Nyt on tullut uusi raikas tuulahdus katsastusmaksuhin. On ehdotettu, että perustetaan autoilijoille oma katsastustoiminta. Menkääpä sivulle www.sunkatsastus.fi saatte lisätietoa. Nyt kaikki mukaan lmoittautumaan.
Autoilijoiden oma katsastus
Yksi suivaanrunut
231388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kusetusta, sillä joku alkaa tekemään bisnestä tuolla. Turhaa kolinaa.
vielä kun yhtiöjärjestys tehdään siten että katsastajat ovat osakkaina yhtiössä ja saavat kunnon palkan työstä, hallinto ja päältäkuorijat jätetään pois.
yhtion hallitus koostusi tietysti katsastajista jotka määräajoin vaihtuisivat ja valittaisiin yhtiökokouksessa.
ainoat yhtiön palkalliset voisivat olla vastaavat katsastajat.
voisi heti tulla kyseiseen yritykseen osakkaaksi tai palkalliseksi vastaavaksi.
kävi miten kävi niin katsastusala tulee muutumaan, muttei loppumaan.
Siitä pitää huolen EU.n rattaat.....
Oltu jo monta kuukautta!
Toivottavasti kohta rupeaa tapahtumaan, eikä enää ikinä ikinä tarvitse mennä simputusorganisaation käsittelyyn.
tolle sivustolle. Tuut varmaan toisiin ajatuksiin. Siten jo perutkin puheesi kusetuksesta. Kyllä niin on että aloite on helkkarin hyvä. Kyllä katsastusmaksuille joku tolkku on tultava. Nykyisen kaltainen, laillistettu ryöstösysteemi on on kertekaikkiaan loputtava.
"Palvelutuotteeni on yritystoiminnan kokonaisvaltainen kehittäminen. Kartoitan kanssasi yrityksesi henkiset ja materiaaliset resurssit. Tämä antaa puitteet, joilla lähdemme kehittämään yritystäsi. Mitä pienemmät resurssit on käytössämme, sen tarkemmin on keskityttävä miettimään ansaintalogiikkaa, jolla helpoimmin tuotetaan positiivista kassavirtaa."
Siis äijähän kerää tyhmiltä rahat ja unohtaa hetken päästä koko paskan.
Lakikin jo estää katsastusaseman omistajaa katsastamasta autoansa omistamallaan asemalla.
HALOO!!
Sunkatsastukseen tartutaan kuin hukkuva oljenkorteen!
Jokainen naula korruptioAKEN lihaan on lyömisen arvoinen.
"Vie vielä muutaman viikon (että saan tarpeeksi rahaa kasaan) että yksityiskohdat varmistuvat." Maksakaa kannatusmaksut mahdollisimman pian!!
Niin - onko katsastustoiminta hyväuskoisten ryöstöä - vai arvonsa/hintansa väärti ja siksi arvokas palvelu ? Onneksi Suomi on vapaa maa ja saan ostaa katsastuspalvelun sieltä mistä huvittaa - vaikka maakunnasta. Pidetään siis sinivalkoista lippua esillä ja suositaan oikeasti kotimaista ! Siinä on mielestäni jo aika paljon myös lamanhoitoa.
Se, että tarvitaanko tällaista sunkatsastusta, on sitten toinen juttu. Kannatan esim. sitä että leima pitäisi olla mahdollista saada auton vuosihuollon yhteydessä - välineet varmaan löytyy monista korjaamoista jo muun toiminnan takia - tai ei ainakaan olisi valtava lisäinvestointi. Samalla tuota vuosihuolto/km-huolto versus katsastusaika asetelmaa voisi hieman säätää ja näin kuluttaja saisi kokonaisvaltaisemman palvelun.
Mainostakaa nyt hyvät "kotimaiset" yritykset itseänne niin että varmasti erotutte mm. Googlessa - katsokaa vaikka hakua: "suomalainen katsastus" !! Kovin vähän on osumia.
Olen saanut tarjouslapun parilta pääkaupunkiseudun asemalta - oliskohan moinen tämän kohinan tuotosta ?
Valitettavasti suomen laki ei mahdollista tuollaista katsastustoimintaa eikä sitä varmasti muuteta siten, että korjaamolla voitaisiin tehdä katsastuksia. Ensinnäkin toiminnan valvomisesta tulisi mahdotonta, koska sitä ei tälläkään hetkellä pystytä valvomaan riittävällä tasolla. Toiseksi toiminnasta saattaisi tulla liian puolueellista...
Suomalaisuus on hyvä. Valitettavasti vain monellakaan paikkakunnalla ei ole suomalaisten omistamaa katsastusasemaa.
Mietitäänpä asiaa
---------------------
- Kun auto on huollossa, niin sille tehdään huoltotoimenpiteet jotka kyseissä huollossa on määritelty. Huoltomies ei käy läpi yleensä läpi niitä kohteita, joita katsastuksessa käydään läpi.
- Katsastuksessa suurin kustannus on henkilökunnan palkkakustannus. Aikaa katsastukseen menee n. 20 + 5 min. Huollon tuntiveloitus on n. 60 €, joten 25 minuutin lisätyölle tulee hintaa 25 €.
- Jos katsastus suoritetaan huollossa, yleensä kai sovittaisiin että auto huolletaan, kunnostetaan ja katsastetaan. Tällöin huollon vastuulle jää päättää mitä korjataan. Tällöin voisi olettaa, että huoltomies korjaa varmuuden vuoksi kohtia, jotka ovat lähellä korjauskehotusta tai hylkyä, koska hän olisi vastuussa katsastuspäätöksestä.
- Jos taas huoltomies ei katsastaisi, vaan tehtäisiin englantilaiseen tyyliin eli korjaamolla olisi yksi linja katsastusta varten ja siellä oma mies katsastamassa, niin silloin olisi vaikea saada kyseiselle paikalle jatkuvasti katsastettavaa. Harvoinhan ne autot huolletaan niin nopeasti että joka 20 minuutin kuluttua olisi auto katsastettavaksi. Eli hintoihin tulisi kun katsastusmies odottaa ja laitteet odottavat. Englannissahan katsastus maksaa toista sataa.
- Nykyisin on mahdollista viedä auto huoltoon ja sopia sille katsastus. Apuhenkilö ajaa sen katsastusasemalle, odottaa katsastuksen ja tuo takaisin. Se maksaa suunnilleen saman mitä se maksaisi huollon omalla linjalla, jossa mies odottelisi katsastettavia.
- Autolla on neljä kuukautta katsastusaikaa vuodessa. Huollon voi sijoittaa melkoisella todennäköisyydellä samaan aikaan, jos halua on.
Yhteenveto
--------------
- Kuten huomaat, ei korjaamokatsastus laske hintoja, koska huollot ovat keskimäärin pieniä eikä niissä päästä katsastuslinjan kanssa täyteen kapasiteettiin (http://katsastus.freehostia.com/ka_muiden.php ).
- Jos haluamme edullisen katsastuksen, se on helppo saada jos enemmistö autonsa katsastuttajista sitä haluaa. Katsastuksen voi saada 30 eurolla kaikilla paikkakunnilla. Se edellyttää että enemmistö liittyy autoilijoiden omistamaan osuuskuntaan, joka hankkii nykyiset katsastusasemat omistukseensa (http://katsastus.freehostia.com/ka_organisaatio.php ).
- Katsastus maksaa nykyisin lähes satasen. Kun saman summan sijoittaa kerran osuuskunnan jäsenyyteen, tulevina vuosina katsastus maksaa ainoastaan 30 €. Joka vuosi siis reilun 50 € säästö, parissa vuodessa tuo satasen sijoitus on jo tullut säästönä takaisin ja sen jälkeen säästöä tulee joka vuosi, aluksi 50 € ja siitä lisääntyen (nykyisen katsastuksen hinta nousee 8 % vuodessa, elinkustannusindeksi vain 2 % ). Kymmenessä vuodessa suomalaiset autonomistajat säästäisivät yhteensä 1 146 282 198 € eli toista miljardia.
- Vaikka autoilijat omistavat katsastusasemat, edelleenkin on mahdollista viedä auto huoltoon, katsastuksella. Kun auton hakee pois, se on huollettu ja katsastettu. Helppoa ja vaivatonta, eikä hintaakaan tule paljoa palvelulle (20 € määräaikaiskatsastuksesta ja apumiehen palkka katsastuksessa käyttämiseltä).
Sen sijaan laki ei estä katsastusasemien ostamista eikä korjaamoa käyttämästä autoa katsastusasemalla katsastettavana.
Jos autoilijat liittyisivät autoilijoiden omistamaan katsastusosuuskuntaan (http://katsastus.freehostia.com/ka_organisaatio.php ) satasella, niin auton katsastuksen saisi kaikilla paikkakunnilla kolmella kympillä. Kun huollon apumies käyttää huollettavan auton katsastuksessa, niin siihen ei paljon tule lisäkustannusta huollolle ja huollon jälkeen auto olisi huolettu ja katsastettu.
oleellinen virhe. Eli miksi se katsastusmies pyörittelisi peukaloitaan jos sille katsastuslinjalle ei ole ketään tulossa? Kyllä niitä oöljynvaihtoja voi tehdä kun luppoaikaa jää.
Kumma juttu että raskaan kaluston puolella on jo toimivia korjaamo-/katsastuskombinaatteja mutta ha-puolella näitä ei muka saada toimimaan
Voipa tietenkin, mutta nyt oli keskustelua tämän Sunkatsastuksen tilanteesta. Jos en väärin muista, kuvauksessa kerrottiin, että katsastusmiehet eivät osallistu korjaamon toimintaan, he vain ovat ikään kuin vuokratiloissa ja käyttävät korjaamon omistamia laitteita.
Juuri tästä syystä en ole keksinyt mistä se kustannussäästö tulee, kun katsastustoiminnassa henkilöstökulut ovat se suurin kustannus, 60-70 % ja korjaamolla tuskin päästään nykyiseenkään käyttöasteeseen, joka on keskimäärin 45 %. Joten henkilöstökulut vain kasvaisivat.
Jos olisi mahdollista saada katsastusmiehet korjaamon töihin, niin sitten ajatuksesi olisi paremmin ymmärrettävissä. Tosin epäilen katsurien mielenkiintoa öljynvaihtoihin, he kun sentään ovat insinöörejä, ainakin nykyisen lain mukaan. Mutta maailmahan muuttuu ja voihan päättäjät päättää että katsastusmiehinä voisivat toimia korjaamolle tulevat harjoittelijat, jolloin he voisivat vaihtaa öljyjä ja katsastaa autoja kun niitä sattuu katsastettavana olemaan.
Raskaankaluston puoleen en ole tutustunut, joten en voi varmuudella sanoa mitään. Oletan kuitenkin, että raskaalla puolella katsastuksen suorittavat katsurit, mutta käyttävät korjaamon tiloja ja laitteita. Siellä se lienee kannattavaa, sillä raskaan kaluston tilat ja laitteet maksavat paljon enemmän ja niiden käyttöaste asemilla on hyvin alhainen. Raskaalla puolella henkilöstön kustannukset ovat huomattavasti pienemmät prosentuaalisesti ja silloin tilojen ja laitteiden kustannussäästö on huomattava.
Jos katsomme puolen miljoonan aseman kustannuksia, niin niistä 0.2 miljoonaa on raskaankaluston kustannuksia. Kuitenkin reilusta parista miljoonasta katsastuksesta raskaan osuus on vain kymmenes. Tästä voidaan päätellä, että jos laitteistokustannus on kahdeksankertainen kevyeen nähden.
Onhan mahdollista, että lakia muutetaan niin, että katsastusasema voi käyttää korjaamon/huollon laitteita, mutta katsastuskustannuksiin sillä ei ole kahta euroa suurempaa vaikutusta kevyen kaluston osalta.
Jos ajatellaan järkevästi, niin paras tapa tarkistaa että autot ovat kunnossa, on erillinen katsastus, joka on mitoitettu kunkin paikkakunnan tarpeisiin. Tällöin katsastuksia voidaan suorittaa jatkuvana virtana ja käyttöaste saadaan korkeaksi, kustannukset minimiin ja palvelu ystävälliseksi. Kuitenkin niin, ettei katsureiden tarvitse hikihatussa juosta.
Koska katsastus on lakisääteinen, siihen ei tule kuulua voittoja, eikä näin ollen myöskään voittoon tähtääviä yrityksiä. Tämän järjestämiseksi on pari vaihtoehtoa.
1. Hintakatto peruskatsastukselle
Lainsäätäjä määrittelee maksimihinnan peruspalvelulle, jolla voi katsastuttaa autonsa kolmen päivän sisällä. Henkilöautojen osalta sopiva hinta voisi olla 22 €, päästömittausten osalta 8€ ja jälkitarkastuksen osalta 10 €.
Peruskatsastukset suoritettaisiin siis ilman voittoa. Asemat voisivat tämän lisäksi tarjota lisähintaan sitten ”heti” katsastusta, kahvia ja virvokkeita ja muita lisäpalveluita. Niitä voisi käyttää ketkä haluaisivat, mutta katsastuksen saisi aina kolmella kympillä niin halutessaan.
2. Autoilijoiden omistama katsastusverkosto
Tälle ei tarvita mitään muutoksia nykyisiin lakeihin. Lähes kaikki autoilijat liittyvät osuuskuntaan, maksavat sen jäsenmaksun (100 €) ja näin syntynyt osuuskunta hankkii joka paikkakunnalle katsastusaseman, joko ostamalla tai rakennuttamalla. Katsastuksen pakettihinta on 30 €, sillä saa autonsa katsastettua (määräaikaiskatsastus, päästömittaukset ja joka neljäs kerta uusinnan). Lisäpalveluita voidaan tarjota lisähintaan, kuten ensimmäisessäkin vaihtoehdossa.
Jos se ostaminen on niin pirun hyvä vaihtoehto niin kuinka moni katsastusasema mahtaa olla myynnissä varsinkaan a- tai k1-ketjussa? Niin ja millä hinnalla?
Jos se uuden aseman perustaminen on helppoa, niin mistä niille riittää työntekijöitä, kun niitä ei tahdo riittää tälläkään hetkellä kaikille asemille?
Jos se perus autonasentaja on niin hyvä vaihtoehto katsastusmieheksi, niin miksi jotkin autoilijat joutuvat välillä katsastuksen jälkeen menemään takaisin huollon tiskille valittamaan, kun auto ei mennyt katsastuksesta läpi vaikka auto oli juuri huollossa sekä katsastustarkastuksessa?
Idean kehittelijä olisi voinut ottaa tieliikennelait 2009 kirjan käteen ja hieman lukea sitä ja miettiä lakien taustoja sekä niiden esitysmateriaalia ennen kuin aloitti sinäänsä ihan mielenkiintoisen idean julkaisun.
”Jos se ostaminen on niin pirun hyvä vaihtoehto niin kuinka moni katsastusasema mahtaa olla myynnissä varsinkaan a- tai k1-ketjussa? Niin ja millä hinnalla?”
Jos autoilijat pistävät sen satasen katsastettavaa autoaan kohti tähän autoilijoiden osuuskuntaan, niin sinunkin mielestäsi se on n. 200 miljoonaa euroa, eikö vain? Katsastusaseman hinta on miljoonan nurkilla, paikasta riippuen.
Jos paikkakunnalle rakennutetaan asema ja tarjotaan katsastusta edullisesti (vaikka kympillä), niin eiköhän suurin osa autonomistajista aja sille asemalle, vai mitä?
Miten käy olemassa olevien asemien samalla paikkakunnalla? Taitaa olla aika hiljaista heillä. Mitä muiden silloin kannattaa tehdä kun huomaavat autoilijoiden osuuskunnan olevan suunnittelemassa aseman perustamista paikkakunnalle? Kannattaisiko ehkä myydä olemassa oleva asema, kun siitä vielä saa jotain, vai odottaa että asiakkaat loppuu, eikä asemasta enää saa mitään?
”Jos se uuden aseman perustaminen on helppoa, niin mistä niille riittää työntekijöitä, kun niitä ei tahdo riittää tälläkään hetkellä kaikille asemille? ”
Jos mietit tarkemmin, niin montaa työntekijää ei tarvita, niitä löytyy lähietäisyydeltä. Ei niitä montaa asemaa tarvitse rakennuttaa kun alkaa myyntitarjouksia tulla. Kun on tullut selväksi nykyisille omistajille, että kannattaa myydä asemat, niin silloinhan riittää nykyiset työntekijät.
”Jos se perus autonasentaja on niin hyvä vaihtoehto katsastusmieheksi, niin miksi jotkin autoilijat joutuvat välillä katsastuksen jälkeen menemään takaisin huollon tiskille valittamaan, kun auto ei mennyt katsastuksesta läpi vaikka auto oli juuri huollossa sekä katsastustarkastuksessa?”
Jos luet tarkemmin, en kirjoittanut mitään autonasentajan hyvyydestä, vaan siitä, että maassamme tehdään hurmoshengessä milloin mitäkin päätöksiä, esim. voidaan antaa asentajaharjoittelijoille katsastusluvat.
”Idean kehittelijä olisi voinut ottaa tieliikennelait 2009 kirjan käteen ja hieman lukea sitä ja miettiä lakien taustoja sekä niiden esitysmateriaalia ennen kuin aloitti sinäänsä ihan mielenkiintoisen idean julkaisun.”
Tätä en kyllä ymmärtänyt. Miksi autoilijoiden oman osuuskunnan perustamiseen pitäisi tutustua tieliikennelakeihin? Luuletko, että nämä sijoittajat, jotka ovat laittaneet rahansa nykyisten katsastusasemien hankkimiseen, ovat lueskelleet vuoden 2009 tieliikennelakia? Enpä usko, he ovat vain oivaltaneet, että ostetaanpa nuo suomalaiset katsastusasemat, niistä saa hyvän tuoton. Ja jollekin ammattilaiselle on annettu tehtäväksi aloittaa neuvottelut katsastusasemien ostamiseksi ja sitten vain ostettu ne.
Miksi suomalaisten autoilijoiden tulisi rahoittajina tietää mitään yrityksen toimialasta tai tieliikennelaista? Eikö riitä että sijoittaa rahaa sen verran, että ammattilaiset voivat hankkia sillä asemat? Ja sitten autoilija saa autonsa katsastuksen hintaan 30 €. Mitä muuta autoilijan pitäisi mielestäsi tietää? Ja mitä muuta idean esittäjän tulisi mielestäsi tietää?
Täällä on mielenkiintoista tämä keskustelu. Moni on sanonut että pitäisi tietää sitä tai tätä, lukea sieltä ja täältä, mutta kukaan ei ole kertonut, miten heidän esittämänsä asiat liittyvät autoilijoiden omistamaan katsastukseen.
Jos nyt aiot seuraavaksi väittää, ettei autoilija voi käyttää autoaan osuuskunnan omistamalla katsastusasemalla, niin olen pyytänyt siitä jo aiemmin kopiota lakitekstistä, jossa asia kerrotaan. En ole itse sitä huomannut, mutta jos sellaiseen tulkintaan päädytään, sekään ei ole ongelma. Vastaan siis näin etukäteen.
Autoilijan ei tarvitse omistaa sen aseman osuuksia, joilla hän käyttää autoaan katsastuksessa. Etelän pojat voivat hankkia pohjoisen asemat ja pohjoisen pojat etelän asemat. Silloin kenelläkään ei ole sen lähellä olevan katsastusaseman osuuksia, eikä kukaan näin käytä autoaan omistamallaan katsastusasemalla. Ja jos muuttaa oman aseman alueelle, voi myydä osuutensa ja ostaa toisen osuuskunnan osuuden. Niin helppoa se on.
Muuten, onhan nykyisin niin, että käyttäessään katsastuksessa, auton omistajan ja katsastuttajan kytkökset aseman omistukseen tarkistetaan joka kerta? Ettei vain jollakin sattuisi olemaan aseman osaketta osakesalkussaan.
Idea on vieläkin mielenkiintoinen ja haastava, mutta kuka myy ns. "rahasampon" pois itseltään? Myisitkö omistamasi katsastuskonttorin (kuvitellaan vaikka a-aseman) kovalla summalla, jos riskinä on se että joku vie koko markkinat? Tuo liikeidea täytyy muuttaa siten, että niillä rahoilla perustetaan omia konttoreita, mutta silloin ongelmaksi muodostuu työvoimapula. Ja jos sitä rahaa noin hyvin tulee niin sillä kannattaisi paremminkin ostaa sijoitusyhtiöstä suuri siivu jolloin päätösvalta siirtyy suuromistajalle jne...
Kilpailu on tervetullutta alalle. Mutta uuden aseman perustaminen tällä hetkellä ei onnistu ihan heti. Kuorma-autojen katsastus tuo omat haasteet aloitukseen sekä se, että katsastuskonttorin esimiehellä tarvitsee olla kaikki luvat. Näitä miehiä ei ole ihan heti tarjolla. Oletko koskaan ajatellut, että millaiset tilat ja työntekijämäärät tuollainen suurlaitos jokaisella pienelläkin paikkakunnalla tarvitsee, jos meinaat että se suorittaa pelkästään kaikki katsastukset?
Käyppä katsomassa hakuninmaan katsastusasemaa. Sellainen laitos on suunniteltu isolle automäärälle. Ja mieti mitä sen rakentaminen maksaa, jos sitä ei rahalla myydä.
Mitäs jos asiakas ei ole sen "omistamansa" katsastusaseman palveluun tyytyväinen. Minne hän sitten menee? Luuletko hänen taas olevan tyytyväinen vaikka hinta olisi halpa ja tulevan taas samaan paikkaan iloisella mielellä ensikerralla?
A-katsastuskonserni on sen verran isonluokan yritys, että se pystyy tarvittaessa vetämään hinnat niin ales ettei osuuskuntakatsastus saa edes ensimmäistä asemaa kannattamaan. Se on sitten eri asia ryhtyykö sellainen yritys toimiin jonka tavoite on tehdä vain tuottoa sijoittajille. Millä aijot silloin laittaa kampoihin, kun pelkkä hinta ei vedä asiakkaita muualle?
Jos hinnat pidetään alhaalla, niin mistä otetaan työntekijöiden palkat? Oletatko että asiantuntevaa väkeä lappaa taloon, jos siellä ei makseta kunnon liksaa? Katsastusmiehen koulutuksen omaavalle henkilölle löytyy suomesta ihan kiitettävästi töitä autoalalta. Ajattelitko että teknikko tai insinööri pysyy töissä jos palkat ovat alhaiset ja ajat paranevat? Kun laman selkä taas taittuu lähtee katsastusmehistä osa taas muihin töihin. Eli pulaa tulee miehistä olemaan tulevaisuudessa ihan muutenkin.
Armeijassa ideana on se, että se henkilö joka on vastuullisessa asemassa on korkea-arvoinen, jotta häntä uskotaan ja totellaa jotta homma pysyisi kasassa. Katsastusmiehen koulutuspohjassa on sama idea.
Oletko koskaan lukenut tieliikennelait kirjaa? Epäilen että et ole koskaan pitänyt sitä edes kädessäsi. Tästä kirjasta löytyy kaikki tarvittava tieto uuden katsastusaseman perustamiseen sekä se mitä jo käytössä olevalta asemalta vaaditaan. 2009 vuoden kirjassa on viimeisintä tieto, mutta se on joiltakin osilta jo vanha. Älä anna kirjan nimen johtaa harhaan. Ei ehkä jokaisen peruspenan kannata vaivata päätä tuon opuksen kanssa, mutta ainakin hallituksen tulisi siihen hieman tutustua ennen kuin kaikkia ideoita tuo esille. Varmaankin ajattelit, että olet omistaja ja viisaammat palkalliset paneutukoot asioihin paremmin. Mutta mitäs jos he sanovat ettei homma toimi, rahasi ja monen muun rahat meni sen siliän tien?
Omistajuuden kanssa ei tule ongelmaa, mutta kaikkiea muuta pientä mietittävää löytyy.
Ei kai tässä joillakin keskustelijoilla ole omat näpit liemessä mukana.
Kumpa olisikin niitä osakkeita omistuksessa...
”Idea on vieläkin mielenkiintoinen ja haastava, mutta kuka myy ns. "rahasampon" pois itseltään? Myisitkö … ”
Ensinnäkin kiitoksia perustelluista kommenteista, niitä harvoin näkee täällä. Katsastusaseman hintana on käytetty sitä hintaa, millä asema voidaan rakennuttaa ns. tyhjästä jollekin paikkakunnalle. Paikkakunnilla on yleensä vuokrattavana kiinteistöjä, joihin on helpohkoa saada tarvittavat linjat kevyiden ajoneuvojen katsastusta varten. Raskaalle taas voidaan käyttää olemassa olevia yrityksiä, kuten nykyään usein käytetään.
Tämä tarkoittaa sitä, että ainoastaan mittalaitteet tarvitsee hankkia ja mahdollisesti lisätä nostimia ja pakokaasun poistoja. Koska osuuskunta voi etsiä sopivat paikkakunnat, joissa on tarjolla lähes valmiit tilat, muutos on nopeasti toteuttavissa, eikä maksa suuria summia. Kun osuuskunnalla on käytettävissään rahaa, niin alkukustannukset eivät ole ongelma.
Ajatuksesi nykyisten sijoittajien osakkeiden hankintaan on sinänsä hyvä, mutta ongelmaksi muodostunee yhteishengen saaminen. En usko että kaikki suomalaiset liittyvät osuuskuntaan, jonka tarkoitus on kerralla hankkia joku sadan miljoonan yritys. Tästä syystä hylkäsin ajatuksen ja päädyin nykyiseen esitykseeni.
”Käyppä katsomassa hakuninmaan katsastusasemaa. Sellainen laitos on suunniteltu isolle automäärälle. Ja mieti mitä sen rakentaminen maksaa, jos sitä ei rahalla myydä.”
Kuten toimintasuunnitelmasta voidaan lukea, tarkoitus ei ole alkuvaiheessa alkaa rakentamaan mitään suurelle automäärälle suunniteltua asemaa, vaan osoittaa ainoastaan sen mahdollisuus nykyisille omistajille. Joten suuria asemia tuskin tarvitsee rakennuttaa (ainakaan alussa), vaan ne voi ostaa kun nykyiset omistajat huomaavat että Suomi nimisessä maassa ei kannata tuhlata rahojaan, kun esim. Ruotsissa voi samalla rahalla tehdä huomattavasti parempaa tulosta.
Mahdollisuudet rakentamiseen on, se vain vie vähän enemmän aikaa. Rahaa osuuskunnalla siihen kuitenkin on riittävästi.
”Mitäs jos asiakas ei ole sen "omistamansa" katsastusaseman palveluun tyytyväinen. Minne hän sitten menee? Luuletko hänen taas olevan tyytyväinen vaikka hinta olisi halpa ja tulevan taas samaan paikkaan iloisella mielellä ensikerralla?”
Osuuskunnan säännöissä on pyritty määrittelemään asemien toiminta sellaiseksi, että asiakkaat ovat tyytyväisiä. Katsastuksessa ei liene montakaan asiaa, mihin asiakas voi vaikuttaa jos toimitaan lakien mukaan. Pääsy katsastukseen on eräs asia, se on hoidettu ”heti” toiminnalla, jonka saa lisämaksusta. Nykyäänkään katsastukseen ei aina pääse heti, joten tilanne pysyy nykyisellään. Palvelu on määritelty ystävälliseksi ja palvelukonsepti on järjestetty tehokkaaksi, kuten voit toimintasuunnitelmasta lukea. En näy osuuskunnan omistamassa katsastuksessa mitään sellaista, mitä asiakas ei saisi niin halutessaan.
Hän voi viedä myös autonsa huoltoon ja saa sen takaisin katsastettuna. Tällöin hänen ei tarvitse asioida lainkaan katsastuksessa, joten vaihtoehto on siis olemassa.
”A-katsastuskonserni on sen verran isonluokan yritys, että se pystyy tarvittaessa vetämään hinnat niin ales ettei osuuskuntakatsastus saa edes ensimmäistä asemaa kannattamaan. Se on sitten eri asia ryhtyykö sellainen yritys toimiin jonka tavoite on tehdä vain tuottoa sijoittajille. Millä aijot silloin laittaa kampoihin, kun pelkkä hinta ei vedä asiakkaita muualle?”
Niinhän sitä luulisi. Suomen osuus toiminnasta on kuitenkin pieni, joten kyseisen yrityksen ei kannata tuhlata rahojaan, jos sitä vastassa on suurin osa suomalaisista autonomistajista ja näköpiirissä ei ole voittoa. Eli kuten epäilit, yrityksen ei kannata tapella tuulimyllyjä vastaan kun Ruotsissa on avautumassa erittäin kannattavat markkinat. Kun osuuskunta maksaa Suomen asemista kohtuullisen korvauksen, se kannattaa ottaa ja hankkia sillä Ruotsin asemat.
Osuuskunnan ei tarvitse saada ensimmäistä eikä vielä kymmenettäkään asemaansa kannattamaan. Suurin osa asiakkaista on sen verran valveutuneita, että ymmärtävät katsastuttaa autonsa osuuskunnan asemalle, joten heidän kohdallaan riittää, että hinta on enintään kilpailijan hinta. Tämä suurin osa vie suurimman osan asiakkaista nykyisiltä, joten nykyiset tuskin haluavat syytää rahaa toimintaan, josta ei enää koskaan tule kannattavaa.
Jos otamme jonkin paikkakunnan, jossa on asiakkaita yhdelle kymmenen tuhannen auton asemalla ja esim. valveutuneet 5 000 käyvät osuuskunnan asemalla ja 2 000 hinnan vuoksi. Nykyiselle jää esim. 3 000 asiakasta, joten voittoa ei jää. Osuuskunnalle se on kestävä tilanne, mutta nykyiselle ei, joten se tuskin kauaa haluaa toimia siellä.
Osuuskunta voi tarjota katsastuksen aina edullisemmin kuin kilpailija, vaikka sen pitäisi maksaa siitä että asiakkaat tuovat autonsa katsastukseen. Kyse on vain siitä, missä vaiheessa nykyiset omistajat päättävät myydä asemansa osuuskunnalle. Ja jos eivät myy, osuuskunta voi rakennuttaa asemat kaikille paikkakunnille ja tarjota katsastusta kolmella kympillä, tämä tosin vie aikaa muutaman vuoden.
”Jos hinnat pidetään alhaalla, niin mistä otetaan työntekijöiden palkat? Oletatko että asiantuntevaa väkeä … ”
Suomessa on 2.2 miljoonaa katsastettavaa ajoneuvoa. Niiden katsastamiseen riittää tietty määrä, noin tuhat katsastusmiestä. Lähdettäessä liikkeelle joiltakin paikkakunnilta, niin puhutaan ainoastaan muutamasta ylimääräisestä, joten mitään pulaa ei tule.
Osuuskunnalla on rahaa maksaa palkat vaikka katsastusta tarjottaisiin hetken aikaa jollakin paikkakunnalla ilmaiseksi. Henkilökohtaisella tasolla jo pieni palkanlisä riittää työpaikan vaihtoon. Jos katsastusmies saa nyt 3 000 €/kk ja hänelle tarjotaan osuuskunnan omistamassa asemassa 3 300 €/kk, useimmat siirtyvät. Jos näitä alkuvaiheessa tarvitaan muutamia, niin tuo kustannus esim. kymmeneltä on 300 x 12 x 1,5 x 10 = 54 000 €. Osuuskunnan jäsentä kohden se tekee 3 senttiä ylimääräistä vuodessa. Siinä satasen sijoituksessa tuo 3 senttiä on aika pieni summa, mutta sillä saadaan ensimmäisille katsastusasemille työntekijät.
”Armeijassa ideana on se, että se henkilö joka on vastuullisessa asemassa on korkea-arvoinen, jotta häntä uskotaan ja totellaa jotta homma pysyisi kasassa. Katsastusmiehen koulutuspohjassa on sama idea.”
Eiköhän nykyiset nokkimisjärjestykset ole jo muotoutuneet, joten eiköhän ne mene jatkossa samoilla miehillä samalla tavalla.
”Oletko koskaan lukenut tieliikennelait kirjaa? Epäilen että et ole koskaan pitänyt sitä edes kädessäsi. Tästä kirjasta … ”
En ole pitänyt kädessäni kyseistä kirjaa. Olen kuitenkin edelleen sitä mieltä, ettei rahoittajan tarvitse tietää yksityiskohtia. Sen verran katsoin tilastoja, että 1 2 -linjaisen aseman laitteiden hinta on puolisen miljoonaa. Se riittänee, ammattilaiset tietävät mitä tuolla summalla pitää hankkia että se täyttää kyseisessä kirjassa olevat vaatimukset.
Jos luet osuuskunnan organisaatiota, huomaat että siellä on henkilöitä, joilla on tiettyjen alojen kokomusta. Tällä päästään siihen, että osuuskunnan hallituksessa on käytännön tietoa miten asemat perustetaan, että osaavat palkata ammattilaiset.
Jos ammattilaiset sanovat, ettei katsastusasemaa voida rakennuttaa, niin siinä tapauksessa on todettava, että ammattilaiset on vaihdettava. Suomessa on rakennettu kymmeniä katsastusasemia, joten aseman rakentaminen ei liene mahdotonta edelleenkään. Jos nyt vuoden 2009 lakiin tai asetuksiin ole tullut mainintaa, ettei katsastusasemia saa enää rakentaa vuoden 2009 jälkeen.
Huomaan, että yrität saada heti ensimmäisen aseman kannattavaksi. Se ei ole tarkoitus, ensimmäisten asemien ei tarvitse tuottaa mitään tai ne voivat toimia tappiollakin. Tarkoitus on tarjota katsastus edullisemmin kuin kilpailijoilla. Eikö se ole kilpailun tarkoitus. Jos se tuottaa alussa tappiota, se on silloin veristä kilpailua.
”Omistajuuden kanssa ei tule ongelmaa, mutta kaikkiea muuta pientä mietittävää löytyy.
Ei kai tässä joillakin keskustelijoilla ole omat näpit liemessä mukana.
Kumpa olisikin niitä osakkeita omistuksessa...”
Se on hyvä keskustella näistä asioista, jotta asiat ovat selvillä, jos jostakin ihme syystä autoilijat jossakin vaiheessa kyllästyvät maksamaan kohtuuttomia kustannuksia katsastuksista, vakuutuksista ja muista nykyisin rahastettavista asioista.
Koska satun sattuneesta syystä tietämään keskusteluun osallistuneiden tiedot, niin voin sanoa että ehdotukseni on herättänyt monissa tahoissa vilkastakin toimintaa. Valitettavasti tärkeimmät tahot, eli tavalliset autoilijat, ovat vähemmistönä tässä aktiivisuudessa.
Jos sinulla on vielä jotakin muuta pientä, niin tuo vain rohkeasti esille.
Lisätietoa esim. sivuilta http://katsastus.freehostia.com/ka_toiminta.php ja
http://katsastus.freehostia.com/ka_perustaminen.php
Lisäksi huomauttaisin sinulle ja muille lukijoille, etten ole perustamassa mitään yritystä. Olen ainoastaan tuonut esille esitykseni, jolla autoilijat voisivat helposti laskea kohtuuttomia ja vieläpä vuosi vuodelta hurjaa vauhtia kasvavia kustannuksia, nyt jo lähes satasen katsastuskustannuksia pienemmiksi, kolmeen kymppiin. Lisäksi olen esittänyt muidenkin kalliina pidettyjen asioiden, kuten vakuutusten ja verojen saamista pienemmiksi, samalla periaatteella, eli osuuskunnan kautta omistamisella.
Olen jäävännyt itseni osuuskunnan suunnitellusta toiminnasta, ettei kukaan kuvittele että yritin huijata sillä rahaa itselleni. Tyydyn vain neuvonantajan rooliin, ilman palkkavaatimusta. Ehkä kuitenkin keskusteluissa on tässä vaiheessa helpompaa, jos esiinnyn ikään kuin yrityksen omistajan roolissa eli esitän osuuskunnan mielipiteitä.
Moni varmaan kuvittelee, että osuuskunnan sääntöjen ja esityksen tekeminen on ollut suuri työ. Sitä se ei ole ollut, olen tehnyt sen mielenkiintoisena puhdetyönä heinä- ja elokuun vapaahetkinä, n. 40 tuntia yhteensä ja lisäksi nämä keskustelut täällä. Olen ollut siis hieman aktiivisempi mitä tavallisen autoilijan tarvitsee, eli sijoittaa (100 € 20 €) osuuskunnan jäsenyyden hankkimiseen.
voisi koittaa tehdä jotain, eli vahinko kuskit maksamaan ja vähän vahinkoja kirjanneet saavat kunnon alennuksen.
Kukaan ei ole vielä aktivoitunut ja etsinyt minkä verran maassamme korvataan vuosittain ajoneuvojen vahinkoja. Kuvitelmani on, että summa olisi sadan ja kahdensadan välissä, siis miljoonina. Jos kuvitelma pitää paikkansa, niin silloin ajoneuvojen keskimääräisen vakuutusmaksun tulisi olla välillä 50 - 100 € vuodessa. Voisiko joku siis etsiä netistä tiedon, kuinka paljon Suomessa korvataan vahinkoja autojen vakuutuksista ja laittaa linkin tänne?
Monet sanovat maksavansa vakuutuksista satasia, joten säästöjä olisi ilmeisesti helposti saatavilla. Ennen kuin autoilijoiden oma vakuutus saataisiin aikaan, pitäisi harjoitella autoilijoiden omalla katsastuksella.
Mutta mutta, autonomistajat eivät ole kovin aktiivisia asian suhteen, joten tuskin saadaan aikaan autoilijoiden katsastustoimintaa tai autoilijoiden vakuutustoimintaa. Tässä osuuskunnan kautta toimivassa muutoksessa olisi saatava mukaan lähes kaikki autonomistajat, muuten se ei toimi. Kun on osuuskunta ja sillä jäsenten mielipiteen kuuntelu, voidaan vakuutukset saada sellaisiksi kuin asiakkaat haluavat, esim. nykyistä suuremmat maksut törttöilijöille ja pienemmät vahingottomille.
Jos joku nyt haluaa aktivoitua, niin sopiva tapa olisi pistää sähköpostia omalle kaveripiirilleen ja kertoa näistä mahdollisuuksista, esim. lähettämällä sivun http://katsastus.freehostia.com/index.php osoitteen.
http://www.meidankatsastus.fi/
Ei tarvitse enää Joensuuhun lähteä halpojen hintojen perässä ;)
ei tarvitse tosiaan lähteä Joensuuhun Q-katsastukselle, kun Q-katsastus tulee Jyväskylään :)
Se on vain homoille.
Muutenkin voit mennä homojen palstalle kirjoittelemaan ja PYSYÄ siellä.