Tässä tuli itse vähän tutkittua netistä asiaa mutta enpä löytänyt mitään konkreettista.
Eli, pari virolaista lähituttua väittää hanakasti että virosta tippuisi lainaa suomalaiselle. Itse en tähän jaksa uskoa.
Onko kellään infoa?
Kuullostaa aika utopistiselta.
Lainaa Virosta?
17
11398
Vastaukset
- ei tipu.
Ei oo eikä tuu Virosta mitään lainaa "tosta vaan".
Ja saakos tiedustella miksi sitä lainaa pitäisi Virosta saakka hakea?
Vaan tiedetäänhän me vastaus siihen... ;)- Anonyymi
Rahaa saa Virosta ja muuallakin kansainvälisesti toimivilta rahoittajilta, mikäli talous ja luottotiedot on kunnossa: https://tinyurl.com/rahaopas . Myös ulkomaiset rahoittajat tarkistavat, onko talous kunnossa, onko takaisinmaksukykyä, jos on, lainaa saa.
- Vaan hakemaan
https://www.bigbank.ee/fi/lainat
Ehtona on kylläkin, että palkkasi on mennyt muutaman kuukauden ko pankkiin ja muutama muukin ehto.- on ja on.
Kuten esim. että pitää olla Virolainen henkilötunnus, nooh sehän löytyy joka jepeltä että hakemaan vaan.
- ...
henkilötunnuksen saanti onnistuu??
palkka ohjataan pari kk:tta Viroon?
--- ei liene ongelma, jos palkka menee sinne, mutta eurot muutetaan kruunuiksi
miten laskut maksetaan euroinako?
tiedustelee
aivoiltaan blondi - docM
... kirjoitti:
henkilötunnuksen saanti onnistuu??
palkka ohjataan pari kk:tta Viroon?
--- ei liene ongelma, jos palkka menee sinne, mutta eurot muutetaan kruunuiksi
miten laskut maksetaan euroinako?
tiedustelee
aivoiltaan blondiKyllä ainakin virolaisena saa laina sieltä. Riittää tilitiedot suomalaisesta pankista ja see,että tilillä on aina 3 kuukauden lainan takaisinmaksun summa. Kesäpaikan saa näin helpommin ostaa,koska ostettu kiinteistö silloin myös lainan vakuutena. Jos Suomesta otat laina,että ulkomailta( esim.Virosta) haluasi ostaa asunnon, ei kyseinen kiintestö toimi vakuutena.
- arvalijatar
... kirjoitti:
henkilötunnuksen saanti onnistuu??
palkka ohjataan pari kk:tta Viroon?
--- ei liene ongelma, jos palkka menee sinne, mutta eurot muutetaan kruunuiksi
miten laskut maksetaan euroinako?
tiedustelee
aivoiltaan blondiVirolaiselle tilille euroja laitettaessa ne eivät automaattisesti muutu kruunuiksi, vaan samalla tilillä voi olla rahaa useassa eri valuutassa.
- madame59
docM kirjoitti:
Kyllä ainakin virolaisena saa laina sieltä. Riittää tilitiedot suomalaisesta pankista ja see,että tilillä on aina 3 kuukauden lainan takaisinmaksun summa. Kesäpaikan saa näin helpommin ostaa,koska ostettu kiinteistö silloin myös lainan vakuutena. Jos Suomesta otat laina,että ulkomailta( esim.Virosta) haluasi ostaa asunnon, ei kyseinen kiintestö toimi vakuutena.
Kerrotko mistä pankista virosta saa lainaa
- voi.näitä
madame59 kirjoitti:
Kerrotko mistä pankista virosta saa lainaa
Edellinen kommentti lähes 10 vuoden takaa :D Mitäs jos netistä etsit tietoa tai laitat virolaiselle pankille kyselyn.
- Tallinnasta osto
Baltic News for Finns tuolla ainakin väittää, että Suomen oma Nordea pankkihan lainoittaa ihan normaalisti Tallinnan asunnon hankintaa (ts asunto on vakuutena):
http://www.tere-tech.eu/balticfinns/?page_id=16499
http://www.tere-tech.eu/balticfinns/?p=16512 - Ari_Wigelius
Virosta saa halvempaa lainarahaa päivittäisiin hankintoihin, suosittelen
- virosta
linkkiä? mistä muka saa.. en jaksa uskoa.
- Anonyymi
virosta kirjoitti:
linkkiä? mistä muka saa.. en jaksa uskoa.
Isopankki antaa lainaa:
https://www.bigbank.fi/isompi-laina/
- Anonyymi
Kyllä virosta lainaa saa: https://www.vertaalainaa.fi/laina/lainaa-virosta/
- Anonyymi
Ihmiset haluaa vetää itsensä jojoon keinolla millä hyvänsä! Jos Suomessa oma pankki ei anna, mennään toiseen joka ei anna samasta syystä!
Varmaan lähialueilla on samoja pankkeja, mutta säännöt on samat kuin Suomessa. Ai vittu mä hokasin! Ensin kirotaan kun ei saa lainaa ja sitten kun ollaan kusessa. Kolmanneksi mietitään saako velkaa kun luottotiedot tulee takaisin. Eihä ulosotto ole kui. 15-20v. - Anonyymi
Löytyy esim https://www.estemb.fi/ siellä on useita paikkoja josta saa lainaa virosta
- Anonyymi
Kannattaa kokeilla https://polarbank.fi/lainan-kilpailutus/ palvelua!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?473058Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n402271Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari612180Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa942063Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh601782Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191686Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr731527Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http461318Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1311256Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1651027