Harmittaa sotasankarien nostaminen jalustalle suomessa. Adolf Ehrnroothin kaltaiset mahtisukujen jäsenet ovat muutenkin erikoisasemassa, vaikka hänen tappamansa venäläiset ovat uhreina ihan yhtä arvokkaita kuin tavallisten suomalaisten tappamat.
Mannerheimin palvonta jo sinänsä on saanut järjettömät mittasuhteet, nyt meillä on toinen suomenruotsalainen ylhäisösuvun edustaja, jota pitää pokkuroida ilmeisesti seuraavat 50 vuotta.
Itse käyn kusettamassa koiraani kenraalin haudalla ja jos ei muita ole paikalla, teen tarpeeni seppelten päälle itsekin.
RKP on syöpä suomalaisessa poliittisessa elämässä ja raharikkaille suomenruotsalaisille suvuille pitäisi määrätä tuplaverot ja sotasankareille kuljetus pohjoisnavalla haisemaan.
Mannerheimin palvonta jo sinänsä on saanut järjettömät mittasuhteet, nyt meillä on toinen suomenruotsalainen ylhäisösuvun edustaja, jota pitää pokkuroida ilmeisesti seuraavat 50 vuotta.
Itse käyn kusettamassa koiraani kenraalin haudalla ja jos ei muita ole paikalla, teen tarpeeni seppelten päälle itsekin.
RKP on syöpä suomalaisessa poliittisessa elämässä ja raharikkaille suomenruotsalaisille suvuille pitäisi määrätä tuplaverot ja sotasankareille kuljetus pohjoisnavalla haisemaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
haista sinä paska !
samaa mieltä, ihan älytöntä henkilöpalvontaa
Olette aivan oikeassa
Jokainen veteraani ansaitsisi kunnioitusta. Luulen, että tuhansilla suomalaisilla ja etenkin suomenkielisillä suomalaisilla oli rintamalla paljon tukalammat oltavat kuin Adolf Ehrnroothilla koskaan. Ei korppi korpin silmää noki. Ylipäänsä sodat ovat typeryyttä, mutta jos joku niissä sankariksi nousee, ei se voi ainakaan olla upseeri, joka lähettää toisia kuolemaan, vaan enemmän se on se sotilas, joka on todella puolustamassa maataan, henkeään ja läheisiään.
Valtakuntamme poliittinen johto yhdessä täysin kritiikittömän mediamaailman kanssa glorifioi Adolf Ehrnroothin, uskoakseni aika turhaan. Pellepoliitikot kuvittelivat, että tätä kansa tahtoo, ja ehkä osa tahtoikin, joten sen vuoksi näyteltiin mahtipontinen näytelmä veronmaksajien rahoilla. Ja ylimpänä pellenä näytteli feministi-pasifisti-lesbo, jolle maan puolustaminen on rintaliivien polttamista, puolustusaseiden tuhoamista ja järjetöntä globalisoitumista.
Suurimmat sankarit makasivat haudoissa jo 1939-1945.
Oli varmaan käpykaartissa.
Olen samaa mieltä mitä Ehrnroothiin tulee. Hänen kehumisensa saisi jo lopullisesti loppua. Ellei hän olisi rikasta, ruotsinkielistä sukua olisi hänet nähty jo vuosikymmeniä vain hassahtaneena ukonkehvelina. Vähän naurettavanakin.
Mannerheimin kohdalla pitäisi muistaa, että hän oli vastustamassa suomenkielisten yliopistojen perustamista. Hän katsoi, ettei pienellä maalla ole varaa antaa virkamiehistön tason laskea. Sekin minua ihmetyttää meissä suomalaisissa, että aina vaan puolustellaan ruotsinkielisten etuoikeuksia. Eduskunnassakin on tilanne vähintäänkin kummallinen, ettei asia koskaan korjaannu.
Me suomalaiset ollaan aina nuoltu jotain. Ruotsalaisia, jenkkejä, saksalaisia, venäläisiä... Leikitään vaihteeksi Sveitsiä, ja edes näytellään jonkinlaista itsenäisyyttä.
On upea kanava nämä keskustelupalstat, Piltti - Pampers väki voi päästää kusiset ylipainehöyryt ulos kun ei pysty muulla tavoin purkautumaan.
Johtaja on johtaja ja lapatossu on lapatossu, sen nämäkin kirjoitukset paljastavat.
ITSENÄISYYS KUNNIAAN!!
Kyllä itsenäisyys on tärkeä, mutta se ei edellytä kenellekkään etuoikeuksia. Mikään maa ei voisi moittia Suomea jos tämän maan kansalaisilla olisi samat mahdollisuudet ihan kaikessa. Voitaisiin esim. lopettaa kiintiöt korkeakouluissa. Olisi aika hyva alku.