http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Absolutistit masentuneempia kuin alkoholin käyttäjät/1135248908103?ref=rss
no tänään tuli ryypättyä koko päivän. olo on mahtava.juuri tulin kämpille. mutta miksi korvani on veressä? KAIKKEA sattuu. no huomiseen.
no tänään tuli ryypättyä koko päivän. olo on mahtava.juuri tulin kämpille. mutta miksi korvani on veressä? KAIKKEA sattuu. no huomiseen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sinulla on sitten onnen päivä tiedossa! Minua ei ihme kyllä masenna yhtään, vaikka en ookaan dokaillu, vaan oonpa just lenkille lähössä.
Monissa uutisoinneissa ja joskus itse alkuperäisissä tutkimuksissa erehdytään luulemaan, että kahden asian välinen korrelaatio (tilastollinen yhteys) tarkoittaisi toisen asian olevan sen toisen asian syy. Vaikka esimerkiksi jäätelön myynnin ja kaljan myynnin välilläkin on tavallisesti korrelaatio, niin ei kaljan kulutusta voi juurikaan vähentää kieltämällä jätskin myynti (vaikka onkin joitakin tapauksia, joissa aikuinen kehtaa ottaa kaljan vain ostettuaan lapselle jätskin). Tuotakin juttua voi joku tulkita niin, että alkoholi käy masennuslääkkeeksi tai jopa ehkäisemään masennuksen syntyä. Synkkä totuus on kuitenkin se, että moni alkomaholia masennuslääkkeeksi ottanut on masentunut alkoholistiksi asti. Tuonkin tutkimuksen tuloksissa voi olla kysymys siitä, että lievässä pöhnässä oleva ei tunnista sielunsa syvemmissä sopukoissa olevaa masennusta. Kansa onkin kauan puhunut murheiden hukuttamisesta viinaan ... mutta sitä yrittäneet kyllä tietävät masennuksen osaavan uida. Mitä tulee näihin alkoholitutkimuksiin muutenkin, niin niillä on taipumus keskittyä alkoholin yhteen oletettuun etuun ja unohtaa moninaiset haitalliset seuraukset. Onneksi vastakkaisiakin tuloksia ons aatu julki, viimeksi ouluen juontiin liittyvä syöpäriski.
On lukuisia esimerkkejä siitä, että juuri suurkuluttajat ovat niitä syrjäänvetäytyneitä masentujia. Moni viinan kanssa läträämisen tyystin lopettanut on saanut elämänilonsa takaisin.
tämmönen tutkimus viinan kulutus on kääntyny laskuun eikä saada tarpeeksi veroeuroja tällä tutkimuksella yritetään lisätä viinan kulutusta.
Alkoholi aiheuttaa masennusta,toi tutkimus on taas ihan täyttä pa..aa.Minulla ryyppääminen vei niin syvään masennukseen,että olin jo valmis kaulakiikkuun.Nyt yli 9kuukautta ilman viinaa takana,olen löytänyt täysin uuden elämän,nyt nautin ja olen helvetin onnellinen.Baari kaapista kyllä löytyy tuliaisjuomia,mutta ei tee tippaakaan mieli.Kyllä se paska tuli niin syvältä läpi käytyä.