Tein excelsheetin, jossa C-sarakkeessa on päivämäärä. Kun riville kirjoitetaan ensimmäinen tieto, täytetään kuluva päivä automaattisesti, ellei kyseessä ole C-sarake, jolloin käyttäjä siis itse kirjoittaa tuon päivän...
Rivin tyyli kopioidaan edelliseltä riviltä.
Ongelma on siinä, että käsin kirjoitettu päivä menee alignina oikeaan reunaan, kun taas scriptin tuottama stringi tunkee vasempaan. Ehkä tuota voisi alignmenttia vielä vaihtaa scriptissä, mutta sekoittaa turhaan tyylejä mielestäni, kun vähän joka rivillä on omanlaisensa...
Tarkistin solun asetuksista, sekä scriptin tuottamissa, että itse syötetyissä on datan formaattina päivämäärä.
Osaisiko joku arvata, mistä tuo outo käyttäytyminen voisi johtua, ja miten sen voisi korjata.
Päivämäärä käsin ja scriptillä
3
210
Vastaukset
arvelisin, että syötät koodissa päiväyksen tekstinä tyyliin...
Range("A10") = "1.1.2009"
sensijaan syötä se seuraavasti
Range("A12") = CDate("1.1.2009")
ja muotoilut toimii OK.
Keep Excelling
@KundeItse asiassa juuri noin, parsin päivämäärän stringiksi, mutta eikös tuo formatointi tekisi sen automaattisesti? Eli jos vain länttäisin siihen today(), vai miten se nyt oli.. :)
Mutta kiitos, tuo varmaan auttaa.The_Rat kirjoitti:
Itse asiassa juuri noin, parsin päivämäärän stringiksi, mutta eikös tuo formatointi tekisi sen automaattisesti? Eli jos vain länttäisin siihen today(), vai miten se nyt oli.. :)
Mutta kiitos, tuo varmaan auttaa.Date toimi, eipä formatointia tarvinnut.
Yksinkertaisimmat ratkaisut ovat usein parhaita. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622512Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899727Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507677Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936459SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906176Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m625767Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,535259Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot505175HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204832Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074519