamattukeskustelijat
Muistinne virkistämiseksi
Kaikki vangitut vapauteen!
Sanako on vapaa?
Seurakunnan raiskaus
Kristinuskon yleisin synti
- - -
Jos sinua tämä lopun ajan raju eksytys kiinnostaa, saat siitä kertovan kirjan:
Älä heitä pelkää, ilmaiseksi, kun sen sähköpostin kautta tilaat:
[email protected].
EGO nostaa taas päätään näkyviin, lukekaa, katsokaa minua.
2. Tess. 2:4
Hän, Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle, asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
sekin on lahjaa Jumalalta, sillä totuus on: kyllä tai ei, eikä: kyllä ja ei.
Kyllä Jumala huolehtii pakanoistakin monin verroin paremmin, kuin kaltaisistasi totuudesta luopuneista, ja paatuksen tielle joutuneista:
"Ei Jumala hyväksy vanhurskaiksi niitä, jotka vain kuulevat lain sanoja, vaan vanhurskaiksi julistetaan ne, jotka myös noudattavat lakia.
Pakanakansatkin (ateistitkin), joilla ei ole lakia, saattavat luonnostaan tehdä, mitä laki vaatii. Silloin pakanat, vaikkei heillä lakia olekaan, ovat itse itselleen laki.
Näin he osoittavat, että lain vaatimus on kirjoitettu heidän sydämeensä.
Siitä todistaa heidän omatuntonsakin, kun heidän ajatuksensa syyttävät
tai myös puolustavat heitä.
Tämä tulee näkyviin sinä päivänä, jona Jumala minun julistamani evankeliumin mukaan tuo ihmisten sisimmätkin salaisuudet Kristuksen Jeesuksen tuomittavaksi."
kun joku täysin avoimesti kertoo elämästään kaiken,
koska Pyhä Henki ei kutsu ketään puskasta huutelemaan.
Paavalin tavoin hän minutkin kutsui esimerkiksi tälle kansalle,
kertomaan hänen totuutensa, ja paljastanmaan sen ahtaan portin
tien, jonka kautta Jumala kaikki valittunsa kuljettaa Poikansa
puhdistettavaksi ja hänen Henkensä omistajaksi.
Sinäkin hyvin siedät lukea Paavalin kirjoituksia, että tämän kansan
keskelle lähetetyn ihmisen kirjoituksia, vaikka ne ovat lähtöisin
samasta Hengestä:
"Tämä sana on varma ja vastaanottamisen arvoinen: Kristus Jeesus
on tullut maailmaan pelastamaan syntiä, joista minä olen suurin.
Mutta minut armahdettiin, jotta Kristus Jeesus juuri minussa osoittaisi.
kuinka suuri hänen kärsivällisyytensä on. Näin olisin myös vastedes
esimerkkinä niille, jotka uskovat häneen ja saavat ikuisen elämän."
Myös minä tunsin yksin olevani se suurin syntinen, jonka takia Kristus
ristille naulattiin sillä hetkellä, kun hän otti minut kiinni aviorikoksesta.
Hänen Henkensä ei kutsu ja lähetä ketään puskasta nimettömänä
kirjoittelelemaan vaan täysin avoimin kortein kertomaan ensiksi omasta
elämästään kaiken, kuin myös tuomaan julki kaiken sen, minkä Pyhä
Henki on tämänkin kansan rajusta eksytyksestä paljastanut.
Ja se kauhistus tällekin naisparalle, joka jatkuvasti eri nimimerkkien
takaan kuukaudesta toiseen toitottaa samaa viestiänsä, vaikka
varsin hyvin tietää, että Pyhä Henki on minut jo aikoja sitten johdattunut
pois näistä Saatanan rakennuttamista jumalanhuoneista, joissa jokainen
porttopappi joukkoineen pitää Saatanaa Jumalana ja Antikristus Kristuksena:
"Hän, Vastustaja, korottaa itsensä kaiken jumalana pidetyn yläpuolelle,
asettuu itse istumaan Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala."
ovat johdattaneet sinut entisen ystäväni alkuperäisen Raimon viitoittamalle tielle. Sillä niin kuin Hssun kirjoitukset alkoivat muistuttaa Armin kirjoituksia, niin ovat sinunkin kirjoituksesi alkaneet muistuttamaan alkuperäisen Raimon kirjoituksia.
Enää ei puutu muuta kuin kirjoitusteni poistattaminen, ja parin vuoden jälkeinen anteeksipyyntö ja palstalta poistuminen.
sillä ei ole tälläkään palstalla ainuttakaan paadutettua, joka ei hokisi Jumalan rakkautta ja toivottaisi siunausta jokaiselle.
KariHenrik tekee juuri niin kuin kirjoitukset kehottavatkin.
Room. 12:14
"Siunatkaa niitä, jotka teitä vainoavat, siunatkaa älkääkä kirotko."
Sinä teet aivan vastoin Kirjoituksia.
"Te kyllä tutkitte kirjoituksia, koska luulette niistä löytyvän iankaikkisen elämän - ja nehän juuri todistavat minusta.
Mutta te ette tahdo tulla minun luokseni, että saisitte elämän. En minä ole ihmisten kiitosten tarpeessa. Minä tunnen teidät: teissä ei ole rakkautta Jumalaan.
Minä olen tullut Isäni nimissä, ettekä te ota minua vastaan. Mutta jos joku toinen tulee omissa nimissään, silloin te kyllä olette vastaanottavaisia. "
Jos Kristukselta Hengen ja tehtävän saanut lähtee siunailemaan Jumalan paaduttamia, hän syyllityy Hengen herjaukseen.
Olet vain niin "hyvä" kiroamaan.
joka ainut totuuden sana on kirosana.
Väärämielisyytesi selittääkin kaiken oikein hyvin. Kiitos!
koska oletkin se totuuden kieroon kääntäjä ja vääntäjä, kuten Jeesus kaltaisistasi sanoo:
"Voi tätä epäuskoista ja kieroutunutta sukupolvea!"
Sanahan sanoo ja vakuuttaa, että jos sinä tuomitset jonkun jostain, olet itse samanlainen tai jopa pahempi, teet samoja tekoja, olet siis itse väärämielinen. Kai sinä nyt tajusit sinäkin? Ai et, no ei voi mitään sitten.
pitävät sisällään. Olisi hyvä näin raamattupalstaa seurailevankin tietää, mitä merkittävän raamatullista siellä on käsitelty? Sinänsä ihan kiehtovaa ajatella jossain päin Suomea olis raamatulliset kahvikutsut. Monet ovat tietysti kutsutut, mutta harvat ovat valitut.
kiroukset voi päällesi tulla. Ei ole hyväksi sinulle, eikä kenellekään muullekaan jatkaa kommentoimista Sunin kanssa. Raamattu kehoittaa pysymään erossa epäpyhistä ja tyhjistä puheista, sillä niiden puhujat menevät yhä pitemmälle pahuudessaan, koska heissä oleva paatunut vihan henki on tullut vain tappamaan ja tuhoamaan. He yrittävät viedä rauhaa niiltä, jotka Kristusta(Jumalan karitsaa) seuraavat minne hän ikinä menee, ja he (lampaat) kuulevat hänen äänensä, eikä Hän kadota niistä yhtäkään.-Siunausta sinulle KariHenrik!
sellaisen kuoren käärii, etteivät totuuden nuolet enää aiheuta pistoa, ei ahdistusta, ei pelkoa, eikä kalseaa oloa. Se on selvä paatumuksen merkki.
ja yritä ymmärtää, ettei Jeesus tuomitsemisesta puhunut valituilleen, vaan kaltaisillesi huppupäisille ja hirsisilmäisille:
"Sinä tekopyhä! Ota ensin hirsi omasta silmästäsi, vasta sitten näet ottaa roskan veljesi silmästä."
Minä vain yhden kerran ja sekin muodostui lyhyeksi käynniksi, eikä silloin mitään totuudesta puhuttu.
Kirositko epäkelvon kahvin?
Jumalan vastainen toiminta ei menesty.
>>>joka Jumalalla oli käytössä Vanhan liiton
aikana, mutta jonka hän Poikansa tullessa maailmaan poisti.
>>jonka kautta Jumala kaikki valittunsa kuljettaa Poikansa
puhdistettavaksi ja hänen Henkensä omistajaksi.
Jumala on kehottanut/käskenyt omiaan siunaamaan, ei kiroamaan.
1. Piet. 3:9
Älkää kostako pahaa pahalla, älkää herjausta herjauksella, vaan päinvastoin siunatkaa; sillä siihen te olette kutsututkin, että siunauksen perisitte.
koska en vuoden 1989 elokuun jälkeen ole juonut tippaakaan kahvia.
Kolossalaiskirje 3
23 Mitä teettekin, tehkää se täydestä sydämestä, niin kuin tekisitte sen Herralle ettekä ihmisille.
mutta kaikki totuudesta luopuneet kaltaisesi Jumalan paaduttamat uskovat Saatanan vaikutuksewsta tekevändsä pyhää palvelusta Jumalalle, joka kerran kun johonkin jumalanhuoneeseen menevät muka
Jumalaa palvelemaan, kun eivät enää pysty uskomaan näinkään selvää Jumalan ilmoitusta hänen palvelemisestaan:
"Vääryyden ihminen tulee Saatanan vaikutuksesta suurella voimalla, tehden petollisia tunnustekoja ja ihmeitä Hänen vääryytensä pettää ne, jotka joutuvat kadotukseen, koskahe eivät ole rakastaneet totuutta, joka olisi heidät pelastanut."
Yksi petollinen tunnusteko on ylitse kaikkien muiden, ja seon nämä ihmiskäsin tehdyt temppelit, joita on tähänkin maahan noussut, ja vieläpä jokaisen paikkakunnan arvokkaimmalle paikalle, kuin kansanlaulun tapaan:
"Kalliolle kukkulalle rakennan minä majani,
tule sinne pappi rakas asumaan minun kanssani.
Ellen minä sinua saa, lähden kauas pois,
muille maille vierahille, ettet minua nähdä vois."
Mutta eipä ole Saatanan tarvinnut pois lähteä, kun kaikki muutkin maat ovat ottaneet hänet iloiten vastaan. Ja niin koko ihmiskunta saa näiden Saatanan synagogien loistoa ihailla Vatikaanin loistosta köyhän Afrikan peltitemppeleihin.
Ja rahaa ei niissä ole säästetty, koska sitä tämän maailman jumalalla on mielin määrin oman loistonsa ylläpitämiseen, mutta ei nälkää näkevien auttamiseen. kun tuhansia ihmisiä joka päivä maailmassa kuolee nälkään Joten ei ole ihme, että se yritti näiden isännyyttä kerran Jeesuksellekin tarjota, mutta turhaan:
"Kaiken tämän, koko maailman ja sen loiston minä annan sinun
valtaasi, sillä se on annettu minun haltuuni ja minä voin antaa
sen kenelle tahdon. Jos kumarrat minua tämä kaikki on sinun."
Jeesus ei kumartanut, mutta sitten tulivatkin paavit, patriarkat, metropoliitat, piispat, papit, evankelistat, julistustyöntekijät, saarnaajat, kaatajat ja kastajat. Jotka varsin pian saivat aikaan petollisimman tunnusteon rinnalle petollisimman ihmeen, kun sai pari miljardia maailman ihmistä uskomaan, että nämä ovat
Kaikkivaltiaan Jumalan ja hänen Poikansa huoneita, vaikka näin selvästi on totuus ilmoitettu:
"Kuulkaa siis: teidän temppelinne on jäävä asujaansa vaille."
"Jumala, joka on luonut maailman ja kaiken, mitä siinä on, hän,
joka on taivaan ja maan Herra, ei asu ihmiskäsin tehdyissä
temppeleissä.
Häntä ei myöskään palvella ihmiskäsin, ikään kuin hän tarvitsisi
jotakin - itse hän antaa kaikille elämän, hengen ja kaiken muun."
"Ensimmäisellä liitolla oli siis jumalanpalvelusta koskevat
säädöksensä ja pyhäkkö maan päällä."
Mutta Uuden liiton temppeleistä hän on Henkensä kanssa pysyt poissa. Käy vain pikasiltaan omansa sieltä pois kutsumassa, kuten kutsui minutkin, ja kuten kirjoitettu on:
"Kristus ei mennytkään ihmiskäsin tehtyyn pyhäkköön, joka on
vain todellisen pyhäkön kuva, vaan itse taivaaseen ollakseen nyt
Jumalan edessä puhumassa meidän puolestamme."
Sieltä hän omansa kutsuu, ja ahtaassa portissa puhdistaa heidät taivaskelpoisiksi, koska oman verensä vuodattamisella hän pystyy lunastamaan kaikki omansa Saatanan valtakunnasta ahtaan portin kautta Jumalan valtakuntaan lahjoittamalla heille sinetiksi Pyhän eli Totuuden Henkensä.
Tähän samaan liittyy myös Jeesuksen sanat:
"Köyhät teillä on luonanne aina, mutta minua teillä ei aina ole."
Ja nämä tämänkin kansan ihmiskäsin tehdyissä temppeleissä,kirkoissa, rukoushuoneissa ja jopa telttamajoissa kulkevat ihmiset kuvittelevat olevan hengellisesti köyhiä, vaikka eivät ole kun heillä on maan päällä tällainen rikkaus. Ja jos yhdenlaiseen rikkauteen kyllästyy, voi siirtyä kasteen kautta nauttimaan hieman toisenlaista rikkautta. Tässä muistui mieleen vanhan Postipankin mainos:
"On hienoa olla kultapossukerhon jäsen."
Entinen Ruukin seurakuntakin on nykyisin Siikasalon seurakunta.
Vain yksi kirjain nimestä pois ja: Siinä se on!
mitä aloitukseesi olet saanut?
Vai oliko aloituksesi vain lumetta?
Jos olet niin älä niitä ajattele menet vain sekaisin. Käänny vain Jumalan puoleen
anomaan, että Hän sinut oikealle tielle ohjaa.
Ja se ei ole se nyt annan elämäni Jeesukselle (sillä jos noin teet ja luulet, että voit elämäsi Jeesukselle antaa niin se on harhaa.)
Vaan kun ja jos sydämessäsi olet janon Jumalan puoleen saanut niin pyydä Jumala
oikealle tielle johdattaa. Pyydä varjelusta ettet joutuisi hukkaan Jumala sinua varjelee.
joka pelastusta etsii. Niin tässä se vastaus nyt sitten on kaikessa selkeydessään ja lyhykäisyydessään. Niin että oliko vielä jotain kysyttävää tai epäselvyyttä näinkin laajan ja syväluotaavan vastausketjun jälkeen?
vaiheessa "ketjuttelua"itsekin eksyy pääotsikosta. Ajattelin vaan että miten juuri kyseisessä tapauksessa, jos tosi on kysymyksessä, keskustelisimme lähimmäisen parhaaksi. Kun luen tuota dialogia tai paremminkin" multiloogia", niin saattaa pääajatus jossa kohtaa unohtua. Kristittyjen yhteys muodostuu pääosiltaan välien selvittelyksi, eikä edistä evankeliumia. Uskon että roolisi onkin armon ja Jeesuksen rakkauden esiintuominen. Liha ja veri ei peri taivasten valtakuntaa. Naulitkaamme siten lihamme..,!
on Jumala sydämesi paaduttanut, sen paljastaa viestisi, jolla Saatana heittää roskiin kaikki muut Jeesuksen ilmoittamat pelastumisen ehdot.
Kristuksen Hengen saamisen kannalta kaikkein tärkeimmänkin:
"Joka on ottanut vastaan minun käskyni (ei: minun käskyn) ja noudattaa niitä (ei:
ja noudattaa sitä).
Ja minun Isäni rakastaa sitä, joka rakastaa minua, ja häntä minäkin rakastan ja ilmaisen hänelle itseni."
Olet itsekin totuuden tiellä vielä kulkiessasi viestittänyt tätä, joka nyt on käynyt kohdallasi toteen:
"Jumalaton, vaikka hänet armahdettaisiin, ei opi elämään vanhurskaan tavoin."
Etkö tiedä, mitä on kirjoitettu?
1. Kor. 6:10
"eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa."
on pilkkaamista ainoastaan Saatanan pettämille ihmisille.
Sananl. 3:34
Pilkkaajille hänkin on pilkallinen, mutta nöyrille hän antaa armon.
lukea noita sinun herrasi saa....nan nimeä (ohitan ne usein), jota sinä aina korotat. Kristitty kun korostaa Kristusta ja hänen kirkkauttaa ja tekojaan, sinä taas sitä minkä palvelijaksi olet jossain vaiheessa lopullisesti alkanut.
vaikka eivät ole Saatanan tekopyhittämiä he kaikki ovat.
Vain Kristukselta Hengen ja tehtävän saanut pystyy paljastamaan kaikki Saatanan petolliset tunnusteot:
"Vääryyden ihminen tulee Saatanan vaikutuksesta suurella voimalla,
tehden petollisia tunnustekoja ja ihmeitä. Hänen vääryytensä pettää
ne, jotka joutuvat kadotukseen, koska he eivät ole rakastaneet totuutta,
joka olisi pelastanut heidät.
Siksi Jumala lähettää (lähetti jo alkuseurakunnan keskelle) rajun eksytyksen,
jotta he uskoisivat valheeseen, ja niin saavat tuomionsa kaikki ne, jotka
eivät ole uskoneet totuuteen vaan ovat valinneet vääryyden."
Ja mikähän tuo kaikkein petollisin tunnusteko mahtaakaan olla, jonka
ympärille kaikki petollisuus ja ja kaikki ihmeet ovat tässä lopun ajassa
nivoutuneet?
Vanhan liiton profeetatkin sen jo tiesivät sanoessaan: "Älkää luottako valheen
puhujiin, jotka hokemalla hokevat: 'Tämä on Herran temppeli, Herran temppeli,
Herran temppeli" ja: "Papit tekivät yhä enemmän syntiä minua vastaan, sitä
mukaa kuin heidän joukkonsa kasvoi. Minä muutan heidän kunniansa häpeäksi."
Ja se häpeäksi muuttaminen alkoi jo Golgatalla, kun Jumala potki pellolle kaikki
papit, ja sen todistukseksi pappien palveluspaikka paljastettiin kaikille avoimeksi:
"Sillä hetkellä repesi temppelin väliverho kahtia, ylhäältä alas asti. Maa vavahti,
kalliot halkeilivat, haudat aukenivat, ja monien poisnukkuneiden pyhien ruumiit
nousivat ylös."
Ja näin oli pappien ja ihmiskäsin tehtyjen temppelien osuus Jumalan työssä
kulkenut tiensä päähän. Ja näyttämölle tulikin se Saatanan tunnusteko kun se
sai kaikki totuudesta luopuneet uudelleen pystyttämään tuon Jumalan hylkäämän
temppelilaitoksen ja kansoittamaan sen jälleen kautta koko maailman omilla
porttopapeillaan. Eikä totuudesta luopuneet ihmiset vielä tänäkään päivänä tätä
todeksi usko, vaikka Jumala on sanassaan näin selvästi ilmoittanut, miksi
Jumalan itsensä alunperin rakennuttamista temppeleistä tulikin rosvojen luolia:
"Jerusalem, Jerusalem! Sinä tapat profeetat ja kivität ne, jotka on lähetetty
sinun luoksesi. Miten monesti olenkaan tahtonut koota lapsesi, niin kuin
kanaemo kokoaa poikaset siipiensä suojaan! Mutta te ette tahtoneet tulla.
Kuulkaa siis: teidän temppelinne on jäävä asujaansa vaille. Sillä minä sanon
teille, että ette te ette minua tästedes näe ennen kuin sanotte: 'Siunattu
olkoon hän, joka tulee Herran nimessä."
Ja tänä päivänä ovat kaikki Herran nimessä, hänen Henkensä kanssa tälläkin
palstalla kirottuja sunilaisia, vaikka totuus ei teidän kenenkään keskellä ole
koskaan ennen ollut niin lähellä, kuin se tänä päivänä on.
Vuonna 70 Jumala todella poisti lopullisesti kaikki maailman temppelit
omasta käytöstään ja todistukseksi antoi roomalaisten tuhota
oman rakkaan temppelinsäkin niin perusteellisesti, että Jeesuksen
ennustus sen kohtalosta täydellisesti tuhoutui: "Tähän ei jää kiveä kiven päälle:"
Ja Jeesuksen ennustus perustui Jumalan profeetoille antamaan ennustukseen:
"Oman majansa hän tuhosi, hävitti puutarhansa, löi maan tasalle pyhäkkönsä.
Juhlapäivän ja sapatin hän antoi unohtua Siionissa. Kauhistuttavassa
vihassaan hän hylkäsi kuninkaan (siis esivallan) ja papit.
Myös oman alttarinsa hän jätti, hylkäsi temppelinsä. Hän antoi
vihollisen käsiin palatsit ja muurit.
Herra oli päättänyt hävittää Siionin muurit. Tarkoin hän tiesi, mitä teki.
Ei hän vetänyt kättään tuhoamasta: valli ja muuri itkivät kohtaloaan,
yhdessä ne sortuivat."
Miksi Jumala tällaisen teon teki. Sekin on selvästi ilmoitettu:
"Herra päästi kiivautensa purkautumaan, vuodatti koko hehkuvan vihansa.
Hän sytytti Siionin tuleen, poltti sen perustuksia myöten.
Eivät uskoneet maan piirin kuninkaat, ei tullut kenenkään mieleen,
että jonakin päivänä vainooja ja vihollinen tulisi sisään Jerusalemin porteista.
Tämä tapahtui profeettojen syntien tähden, pappien rikkomusten tähden,
he vuodattivat kaupungissa viattomien verta. Silmät sokeina he nyt
harhailevat kaduilla veren tahrimissa vaatteissa. Vaatteita, joihin
eivät saisi edes koskea, he kantavat yllään."
Siksi Jeesus ei suostunut tähän Saatanan mahtavaan tarjoukseen, jolla
hän suostutteli häntä näiden rakennustensa johtajaksi:
"Kaiken tämän, koko maailman ja sen loiston minä annan sinun valtaasi,
sillä se on annettu minun haltuuni ja minä voin antaa sen kenelle tahdo.
Jos kumarrat minua, tämä kaikki on sinun."
Jeesus ei kumartanut, mutta sitten tulivatkin ne, jotka kumarsivat, Saatanan
pettämät antikristukset: paavit, piispa, patriarkat, papit, metropoliitat, saarnaajat,
evankelistat, julistustyöntekijät, kaatajat jne..
Pyhän Hengen kutsuma Paavalikin kaiken tämän tietoonsa sai, kun tästäkin
totuudesta näin selvästi kirjoitti:
"Kristus ei mennytkään ihmiskäsin tehtyyn pyhäkköön, joka on vain todellisen
pyhäkön kuva, vaan itse taivaaseen ollakseen nyt Jumalan edessä puhumassa
meidän puolestamme."
"Ensimmäisellä liitolla oli siis jumalanpalvelusta koskevat säädöksensä ja
pyhäkkö maan päällä."
Mutta ei enää Uudella liitolla:
"Jumala, joka on luonut maailman ja kaiken, mitä siinä on, hän, joka on taivaan
ja maan Herra, ei asu ihmiskäsin tehdyissä temppeleissä.
Häntä ei myöskään palvella ihmiskäsin, ikään kuin hän tarvitsisi jotakin - itse
hän antaa kaikille elämän, hengen ja kaiken muun."
Totuudesta luopuneille lienee mahdotonta ymmärtää, miten Saatana todella
kaikessa matkii Jumalaa? Kun se 300-luvulla maailman lopullisesti hallintaansa
sai, ja sai palvelijansa rakentamaan hänelle noita ihmiskäsin tehtyjä temppeleitä,
niin se pisti palvelijansa siellä matkimaan Vanhan liiton temppelitoimintaa.
Ja noiden temppelien prototyypin se rakensi heti kohta vedenpaisumuksen
jälkeen. Lue 1.Moos.11: 1-2. Ja erittäin merkittävät ovat sanat, jotka Jumala
lausui, kun Poikansa kanssa tuota mahtavuutta katseli:
"Tämä, mitä he nyt ovat saaneet aikaan, on vasta alkua. Nyt he pystyvät
tekemään mitä tahansa."
Ja vaikka Jumala tuolloin sekoitti ihmisten kielet, niin kyllä Saatana sai temppelinsä
rakentajia kaikista maailman kielistä, kun Jumala antoi sille täyden vallan viedä
noiden rakennustensa kautta kadotukseen kaikki totuudesta luopuneet:
"Jumala näet panee heidät toimimaan oman suunnitelmansa mukaisesti. Siksi
he myös yksissä tuumin antavat kuninkaanvaltansa Pedolle siihen saakka,
kun Jumalan sanat toteutuvat.
Nainen, jonka näit on se suuri kaupunki, joka hallitsee maailman kaikkia hallitsijoita."
Ja tuo suuri kaupunki on Vatikaani:
"Suuri Babylon, maailman porttojen ja iljetysten äiti."
Portot ovat seurakuntia, ja iljetykset Saatanan synagogia eli temppeleitä, kirkkoja,
rukoushuoneita ja jopa telttamajoja, joissa rajua eksytystä pidetään voimassa
siihen hetkeen sakka, kun ihmiskunnan tuho alkaa juuri näistä: ihmiskäsin tehdyistä
jumalanhuoneista:
"On tullut tuomion aika, ja tuomio alkaa Jumalan huoneesta. Mutta jos se alkaa
meistä, mikä onkaan niiden loppu, jotka eivät taivu uskomaan Jumalan
evankeliumia" eli totuutta.
"Rakasta Jumalaasi yli kaiken ja lähimmäistä kuin itseäsi"
Jos rakastat Jumalaa, niin pidät hänen antamansa käskyt ja nämä toteutuvat, kun rakastat lähimmäistäsi. Sillä jos rakastat lähimmäistäsi, et murhaa, ryöstä, riistä, raiskaa, tee aviorikosta, palvo epäjumalia, irstaile, himoitse muiden omaa jne.
Oikein vastasit:
> "Rakasta Jumalaasi yli kaiken ja lähimmäistä kuin itseäsi"
Tahtoisin vielä lisätä, että tärkeää on valvoa, että tämä Jumala ja Isä on Herran Jeesuksen Kristuksen opettama ja ilmoittama ja hänessä Yhtä-Iankaikkisesti-Oleva, niinkuin hyvin häntä tässä lainasitkin:
> Sillä jos rakastat lähimmäistäsi, et murhaa, ryöstä, riistä, raiskaa, tee aviorikosta, palvo epäjumalia, irstaile, himoitse muiden omaa jne.
Herran Jeesuksen Kristuksen siunausta kaikille.
jo ihan normaaliset luonnolliset ihmiset, että muita rakastavat joten sen
perusteella ei taivaaseen mennä eikä Jumalan lapsiksi tulla ensinkään.
Mitä Jumalan rakastamiseen tulee niin kukaan ihminen ei pysty Jumalaa
rakastamaan vaikka miten väittäisi voivan.
Sillä näin on kaikki ovat poienneet pois ja täysin kelvottomiksi käyneet.
Jos sinä luulet että rakastat Jumalaa niin tämän maailman jumalaa ihminen
luonnostaan rakastaa eikä Taivaan ja maan ja ihmisten Luojaa.
Kun mainostat olet kurja ihminen niin pyydä, että JUmala saa todella näyttää
kurjuutesi niin, että saisit Jumalan mielen mukaisen murheen kautta päästä
TOSI parannuksen paikalle, etsimään Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa.
Jumala ei omaansa kurjuudessa kurjana pidä.
Oletko aloittaja vai joku ihan ulkopuolinen sanaseppo?
> Tuonhan tekevät jo ihan normaaliset luonnolliset ihmiset, että muita rakastavat joten sen perusteella ei taivaaseen mennä eikä Jumalan lapsiksi tulla ensinkään. <
Olet pahasti väärässä jos luulet luonnollisten ihmisten rakastavan Jumalaa ja lähimmäistä niinkuin itseään. Kerro miten Jumalan lapsiksi tullaan.
> Mitä Jumalan rakastamiseen tulee niin kukaan ihminen ei pysty Jumalaa rakastamaan vaikka miten väittäisi voivan. Sillä näin on kaikki ovat poienneet pois ja täysin kelvottomiksi käyneet. <
Mielestäsi kaikki ihmiset ovat täysin kelvottomiksi käyneet ja lisäksi rakastavat Jumalaa ja lähimäistä niinkuin itseäsi. En voi kyllä yhtyä kumpaankaan esittämääsi väitteeseesi.
> Jos sinä luulet että rakastat Jumalaa niin tämän maailman jumalaa ihminen luonnostaan rakastaa eikä Taivaan ja maan ja ihmisten Luojaa. <
Mitenkän tähän väitteeseesi pitäisi suhtautua. Toivon, että perustelisit henkilökohtaisesti väitteesi.
> Kun mainostat olet kurja ihminen niin pyydä, että JUmala saa todella näyttää kurjuutesi niin, että saisit Jumalan mielen mukaisen murheen kautta päästä TOSI parannuksen paikalle, etsimään Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa. Jumala ei omaansa kurjuudessa kurjana pidä. <
Tosi parannuksen paikalle tahdon Jeesuksen nimessä. Herra minua tässä auttakoon, sillä kukaan muu ei sitä voi tehdä. Saattaa käyttää myös sinua siinä, kiitos siitä sinullekkin ja Jumalan kaikkinaista armoa ja rauhaa kaikille.
> Oletko aloittaja vai joku ihan ulkopuolinen sanaseppo? <
Olen aloittaja, en sanaseppo.
>>>Kerro miten Jumalan lapsiksi tullaan.
armosta pelastumme--- muuta mahdollisuutta ei ole.
Jumalan lapseksi voi syntyä vain Pyhästä Hengestä eli Jeesuksesta eli Jumalasta.
olet kääntynyt ja pyydät, että Hän sinut syntisairaudestasi terveeksi tekisi, niin Hän sen tekee.
Mutta jos jo luulet Jumalan olevan syntisairaana niin silloin olet ihmisopin harhoissa etkä ole
lähtenyt vielä tielle josta Jeesus sanoo, Etsikää ensin Jumalaa ja Hänen valtakuntaansa, niin
kaikki muukin tarvittava tullaan antamaan.
Jumala saakoon sinut johdattaa tahtonsa tielle sille yhdelle tielle jolla voidaan tullaan kohtamaan
tosi vapautus Jeesuksessa.
Jospa nyt oletkin Jumalan johdatukseta teljetty tähän syntivankilaan:
"Jos te annatte toisille ihmisille anteeksi heidän rikkomuksensa, antaa myö taivaallinen Isänne teille anteeksi. Mutta jos te ette anna anteeksi toisille, ei Isännekään anna anteeksi teidän rikkomuksianne."
"Jos siis olet viemässä uhrilahjaasi alttarille ja siinä muistat, että veljelläsi on jotakin sinua vastaan, niin jätä lahjasi alttarin eteen ja käy ensin sopimassa veljesi kanssa. mene sitten vasta antamaan lahjasi.
Tarjoa vastapuolelle sovintoa jo silloin, kun vielä olet hänen kanssaan matkalla oikeuteen. Muuten hän saattaa luovuttaa sinut tuomarille ja tuomari vartijalle, ja niin sinut teljetään vankilaan. Uskoa minua: sieltä sinä et pääse ennen kuin olet maksanut kaiken viimeistä kolikkoa myöten."
> Mutta jos jo luulet Jumalan olevan syntisairaana ...
En ymmärrä mitä tällä tarkoitat. Jumala on taivaassa ja tahtoo ihmisille antaa armoansa ja totuuttansa.
Kiitos Jeesukselle, että hän on sovittanut koko maailman synnit. Meidän ongelmana onkin sitten päästä perille voittopalkintoon uskollisina ja puhtaina ja kuuliaisina, koska niin paljon on hämmennystä tässä maailmassa erilaisiin jeesuksiin liittyneinä.
Epävarmuutta näissäkin on, koska kun ihmisten kanssa olemme tekemisissä, niin vajavaisina väärinkin viestitämme. Tosin paremmin toivon Herran tuntevani, jotta en turhaan anteeksi anelisi. Vaatisi Herran ilmoitusta, mistä kaikesta sovitusta tulisi etsiä.
Olleellisinta on tietenkin, että Herran tuntisi paremmin ja lähemmin ja koko ajan äänensä kuulisi ja tuntisi.
Mikä on ikäsi?
että tietää, että Jeesus on noin kaksituhatta vuotta sitten tullut Pyhästä Hengestä lihaksi, ihmiseksi, sovittanut syntini ja noussut kuolleista maailman ruhtinaan voittaen ja antaa uskon, toivon ja rakkauden anoville, etsiville ja kolkuttaville. Kun Herrassa Hengessään vaellamme, niin itse olemme kuolleet omille haluillemme ja omalle elämällemme. Ei siis ole merkitystä iällämme, ei lihallisella eikä hengellisellä syntymisellämme, vaan yksin Herrallemme, Jeesus Nasaretilaisella ja Herran Hengen armolla ja totuudella.