Kysymys helluntailaisuudelle/h-herätykselle!
Seurailin mielenkiinnolla BB-talon avajaisorgiaa. "Helluntailainen" 61 vuotias nainen mukana? "Puhuu tarvittaessa kielillä"?
Ensimmäinen kysymys: Onko hänet lähetetty sinne "pelastamaan/kalastamaan" ihmisiä helluntailaisuuteen?
Toinen kysymys: Onko helluntailaisuus ammattinimike?
Nainenhan esiteltiin helluntailaisena, kun muut esiteltiin ammatin tai opiskelijan roolin mukaan?
Olen pettynyt, jos helluntailaisuus onkin vain ammatti?
Seurailin mielenkiinnolla BB-talon avajaisorgiaa. "Helluntailainen" 61 vuotias nainen mukana? "Puhuu tarvittaessa kielillä"?
Ensimmäinen kysymys: Onko hänet lähetetty sinne "pelastamaan/kalastamaan" ihmisiä helluntailaisuuteen?
Toinen kysymys: Onko helluntailaisuus ammattinimike?
Nainenhan esiteltiin helluntailaisena, kun muut esiteltiin ammatin tai opiskelijan roolin mukaan?
Olen pettynyt, jos helluntailaisuus onkin vain ammatti?
Vastaukset 55
Vanhimmat
todennäköisesti bb-tuottajat haluvat helluntailaisuudella väriä ohjelmaan, koska aito helluntailaisuus on elämää, kun taas muotoluterilaisuus ei ketään kiinnosta, syntielämä sitten kiinnostaa aina langennutta ihmistä. kaupalliset aatteethan tässä on takana, ja vastakkain asettelulla saadaan raivoisat ihmiset kiihtymään ja mainosraha virtaa tuottajan vakkaan.
en itse katso ko. ohjelmaa, on tärkeämpää elämässä, mutta luterilaisethan sitä katsoo, niinkuin sinäkin, työsi on niin helppoa 1h sunnuntaina, lopun ajan täytyy itseään sitten viihdyttää
tämä nainen jonka kerroit olevan ohjelmassa, on varmaan halunnut tuoda Jeesusta ihmisille pelastajana esille ja hyvä niin, muut ohjelmassa olevat tuskin sitä tekevät, näin olen bb n kohdalla olevan negatiivisen kohun tiimoilta päätellyt.
helluntailainen-nimike (tuskin tarkoitettu ammattinimikkeeksi) on tuottajien keksintö sinunlaisten tavistaen saamiseksi mainosten uhriksi. ja hyvin on pappiparka koukussa!!!
Heh heh... Joskus on mukavaa vähän "söhäistä" Teidän helluntailaisten hiillokseen ja todeta että yhtä vaikea se on syttymään aitoon tuleen niinkuin meillä luterilaisillakin.
Pappiparkana on terveellistä välillä seurata mitä lampaani touhuavat;)
Messujumalanpalveluksessa voi armahtaa näitä nuoria kulkijoita Sanalla ja sakramenteilla.
Ps. Jumalanpalvelus saattaa kestää joskus jopa 1h15minuttiakin.
Siunaavin taivasterveisin Sinulle helluntailainen,
pappiparka
käyn monissa tilaisuuksissa, mm Lestajuhlilla oripäässä olin kesällä ja Näky konferenssissa Lahdessa myös tuli käytyä,
että mites nyt yrität lokeroida?
äänestin Soinia kuulun KDhen, lisää järkytystä sinulle..
puhun kielillä hengellisesti ja muutenkin...
että lut pappi, oletko uskomassa oikeasti?
Nuoret kulkijat tarvitsevat armahdusta Jumalalta, eivät luterilaiselta leipäpapilta.
Ystäväni en yritä lokeroida sinua mihinkään lahkoon! Kuullostit vaan enemmän helluntailaiselta kuin luterilaiselta!
En järkyty!
Olenko uskomassa?
Kirkossammehan on herätysliikkeitä, joiden painotutukset ovat hieman (kaikella rakkaudella) arveluttavia.
Toivon, että löydät sisäisen/hengellisen rauhan tasapainon!
Muista hyvä ystäväni, että fraasit uskomassa tai uskossa oleminen on kuitenkin miettittävä/pohdittava ero.
Muista myös, että hengellinen identiteetittömyys johtanee usein jopa psyykkiseen sairauteen.
Siunaten;
syntinen pappi;)
ei ole pappi vaan maallikkosaarnaaja!
Voit tarkistaa tiedon lähimmältä ort./kat. papilta!
Paarmakin pörrää maallikon äänellä.
Siunausta ja kaikkea hyvää sulle "nuoret kulkijat tarvitsevat armahdusta" kirjoittajalle!
Toivon, että perustelet minulle mitä tarkoittaa "leipäpappi"?
Jos , siis jos? Olet lukenut Jumalan Sanaa, raamattua, niin olet saattanut huomata?, että Jumala ei lähetä yhtään enkeleistään kertomaan/tuomaan ilosanomaa.
Jostain syystä koko evankeliumin ydinsanoma uskottiin heikoille ihmisille, kuten Pietarille, joka mm. kielsi Jeesuksen 3 kertaa. Kiroten.
Siinäpä meille mietittävää!
Siunattua syksyä sinulle!
ev.lut.pappi
No joo;)
"Sinua siunata tahdon"
pappiparan tervehdys Sinulle.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8425697
Mietittävää ja pohdittavaa on paljon ja tuleekin olla! Uskottavuus kärsii, jos ei koskaan epäile!
"Oi Herra, jos mä matkamies maan"..........
Siunaten,
(lähes tuhat Isän Maan multiin) toimituksen tehneen papin tervehdys!
"Muista myös, että hengellinen identiteetittömyys johtanee usein jopa psyykkiseen sairauteen."
Tuon päätelmän mukaan Suomessa on tosi paljon psyykkisesti sairaita, ainaskii 75% väestöstä.
>>hengellinen identiteetittömyys
Kuinka monta täysin psyykkisesti tervettä olet nähnyt elämäsi aikana?
No joo, en halua sinua kiusata, eiköhän niitä kiusauksia tule pyytämättäkin;)
Ps. Muista ystäväni, että elämän suuria arvoja ja lahjoja on huumorin kaunis kukka!
Miksi olla hapan ja kitkerä? Siis kuinka? no huh, huh;)
Linkkejä joista saan vaikutteita:
http://www.kaantopiiri.fi/suomi/ohjelma/ohjelma.htm
http://keravan.cityseurakunta.org/home/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=2
http://www.arkki.org/index.php?menu=tapahtumat&page=tulevat
http://www.verkkoviestin.fi/hengenuudistus/ajankohtaista/rukous_-_nyt_riihimaen_kesajuhlan_ohjelma/?session=46881775
http://www.elavasana.com/elavasana_kuukausiohjelma.html
http://www.elamansana.fi/
http://www.nokiamissio.org/helsinki/
http://www.suvipaivat.fi/
http://www.jamsanopisto.fi/jkrko/seuraohjelma.jkrko
http://www.siion.net/
http://www.saalem.fi/Joomla/content/blogsection/8/46/lang,fi/
http://www.ooa.fi/
http://www.uusielama.net/pages/lehti.php?page=1124
http://www.tuomasmessu.fi/
http://www.onewaymission.fi/
http://www.patmos.fi/fin/etusivu/?id=85
http://www.mcwe.com/
http://urbanprophet.net/
http://www.iccc.fi/
http://www.visiokustannus.net/index.htm
tässä oli muutamia esimerkiksi, liikun siis laajasti kristillisessä kentässä kokemassa hengen yhteyttä, tiedän myös paljon mitä tapahtuu, minua ei voi lokeroida mihinkään, periaate on olla yhtä kristittyjen kesken ja samalla oppii uusia näkökulmia. Hengellinen identiteetti tulee Jeesukselta, ei seurakunnalta/lahkolta. On tietysti asioita joihin puutun herkästi: Pyhän Hengen pilkkaaminen on yksi, silloin sivallan armotta.
Me kouhkaajat ry.
"Kuinka monta täysin psyykkisesti tervettä olet nähnyt elämäsi aikana?"
Vastaus nro yhteen, en yhtään eli kuinka ja miten psyykkisesti sairas määritellään? Ev.papit määrittelevät sen ehkä erilailla kuin herätysliikkeiden
Vastaus nro kahteen, täysin samaa mieltä. Kitkerä ihminen ei ole mukavaa seuraa.
Kitkeryys saattaa johtua vääntyneestä asenteesta itseään kohtaa heijastaen siten kitkeryyttä ympäristöön.
Iäkkäämmät papit ovat yleisesti ottaen lunkia väkeä, jos ovat ymmärtäneet päivätyössänsä seurakunnan kautta itseään.
näyttää siltä, että kierrän kaukaa oikeastaan kaikki ja varoittelen noista vielä muitakin menemästä, mikäli taivasosuus on yhtään kallis :)
missä käyt säännöllisesti?
Kierteletkö sinä koko ajan eri seurakunnissa?
Se mitä olen sinua täällä seuraillut, niin minusta sinulla saattaisi olla koordinaattorin armolahja.
Kiitos Sinulle kannan otostasi!
Siunaus kulkekoon mukanasi!
ev.lut.pappi
Rukoilen että löydät hengellisen kodin itsellesi!
Rukoilen puolestasi, pappi
Toivon ja rukoilen, että löydät "toivon"!
ev.lut.pappi
Me kouhkaajat ry. Olette osuneet melko syvälle asian ytimeen!
Olet vaivan arvoinen ihminen! Jatka samaan tyyliin ystäväni!
ei taida tietää, ettei Helluntaiherätys ole toistaiseksi päässyt luikertelemaan ko. ohjelman tuottajatiimiin. :-o
Leppoisaa ja siunusrikasta syksynalkua Sulle tode! Toivotaan että pääset luikertelemaan vaikkapa bb,n tuottajatiimiin;)
Taivasterveisin, pappiparka
siunausta. Mites se tuuli kääntyi noin äkkiä?
....että tuuli puhaltaa missä haluaa. Usein myös meillä luterilaisessa kirkossa. "Söhäisy" on usein kipeää, mutta herättää ja tervehdyttää! Jo harmaapäisenä, elämää nähneenä pappina, uskaltaa jo kysyä tai kyseenalaistaa.
edelleen siunaten,
pappiparka;)
miten lienee kyseenalaistamisen kanssa nykyään? Erästä diakoniystävääni lainaten aika moni taitaa nykyään joutua "laulamaan sen lauluja, jonka leipää syö".
Eläkeläisenä pappinä olen tyytyväinen ja onnellinen osaani!
"Olen hyvän (kohtalaisen) kilvoituksen kilvoitellut...juoksuni on päättymässä.....
"Herra on minun Paimeneni, ei minulta puutu mitään"!
saman asian näin 'älä pure ruokkivaa kättä'.
:=0
ollaan saatu uutta väriä palstalle. Hartaana veisaava lutheric-pastori ja catholic. Toivottavasti eivät lähde lipettiin, niinkuin moni vierailija on tehnyt.
palsta kaipaa uutta leppoista särmää-> uusia näköaloja et cetera.
Yhdeksi rakkaimmistä virsistä on tullut minulle viimeaikoina virren 301 kuudes säkeistö.
"Jeesus, sinun alkamasi
usko on ja kilvoitus.
Myös on sinun hallussasi
matkan päässä vapahdus.
Silloin minut uupuneen
noudat kotiin taivaaseen".
Yritän olla lähtemättä "lipettiin";)
;)
Huutaisi siellä "JeeSux" kuten savonaroakin tekee.
Hänen Jeesuksenpilkkansa voi tulla ajankohtaiseksi, kun väki surfaa tänne BBkasvavassa määrin :O
Nyt en ihan ymmärtänyt mitä "uskis" yrittää sanoa?
Muistutan sinua kuitenkin, että Jeesusta aikoinaan syytettiin, "että Hän syö ja juo samassa pöydässä syntisten kanssa".
Minulle noussee kysymys, että tunnistetaanko "helluntailaiset", "luterilaiset", yms. kirkokunnat nykyään Jeesuksen kaltaisiksi?
Siunausta sulle,
pappiparka
Minulle noussee kysymys, että tunnistetaanko "helluntailaiset", "luterilaiset", yms. kirkokunnat nykyään Jeesuksen kaltaisiksi?
Ei tunnisteta, siis ainakaan helluntalaisia eikä luterilaisia.
...väärässä. Rukoile hyvä ystäväni kanssani syntisen rukouksen. "Herra ole minulle syntiselle armollinen"!
Rukoillaan ja toivotaan, että kristilliset kirkkokunnat voisivat kuvastaa vapahtajaamme Jeesusta Kristusta!
Amen..amen..amen!
Siunaten,
pappiparka
Voi surkeaa Pappia, otan osaa myös"pappiparka"
Heh heh Amor.
Yhden asian kun opit muistamaan, niin se auttaa sinua tulevaisuudessa paljon.
Ylpeys käy AINA lankeemuksen edellä.
Terveisin, Jumalan pikkujuoksupoikana toiminut/toimiva pappi
Ps. Jos ny joskus vähä muisti pätkii ja askel hidastuu, niin tiedän lunastajani elävän!
Taivas ikävä on välillä kuluttava!
Tee ittelles Ylennys ja potkaise Jumala alas ankkalampeen.
Juttujes perusteella välität kanssaihmisistäsi enemmän, kuin Jumala koskaan.
Kuten forumin savonarolakäyttäjä usein sanoo "JeeSux" eli Jeesucks, eli Jeesus haisee, on poissa muodista.
Voisit olla myös pikkupomo, etkä enää juoksupoika, tuolla iälläsi olisi jo pomon ainesta :P
iloitsen viesteistetasi,joita jaksat huumorilla hoystaa.taidat olla jo sita ikaluokkaa [mina myos] etta pikku-ivat ei enaa hetkauta?
ja mitapa noista kunhan vain Kristusta tavalla tai toisella julistetaan. taalla sita julistetaan aika usein silla toisella....
kuuluin itse 50 v lut. kirkkoon,mutta olosuhteet muuttui taalla lannella ja vaihdoimme toiseen lahella lut, kirkon ajatuksia oleviin.
lykkya TYKO JA BLESSINGS....L-H Canadasta
kun kysyt tuolla aiemmin----------Kuinka monta täysin psyykkisesti tervettä olet nähnyt elämäsi aikana?
heh--- oikea vastaus taitaa olla,etta melkein jokainen on jossakin elaman vaiheessa enemman tai vahemman KAJAHTANUT,, ,millahan se maaritellaan tuo -täysin psyykkisesti terve ??kysyn vaan?
kaveri tuli nuppihoitolasta 'latauksesta;ja tapasi tuttavansa ja kysyi hanelta ....
minulla on terveen paperit,vaan onkos sinulla????--
No joo;)
Vielä kiitos Sinulle, veljeni, rohkaisevasta tervehdyksestäsi "pappiparalle";)
Taivaan Isä sinua siunatkoon siellä kaukana kotosuomesta!
Tämä Terttu on laitettu sinne lähinnä kansan naurettavaksi ja ärsytystä/jännitteitä luomaan (joo, minulla ei ole kovinkaan ruusuinen kuva noista tuotantotiimin motiiveista), niin hän on hoitanut homman todella hyvin kotiin!
Kakaralaumaan, jossa on suurin osa miehistä on homoja, naiset nuoleskelee toisiaan ja alkoholia juodaan puolialasti aamusta iltaan kameroiden kuvatessa 24/7, niin melkein voisin kuvitella, ettei ihan jokainen perushelluntalainen jaksaisi pitää mölyjä mahassaan, tai suhtautua koko touhuun sillä tyyneydellä mitä kyseinen "mummeli".
Pointsit siitä!
ko. ohjelmaa! ettei vaan vanhuksen puntti väpätä ku vähä vilahtaa paljasta pintaa. kaapissahan te helluntailaiset seksin suhteen olette. ja vieläpä kaksinaismoralistisia.
Terttu ulos!
Millä oikeudella haukutte meitä luterilaisia leipäpapeista yms.? Katsokaahan BB-Terttua, jonka uskovaisuus ei eroa kansankirkon (etenkin seksuaaliliberaalien) naispappien julistuksista millään tavalla.
Terttu on suoraan sanonut että uskovaisen ei tarvitse luopua mistään. Itse hän kertoili roisia juttua espanjalaisesta miehestä menneisyydessään ja homoilua ei pidä minään pahana asiana. Ateistinen tuttavani naureskeli että saattaisi jopa liittyä helluntailaisiin jos meno on noin vapaata.
Luulin aina että helluntailaisilla olisi edes jonkinlainen vaatimustaso siltä, joka julkisuudessa laukoo helluntailaisia käsityksiään. Liberaalien liberaalein kohu-piispamme Riekkisen Wille ei pystyisi parempaan vaikka lipevä höpöttäjä onkin.
Helluntailaiset eivät "kilvoittele" mistään. (Jeesus lunasti jo taivaspaikan) Silti he pitävät itseään muita parempina.
Toki joukossa on "homokammoisia" "uskontorasisteja" jne. mutta hekin antavat ennakkoluuloisuutensa rehoittaa valtoimenaan, koska miksipä yrittäisi olla parempi ihminen kun taivaspaikka on jokatapauksessa luvattu.
sanookin hänen olevan tätinsä eli miehesi täti ja ei ollenkaan ylpeä hänestä.
http://www.iltalehti.fi/bigbrother/2009090310183278_bb.shtml
No ei mene julkkissuvulla hyvin keskenään.
Teit ystäväni syvällisen ja samalla pohdiskelevan kysymyksen helluntailaisuudelle!
hankittuja katsojia vastaavat esiintyjät, ilmeisesti.
Vai tunteeko joku sivistyneen ihmisen joka katsoo ko. sontaa?
Minä katson BB;ria!
Sain muutama vuosi sitten rovasti arvonimityksen!
Mutta siitä huolimatta haluan katsoa BB-talon asukkaiden reaktioita eritehtävien parissa.
Sontaa! Hmmmmm siinä aiheellinen kysymys;)
Katso tästä linkistä,
miten voit vaikuttaa asiaan:
http://p1.foorumi.info/ristinvalossa/viewtopic.php?t=1309
Vaikuta!